גיל שנה: כל המידע על החיסונים הנדרשים

החל משיתוק ילדים ועד אבעבועות רוח: מה החיסונים שצריכים ילדים בני שנה לעבור? כל הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית
מאת: מערכת אינפומד


בשנה הראשונה לחיים מקבל הפעוט חיסונים שונים ולעיתים ההורים לא יודעים למה הם נועדו ומפני אילו מחלות מגנים החיסונים השונים. כדי לעשות לכם סדר בבלגן – ובפנקס החיסונים, אספנו עבורכם את כל החיסונים שיש לבצע בגיל שנה: לגזור ולשמור
חיסון מחומש

כשמו כן הוא, מכיל חיסון נגד 5 מחלות, והוא ניתן בשש מנות לאורך הילדות. בגיל שנה תיתנן המנה הרביעית של החיסון. תרכיב החיסון כולל את המחלות הבאות: 


1. שיתוק ילדים (פוליו)


נגד מה מתחסנים?
פוליו היא מחלה שעלולה לפגוע במערכת העצבים, ולהוביל לשיתוק שרירים שאינו חולף. השיתוק יכול להתבטא בכל אזורי הגוף, הוא עלול לגרום לנכות ולעיתים אף למוות. 


מה גורם למחלה?
נגיף הפוליו, שהוא וירוס מעיים, אשר עובר לרוב על ידי מגע של הפה עם ידיים, מזון, מים וחפצים המזוהמים בהפרשות צואה.   2. אסכרה (דיפתריה)

נגד מה מתחסנים?
אסכרה היא מחלה חיידקית הגורמת לדלקת ולנפיחות באזור הגרון והשקדים, והיא תתבטא בחום גבוה ובכאבי גרון. הזיהום גורם להפרשת רעלן שעלול לפגוע בשריר הלב ובמוח ולגרום למוות.


מה גורם למחלה?
חיידק הדיפתריה, אשר עובר מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 3. טטנוס (פלצת)


נגד מה מתחסנים?
מחלת הטטנוס גורמת להתכווצויות כואבות ולשיתוק שרירים באזורים שונים בגוף, והיא עלולה לגרום למוות.


מה גורם למחלה?
חיידק בשם Clostridium Tetani, אשר מפריש רעלן. החיידק עלול לחדור לגוף דרך פצע פתוח ובעיקר פציעות עמוקות הבאות במגע עם זיהום (אדמה, צואה, רוק). בקרב תינוקות, המחלה נפוצה בעיקר עקב טיפול לא סטרילי באזור חבל הטבור. 4. שעלת אסלולרית

נגד מה מתחסנים?
מחלה הגורמת להתקפי שיעול קשים, לעיתים מלווים בקשיי נשימה, בהקאות ובהפרשות ריר. המחלה עלולה להימשך מספר שבועות וההחלמה ממנה הדרגתית. בקרב תינוקות המחלה מסוכנת במיוחד ועלולה להוביל להתפתחות דלקת ריאות, להפסקות נשימה, להתכווצויות, ואף לנכות ולמוות. 


מה גורם למחלה?
התרבות של חיידק בשם Bordetella Pertussis בדרכי הנשימה. החיידק מועבר מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 


5. המופילוס אינפלואזה b

נגד מה מתחסנים?
מחלה זו גורמת לדלקת קרום המוח ולזיהום בדם. מצבים בריאותיים אלו עלולים לפגוע במערכת העצבים, ולהוביל לחרשות, פרכוסים, פיגור, ואף לתמותה. חיסון זה ניתן רק ב-4 מנות, כאשר בגיל שנה ניתנת המנה האחרונה. 


מה גורם למחלה?
חיידק המופילוס אינפלואזה מזן b, אשר נמצא בדרכי הנשימה העליונים ועלול לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 
החיסון המחומש, מכיל חיסון כנגד 5 מחלות וניתן לאורך הילדות בשש מנות 
חיסון מרובע

החיסון מגן מפני 4 מחלות והוא ניתן בשתי מנות. המנה השנייה ניתנת בגיל שנה. תרכיב החיסון כולל את המחלות הבאות: 

1. חצבת

נגד מה מתחסנים?
מחלה זיהומית הגורמת לפריחה בכל הגוף, לדלקת גרון, דלקת עיניים, חום, שיעולים ונזלת. סיבוך של המחלה עלול להוביל לקשיים בדרכי הנשימה ולפגיעה במוח.   


מה גורם למחלה?
וירוס ממשפחת הפרמיקסווירוס, שעלול לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 2. חזרת

נגד מה מתחסנים?
נפיחות בבלוטות הרוק ובבלוטות שמאחורי האוזניים (בצד אחד או בשניהן), העלולים לגרום לכאבים באזור הבלוטות, לקשיי בליעה, לחום, לכאבי ראש ולחולשה. המחלה עלולה אף לגרום לסיבוכים, בהם דלקת קרום המוח, דלקת האשך, דלקת השחלה, דלקת הלבלב וחרשות.


מה גורם למחלה?
וירוס הפוגע בבלוטות הרוק ועלול לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 3. אדמת

נגד מה מתחסנים?
מחלה המתבטאת בפריחה אדמדמה בעור המתפשטת במהירות מן הפנים לכל הגוף, ועלולה להיות מלווה גם בנפיחות בבלוטות הלימפה, בחום, בחולשה ובעייפות. מסיבוכי המחלה: דלקת קרום המוח ודימומים. 


מה גורם למחלה?
וירוס בשם Togavirus, אשר עלול לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 4. אבעבועות רוח

נגד מה מתחסנים?
מחלה המתבטאת בשלפוחיות עור המתפשטות לכל אזורי הגוף ומלווה בחום גבוה. מסיבוכי המחלה:  זיהומי עור, דלקת מפרקים, דלקת ריאות ואף דלקת במוח. 


מה גורם למחלה?
וירוס ממשפחת ההרפס, אשר עלול לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. גם מגע עם נוזל השלפוחיות עלול להדביק. קראו עוד: חייבים להתחסן כנגד פפילומה? מדריך לחיסונים בתקופת הילדות 
חיסון פרבנר 13 (זיהומים פנוימוקוקים)

חיסון הניתן בשלוש מנות, המנה השלישית והאחרונה ניתנת בגיל שנה. 

נגד מה מתחסנים?
מגוון מחלות זיהומיות, בהן דלקת קרום המוח, זיהום בדם (אלח דם), דלקת ריאות ודלקות אוזניים. 


מה גורם למחלה?
חיידקים פנוימוקוקים, הנוטים יותר להופיע בילדים ועלולים לעבור מאדם לאדם בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות הפה או האף. 
//

פורום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

ד"ר דרור לוין

ד"ר דרור לוין מנהל מרפאה המטואונקולוגיה ילדים איכלוב
ד"ר דרור לוין, רופא ילדים בכיר ב"דנה"-ביה"ח לילדים, מנהל המרפאה להמטו-אונקולוגית ילדים בביה"ח "סוראסקי" (ת"א) ומרכז את תחום הטיפול האונקולוגי בגידולי עצם ורקמה רכה (סרקומה) בילדים, זאת בשיתוף המחלקה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חניכיים מוגדלות
 • טלי
 • 18/02/2019 12:57
 • דר שלום, בני בן 5 ו 8 חודשים. מזה כמעט שנה חניכיים מוגדלות מאוד בחיך העליון . חניכיים תחתונות רגילות ללא הגדלה, החניכיים ורודות ללא דימומים או דלקת משמעותית. לאחר מספר חודשים של הגדלה , רופאי שיניים התרשמו ממבנה / כניסה של שיניים בוגרות ולכן הנפיחות. דרשתי ספירה בעקבות קריאה באינטרנט שיכול להיות קשור למחלות דם. הספירה יצאה תקינה לאחר מספר חודשי הגדלה. כעת עדיין מוגדל. חצי שנה מהספירה. האם קשור לדעתך למחלות דם וכדאי להגיע להמטולוג? תודה טלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אנמיה תינוק בן חודש וחצי
 • בני
 • 17/02/2019 17:40
 • שלום , בני נולד בלידה מוקדמת בשבוע 36 במשקל 2.335 עם sacral dimple שנמצא תקין ב us . היום חודש וחצי אחרי , הוא ניזוו מהנקה מלאה אך ביצענו לו ספירת דם בשל צבע מעט צהבהב עדיין. להלן החריגות: להלן החריגות: RBC 3.19 HGB 10.3 RDW SD FL 51 RDW CV 14.8 PCT 0.4 BILRUBIN TOTAL 4.67 BILRUBIN DURECT 0.61 BILRUBIN INDIRECT 4.06 א. בהתייחס ללידה המוקדמת , האם ערכים אלו מצביעים על אנמיה? ב. הומלץ לנו על תוסף חומצה פולית במרשם רופא משום שמוקדם עדיין לתת ברזל. מה דעתך? 3. אשתי אוכלת בעיקר חלבי באמצע שבוע ומעט בשרי בסופש , היא לוקחת פרנטל בלילה מהלידה והתחילה לקחת תוסף ברזל פריךול בבוקר בעקבות הבדיקה , מה דעתך? 4. איזה סימנים חיצוניים עלינו לעקוב לוודא שהילד בסדר ? לנו הוא נראה חינני, דורש אוכל בזמן (כל 3-4 שעות , בלילה זה גם 3-5 שעות ) הוא מחייך רצוני ונשאר ער ורגוע כחצי שעה לאחר הנקה 5. מתי לקחת ברזל והאם צריך מרשם? אשמח להנחיות תודה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום בתינוק קטן חייבים להיות במיוחד מדוייקים ומקצועיים ולכן אני לא יכול לתת לכם הנחיות מדויקות כמו שנותן רופא לאחר בדיקה מעמיקה של תינוק. ההנחיות שניתנו לכן לחומצה פולית ולא להתחיל ברזל מקובלות והגיוניות מאד המלצתי היא על מעקב ספירות דם אחת ל7-14 יום אשר יכוון את הרופא להמשך המעקב וטיפול דרור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סימנים כחולים ילדה בת 4 - בהמשך לשאלה קודמת
 • טל
 • 11/02/2019 06:53
 • דר שלום, תודה רבה על המענה. 1. האם מצב זה של חבלות מהברך למטה יכול להעיד על לוקימיה? 2. כמו כן, תוך כמה ימים סביר שסימן כחול יעבור? סימן כחול קטן 1-2 סמ לעומת גדול 3-4 סמ . אני מנסה להבין אם יכול להעיד על מחלת דם חריפה ולכן האם כדאי לחכות קצת לראות אם מתמיד או כדאי לבדוק מיידי. תודה טל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אתי גרנות פרופ' אתי גרנות
מנהלת שירות מחלות כבד - ילדים, מרכז רפואי קפלן.... קרא עוד
ד"ר בועז רפפורט ד"ר בועז רפפורט
מרפאת קשר- טיפול בהפרעת קשב וריכוז קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ