//

מספיק משקה אנרגיה אחד ביום כדי להזיק לתפקוד כלי הדם

מסטודנטים העומדים לפני לילה לבן של למידה, ועד לעובדים מן השורה הנמצאים בשיאו של יום עמוס וארוך בעבודה, רבים מאתנו צורכים משקאות אנרגיה. מחקר חדש חושף תגלית שעשויה לגמול מההרגל ומצא כי משקה אנרגיה אחד ביום עלול לגרום לנזק מידי לתפקוד כלי הדם
כתבה פרסומית כתבת חסות
על פי המרכז הלאומי לבריאות משלימה אינטגרטיבית (NCCIH), משקאות אנרגיה נמנים בין תחליפי התזונה הנצרכים ביותר בארצות הברית, בייחוד בקרב גברים בגילאי 18-34. בנוסף, כשליש מבני הנוער האמריקאים בגילאי 12-17, צורכים משקאות אלה באופן קבוע. 


משקאות האנרגיה מכילים כמות גדולה של קפאין, טאורין וחומרים מעוררים אחרים. בשל כך, בטיחותם שנויה במחלוקת והיוותה מושא למחקר רב. לדוגמה, מחקר אחד מצא כי משקאות אנרגיה עלולים להוות תחליף לסמים אסורים. מחקרים נוספים הניחו כי צריכה גבוהה של משקאות אלה עלולה לגרום לנזק לכבד.קראו עוד: לא רק קפה: 8 מקומות מפתיעים שבהם מסתתר קפאיןהדאגה המרכזית הקשורה במשקאות המעוררים ומעסיקה חוקרים שונים היא ההשפעה שלהם על הבריאות הקרדיו-וסקולרית. מחקרי עבר מצאו כי צריכה של יותר משני משקאות אנרגיה ליום עלולה לסכן את הלב. 


מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת טקסס מחמיר את ההנחיות ומציג ראיות לפיהן אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה שלילית חמורה על תפקוד כלי הדם. הממצאים הוצגו בכנס המדעי של איגוד הלב האמריקאי (ה-AHA). 
מחקר חדש מצא: אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה חמורה על תפקוד כלי הדם 
משקאות אנרגיה מביאים לפגיעה אקוטית בכלי הדם 

המחקר הנוכחי בחן 44 משתתפים צעירים, כולם סטודנטים לרפואה בשנות ה-20 לחייהם אשר אינם מעשנים באופן קבוע. בתחילת המחקר,ערכו החוקרים בדיקה לבחינת שכבת האנדותל (בדיקה המעריכה את התפקוד השכבה הפנימית של כלי הדם ונחשבת כמנבאת מחלות כלי דם שונות, כמו טרשת עורקים), כדי לבחון את האופן בו משקאות האנרגיה יכולים להשפיע עליה. הבדיקה השנייה, שבוצעה לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה, הראתה ירידה בתפקוד שכבת האנדותל. 


משתתפי המחקר שתו משקאות אנרגיה בנפח של 0.7 ליטר. שעה וחצי לאחר מכן, החוקרים ביצעו בדיקה נוספת  לבחינת תפקוד שכבת האנדותל. הבדיקה הראתה ירידה משמעותית בשיא הרחבה משנית לזרימה בכלי הדם, מ-5.1% בתחילת המחקר ל-2.8% לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה. מעבר לכך, הדופק של הנבדקים עלה בממוצע ב-12 פעימות לדקה בעת שתיית המשקה המעורר.


ממצאים אלה, מצביעים על פגיעה חריפה בתפקוד כלי הדם. מחברי המחקר משערים כי הפגיעה בתפקוד כלי הדם בעת צריכת משקאות אנרגיה נובעת, ככל הנראה, מהחומרים הנמצאים בתחליפים אלה, בהם קפאין, טאורין, סוכר וממריצים צמחיים. למרות זאת, המחקר לא סיפק תשובה חד למשמעית לשאלה האם בטוח לצרוך משקאות אנרגיה ואם כן באיזו כמות. 


בהתייחס לכך שמשקאות האנרגיה הפכו למוצר פופולארי, חשוב לבחון את השפעותיהם על המערכות הפיזיות ובייחוד על כלי הדם, כדי לקבוע מהו, אם בכלל, דפוס הצריכה הבטוח של הנוזלים המעוררים. 

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוצב חנה 30/07/2020 16:18
  • שלום רב, אימי שתחיה בת 59, לפני כחודש וחצי עברה ניתוח להשתלת קוצב ומאז מתלוננת על עייפות, כבדות. ברגעים שמתחילה להתהלך חשה לחץ באיזור הריאות, חולשה עד כדי כך שחייבת לשכב כדי שיעברו התחושות הקשות. בזמן ההרגשה הזו אנו בודקים לה לחץ דם ודןפק והתוצאות תקינות. רופאים המליצו לקחת משתנים (פוסיד) כדי להוציא נוזלים ולהוריד את הלחץ מהריאות. לטענתם לא קיימת סיבה שתרגיש כך. האם ידוע לך על מקרים בהם לאחר ניתוח קוצב ישנם תופעות שכאלה עד כדי חוסר תפקוד? כיצד להמשילך מכאן? אני חסרי אונים ולא מבינים מהי הסיבה להרגשה הנ״ל ומהו מקור הבעיה.

  • + הוסף תגובה
קוצב טלי 30/07/2020 19:00
  • עליה לגשת בדחיפות להבדק לבצע אקג בדיקה גופנית בדיקות דם וצילום חזה - לאור הסמיכות לניתוח יש לשלול סיבוך

  • + הוסף תגובה
מתנשפת בזמן הליכה ולחץ על החזה. מלכה 26/07/2020 12:25
  • אני בת 70 לא סבלתי אף פעם מכאבים או בעיות בזמן הליכה. פניתי לקרדיולוג שהפנה אותי למיפוי לב. תוצאות המיפוי.1) תגובה קלינית - פתולוגית, תגובה אלקטרוקרדיוגרפית - תקינה, הדמיה פרפוזית - תקינה ובסיכום הוסיפו : post stress imaging only הערכת יתר של תפקוד חדר שמאל עקב מימדיו הקטנים. אין עדות לאיסכמה לאחר מתן דפירידמול. אין עדות לאוטם ישן. Post stress lvef 81%. תפקוד סיסטולי כולל ואיזורי של חדר שמאל תקין לאחר מתן דיפירידמול. התור לקרדיולוג רחוק מאוד ואני מודאגת מעט כי בהליכה הכי קצרה מתנשפת הרבה ונחה כל רגע. מה עלי לעשות . תודה רבה על תגובתך ועצתך. פרלה

  • + הוסף תגובה
קוצר נשימה בהליכה וכאבים בחזה ובגב העליון רונית 26/07/2020 10:01
  • אני בת 67 בדרך כלל בריאה מאוזנת בלחץ דם.בזמן האחרון בעת הליכה הכי פשוטה לא בעליה מרגישה קוצר נשימה ולחץ בחזה העליון ובגב העליון צריכה לעצור ולשאוף כמה נשימות על מנת להמשיך מידי כמה מטרים.עברתי צילום PA+LAT בתוצאות צל הלב תקין וציור אינטרסטיציאלי מוגבר על פני שתי הריאות יותר בולט בבסיסים.עברתי מיפוי לב ושלחו אותי הביתה לאחר הצילומים אמרו שהכל טוב?הרופא שלי שהוא פנימאי אמר שצילום החזה הוא בסדר.עדיין מרגישה את הכאבים אפילו בישיבה רגילה.אודה על תשובתך.רונית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!