מספיק משקה אנרגיה אחד ביום כדי להזיק לתפקוד כלי הדם

מסטודנטים העומדים לפני לילה לבן של למידה, ועד לעובדים מן השורה הנמצאים בשיאו של יום עמוס וארוך בעבודה, רבים מאתנו צורכים משקאות אנרגיה. מחקר חדש חושף תגלית שעשויה לגמול מההרגל ומצא כי משקה אנרגיה אחד ביום עלול לגרום לנזק מידי לתפקוד כלי הדם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/12/2018על פי המרכז הלאומי לבריאות משלימה אינטגרטיבית (NCCIH), משקאות אנרגיה נמנים בין תחליפי התזונה הנצרכים ביותר בארצות הברית, בייחוד בקרב גברים בגילאי 18-34. בנוסף, כשליש מבני הנוער האמריקאים בגילאי 12-17, צורכים משקאות אלה באופן קבוע. 


משקאות האנרגיה מכילים כמות גדולה של קפאין, טאורין וחומרים מעוררים אחרים. בשל כך, בטיחותם שנויה במחלוקת והיוותה מושא למחקר רב. לדוגמה, מחקר אחד מצא כי משקאות אנרגיה עלולים להוות תחליף לסמים אסורים. מחקרים נוספים הניחו כי צריכה גבוהה של משקאות אלה עלולה לגרום לנזק לכבד.קראו עוד: לא רק קפה: 8 מקומות מפתיעים שבהם מסתתר קפאיןהדאגה המרכזית הקשורה במשקאות המעוררים ומעסיקה חוקרים שונים היא ההשפעה שלהם על הבריאות הקרדיו-וסקולרית. מחקרי עבר מצאו כי צריכה של יותר משני משקאות אנרגיה ליום עלולה לסכן את הלב. 


מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת טקסס מחמיר את ההנחיות ומציג ראיות לפיהן אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה שלילית חמורה על תפקוד כלי הדם. הממצאים הוצגו בכנס המדעי של איגוד הלב האמריקאי (ה-AHA). 
מחקר חדש מצא: אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה חמורה על תפקוד כלי הדם 
משקאות אנרגיה מביאים לפגיעה אקוטית בכלי הדם 

המחקר הנוכחי בחן 44 משתתפים צעירים, כולם סטודנטים לרפואה בשנות ה-20 לחייהם אשר אינם מעשנים באופן קבוע. בתחילת המחקר,ערכו החוקרים בדיקה לבחינת שכבת האנדותל (בדיקה המעריכה את התפקוד השכבה הפנימית של כלי הדם ונחשבת כמנבאת מחלות כלי דם שונות, כמו טרשת עורקים), כדי לבחון את האופן בו משקאות האנרגיה יכולים להשפיע עליה. הבדיקה השנייה, שבוצעה לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה, הראתה ירידה בתפקוד שכבת האנדותל. 


משתתפי המחקר שתו משקאות אנרגיה בנפח של 0.7 ליטר. שעה וחצי לאחר מכן, החוקרים ביצעו בדיקה נוספת  לבחינת תפקוד שכבת האנדותל. הבדיקה הראתה ירידה משמעותית בשיא הרחבה משנית לזרימה בכלי הדם, מ-5.1% בתחילת המחקר ל-2.8% לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה. מעבר לכך, הדופק של הנבדקים עלה בממוצע ב-12 פעימות לדקה בעת שתיית המשקה המעורר.


ממצאים אלה, מצביעים על פגיעה חריפה בתפקוד כלי הדם. מחברי המחקר משערים כי הפגיעה בתפקוד כלי הדם בעת צריכת משקאות אנרגיה נובעת, ככל הנראה, מהחומרים הנמצאים בתחליפים אלה, בהם קפאין, טאורין, סוכר וממריצים צמחיים. למרות זאת, המחקר לא סיפק תשובה חד למשמעית לשאלה האם בטוח לצרוך משקאות אנרגיה ואם כן באיזו כמות. 


בהתייחס לכך שמשקאות האנרגיה הפכו למוצר פופולארי, חשוב לבחון את השפעותיהם על המערכות הפיזיות ובייחוד על כלי הדם, כדי לקבוע מהו, אם בכלל, דפוס הצריכה הבטוח של הנוזלים המעוררים. 

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימות חדריות מוקדמות תמי 02/12/2019 19:28
 • שלום רב, אני בת 58 , בריאה בד"כ פרט להשמנת יתר . בחודשים אחרונים התחלתי לחוש דפיקות לב לא סדירות בעיקר אחרי ארוחות . בהולטר לב נמצאו כ2650 PVC'S ביממה עם קצב בסיסי סינוס וללא הפרעות נוספות. שאלותי: האם יש קשר בין מזונות מסויימים לPVC'S ? האם יש חשיבות לטיפול תרופתי? האם יש להפרעות קצב אלה השפעה על המשך החיים מבחינת תוחלת או תחלואה נוספת?

 • + הוסף תגובה
פעימות טלי 02/12/2019 19:52
 • כעיקרון שינויים הורמונאלים גיל וגם מזון יכולים להשפיע על קצב לב הפרעות קצב ברם ניתוח משמעות פעימות מוקדמות יערך למול הקליניקה, גורמי הסיכון, תפקוד הלב וכו לכן את השאלות יש להפנות לרופא/ה שמרכזים את הטיפול

 • + הוסף תגובה
כאבים בצד שמאל של החזה וניצול ביד שואלת 29/11/2019 16:36
 • היי, אני בת 30, בריאה בד״כ. בכל פעם כאשר אני מתיישבת ללמוד נושא מורכב/ מבצעת משימה בעבודה תחת לחץ, מתעורר אצלי כאב בצד שמאל של החזה, כמו כיווץ של איזשהו שריר באזור הזה, בנוסף אני מיד מרגישה נימול בכל יד שמאל והיא ״נרדמת״ לי, ותחושה שקשה לקחת נשימה עמוקה. התחושה הזאת יכולה להישאר ולא לעבור גם כמה שעות אחרי שכבר הפסקתי את הפעילות ה״מלחיצה״ והיא מורגשת אך ורק ביד שמאל ובצד שמאל. בנוסף, בתקופה האחרונה נזכרתי שבעת א.ק.ג שרירותי שעשיתי בצבא לפני כ10 שנים אמרו שהתוצאות יכולות להעיד על בעיה בקצב הלב, ועדיף שאבדוק זאת אך מאז לא בדקתי. האם התופעה אמורה להטריד אותי? האם המקרים יכולים להיות קשורים? תודה.

 • + הוסף תגובה
הכוונה לנימול ביד כמובן שואלת 29/11/2019 16:36
אציין גם ש- שואלתב 29/11/2019 16:38
 • זה מאוד לא נעים, אי אפשר להתעלם מהכאב הזה, וזה יוצר תחושת אי נוחות חזקה.

 • + הוסף תגובה
כאב טלי 29/11/2019 16:48
 • אני מבינה אבל אין דרך וירטואלית לסייע - אם הבירור הלבבי תקין והרופא/ה שבדקו אותך חושבים שאין בעיה לבבית הייתי מנסה להאחז בזה

 • + הוסף תגובה
שימוש בראפטה עדי 21/11/2019 23:17
 • שלום התחלתי להשתמש בראפטה לפני כחודשיים, שימוש בסטטינים הופסק עקב התכווצויות. הראפטה עושה את העבודה אך לאחר כחודשיים שימוש - הופיעו התכווצויות. יש סיכוי שזה מהראפטה? תודה

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי טלי 22/11/2019 06:02
 • זו אינה תלונה טיפוסית לתרופה זו ויתכן שההתכווצויות בכלל לא קשורות לתרופות - ניתן כמובן להפסיק את התקופה ולחדשה ולראות אם התסמינים קשורים בתרופה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!