מספיק משקה אנרגיה אחד ביום כדי להזיק לתפקוד כלי הדם

מסטודנטים העומדים לפני לילה לבן של למידה, ועד לעובדים מן השורה הנמצאים בשיאו של יום עמוס וארוך בעבודה, רבים מאתנו צורכים משקאות אנרגיה. מחקר חדש חושף תגלית שעשויה לגמול מההרגל ומצא כי משקה אנרגיה אחד ביום עלול לגרום לנזק מידי לתפקוד כלי הדם
כתבה פרסומית כתבת חסות
על פי המרכז הלאומי לבריאות משלימה אינטגרטיבית (NCCIH), משקאות אנרגיה נמנים בין תחליפי התזונה הנצרכים ביותר בארצות הברית, בייחוד בקרב גברים בגילאי 18-34. בנוסף, כשליש מבני הנוער האמריקאים בגילאי 12-17, צורכים משקאות אלה באופן קבוע. 


משקאות האנרגיה מכילים כמות גדולה של קפאין, טאורין וחומרים מעוררים אחרים. בשל כך, בטיחותם שנויה במחלוקת והיוותה מושא למחקר רב. לדוגמה, מחקר אחד מצא כי משקאות אנרגיה עלולים להוות תחליף לסמים אסורים. מחקרים נוספים הניחו כי צריכה גבוהה של משקאות אלה עלולה לגרום לנזק לכבד.קראו עוד: לא רק קפה: 8 מקומות מפתיעים שבהם מסתתר קפאיןהדאגה המרכזית הקשורה במשקאות המעוררים ומעסיקה חוקרים שונים היא ההשפעה שלהם על הבריאות הקרדיו-וסקולרית. מחקרי עבר מצאו כי צריכה של יותר משני משקאות אנרגיה ליום עלולה לסכן את הלב. 


מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת טקסס מחמיר את ההנחיות ומציג ראיות לפיהן אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה שלילית חמורה על תפקוד כלי הדם. הממצאים הוצגו בכנס המדעי של איגוד הלב האמריקאי (ה-AHA). 
מחקר חדש מצא: אפילו משקה אנרגיה אחד ליום עלול להיות בעל השפעה חמורה על תפקוד כלי הדם 
משקאות אנרגיה מביאים לפגיעה אקוטית בכלי הדם 

המחקר הנוכחי בחן 44 משתתפים צעירים, כולם סטודנטים לרפואה בשנות ה-20 לחייהם אשר אינם מעשנים באופן קבוע. בתחילת המחקר,ערכו החוקרים בדיקה לבחינת שכבת האנדותל (בדיקה המעריכה את התפקוד השכבה הפנימית של כלי הדם ונחשבת כמנבאת מחלות כלי דם שונות, כמו טרשת עורקים), כדי לבחון את האופן בו משקאות האנרגיה יכולים להשפיע עליה. הבדיקה השנייה, שבוצעה לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה, הראתה ירידה בתפקוד שכבת האנדותל. 


משתתפי המחקר שתו משקאות אנרגיה בנפח של 0.7 ליטר. שעה וחצי לאחר מכן, החוקרים ביצעו בדיקה נוספת  לבחינת תפקוד שכבת האנדותל. הבדיקה הראתה ירידה משמעותית בשיא הרחבה משנית לזרימה בכלי הדם, מ-5.1% בתחילת המחקר ל-2.8% לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה. מעבר לכך, הדופק של הנבדקים עלה בממוצע ב-12 פעימות לדקה בעת שתיית המשקה המעורר.


ממצאים אלה, מצביעים על פגיעה חריפה בתפקוד כלי הדם. מחברי המחקר משערים כי הפגיעה בתפקוד כלי הדם בעת צריכת משקאות אנרגיה נובעת, ככל הנראה, מהחומרים הנמצאים בתחליפים אלה, בהם קפאין, טאורין, סוכר וממריצים צמחיים. למרות זאת, המחקר לא סיפק תשובה חד למשמעית לשאלה האם בטוח לצרוך משקאות אנרגיה ואם כן באיזו כמות. 


בהתייחס לכך שמשקאות האנרגיה הפכו למוצר פופולארי, חשוב לבחון את השפעותיהם על המערכות הפיזיות ובייחוד על כלי הדם, כדי לקבוע מהו, אם בכלל, דפוס הצריכה הבטוח של הנוזלים המעוררים. 

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זריקות קלקסן לאחר לידה כשהטסיות בירידה? רות 18/03/2020 19:59
 • ה Platelets יורד מבדיקה אחת לשנייה בבדיקה אחרונה היה 106 אני אמורה לקבל קלקסן לאחר הלידה בגלל ורידים האם יש בעיה עם הקלקסן בגלל הטסיות הנמוכות, אם כן, מה עושים?

 • + הוסף תגובה
תסיות טלי 19/03/2020 06:04
 • קלקסאן יכול לגרום לירידה בתזיות - ולכן יש להתיעץ במהרה ברופא/ ה המטפלים גם משפחה וגם גניקולוג בטיפול וצורך בבירור hit

 • + הוסף תגובה
לחץ דם אסתי 08/03/2020 19:13
 • היי בת 34 עם יתר לחץ דם לוקחת קבוע רמי פריל ,מזה כשנה מרגישה סחרחורות הייתי במיון סי טי פלוס אמארי תקין א.א.ג תקין הרופאת משפחה שלחה אותי לניורלוג שיש לו תור לעוד 3 חודשיים לאחרונה ירידה בלחץ הדם 113/67 בלי תרופה האם לחץ דם יכול להסתדר פתאום? האם זה לא נמוך מידי? אתמול היה לי 100/47 אני מרגישה שלא לוקחים אותי ברצינות מכיוון שאני אדם חרדתי הרופאת משפחה שלי לא חושבת שזה קשור לקרדיולוג אני נכנסת למקומות ופתאום מרגישה כאילו עומדת להתעלף לא ככ יודעת מה לעשות אודה להכוונה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם טלי 09/03/2020 05:48
 • איני בטוחה שקיימת בעיה עם הלב - ממליצה על הולטר לחץ דם ל24 שעות לראות ממוצעים ולהחליט על ממוני תרופות וכן על התערבות רפואה משלימה : פסיכולוגיה בנושא חרדה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם אסתי 09/03/2020 18:39
 • תודה .האם עד ההולטר היית אומרת להפסיק לקחת את הרמיפריל ?בגלל שיש מספרים תקינים/נמוכים לאחרונה?

 • + הוסף תגובה
לחץ דם טלי 09/03/2020 18:41
 • פורום וירטואלי לא יכול ואינו אמור לתת המלצות פרטניות טיפוליות יש להפנות זאת לרופא/ה המטפלים

 • + הוסף תגובה
בדיקת אק"ג שושי 01/03/2020 16:26
 • תשובה: Sinus Tachycardia Antero-Apical non-specific repolarization abnormality אשמח לקבל הסבר על מה מדובר. תודה.

 • + הוסף תגובה
אקג טלי 01/03/2020 16:39
 • צריך לראות תרשים אבל הפענוח טוען שאין ממצאים פתולוגים משמעותיים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!