מפתיע: הצורה בה אתם מגיבים למצבי לחץ משפיעה על בריאות המוח

מחקר חדש מצא כי התגובה שלנו למצבי לחץ יומיומיים, כמו לדוגמה במקרים בהם אנו תקועים בפקק בדרך לעבודה או מחכים זמן רב בתור לקופה בסופר, יכולה להשפיע על בריאות המוח בייחוד בגיל המבוגר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/12/2018


לחץ הוא חלק אינטגרלי משגרת היום-יום שלנו: בין אם מייל בעבודה שגורם לדפיקות לב מואצות, מריבה עם בן הזוג שמובילה לכעס, ואפילו המתנה ארוכה מדי בתור לסופר אשר גורמת לתסכול רב, פעילויות שגרתיות רבות עלולות להוביל לסטרס. למרות שהתחושה השלילית רווחת יחסית, לחץ כרוני מתמשך מוביל למגוון רחב של תמורות בריאותיות שליליות, מסוכרת, מחלות לב ובעיות בתפקוד המיני, ועד להתפתחות הפרעות נפשיות שונות, כמו דיכאון, שחיקה מנטלית, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ואפילו סכיזופרניה.


התמקדות באופן בו לחץ משפיע על המוח היא נחלתם של חוקרים רבים, ומחקרים שונים מצאו כי רמות גבוהות של קורטיזול (הנקרא גם הורמון הלחץ ומופרש על ידי בלוטות יותרת הכליה במצבי דחק) עלולות לפגום בזיכרון. 


אך למעשה האופן בו לחצים מינוריים ויומיומיים משפיעים על הזדקנות המוח נותר מעורפל ולא ברור. מחקר חדש שהובל על ידי חוקרים מאוניברסיטת המדינה באורגון, מציע כי לא המצבים המלחיצים עצמם, אלא התגובה להם, היא זו שעלולה לפגוע בבריאות המוח. בייחוד התגובה לאירועים יומיומיים מלחיצים, כמו תנועה כבדה. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת של ה- American Psychosomatic Society.קראו עוד: מה סטרס עושה למוח שלנו?על הקשר שבין לחץ לבריאות הקוגניטיבית

במהלך המחקר בחנו החוקרים קבוצה של 111 מבוגרים בגילאי 65-95, במשך שנתיים וחצי. החוקרים העריכו את הבריאות הקוגניטיבית של מושאי המחקר, באמצעות בדיקות הערכה סטנדרטיות שבוצעו כל חצי שנה. 


חלק מההערכות כללו בחינות שבמהלכן נתבקשו הנבדקים לשנן שתי סדרות של מספרים ולאחר מכן לאמוד את ההבדלים בניהן (האם מספרים מסוימים הופיעו בשתי הקבוצות, האם המספרים היו מסודרים באותו הסדר ועוד). מחקרים קודמים הראו שהביצועים במבחנים אלה מהווים אינדיקטור לחוסר עקביות בזמן התגובה - סמן לעיבוד קוגניטיבי לקוי ובריאות מוחית ירודה.מעבר למגוון הבחינות אותן עברו הנבדקים, החוקרים ביקשו מהמשתתפים גם לדבר על אירועי הלחץ היומיומיים אותם הם חווים. 


התגובה לאירועי הלחץ היומיומיים אופיינה בעזרת שימוש במגוון תיאורים שכללו רגשות חיוביים ושליליים, מדד אינטנסיביות של תגובת הלחץ ותיאור הסימפטומים הפיזיים אותם חוו המשתתפים במקרי הדחק. 
המחקר מצא כי נבדקים המגיבים בצורה הגרועה ביותר ללחצים יומיומיים הראו תוצאות המצביעות על בריאות מוחית ירודה 
התגובה ללחץ משפיעה על תפקוד המוח

המחקר מצא כי הנבדקים המגיבים בצורה הגרועה ביותר למצבי לחץ יומיומיים, מפגינים רגשות שליליים ותגובות לחץ אינטנסיביות יותר,הראו את חוסר עקביות משמעותית יותר בזמן התגובה במהלך המבדקים, תוצאה המצביעה על בריאות מוחית ירודה. 


החוקרים חשפו גם הבדל גדול בין נבדקים בגילאים שונים: משתתפי המחקר המבוגרים יותר בני שבעים ומעלה, הושפעו במידה ניכרת מתגובת הלחץ. רוצה לומר, בקרב הנבדקים המבוגרים יותר הייתה קיימת קורלציה בין תגובה קיצונית ללחץ לבין הביצועים הקוגניטיביים הירודים ביותר.


בניגוד לכך, בקרב משתתפי המחקר הצעירים יותר, לחץ מוגבר הביא לשיפור בבריאות הקוגניטיבית. על פי החוקרים ההסבר לממצא זה עשוי להיות שמושאי המחקר בני השישים מקיימים אורח חיים פעיל יותר, הכולל מעורבות מקצועית וחברתית, אשר מאפשר להם לשמור על המיקוד הקוגניטיבי. 


 למרות שאנחנו לא יכולים להיפטר מכל סיטואציה מלחיצה, חשוב להבין מהן הדרכים שימתנו את התגובה למצבי הסטרס ויהוו עם ההתבגרות גם כלי מכריע בשמירה על הבריאות הקוגניטיבית.  עם העלייה בתוחלת החיים, ובהתאמה גם העלייה בשכיחותן של מחלות נוירולוגיות שונות, כמו דמנציה ואלצהיימר, מציאת דרכים למניעת פגיעה בבריאות הקוגניטיבית היא קריטית ועשויה אף לתרום לאיכות החיים בגיל המבוגר.פורום כאבי ראש ומיגרנה

ד"ר שלומית יוסט-כץ

ד"ר שלומית יוסט-כץ
ד"ר שלומית יוסט-כץ הינה נוירולוגית בכירה. בוגרת ביה"ס לרפואה תל אביב. מומחית בנוירולוגיה ובנוירואונקולוגיה. התמקצעות בכאבי ראש. פירסמה מאמרים רבים בעיתונות מקצועית. מקבלת מטופלים בגבעת שמואל.ד"ר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פענוח תוצאת ct ראש
 • ריקי
 • 23/04/2019 09:31
 • היי אני בת 25 והייתי בבדיקת סיטי חוזרת תוך חודש(על דעת עצמי) . בבדיקה הראשונה הכל יצא תקין בבדיקה השנייה נוספו שורות נוספות אשמח לעזרה בפענוח השורה : פרנכימת המוח-אזור היפודנסי פרא סגיטלי אחורי מימין כנראה מדוברת בהעמקה של חריץ בלבד . אשמח להסבר כיוון שזה מלחיץ חשוב לי לציין שאני סובלת ממיגרנות בחודשי הקיץ אבל זה כאבי ראש שונים כאילו מתחוללת לי סערה בראש כבר חודשיים ( הכאבים הם לא כל הזמן אבל כן מידי כמה פעמים ביום) והם מקרינים גם לצוואר ( מרגישה משיכות כאלה )

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לחץ תוך גולגולתי
 • שחר
 • 17/04/2019 17:24
 • היי שמי שחר בת 15, אני מאובחנת כבר חודשיים עם לחץ תוך גולגולתי לחץ פתיחה 37 לקחתי בהתחלה דיאמקוס הוא לא עשה לי טוב החלפנו (על פי דעתו של הניורולוג) לטופמקס הטופמקס עוזר רק לכאבי ראש ולא לחץ בשבועות האחרונים הכאבים ראש חולפים אבל הלחץ בראש ממש ממש עולה נפגשנו עם הניורולוג לפני שבוע וביקשתי אם אשפר לעשות ניקור מותני שוב הוא אמר שאין למה והוא חושב שזה משהו פסיכולוגי גם ההורים שלי גם אני חושבים שזה ממש לא משהו פסיכולוגי כי לא היה ואין שום דבר שקשור למשהו ריגשי ולכן נרצה חוות דעת נוספת על העניין (יש לי כאבי ראש בעיקר במצח אבל לחץ בכל הראש זה מתבטא בזה שאני מרגישה לחץ שהראש נכנס פנימה כזה הכאבים מעירים אותי משינה יש ימים אני לא ישנה כל היום יש לי סוג של לחץ באוזניים ואני שומעת צפצופים לפעמים העיניים שלי שרופות ויש התקפים של טשטושי ראייה למרות שעשינו המון בדיקות עיניים מכל סוגן ואין כלום הCT תקין ובMRI מצאו משהו שלא קשור לכאבי ראש או ללחץ הזה) אשמח לקבל דעה נוספת כי אין לי שגרה אין לי כלום אני לא הולכת לבית ספר כלום אני שוכבת במיטה או בוכה כל היום או בוהה בתקרה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מערות האף
 • רותי
 • 10/04/2019 18:06
רופאים בתחום
ד"ר ראובן אייכנבאום ד"ר ראובן אייכנבאום
רופא מומחה בנוירולוגיה ושיקום קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ