כך תשמרו על משקל תקין

עשיתם בדיקת BMI וגיליתם שהמשקל שלכם תקין? בשורות מצוינות! עכשיו נותר רק לשמור על משקל זה. למה זה חשוב ואיך בדיוק עושים את זה? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
לאכול פחות, לזוז יותר, לכבות את הטלוויזיה ולוותר על שתייה של משקה מומתק. אלה מעט מן הדברים שעוזרים לשמור על משקל תקין. שמירה על משקל תקין מסייעת לבריאות שלנו, היא מסייעת בהפחתת הסיכון למחלות לב, שבץ, סוכרת ויתר לחץ דם, כמו גם סוגי סרטן שונים. 


תקינות המשקל מחושבת פעמים רבות באמצעות מדד ה-BMI. מדד ה-BMI משקף את היחס שבין משקל הגוף לגובה בריבוע. משקל תקין נחשב נמצא בטווח BMI שבין 18.5 ל-25. 


משקל לא תקין, היקף מותניים גדול וצבירת שומנים לאחר גיל 20, הם גורמים שעלולים להעלות את הסיכון למספר לא מועט של מצבים בריאותיים מסוכנים, בהם מחלות קרדיווסקולריות, כולל התקף לב ושבץ, סוכרת, סרטן, דלקת פרקים, אבני כיס מרה, אסתמה, קטרקט, אי פוריות, דום נשימה בשינה ונחירות. קראו עוד: 10 דרכים להוריד במשקל - ללא דיאטה הקשר בין גיל ומשקל

משקל בריא בדרך כלל לא יעלה מעבר ל-5 קילו יותר מהמשקל בגיל 21, אך מאחר שהרבה אנשים בגילאים 18-49 מעלים כחצי קילו עד קילו בכל שנה, חשוב להקפיד לשמור על משקל תקין ככל שעוברות השנים.הנה כמה נתונים מדאיגים על משקל לא תקין והקשר שלו גיל:

1. נשים וגברים בגיל העמידה שהעלו במשקל בין 5 ל-10 קילו לאחר גיל 20, היו בסיכון גבוה פי 3 לפתח מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2 ואבני מרה, לעומת אנשים שהעלו עד כ-2.5 קילו.


2. אלו שהעלו למעלה מ-10 קילו אף היו בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות אלו.


3. נשים שעלו במשקל לאחר המנופאוזה, היו בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן השד שלאחר גיל המעבר.


4. נשים שהורידו במשקל, שמרו עליו לאחר גיל המעבר ולא היו בטיפול הורמונלי, היו בסיכון נמוך ב-50% לסרטן השד שלאחר גיל המעבר.

הרבה אנשים בגילאים 18-49 מעלים כחצי קילו עד קילו בשנה, ועל כן חשוב להקפיד לשמור על משקל תקין ככל שעוברות השניםאיך שומרים על משקל תקין?

תזונה
לכמות ולאיכות המזון שלנו יש השפעה ישירה על המשקל. בדקו האם אתם אוכלים כמות יומית מאוזנת והאם אתם צורכים מזון איכותי. 


גנים
אנשים מסוימים נוטים להעלות במשקל מסיבות גנטיות. אם יש לכם היסטוריה משפחתית של השמנה, חשוב להיות ערניים ולוודא שאינכם סובלים מנטייה לעלות מהר יותר במשקל. זכרו שנטייה גנטית אינה גזירה משמיים - תזונה, פעילות גופנית והימנעות מהרגלים לא בריאים (כגון שתיית משקאות ממותקים), יעזרו לכם לשמור על משקל תקין.


פעילות גופנית
לפעילות גופנית יש מגוון יתרונות בריאותיים, והיא כמובן מרכיב מרכזי בשמירה על משקל תקין.


שינה
מחקרים רבים מצביעים על כך שלכמות שעות השינה יש השפעה ישירה על המשקל שלנו. במחקר אחד בדקו נשים שבתחילת המחקר היו בריאות ובמשקל תקין. הן ישנו עד 5 שעות בלילה. לאחר 16 שנים מצאו החוקרים כי הן היו בסיכון גבוה יותר ב-15% לסבול מהשמנת יתר, לעומת אלו שישנו 7 שעות בלילה. כמו כן, נשים שישנו מעט היו בסיכון גבוה ב-30% יותר להעלות כ-14 קילו בתקופת המחקר, לעומת אלו שישנו 7 שעות בלילה.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!