טפול כירורגי בסרטן השד: עבר, הווה ועתיד

22,481 נשים שאובחנו עם סרטן השד חיות כיום בישראל. בעבר, הטיפול בסרטן השד כלל ניתוח רדיקלי שלווה בתופעות לוואי משמעותיות. במרוץ השנים התפתחו אסטרטגיות הטיפול במחלה הממאירה וכן גם דרכי האבחון, וכתוצאה מכך אחוזי הריפוי עלו באופן משמעותי: על טיפולי העבר, ההווה והעתיד בסרטן השד בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/04/2019


הטיפול הכירורגי בסרטן השד ידוע עוד מימי המצרים הקדמונים שתיארו בכתבי הפפירוסים טיפול בברזל מלובן בגוש בשד. בהיסטוריה המודרנית אנו יודעים שמדובר במחלה ממאירה והטיפול הכירורגי מהווה את קו הטיפול הראשון במחלות סרטניות. טיפול זה כולל כריתה של הגוש הממאיר עם גבולות רחבים.  ניתוח העבר לכריתת שד: הליך רדיקלי המלווה בתופעות לוואי קשות

ניתוחים לכריתת שד החלו להתבצע בתחילת המאה הקודמת, במקביל לאפשרות של הרדמה כללית. בשנת 1900 החל כירורג בארה"ב בשם הלסטד לבצע כריתת שד – ניתוח רדיקלי שכלל גם כריתה של שרירי בית החזה וכן חלק גדול מבלוטות הלימפה בבית השחי. במשך כ- 70 שנה הליך זה היה הטיפול הכירורגי המקובל לסרטן השד. עם הבנה עמוקה יותר של מחלת הסרטן, והתפתחות טיפולים נוספים כמו קרינה וכימותרפיה, הניתוח הפך לפחות רדיקלי ,כלומר, הסרת השד בלבד ללא פגיעה בשרירי בית החזה, והוצאה של חלק מבלוטות הלימפה בבית השחי. בעקבות השינוי הנ"ל פחתו משמעותית תופעות לוואי קשות שהתפתחו בשל הניתוח, כמו בצקת של היד והגבלה בתנועת הכתף. בנוסף, תוחלת החיים של החולות השתפרה באופן משמעותי.
ניתוח משמר שד: ניתוח להסרת הרקמה הממאירה, ללא כריתה מלאה של השד

בשנת 1980 חל מהפך אמתי כאשר פרופ' ורונזי ממילנו שבאיטליה, החל לבצע ניתוחים להוצאת הגידול בשד ללא כריתת השד, פעולה הנקראת לימפקטומיה או ניתוח משמר שד. במהלך הפעולה מתבצעת כריתה חלקית בלבד של השד הכוללת את הרקמה הממאירה ומעטפת של רקמה בריאה. לאחר הניתוח, בוצעו טיפולי קרינה בשד. התוצאות מבחינת ההחלמה היו זהות לאלו המושגות באמצעות כריתת השד. לעומת זאת, הניתוח  בבית השחי נשאר זהה וכלל הוצאת חלק מבלוטות הלימפה. 


כדי שאישה תוכל לקבל טיפול כירורגי משמר שד, יש צורך בגילוי מוקדם של המחלה. גילוי מוקדם מתאפשר באמצעות מעקב מסודר הכולל בדיקת כירורג שד, לפחות אחת לשנה והדמיית שד – ממוגרפיה ואולטרסאונד אחת לשנתיים. במעקב מסודר שכזה, ניתן לגלות כ- 80% ממקרי המחלה בשלב התחלתי. עובדה זו, מאפשרת ביצוע של ניתוח משמר שד.  עם תוספת קרינה וטיפול תרופתי ניתן להבטיח החלמה באחוזים גבוהים. 


בשנים האחרונות קיימת התקדמות ניכרת בכל הנוגע לטיפולים בסרטן השד. בחלק מהחולות אף ניתן לשנות את סדר הטיפול ולהתחיל בטיפול תרופתי כימותרפי לפני הניתוח, כך ניתן להימנע מכריתה מלאה, ולהסתפק בכריתה חלקית ושימור השד. 


גם כריתת בלוטות הלימפה בבית השחי מצומצמת יותר: למעשה מתבצעת כריתה של בלוטת הלימפה האחראית על אזור הגידול הנקראת בלוטת הזקיף. רק במקרים בהם יש תאים ממאירים בבלוטת הזקיף, יש צורך בהרחבת הניתוח בבית השחי.  בחולות שאנו נאלצים לכרות את השד בשלמות, אנו מבצעים שיחזור מידי– ניתוח משולב עם כירורג פלסטי.

 קיימת התקדמות משמעותית בטיפולים לסרטן השד. לעתים ניתן להתחיל בטיפול כימותרפי לפני הניתוח ולהמנע מכריתה מלאה 
העתיד כבר כאן: דרכי הטיפול החדשניות בסרטן השד

 בעתיד אנו צופים שיפור נוסף בטיפול התרופתי, הכימותרפי, ההורמונלי והביולוגי – בהתאמה אישית לחולה.  כך נשפר את סיכויי ההחלמה ונפחית, ככל האפשר, את תופעות הלוואי. בחלק הכירורגי, פותחו טכניקות נוספות ל"השמדת" הגידול, כמו הקפאתו על ידי החדרת מחט שבה מוזרם חנקן נוזלי.  טכניקה זו מבוצעת כבר בארה"ב וכן בישראל, ובאמצעותה ניתן להימנע מניתוח בשד. חשוב לציין כי טיפול זה מצריך התאמה אישית לנתוני המחלה.


 להשלמת הטיפול הכירורגי בשד יש צורך בקרינה. בחלק מהמטופלות,  ניתן לבצע את הטיפול הקרינתי במלואו  בזמן הניתוח. האפשרות לטיפול הקרינתי עד היום כללה מתן קרינה במנות קטנות כחודשיים לאחר הניתוח.  קרינה תוך ניתוחית מתבצעת בבתי החולים של אסותא וכן בחלק מבתי החולים הציבוריים.  נדגיש שעם כל ההתפתחויות החשובות בטיפול, אין תחליף לגילוי מוקדם של המחלה וזאת, אך ורק על ידי מעקב מסודר אצל כירורג שד מומחה, והדמיית שד, ממוגרפיה ואולטרסאונד. קראו עוד: מה הקשר בין דליפת שתן וצניחת אגן?כיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול?

כל אישה הלוקה בסרטן שד עוברת עם גלוי המחלה הערכה של צוות רב מקצועי הכולל כירורג שד, אונקולוג וכירורג פלסטי, יחד עם החולה מתקבלת החלטה בנוגע לדרכי הטיפול האפשריות במחלה. במסגרת קבוצת הרופאים " INFINITY " – מרכז מומחים לכירורגיה ואונקולוגיה עובד צוות מיומן אשר מלווה את המטופלת לאורך כל התהליך – משלב האבחון ועד לסיום הטיפול במחלה הממאירה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רפי קליין, מומחה בכירורגיה כללית, מחלות וניתוחי השד, במרכז  "INFINITY " - מרכז מומחים לכירורגיה ואונקולוגיה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיט-סיטי ואלרי 29/03/2020 22:11
 • שלום 1.מה הכוונה במשפט בהקשר לבטן ואגן: "מודגמים נודולים עד 1.2 ס"מ בשני האדרנלים" ? 2. מה הכוונה במשפט: " קליטה פותולוגית של fdg בעוצמה גבוהה בגוש כ3.2×4.5 ס"מ בשד שמאל עם עיבוי של העור בשד שמאל ובבלוטות עד 1.5 ס"מ בבית השחי השמאלי. 3.ובכללי מה אומר המשפט? "אין לראות קליטה פותולוגית של fdg." הוא רשום ברוב הממצאים אחרי בדיקת פיט'סיטי. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
FDG ד"ר נעה אפרת בן ברוך 29/03/2020 22:38
 • FDG הוא החומר שגידול ממאיר קולט הפט סיטי אומר שיש גידול בשד שמאל עם בלוטות בבית השחי קשה לי לומר לגבי האדרנל פרט לכל נראה שאין עדות לגרורות בגוף

 • + הוסף תגובה
פיט'סיטי ואלרי 29/03/2020 23:07
 • מובן. תודה על תשובתך שאלה נוספת ברשותך מה הכוונה לסיכום: קליטה פתולוגית של fdg כמתואר מתאימה לתהליך שאתי. ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 30/03/2020 00:38
 • זה אומר שFDG הודגם באיזורי הגידול בשד והבלוטות

 • + הוסף תגובה
טריפל נגניב חסויה 29/03/2020 17:01
 • האם סרטן מסוג טריפל נגטיב-סרטן השד הטיפול בו מתמקד בהשרדות ואין סיכויים להרפא לגמרי?

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 29/03/2020 17:22
 • האם את שואלת לגבי סרטן שד מוקדם? כמובן שיש סיכוי ריפוי. מאד תלוי בשלב המחלה

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב חסויה 29/03/2020 17:51
סיכויים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 29/03/2020 18:25
 • בלי לדעת את מלוא הפרטים אין כל דרך לומר. זו שאלה לאונקולוג שלך המכיר אותך היטב

 • + הוסף תגובה
MRI צ.ר. 29/03/2020 18:09
 • עושה כ 3 שנים מעקב ממוגרפיה ואולטרסאונד כל חצי שנה, עקב הסטוריה משפחתית: אימא נפטרה מסרטן שד,לאחותי היה טרום סרטן, יש לי קבוצת הסתידויות עדינות ולכן במעקב, התוצאות יציבות, אין שינוי מבחינת הסתיידויות.רקמת השד צפופה. הפעם הומלץ גם על mri בעוד חצי שנה, אך רופא כירורג שד אמר שכיוון שלא עשיתי אף פעם עדיין MRI כדאי לא לחכות חצי שנה כפי שביקשה הרופאה שאצלה אני במעקב ממוגרפיה. השאלה אם לחכות חצי שנה או לעשות לפני כן? תודה.

 • + הוסף תגובה
MRI ד"ר נעה אפרת בן ברוך 29/03/2020 18:24
 • אין לי כל דרך לענות על שאלה כזו. את צריכה לבחור רופא אחד ולעקב אחרי ההמלצות שלו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!