טפול כירורגי בסרטן השד: עבר, הווה ועתיד

22,481 נשים שאובחנו עם סרטן השד חיות כיום בישראל. בעבר, הטיפול בסרטן השד כלל ניתוח רדיקלי שלווה בתופעות לוואי משמעותיות. במרוץ השנים התפתחו אסטרטגיות הטיפול במחלה הממאירה וכן גם דרכי האבחון, וכתוצאה מכך אחוזי הריפוי עלו באופן משמעותי: על טיפולי העבר, ההווה והעתיד בסרטן השד בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 15/04/2019


הטיפול הכירורגי בסרטן השד ידוע עוד מימי המצרים הקדמונים שתיארו בכתבי הפפירוסים טיפול בברזל מלובן בגוש בשד. בהיסטוריה המודרנית אנו יודעים שמדובר במחלה ממאירה והטיפול הכירורגי מהווה את קו הטיפול הראשון במחלות סרטניות. טיפול זה כולל כריתה של הגוש הממאיר עם גבולות רחבים.  ניתוח העבר לכריתת שד: הליך רדיקלי המלווה בתופעות לוואי קשות

ניתוחים לכריתת שד החלו להתבצע בתחילת המאה הקודמת, במקביל לאפשרות של הרדמה כללית. בשנת 1900 החל כירורג בארה"ב בשם הלסטד לבצע כריתת שד – ניתוח רדיקלי שכלל גם כריתה של שרירי בית החזה וכן חלק גדול מבלוטות הלימפה בבית השחי. במשך כ- 70 שנה הליך זה היה הטיפול הכירורגי המקובל לסרטן השד. עם הבנה עמוקה יותר של מחלת הסרטן, והתפתחות טיפולים נוספים כמו קרינה וכימותרפיה, הניתוח הפך לפחות רדיקלי ,כלומר, הסרת השד בלבד ללא פגיעה בשרירי בית החזה, והוצאה של חלק מבלוטות הלימפה בבית השחי. בעקבות השינוי הנ"ל פחתו משמעותית תופעות לוואי קשות שהתפתחו בשל הניתוח, כמו בצקת של היד והגבלה בתנועת הכתף. בנוסף, תוחלת החיים של החולות השתפרה באופן משמעותי.
ניתוח משמר שד: ניתוח להסרת הרקמה הממאירה, ללא כריתה מלאה של השד

בשנת 1980 חל מהפך אמתי כאשר פרופ' ורונזי ממילנו שבאיטליה, החל לבצע ניתוחים להוצאת הגידול בשד ללא כריתת השד, פעולה הנקראת לימפקטומיה או ניתוח משמר שד. במהלך הפעולה מתבצעת כריתה חלקית בלבד של השד הכוללת את הרקמה הממאירה ומעטפת של רקמה בריאה. לאחר הניתוח, בוצעו טיפולי קרינה בשד. התוצאות מבחינת ההחלמה היו זהות לאלו המושגות באמצעות כריתת השד. לעומת זאת, הניתוח  בבית השחי נשאר זהה וכלל הוצאת חלק מבלוטות הלימפה. 


כדי שאישה תוכל לקבל טיפול כירורגי משמר שד, יש צורך בגילוי מוקדם של המחלה. גילוי מוקדם מתאפשר באמצעות מעקב מסודר הכולל בדיקת כירורג שד, לפחות אחת לשנה והדמיית שד – ממוגרפיה ואולטרסאונד אחת לשנתיים. במעקב מסודר שכזה, ניתן לגלות כ- 80% ממקרי המחלה בשלב התחלתי. עובדה זו, מאפשרת ביצוע של ניתוח משמר שד.  עם תוספת קרינה וטיפול תרופתי ניתן להבטיח החלמה באחוזים גבוהים. 


בשנים האחרונות קיימת התקדמות ניכרת בכל הנוגע לטיפולים בסרטן השד. בחלק מהחולות אף ניתן לשנות את סדר הטיפול ולהתחיל בטיפול תרופתי כימותרפי לפני הניתוח, כך ניתן להימנע מכריתה מלאה, ולהסתפק בכריתה חלקית ושימור השד. 


גם כריתת בלוטות הלימפה בבית השחי מצומצמת יותר: למעשה מתבצעת כריתה של בלוטת הלימפה האחראית על אזור הגידול הנקראת בלוטת הזקיף. רק במקרים בהם יש תאים ממאירים בבלוטת הזקיף, יש צורך בהרחבת הניתוח בבית השחי.  בחולות שאנו נאלצים לכרות את השד בשלמות, אנו מבצעים שיחזור מידי– ניתוח משולב עם כירורג פלסטי.

 קיימת התקדמות משמעותית בטיפולים לסרטן השד. לעתים ניתן להתחיל בטיפול כימותרפי לפני הניתוח ולהמנע מכריתה מלאה 
העתיד כבר כאן: דרכי הטיפול החדשניות בסרטן השד

 בעתיד אנו צופים שיפור נוסף בטיפול התרופתי, הכימותרפי, ההורמונלי והביולוגי – בהתאמה אישית לחולה.  כך נשפר את סיכויי ההחלמה ונפחית, ככל האפשר, את תופעות הלוואי. בחלק הכירורגי, פותחו טכניקות נוספות ל"השמדת" הגידול, כמו הקפאתו על ידי החדרת מחט שבה מוזרם חנקן נוזלי.  טכניקה זו מבוצעת כבר בארה"ב וכן בישראל, ובאמצעותה ניתן להימנע מניתוח בשד. חשוב לציין כי טיפול זה מצריך התאמה אישית לנתוני המחלה.


 להשלמת הטיפול הכירורגי בשד יש צורך בקרינה. בחלק מהמטופלות,  ניתן לבצע את הטיפול הקרינתי במלואו  בזמן הניתוח. האפשרות לטיפול הקרינתי עד היום כללה מתן קרינה במנות קטנות כחודשיים לאחר הניתוח.  קרינה תוך ניתוחית מתבצעת בבתי החולים של אסותא וכן בחלק מבתי החולים הציבוריים.  נדגיש שעם כל ההתפתחויות החשובות בטיפול, אין תחליף לגילוי מוקדם של המחלה וזאת, אך ורק על ידי מעקב מסודר אצל כירורג שד מומחה, והדמיית שד, ממוגרפיה ואולטרסאונד. קראו עוד: מה הקשר בין דליפת שתן וצניחת אגן?כיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול?

כל אישה הלוקה בסרטן שד עוברת עם גלוי המחלה הערכה של צוות רב מקצועי הכולל כירורג שד, אונקולוג וכירורג פלסטי, יחד עם החולה מתקבלת החלטה בנוגע לדרכי הטיפול האפשריות במחלה. במסגרת קבוצת הרופאים " INFINITY " – מרכז מומחים לכירורגיה ואונקולוגיה עובד צוות מיומן אשר מלווה את המטופלת לאורך כל התהליך – משלב האבחון ועד לסיום הטיפול במחלה הממאירה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רפי קליין, מומחה בכירורגיה כללית, מחלות וניתוחי השד, במרכז  "INFINITY " - מרכז מומחים לכירורגיה ואונקולוגיה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול אנטי הורמונלי לאחר סרטן השד מישהו 01/12/2019 23:08
  • שלום רב, אמי בת 64, לאחר ניתוח לימפקטומיה בשד שמאל בעקבות גידול שהתגלה בשלבים מוקדמים. במהלך הניתוח בוצעה הקרנה תוך ניתוחית חד פעמית ולאחר מכן הוחל טיפול אנטי הורמונלי המתוכנן ל-5 שנים (כיום מסיימת כשנה). העניין הוא שהיא סובלת מתופעות לוואי בלתי נסבלות לכל אחד מהתכשירים: לטרזול - עייפות קיצונית, דכדוך, הזעה ארימידקס וארומזין - הפרעות אורטופדיות משמעותיות כגון כאבי שרירים ומפרקים ואצבעות ננעלות (אצבעות הדק) בכף היד. הוצע לה לעבור לטמוקסיפן אך התברר כי אינה יכולה עקב היסטוריה של חסימת כלים דם בעין שחייב בזמנו הזרקות אבסטין. 1. האם תופעה של אצבעות הדק חולפת בצורה כלשהי במהלך הטיפול / לאחר הפסקתו? האם ניתן לעשות משהו על מנת לזרז או לשפר את ההחלמה? 2. האם יש אופציות נוספות ללטרזול, ארימידקס, ארומזין או טמוקסיפן? תודה

  • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 01/12/2019 23:22
  • אםשר לנסות את גרסות המקור של התרופות לדוגמה פמרה שהיא המקור של לטרוזול

  • + הוסף תגובה
גרורות אחרי סרטן שד בלה 28/11/2019 16:16
  • שלום! אבקש פרוגנוזה על גרורות הראה ימנית ולימפה בית שחי ימני.לפני שיש שנים היה סרטן שד ימין, מסטקטומי, כימותרפיה לפי פרוטוקול. פמרה 2.5 מג שיש שנים

  • + הוסף תגובה
פרוגנוזה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/11/2019 19:14
  • אין כל אפשרות לענות על שאלה כזו בפורום. אך יש טיפולים חדשניים מצויינים למצבך

  • + הוסף תגובה
בהמשך לשאלתי- שכחתי לציין מיכל 21/11/2019 17:26
  • בהמשך לשאלתי על תוצאת ה- alt, שכחתי לציין שכל יתר התוצאות היו תקינות. תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/11/2019 19:12

הצטרפו לאינדקס הרופאים!