את לא חייבת לסבול: הכל על הטיפול באטרופיה נרתיקית

כ-47% מהנשים בגיל המעבר יחוו תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית – מצב של דלדול רקמת הנרתיק והשופכה הנובע מחוסר באסטרוגן. טיפול מקומי באסטרוגן מעלים את התופעות השונות הנלוות למצב זה, ומסייע בשיפור ניכר באיכות חייהן של הסובלות מהמצב: כל הפרטים בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 26/02/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' ברי (בוריס) קפלן
מנהל מחלקת יולדות במרכז רפואי מעייני הישועה ורכז רפואת נשים מחוזי במחוז דן - פ"ת, שרותי בריאות כללית
הצג טלפון מספר מקשר
i


עם תום עידן הפוריות ותחילת גיל המעבר, השחלות מפסיקות לתפקד וחלה ירידה בכמות האסטרוגן והפרוגסטרון המופרשים. בתחילה ישנה ירידה בכמות הביוצים וכמות הפרוגסטרון המופרש, ובהמשך מתרחשת גם ירידה ברמות האסטרוגן עד להפסקה מוחלטת של הפרשתו. 


בשל העובדה שרוב האיברים בגופה של האישה מכילים קולטנים לאסטרוגן ומושפעים ממנו, חסרונו בולט בכל חלק בגוף - בין היתר גם בנרתיק. בנרתיק הצעיר בתקופת הפוריות, קיימות 30-40 שכבות תאים של רירית הנרתיק, וצינור השתן  (השופכה). כאשר חלה ירידה בכמות האסטרוגן בגיל המעבר, הרירית הופכת להיות דקה והיא מכילה 2-4 שכבות תאים בלבד. מצב זה נקרא אטרופיה נרתיקית.מהי אטרופיה נרתיקית?

אטרופיה נרתיקית מתארת מצב בו מתרחש דלדול של רקמת הנרתיק הנובע כאמור מחוסר באסטרוגן. הדבר גורם להרגשת יובש, צריבה, כאבים בעת קיום יחסי מין וכאבים במתן שתן. אטרופיה נרתיקית הולכת ומחמירה עם השנים. למעשה, מדובר בתופעה שכיחה מאוד וכ- 47% מהנשים בגיל המעבר יחוו תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית.מהם גורמי הסיכון להתפתחות התופעה?

מעבר לגיל, במקרים בהם קיימת בעיה רפואית המובילה לכריתת השחלות, מתקיימת מנופאוזה כירורגית המביאה לירידה ברמות האסטרוגן בגוף ועלולה לגרום לאטרופיה נרתיקית. 


כיצד ניתן לאבחן אטרופיה נרתיקית ?

התלונות האופייניות לאטרופיה נרתיקית עשויות להידמות לתסמינים המרמזים על דלקת בנרתיק או בדרכי השתן. בשל כך, נשים הסובלות מתסמינים אלה נשלחות לבצע בדיקות שתן, תרבית שתן או משטח נרתיקי שלא לצורך, וכמובן שבדיקות אלה חוזרות שליליות. גניקולוג מומחה במחלות נשים יאבחן אטרופיה נרתיקית באמצעות בדיקה פיזית פשוטה או בעזרת משטח ציטולוגי. במקביל אבחון קל של הבעיה, קיים פתרון קל ויעיל לה שמסייע בהעלמת הסימפטומים האופייניים תוך זמן קצר ומשפר משמעותית את איכות החיים. התסמינים האופיינים לאטרופיה נרתיקית עשויים להידמות לאלה המרמזים על דלקת בנרתיק או בדרכי השתן מהן דרכי הטיפול באטרופיה נרתיקית?

הטיפול באטרופיה נרתיקית מתבצע באמצעות מתן מקומי של אסטרוגן באמצעות משחה או כדור אסטרוגן. טיפולים אלה ניתנים פעמיים בשבוע באופן תמידי, מינון הטיפול נמוך מאוד כך שאינו משפיע על איברים אחרים בגוף. מסיבה זו, טיפולים אלה מותרים לשימוש גם בנשים שחלו בעבר בסרטן השד או במחלות אחרות. (למעשה, כמות האסטרוגן הנספגת לדם לאחר שימוש מקומי נרתיקי בהורמון במשך שנה, שווה לכמות האסטרוגן המצויה בכדור אחד אשר ניתן דרך הפה). תוך מספר שבועות מתחילת הטיפול המקומי באסטרוגן תסמיני האטרופיה הנרתיקית נעלמים לחלוטין. 


באילו מצבים יהיה צורך בטיפול?

הטיפול רצוי לכולן, מומלץ לבצע את הטיפול עם הפסקת גיל הפוריות טרם להופעת התסמינים. טיפול זה אינו גורם לסכנה כלל ומשפר את איכות החיים של האישה באופן משמעותי. 

הצער היחידי של כל אישה בגיל המעבר – הוא על כך שלא לקחה את הטיפול קודם.הכתבה בשיתוף עם פרופ' ברי (בוריס) קפלן, מנהל מחלקת יולדות במרכז רפואי מעייני הישועה ורכז רפואת נשים מחוזי במחוז דן פ"ת שרותי בריאות כללית. במסגרת תפקידו בבית החולים מבצע ניתוחים קיסריים ופעולות ניתוחיות גינקולוגיות ברמה יום יומית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' ברי (בוריס) קפלן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18

רופאים בתחום
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת איה מדיקל רפואת נשים מתקדמת
איה מדיקל - רפואת נשים מתקדמת בריאות האישה במרכז קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ