את לא חייבת לסבול: הכל על הטיפול באטרופיה נרתיקית

כ-47% מהנשים בגיל המעבר יחוו תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית – מצב של דלדול רקמת הנרתיק והשופכה הנובע מחוסר באסטרוגן. טיפול מקומי באסטרוגן מעלים את התופעות השונות הנלוות למצב זה, ומסייע בשיפור ניכר באיכות חייהן של הסובלות מהמצב: כל הפרטים בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 26/02/2019עם תום עידן הפוריות ותחילת גיל המעבר, השחלות מפסיקות לתפקד וחלה ירידה בכמות האסטרוגן והפרוגסטרון המופרשים. בתחילה ישנה ירידה בכמות הביוצים וכמות הפרוגסטרון המופרש, ובהמשך מתרחשת גם ירידה ברמות האסטרוגן עד להפסקה מוחלטת של הפרשתו. 


בשל העובדה שרוב האיברים בגופה של האישה מכילים קולטנים לאסטרוגן ומושפעים ממנו, חסרונו בולט בכל חלק בגוף - בין היתר גם בנרתיק. בנרתיק הצעיר בתקופת הפוריות, קיימות 30-40 שכבות תאים של רירית הנרתיק, וצינור השתן  (השופכה). כאשר חלה ירידה בכמות האסטרוגן בגיל המעבר, הרירית הופכת להיות דקה והיא מכילה 2-4 שכבות תאים בלבד. מצב זה נקרא אטרופיה נרתיקית.מהי אטרופיה נרתיקית?

אטרופיה נרתיקית מתארת מצב בו מתרחש דלדול של רקמת הנרתיק הנובע כאמור מחוסר באסטרוגן. הדבר גורם להרגשת יובש, צריבה, כאבים בעת קיום יחסי מין וכאבים במתן שתן. אטרופיה נרתיקית הולכת ומחמירה עם השנים. למעשה, מדובר בתופעה שכיחה מאוד וכ- 47% מהנשים בגיל המעבר יחוו תסמינים אופייניים לאטרופיה נרתיקית.מהם גורמי הסיכון להתפתחות התופעה?

מעבר לגיל, במקרים בהם קיימת בעיה רפואית המובילה לכריתת השחלות, מתקיימת מנופאוזה כירורגית המביאה לירידה ברמות האסטרוגן בגוף ועלולה לגרום לאטרופיה נרתיקית. 


כיצד ניתן לאבחן אטרופיה נרתיקית ?

התלונות האופייניות לאטרופיה נרתיקית עשויות להידמות לתסמינים המרמזים על דלקת בנרתיק או בדרכי השתן. בשל כך, נשים הסובלות מתסמינים אלה נשלחות לבצע בדיקות שתן, תרבית שתן או משטח נרתיקי שלא לצורך, וכמובן שבדיקות אלה חוזרות שליליות. גניקולוג מומחה במחלות נשים יאבחן אטרופיה נרתיקית באמצעות בדיקה פיזית פשוטה או בעזרת משטח ציטולוגי. במקביל אבחון קל של הבעיה, קיים פתרון קל ויעיל לה שמסייע בהעלמת הסימפטומים האופייניים תוך זמן קצר ומשפר משמעותית את איכות החיים. התסמינים האופיינים לאטרופיה נרתיקית עשויים להידמות לאלה המרמזים על דלקת בנרתיק או בדרכי השתן מהן דרכי הטיפול באטרופיה נרתיקית?

הטיפול באטרופיה נרתיקית מתבצע באמצעות מתן מקומי של אסטרוגן באמצעות משחה או כדור אסטרוגן. טיפולים אלה ניתנים פעמיים בשבוע באופן תמידי, מינון הטיפול נמוך מאוד כך שאינו משפיע על איברים אחרים בגוף. מסיבה זו, טיפולים אלה מותרים לשימוש גם בנשים שחלו בעבר בסרטן השד או במחלות אחרות. (למעשה, כמות האסטרוגן הנספגת לדם לאחר שימוש מקומי נרתיקי בהורמון במשך שנה, שווה לכמות האסטרוגן המצויה בכדור אחד אשר ניתן דרך הפה). תוך מספר שבועות מתחילת הטיפול המקומי באסטרוגן תסמיני האטרופיה הנרתיקית נעלמים לחלוטין. 


באילו מצבים יהיה צורך בטיפול?

הטיפול רצוי לכולן, מומלץ לבצע את הטיפול עם הפסקת גיל הפוריות טרם להופעת התסמינים. טיפול זה אינו גורם לסכנה כלל ומשפר את איכות החיים של האישה באופן משמעותי. 

הצער היחידי של כל אישה בגיל המעבר – הוא על כך שלא לקחה את הטיפול קודם.הכתבה בשיתוף עם פרופ' ברי (בוריס) קפלן, מנהל מחלקת יולדות במרכז רפואי מעייני הישועה ורכז רפואת נשים מחוזי במחוז דן פ"ת שרותי בריאות כללית. במסגרת תפקידו בבית החולים מבצע ניתוחים קיסריים ופעולות ניתוחיות גינקולוגיות ברמה יום יומית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' ברי (בוריס) קפלן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בנרתיק שיראל 02/06/2020 01:02
  • שלום האורולוג נתנה לי טיפוח סקרם אגיסטן 2% V עקב פטריה בנרתיק למשך 3 לילות כל לילה לפני השינה לקחתי אתמול בלילה והיום לקראת העקב יצא לי הפרשה של דם כמו חוט ועכשיו יש הפרשה בצבע כתום בהיר אני אמורה להמשיך את הטיפול? ששמתי את הקרם זה הפסיק לשרוף לי באיזור ולצרוב לי במתן שתן השאלה אם להפסיק כי זה טיפול 3 ימים רצוף תודה מראש

  • + הוסף תגובה
דיבטיקולה בשלפוחית השתן דנה 14/05/2020 21:41
  • 5 חודשים אחרי לידה שלישית, עם גוש נוקשה (כ3 ס"מ) בפתח הנרתיק, לדעתי הוא שם כבר שנים ואחרי הלידה הוא פשוט "ירד למטה"מעבר לפן האסטתי אין שום תסמינים (הייתי בטוחה שמדובר בצניחת אברי אגן שמחמירה מלידה ללידה) רופאה אורוגניקולוגית הפנתה אותי ל MRI. אשמח לדעת מה הסבירות שגוש נוקשה ללא תסמינים יכול להיות סעיף בשתן כי קראתי שסעיף אמור להיות רך ולהכיל נוזלים.. ועלתה גם אפשרות של ציסטה אבל מצאתי שום מידע על ציסטה כזו.. מה זה יכול להיות לדעתך? האם זה יכול להיות מסוכן? חשוב לי לציין שבכל הבדיקות בהריון האחרון ולאורך השנים אף רופא לא הסב את תשומת ליבי לדבר ולכן לא יחסתי לכך כל חשיבות.. תודה!

  • + הוסף תגובה
תכנון הריון במצב של אגן צנוח לוני 11/05/2020 09:56
  • אני עם צניחה של קיר נרתיק קדמי בברמה 2 בלי הפרעה בשתן. אני מתכננת הפריה להריון נוסף ושואלת האם בשלב מסויים של ההריון המצב עלול להחמיר בצורה בלתי נסבלת? חבל לי לתקן עכשיו ושוב יחזור....

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!