מה הקשר בין תמ"ל צמחי לבין כאבי מחזור בהתבגרות?

תינוקות בנות שניזונו מפורמולה על בסיס סויה נטו לכאבי מחזור בגיל ההתבגרות. מחקר חדש זה תומך במחקרים נוספים שהראו שפורמולת סויה עלולה להזיק למערכת הרבייה

כתבה פרסומית
מאת: מערכת אינפומד


מחקר חדש מציע כי בנות אשר צרכו בינקותן פורמולה צמחית המבוססת על סויה, מצויות בסבירות גבוהה יותר לפתח כאבי מחזור קשים כנערות. הממצאים מתווספים לראיות הקיימות בספרות הגורסות כי חשיפה לפורמולה צמחית במהלך החיים המוקדמים עלולה להיות בעלת אפקט דרמטי על מערכת הרבייה. הממצאים פורסמו בכתב העת האינטרנטי the journal Human Reproduction.צריכת פורמולה צמחית בתחילת החיים עלולה להוביל לכאבי וסת חמורים בהתבגרות

מדענים מהמכון הלאומי למדעי רפואה סביבתיים (NIEHS), המהווה חלק מהמכונים הלאומיים לבריאות של ארצות הברית, בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת  ואנדרבילט שבנאשוויל ומערכת הבריאות של הנרי פורד בדטרויט,בחנו את נתוניהן של 1553 נשים אפרו אמריקאיות בגילאי 23-35, שהשתתפו במחקר של ה-NIEHS בנוגע לסביבה, אורח החיים ושרירני רחם – גידול שפיר המתפתח ברקמת השריר ברחם. 


החוקרים מצאו כי בקרב הנבדקות שצרכו פורמולה צמחית בינקותן, הסבירות לכאבים מתונים וחמורים בזמן הוסת בגילאי 18-22 הייתה גבוהה יותר ב-50%. בנוסף, נשים אלה נטו להשתמש יותר באמצעי מניעה הורמונליים כדי להקל על כאבי מחזור, בהשוואה לנשים שלא צרכו פורמולה צמחית כתינוקות. 


ההסבר האפשרי לקשר שבין פורמולה צמחית לבין כאבי וסת נעוץ במחקרים קודמים שבוצעו בחיות. מחקרים אלה טוענים כי חשיפה בתחילת החיים למרכיב בשם  גֶניסְטין  (genistein)הקיים בפורמולה צמחית המבוססת על סויה, מפריע להתפתחות מערכת הרבייה, בין היתר בפקטורים הגורמים לכאבי וסת. מחקרים אלה הראו בנוסף שהשינויים ההתפתחותיים עלולים להמשך גם בתקופת ההתבגרות. 
מרכיב בשם גניסטין המצוי בפורמולה צמחית המבוססת על סויה מפריע להתפתחות מערכת הרביה ועלול להוביל לכאבי וסת חמורים

מעבר למחקר זה, המחקר היחיד שבחן את הקשר בין פורמולה צמחית לכאבי וסת פורסם ב-2001 על ידי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה וחוקרים מאוניברסיטת איווה. המחקר, שבחן  נשים צעירות לבנות שהשתתפו במחקרי האכלה כשהיו תינוקות, מצא גם הוא קשר בין תזונה המבוססת על פורמולה צמחית לבין כאבי וסת חמורים בהתבגרות. 


תוצאות שני המחקרים מראות כי הממצאים עלולים לחול על כל הנשים, ללא קשר למוצאן. למרות זאת, נדרש מחקר נוסף בנושא לפני ביצוע שינויים כלשהם לגבי המלצות האכלה באמצעות פורמולה צמחית. 
קראו עוד: אחת ולתמיד: כל מה שרציתם לדעת על תמ"ל (תרכובת מזון לתינוק)
לא רק כאבי וסת חמורים: אלה המצבים שעלולים להתפתח בשל צריכת פורמולה צמחית

כאבי וסת חמורים הם לא הבעיה הבריאותית היחידה הקשורה במערכת הרבייה ומושפעת מצריכת פורמולה צמחית בילדות. צריכת פורמולה המבוססת על סויה נקשרת גם להתפתחות אנדרומטריוזיס, מצב בו רירית הרחם (הרקמה המצפה את פנים הרחם) גדלה באזורים נוספים, כמו השחלות ואזורים נוספים בחלל הבטן. בנוסף, תזונה המבוססת על פורמולה צמחית נקשרה במחקרי עבר גם לשרירנים גדולים יותר ולדימום וסתי כבד יותר. 


האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, ה-AAP, ממליצה על חלב אם כמקור האידאלי להזנת תינוקות. הפורמולה הצמחית אינה מומלצת לתינוקות שנולדו בטרם עת. ה-AAP ממליצה על מתן פורמולה צמחית במקרים נדירים בלבד, בהם התינוק סובל מרגישות לסוכר החלב, או שמשפחתו שומרת על תזונה טבעונית. פורום הפרעות שינה בתינוקות וילדים

ד"ר שי מרקו

ד"ר שי מרקו
http://neurokid.co.ilד"ר שי מרקו, נוירולוג ילדים. מומחה לרפואת ילדים. עוסק ברפואת שינה ומורשה לטפל בהיפנוזה. מקבל מטופלים ברמת גן וחיפה.ד"ר שי מרקו הינו נוירולוג ילדים עצמאי ובמחוז צפון של קופת חולים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילד בן 17 חודשים שכמעא=ט לא אוכל, ובעיקר יונק
 • חש
 • 01/01/2019 17:26
 • שלום, התינוק שלי בן 17 חודשים, עדיין ניזון בעיקר מהנקה, לא מתעניין במוצקים, זורק הכל, למעט טחינה גולמית, יוגורט ביו טבעי ופירות הדר, וביסקוויטים וכמובן ממתקים (שלא מקבל, אבל יאכל בשמחה). יונק בוקר, צהריים, ערב לפני השינה. כל הנקה ממש ארוכה. התינוק מרופד, לא רזה, מפותח לפי גילו. גם אחיו הגדולים ינקו עד שנה וחצי, אבל אכלו הכל מגיל חצי שנה, ההנקה היתה קינוח ולא מזון. מה כדאי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בכי לא פוסק בפעוט בן 3
 • נ
 • 02/11/2018 01:54
 • פעוט בן 3 כמעט התחיל גן עירייה חדש לפני שבועיים קם בלילות בבכי בלתי פוסק למשך 40 דקות ויותר, לא ניתן להרגיעו. אינו מדבר ורק צורח, נראה כאילו זה לא הוא, בקושי מתבטא, לא ניתן להרגיעו . אחרי 40-60 דקות נרגע , שותה מים וחוזר לישון. נרגע במיטת ההורים בלבד. זה כבר שבוע וחצי ואנחנו ממש חרדים למצבו. יחד מקסים וחכם . בבקשה עזרה מה לעשות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בן 6 חודשים מתעורר תוך כדי שהוא מכה בידו על המיטה
 • רוני
 • 24/10/2018 15:05
 • שלום, בני בן 6.5 חודשים נרדם ב-19:30 בדר"כ ללא בעיה אחרי טקס שינה,נדנוד קל והמהום חרישי. ישן כ- 5 שעות רצוף בלילה ואז מתעורר פעמיים-שלוש בלילה תוך שהוא מכה במזרון המיטה כאשר הוא ישן על צד שמאל ויד ימין מכה. בדר"כ שעות היקיצה די קבועות. מתעורר סופית בשעה 05:30. אוכל מבקבוק פעם אחת בלילה. אני מודאגת לגבי האופן בו הוא מתעורר תוך הלימה חזקה במזרון המיטה תמיד באותה תנוחה. לפעמים אני מצליחה להרגיעו ע"י תפיחה קלה על הגב ומוצץ, ולפעמים אין ברירה הוא יוצא משינה ובוכה ואז אני מוציאה אותו מהמיטה מרגיעה עלי עם מוצץ, ליטוף ונדנוד קל. מודאגת מאוד מההתעוררות תוך כדי הלימה זה נראה כמו הפרעה כולשהי. במהלך היום משחק, צוחק, זוחל במרץ, יושב ומתחיל לנסות לעמוד. ההלימה התחילה כאשר התחיל לנסות לזחול ומאז לא מפסיק למרות שכבר זוחל בזריזות על שש. אשמח לשמוע את דעתך. תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אתי גרנות פרופ' אתי גרנות
מנהלת שירות מחלות כבד - ילדים, מרכז רפואי קפלן.... קרא עוד
פרופ' בנימין וולוביץ פרופ' בנימין וולוביץ
מומחה לריאות ילדים ואסטמה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל