התמכרות לאינטרנט בילדים: איך ניתן לזהות ומתי היא מסוכנת?

מהי התמכרות לאינטרנט, אילו מאפיינים התנהגותיים עלולים להעיד עליה והאם מדובר בתופעה מסוכנת או בדרך חדשה ליצירת קשרים חברתיים? בדקנו

כתבה פרסומית
מאת: ד"ר יגאל גוטניק


הקדמה הטכנולוגית ואמצעי המדיה השונים נכנסו לחיינו בסערה ושינו את מהלך החיים, את הרגלי הפנאי ואת הקשרים החברתיים, בעיקר עבור הדורות הצעירים. המדיות השונות, האינטרנט ומשחקי המחשב השתלטו על כל רגע פנוי בחייהם של הילדים ובני הנוער ושינו את אופיין של מערכות היחסים החברתיות בקרב קבוצת הגיל הצעירה. האם מדובר בשימוש מסוכן או בשינוי באופן יצירת הקשרים החברתיים וכיצד ניתן לזהות אם מדובר בהתמכרות? כל התשובות בכתבה הבאה. מהי התמכרות למדיה?

התמכרות למדיה היא צורך עוצמתי לשימוש באמצעי המדיה השונים, לרבות אינטרנט או משחקי מחשב. התמכרות זו תוגדר לרוב כשימוש במכשירי מסך, כמו טלפונים, מחשבים או טלוויזיה, הגורם  לקושי ניכר או מביא לחוסר יכולת לשלוט בהרגלי השימוש בפלטפורמות השונות. העיסוק גוזל זמן רב, פוגע ביחסים החברתיים, בלימודים או בהיבטים אחרים בחייו של הילד. מדוע המדיות השונות עלולות להיות ממכרות?

המדיות השונות מספקות תחושה של שליטה. כאשר הילד משחק במחשב או גולש באינטרנט הוא מרגיש כי הוא אחראי על האופן בו מתנהלים האירועים. בנוסף, המדיות השונות מספקות שטף מידע רב בזמן קצר מאוד וכך יוצרות מעין בריחה מהמציאות עבור הילד. במצבים של ניצחון במשחק המחשב משיג הילד תחושת הישג וסיפוק.


 

אילו מאפיינים עלולים להעיד על התמכרות לאינטרנט?

ההתנהגות הבעייתית ביותר כוללת שימוש בטלפון הנייד בזמן הלימודים, האכילה, במפגשים עם חברים, בדיקה של הטלפון עם היקיצה ושימוש עודף בטלפון בזמנים בהם אין לילד תעסוקה. 


התנהגויות אחרות שיכולות להעיד על ההתמכרות הן התפרצויות זעם של הילד כאשר הטלפון נלקח ממנו, בילוי הלילה במשחקי מחשב וכתוצאה מכך פגיעה בשינה, ותחושות לחץ או חרדה שעולות במצבים בהם לא ניתן להשתמש בטלפון. 


בנוסף, התמכרות לאינטרנט תכלול מאפיינים כמו, אבדן תחושת זמן במהלך הגלישה באינטרנט, דחיית הכנת שיעורי בית או ביצוע מטלות בשל גלישה באינטרנט, התרחקות מהמעגל המשפחתי או החברתי, התגוננות והתפרצות זעם או תחושת אשמה כאשר עולה הנושא של השימוש באינטרנט, ותחושת "היי" (התרוממות רוח) עם השימוש באינטרנט. 


הורים רבים תוהים לגבי כמות הזמן הלגיטימית בה מבלה הילד תוך שימוש במסכים. למעשה, לא קיימת הגדרת זמן מקובלת המוגדרת כתקינה, אך במצבים בהם הילד משתמש בפלטפורמות השונות יותר משמונה שעות ביום, מומלץ לבדוק האם השימוש במדיה אינו פוגע בתפקידים האחרים של הילד.
התמכרות לאינטרנט מתבטאת באובדן תחושת זמן במהלך הגלישה, בדחיית ביצוע מטלות ובהתרחקות מהמעגל המשפחתי והחברתי


מהן ההשלכות של התמכרות לאינטרנט?

התמכרות לאינטרנט עלולה לגרום להתפתחות של הפרעות שינה, חרדות, חולשה פיזית ועוד. נוסף על כן ההתמכרות מביאה להתבודדות חברתית ולפגיעה בהישגים הלימודיים.


בשנים האחרונות, בוצעו מספר מחקרים שבחנו שימוש יתר באינטרנט: קיימת גישה הגורסת כי הקביעה בנוגע לשימוש מוגזם באינטרנט תלויה בנקודת המוצא של הילד, ועל כן יש לבחון מה הוא עושה בדיוק באינטרנט כדי להבין האם מדובר בשימוש חיובי או שלילי. בגישה זו תומכות שתי השערות שונות:


היפותזת "העשיר הופך לעשיר יותר"

רוצה לומר, ילדים בעלי יחסים חברתיים תקינים משתמשים באינטרנט כדי לשפר את היחסים הקיימים ולהרחיב את מעגל החברים. היפותזת "פיצוי"

ילדים המתקשים ליצור קשרים פנים מול פנים משתמשים באינטרנט כמעין פיצוי.


הקבוצה הראשונה, נוטה להשתמש באינטרנט כדי ליצור קשרים חברתיים עם ילדים אחרים, בעוד שהקבוצה השנייה נוטה להשתמש במדיה לצרכים שאינם חברתיים, כמו משחקי מחשב. 

ילדים אשר משתמשים באינטרנט כאמצעי חברתי מביעים דרך המדיות השונות רגשות חיוביים, זאת לעומת ילדים בעלי קושי חברתי שנוטים להביא רגשות כעס ורגשות שליליים אחרים באמצעות שימוש במדיות השונות. 

גישה זו רוצה לומר כי התמכרות לאינטרנט אינה עומדת לבדה והיא תלויה בנקודת מוצאו של הילד, בתכונות האופי שלו ובחוויותיו. 
קראו עוד: האם פרסום תמונות סלפי במדיות החברתיות עלול להוביל לנרקיסיזם?כיצד ניתן לטפל בהתמכרות זו?

במצב בו עולה חשד להתמכרות למדיה או לאינטרנט יש לפנות לבעל מקצוע (פסיכיאטר מומחה ילדים ונוער, פסיכולוג או עו"ס), שמתמחים בנושא ויכולים לבחון עד כמה השימוש במדיות השונות משפיע על התפקוד היום-יומי של הילד, לרבות על ההישגים הלימודיים, הקשרים החברתיים והמצב הרגשי של הילד. 


המומחה יתשאל את הילד וההורים ויקבל מידע מצוות המורים בבית הספר, זאת כדי להבין האם קיימת התמכרות המונעת מהילד התפתחות תקינה או לא. בדיקה מקיפה של ההיסטוריה הרפואית של הילד ומצבו בעת הבדיקה, יאפשרו להבין האם קיימות תחלואות נלוות, כמו תסמיני דיכאון וחרדה, או הפרעת קשב וריכוז. 


במצבים בהם אובחנה התמכרות לאינטרנט או למדיות השונות יש להבין ולהסביר להורים ולילד כי מדובר בהתמכרות על כל השלכותיה, ועל כן יש לטפל בה ככזאת. 


בדומה להתמכרות לסמים שונים, גם בהתמכרות לאינטרנט עלולים להופיע תסמיני גמילה שונים, כמו חרדות ודיכאונות הנובעים מהאיסור לשימוש בטלפון או במחשב. 


הטיפול ההתנהגותי והרגשי יסייע לילד ומשפחתו בהקניית הרגלי שימוש נכונים ובריאים במדיות השונות כדי למנוע פגיעה בהתפתחות הילד. כמו כן, טיפול בתחלואה נלוות (הפרעת קשב וריכוז, הפרעות חרדה ועוד) יכול להביא לשיפור מצבו של הילד ולשימוש נכון ומקובל יתר באמצעי מדיה. 


לסיכום, העולם המודרני ממשיך להתפתח במהירות ובשל כך, המדיות השונות, ובייחוד האינטרנט, מהוות חלק בלתי נפרד ממהלך החיים. בכל מצב בו קיים חשש ששימושו של הילד באינטרנט מעכב את התפתחותו, חשוב לפנות לבעל מקצוע כדי לברר האם מדובר בשימוש פוגעני במדיה או בדרך חדשה של עולם המודרני. 
הכתבה בשיתוף עם ד"ר יגאל גוטניק, רופא מומחה לבריאות הנפש לילדים ונוער. במסגרת תפקידו מבצע ד"ר גוטניק אבחונים ותכנון אסטרטגיות טיפול, תוך שילוב מתן תרופות פסיכיאטריות. בנוסף, ד"ר גוטניק מנהל קשר ישיר עם ההורים לצורך מתן הנחיות והמשך מעקב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
פורום פסיכיאטריה ילדים

דר' אולגה קובלצ׳וק

דר' אולגה קובלצ׳וק מומחית בפסיכיאטריה ילדים ונוער
ד"ר אולגה קובלצ'וק מטפלת במרפאה פרטית בחיפה, במגוון הפרעות נפש בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מטפלת בהפרעות התנהגות, הפרעות חרדה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות מצב רוח ועוד.בעלת נסיון בטיפול קוגניטיבי - עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הקשר בין נטילת פוקלין xr ובין עליה בחרדות
 • יעל
 • 07/01/2019 06:28
 • שלום לאחרונה בני מנסה את הפוקלין 30 כשבועיים עקב תלונות על תופעות לוואי מקונצרטה הוא בכיתה יא שיש בתקופה זו לא מעט התמודדויות וסף החרדה שלו עלה הוא נמנע מלהיבחן אפילו מתאוריה פוחד נמנע מלגשת לבחינות בביהס לדעתי פוחד מכישלון מה שלא היה קודם האם יש קשר בין התרופה האם יש תרופה דומה שלא מוסיפה חרדה או מגבירה אותה מבחינתי שלא יקח תרופה רק שיהיה בריא נפשית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום הפרעת חרדה לעתים מתלוות להפרעת קשב וריכוז. ההמלצה היא לטפל בשניהם. לא לטפל בהפרעת קשב וריכוז מחשש שמא טיפול תרופתי יחמיר את תסמני החרדה איננה אופציה טובה לרוב מכיוון שהדבר עלול להביא לתסכול, תחושת כישלון ורק להחמיר את החרדות בסופו של דבר. ברוב המקרים מטפלים בו זמנית. במקרים מסויימים נדרש לאזן את החרדות קודם ולאחר מכן לחדש את הטיפול בהפרעת קשב וריכוז. במקרים אחרים יש צורך לשקול טיפול בתרופות שלא מחמירות תסמיני החרדה כגון Strattera. לסטרטרה אפקטיביות פחותה בהשוואה לתרופות כמו ריטלין ותרופות ממשפחת הסטימולנטים האחרות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לוסטרל
 • ענת
 • 10/01/2019 15:43
 • שלום, בני בן 9 סובל מחרדות. התחיל לקבל פריזמה, אבל אחרי כשבוע וחצי החל לחוות אצירת שתן בבוקר בלבד. אחרי מקלחת זה הסתדר. הוצעה חלופה - לוסטרל - אולם אני חוששת מכיוון שקראתי שלוסטרל אינה מאושרת לפני גיל 18. מתלבטת. מה לעשות? תודה, ענת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ממנטין עבור אוסידי
 • דניאל
 • 06/01/2019 00:49
 • שלום רב, אני מתעניין בהשפעתה של התרופה ממנטין (ebixa, memox) בהפרעת OCD. התרופה במקור משמשת לדמנציה. ראיתי שישנם מס' מחקרים חיוביים עם פלצבו (2-3) ועוד כמה מחקרים פתוחים ותאורי מקרים (כולל אחד מהארץ). המחקרים לפי מיטב ידיעתי מדברים בעיקר על אוגמנטציה ל-SSRI. אבל לא שוללים יעילות בתור תרופה יחידה. רציתי לשאול אם פסיכיאטרים בפועל בארץ ובעולם משתמשים בממנטין עבור אוסידי והאם לדעתך יהיה פסיכיאטר בארץ שיסכים לרשום את זה? על הנייר, נראה שזו בחירה טובה כיוון שהתרופה נחשבת לבטוחה מאוד וכמעט ללא תופעות לוואי, לעומת האלטרנטיבות (למשל לעומת אנטיפסיכוטיות והתופעות לוואי שלהן כמו הסיכונים לטרדיב דיסקינזיה למרות המינונים הנמוכים) הרעיון עלה לי דרך חולה אחר שנרשמה לו התרופה על ידי נוירולוג וטוען שהיא עושה לו פלאים לאחר התרופות המקובלות שניסה בתחום

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום אכן יש מספר מחקרים חיוביים. לא נכנס עדיין כקו טיפול ראשון ולא מאושר רשמית. אני לא יודעת מי הפסיכיאטרים בארץ משתמשים. ממליצה לפנות לרופא פסיכיאטר המטפל ולבדוק איתו ביחד את האפשרות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
מחלות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל