קשר עין גורם להגיד את האמת

למה כדאי להביט בעיניו של הזולת? כי זה כנראה יגרום לו להגיד האמת. ממחקר חדש עולה, שקשר עין ישיר עשוי לגרום להגיד את האמת
כתבה פרסומית כתבת חסותבחיי היומיום שלנו, לא פעם אנחנו מוצאים את עצמנו בסיטואציות שבהן אנו חושדים במישהו שהוא אינו דובר אמת: בין אם זה הילד שמכחיש כל קשר לעוגייה שנעלמה; בין אם זה חבר שמגיע באיחור ומאשים את הפקקים. 


מעניין הוא שכששואלים את הזולת על העניין, האינטואיציה הטבעית שלנו היא להסתכל לו בעיניים. כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת טמפרה, פינלנד, טוען שבסיטואציות כאלו, השימוש בקשר עין בהחלט עשוי להיות מועיל.מבט ישיר מפחית שקרים 

במחקר, המדענים בדקו את ההשפעה של מבט ישיר של הזולת בזמן שקר. בניסוי אינטראקטיבי זה, המשתתפים שיחקו משחק שקר במחשב נגד אדם אחר. בכל משחק, המשתתפים תחילה הוצגו בקצרה מול היריב, ולאחר מכן הם עשו מהלך במשחק. 


בהתאם למשחק, היריב יישר את מבטו לעיניו של המשתתף או שהביט למטה למסך המחשב. מתוצאות המחקר עולה כי מבטו הישיר של היריב נמצא כמפחית את הסיכוי לשקר הבא במשחק.

המחקר מצא: מבט ישיר של היריב נמצא כמפחית את הסיכוי לשקר במשחק הבא

תמונות של עיניים לעומת מבט של אדם חי

ההשפעה של מבט בעיניים בזמן שקר כבר נחקרה בעבר, אך רק באמצעות שימוש בתמונות עם עיניים, ולא במצב אינטראקטיבי עם אדם חי. במחקרים הקודמים, התמונות הללו הראו, בין היתר, הפחתה במקרים של לקיחת משקאות מבלי לשלם עליהם או במקרים של גניבת אופניים.


מחקר זה הוא למעשה המחקר הראשון שמציג את ההשפעה הזו באמצעות קשר עין ישיר של אדם אמיתי על שקר מובהק, ולא רק על צורה כלשהי של חוסר כנות. 


לתוצאות מחקר זה עשויות להיות השלכות מעשיות על מצבים יומיומיים ומקצועיים, למשל חקירות משטרתיות. לצד זאת, מאחר שהתוצאות הללו הושגו במסגרת מצב של ניסוי/משחק, ולא בחיי היומיום, עדיין מוקדם להסיק מסקנות מרחיקות לכת. פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!