כמה קלוריות אנחנו שורפים במנוחה? תלוי בשעה של היום

מחקר חדש בדק כמה קלוריות אנחנו שורפים במנוחה במהלך שעות היום. באופן מפתיע התגלה שבשעות אחר הצהריים והערב המוקדמות אנחנו שורפים 10% יותר קלוריות במנוחה
כתבה פרסומית כתבת חסותממחקר חדש של אוניברסיטת הרווארד, אשר פורסם בכתב העת Current Biology, עולה ממצא מפתיע, שבו התגלה כי כמות שריפת הקלוריות במנוחה משתנה במהלך שעות היום, כאשר בשעות אחר הצהריים והערב המוקדמות, הכמות גדלה ב-10% לעומת שעות היום.


ממצאי המחקר מחזקים את התפקיד החשוב של השעון הביולוגי במטבוליזם. הם גם עוזרים להסביר מדוע אי סדרים בלוח הזמנים של אכילה ושינה עקב גורמים מסוימים, כגון עבודה במשמרת לילה, עלולים להעלות את הסיכוי של אנשים לעלות במשקל.מדידת קצב המטבוליזם בכל שעות היממה

העובדה שלעשות את אותו הדבר בזמנים שונים ביום גורם לכמות שונה של שריפת קלוריות, הפתיעה את החוקרים.


כדי לקבוע שינויים מטבוליים במהלך היום, פרט להשפעות של פעילות, מחזור שינה ותזונה, החוקרים בחנו 7 אנשים בתנאי מעבדה מיוחדים בלי שהם יודעים מה השעה בחוץ. לא היה שעון, לא חלונות, לא אייפונים ולא אינטרנט. משתתפי המחקר יכלו ללכת לישון ולהתעורר פעמיים ביום. 


השעון הביולוגי של המשתתפים הותאם בהדרגה למחזור היממה של כדור הארץ, כאשר הוא מתקשה להסתגל למקצבים ארוכים או קצרים יותר. במילים אחרות - בדומה למקרים בהם אנו מטיילים לאזורי זמן שונים וסובלים מג'ט, כך השעון הביולוגי התקשה להסתגל לזמנים חדשים.


החוקרים יצרו בכל שבוע מחזוריות שוות ערך למחזור היממה של כדור הארץ, וגרמו לשעון הביולוגי של המשתתפים להתנודד בקצב משלו. בצורה זו יכלו החוקרים למדוד את קצב המטבוליזם בשעות ביולוגיות שונות של היום. 
המחקר גילה: כמות שריפת הקלוריות בשעות הצהריים והערב המוקדמות גדולה יותר ב-10% לעומת שעות היום
שריפת קלוריות גבוהה יותר בערב

תוצאות המחקר הראו שהוצאות אנרגיה במנוחה הנמוכות ביותר במהלך היממה התרחשו בשלב שכונה על ידי החוקרים כשלב 0° - לפנות בוקר ובוקר של השעון הביולוגי. הוצאות אנרגיה במנוחה הגבוהות ביותר התרחשו בשלב שכונה 180°, כ-12 שעות מאוחר יותר, בשעות אחה"צ והערב המוקדם של השעון הביולוגי.


זאת ועוד, החוקרים גילו כי מנת הנשימה של המשתתפים, המשקפת את השימוש במקרונוטריאנט (חומר תזונה בסיסי החיוני לתקינות הגוף), משתנה גם היא במהלך היום, כאשר מדד זה היה הנמוך ביותר בערב והגבוה ביותר בבוקר.


ממצאי מחקר זה מאפיינים לראשונה את פרופיל היממה בהוצאת אנרגיה במנוחה ובמנת נשימה, תוך הפרדת ההשפעות של פעילות, מחזור שינה ותזונה בבני אדם. 


קראו עוד:  9 הטיפים שיעזרו לכם לשרוף יותר קלוריות בכל אימון לסיכום, החוקרים טוענים שהמחקר מראה שזה לא רק מה אנחנו אוכלים, אבל כאשר אנחנו אוכלים, ונחים, יש לזה השפעה על הכמות הקלוריות שנשרוף או שנהפוך לשומן. שינה טובה ואכילה סדירה חשובים מאוד לבריאות הכללית.


ומה הלאה? כעת החוקרים עומדים לבחון כיצד תיאבון ותגובת הגוף למזון משתנים במהלך היום. כמו כן, הם יבחנו כיצד התזמון, משך הזמן וסדירות השינה משפיעים על תגובות אלו. הכתבה בשיתוף עם פרופ' שגיא חיימוביץ גניקולוג מומחה בהיסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה, היסטרוסקופיה אבחנתית ללא הרדמה, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה והיסטרוסקופית הפוריות - מניעת הריון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. פורומים דיאטה ללא דיאטה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתיית קפה מיה 03/02/2019 09:38
  • נאי שותה הרבה מאוד כוסות קפה ביום. כמה לדעתך צריך לשתות, והאם זה יכול להזיק? אני שותה עם 1% אחוז חלב.מה במקום זה אני יכולה לשתות שתיה קרה אם זה לא קפה, כי אני שותה גם קפה קר בדרך כלל?

תזונה אלה 03/01/2019 09:35
  • האם אפשר לאכול 4 פעמים בשבוע, סרדינים או טונה? בת 55

בשר --- 04/01/2019 16:24
  • מה כמות הבשר הדרושה לי, בת 56, אני אוכלת פעמיים בשבוע בשר?

גלולת אליפס ורדה גובראן 09/10/2018 03:25
  • איפה ניתן להשיג את הגלולה הזאת ומה המחיר


הצטרפו לאינדקס הרופאים!