ניתוחי אף וסינוסים: כל הבעיות – והפתרונות הכירורגיים

לאף שלנו תפקידים רבים: הוא לוקח חלק בתהליך הנשימה, מהווה איבר מגן מפני חדירת מזהמים לגוף ואף מאפשר לנו לזהות גירויים סביבתיים שונים. בשל תפקידו, האף חשוף לפגיעות שונות הניתנות לפתרון באמצעות מגוון דרכים כירורגיות. על הבעיות הנפוצות באף ובסינוסים והניתוחים שיסייעו בפתרונן בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות

תהליך הנשימה מתבצע דרך האף והפה. האף משמש כמסנן של האוויר וכך מאפשר הגעה של אוויר לח, נקי ומחומם לריאות. בנוסף, הוא מהווה גם איבר חיסון והגנה חיוני אשר מונע חדירה של חלקיקים ומזהמים אל תוך הגוף. עצב הריח המצוי גם הוא באף מאפשר למוח שלנו לזהות גירויים רבים בסביבה החיצונית ולהריח ריחות שונים המעוררים תחושות הנאה, גועל, זיכרונות, תיאבון ואף עשויים לאותת על סכנה. מעבר לתפקידיו השונים, לאף משמעות עמוקה בכל הנוגע לנראות האסתטית, זאת בשל הימצאותו בחזית הפנים. האף נמצא במרכז הראש, בין העיניים, מתחת למוח ומעל הפה. עקב קרבתו לאיברים נוספים בפנים, מחלות באף יכולות לערב גם בעיות ראייה ,הפרעות במוח, כאבי ראש, מחלות שיניים ולסת. 
המבנה האנטומי של האף והסינוסים

חלל מנהרת האף מחולק לשניים על-ידי מחיצה (ספטום). הדפנות הצדדיים של האף אינם שטוחים, אלא הם מורכבים משורה של מדפים (קונכיות או טורבינות). מבנים אלו נועדו להסדיר את זרימת האוויר באף ולאפשר סינון והגנה טובים יותר. בצד מנהרת האף הראשית נמצאות מערות האף (הסינוסים). הסינוסים הם חללים שמשתתפים בפעילות האף ומחוברים למנהרת האף באמצעות מעברים קטנים וצרים.אילו בעיות באף ובסינוסים עשויות להוביל לצורך בניתוח?

הבעיות הנפוצות באף ובסינוסים הן:


הפרעה בנשימה ויובש בפה 

הפרעה בנשימה נובעת מגודש (נפיחות) פנימי שמקורו בדלקת, אלרגיה, נזלת, מחיצה עקומה וחוסמת, הגדלה חולנית של הקונכיות או הימצאות של פוליפים בחלל האף.רינוסינוסיטיס

מצב המתפתח בשל הפרעה בניקוז ההפרשות ממערות האף. רינוסינוסיטיס מתבטאת בנזלת מוגלתית בחלל האף ובמערותיו, בשיעול, תחושת אטימות בראש, כאבי פנים וראש, הפרעה בחוש הריח (והטעם).כיצד ניתן לטפל?

טיפולים שמרניים

ברוב המחלות ניתן לטפל תחילה בתרופות, לרבות אנטיביוטיקה, תרופות מפחיתות גודש, תרסיסי סטרואידים ואביזרי עזר (לדוגמה, מרחיבי נחיריים או מכשיר אדים). ההחלטה על ביצוע ניתוח מתקבלת רק במצבים בהם הגישה השמרנית לא הועילה לפתרון הבעיה.טיפולים כירורגיים


ניתוח מחיצה של האף

ניתוח מחיצה מסייע בשיפור הנשימה האפית ובמניעת התפתחות רינוסינוסיטיס וכאבי ראש.ניתוח לתיקון מחיצת האף מתבצע תחת הרדמה כללית והוא נמשך כשעה. הניתוח הוא פנימי (הגישה אל האף היא דרך הנחיריים), ועל כן אינו מערב ביצוע של חתכים או תפרים חיצוניים. 
מהלך הניתוח

במהלך הניתוח מופרד העור הפנימי  מהמחיצה, והחלקים העקומים בעצם ובסחוס מיושרים ומפוסלים. לאחר מכן, העור הפנימי נתפר מחדש באמצעות תפרים נספגים. בכל נחיר נשארת תחבושת סופגת למשך יום או יומיים לאחר הניתוח. לאחר הניתוח לא צפויים להתפתח כאבים או נפיחות חיצונית. לאחר מספר שבועות מביצוע הניתוח, הגודש הפנימי חולף והמטופל מסוגל לנשום היטב. מהם הסיבוכים?

סיבוכים אפשריים כוללים דימום, זיהום וצלקת פנימית שחוסמת את הנשימה. חשוב לציין כי מדובר בסיבוכים נדירים וניתוח זה הוא בעל שיעור הצלחה גבוה. ניתוח משולב (מחיצה וקוסמטי) של האף

במצבים בהם מעבר לקושי הנשימתי קיים גם ליקוי בצורה החיצונית של האף (לרבות גודל, גבנון, בליטת עצם, ציר עקום של האף, הפרעה בקצה האף, תמט של הנחיריים), שנוצר בעקבות חבלה או ניתוח קודם, ההליך לתיקון המחיצה משולב גם עם ניתוח רינופלסטיקה. 

מהלך הניתוח

משך הניתוח הוא שעתיים והוא נעשה תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח מפרידים את העור מעל האף, מסירים את חלקי העצם והסחוס הבולטים, שוברים וחותכים בצורה מבוקרת את העצמות והסחוסים, מקרבים את החלקים הדרושים, משייפים ותופרים. במקרים מסוימים יהיה צורך גם בהשתלת חלקי סחוס או עצם. בכל נחיר נשארת תחבושת סופגת למשך יומיים. האף מקובע עם גבס למשך שבוע.


לאחר הניתוח צפויה להתפתח נפיחות חיצונית של הפנים ועלולים להיות מורגשים כאבים. לאחר מספר שבועות הנפיחות החיצונית והגודש הפנימי חולפים, ניתן לנשום היטב ומראה האף משתפר בהדרגה.מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוכים האפשריים נדירים, וכוללים דימום, זיהום, צלקת פנימית שחוסמת את הנשימה וחוסר שביעות רצון מהתוצאה החיצונית. לניתוח שעור הצלחה גבוה.ניתוח קונכיות של האף

ניתוח קונכיות מתבצע במטרה לשפר את הנשימה האפית. מהלך הניתוח

ניתוח הקונכיות נמשך כשעה ומתבצע תחת הרדמה כללית. גם במקרה זה הגישה לאף היא פנימית, דרך הנחיריים, ועל כן ההליך מתבצע ללא חתכים או צורך בתפרים חיצוניים. 


במהלך הפעולה, מקטינים את גודל הקונכיות התחתונות בשני הנחיריים, על-ידי צריבה חשמלית או חיתוך. בכל נחיר נשארת תחבושת סופגת למשך יומיים.


לאחר הניתוח אין כאבים מיוחדים ונפיחות חיצונית. הגודש הפנימי צפוי לחלוף לאחר מספר שבועות. לניתוח שעור הצלחה גבוה.מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוכים האפשריים נדירים, וכוללים דימום, זיהום, צלקת פנימית שחוסמת את הנשימה.ניתוח מערות האף (סינוסים)

מטרת הניתוח היא להסיר הפרשות, מוגלה ופוליפים ולהרחיב את מעברי הניקוז. לעיתים ניתוח סינוסים משולב עם ניתוח לסגירת פתח בין החניכיים למערת האף, או עם הגבהה של שכבת העצם בלסת העליונה לפני השתלת שיניים. 

מהלך הניתוח

בניתוח מערות אף המתבצע בגישה פתוחה מבצעים חתכים במצח או בלחי, דרכם נכנסים לתוך מערות האף מבחוץ. 


ניתוח אנדוסקופי (FESS ), שהוא המקובל יותר, נמשך כשעתיים ומתבצע תחת הרדמה כללית. הגישה לסינוסים היא דרך הנחיריים ועל כן הניתוח אינו מערב חתכים או תפרים חיצוניים. המנתח מנווט באף בעזרת מערכת וידאו. לאחר כריתה ושאיבה של הרקמות הרכות מורחבים המעברים של מערות האף הגרמיות על-ידי שיוף וקדיחה. לאחר הניתוח, נשארת בכל נחיר תחבושת סופגת במשך יום או יומיים ועלולים להתפתח כאבים מתונים. תוך מספר שבועות הגודש הפנימי חולף וניתן לנשום היטב. מהם הסיבוכים האפשריים?

סיבוכים האפשריים נדירים וכוללים דימום, זיהום וצלקת פנימית שחוסמת הנשימה. לניתוח שיעור הצלחה גבוה. במקרים רבים הניתוח הוא רק פרק ראשון בטיפול במחלה, שיכלול בהמשך טיפול תרופתי ממושך וקבוע.מה חשוב לדעת לפני הניתוח?

לפני הניתוח חשוב לשוחח עם המנתח, כדי לקבל תמונה ברורה ומציאותית של הניתוח, מטרותיו ותוצאותיו. חשוב לשוחח על כל הסיבוכים האפשריים, גם הנדירים, ולהבין מראש כיצד להתנהג לאחר הניתוח. בנוסף, יש לברר אם יהיה צורך לאחר הניתוח בהמשך של טיפולים תרופתיים.


הבדיקות הנדרשות לפני הניתוח כוללות בדיקת דם (ספירת דם ותפקודי קרישה. אין צורך בצום), צילום חזה, אק"ג ו-CT  של הסינוסים. יש להצטייד ברשימה מלאה של כל הבעיות הרפואיות והתרופות הקבועות.


ביום הניתוח חשוב להגיע בזמן, עם כל המסמכים והבדיקות, ולהיות בצום מוחלט (כולל הפסקת שתיה), לפחות שש שעות. לאחר הניתוח, יש שהייה קצרה בחדר ההתאוששות ולאחר מכן מנוחה קצרה של מספר שעות עד לשתייה, קימה, ושחרור. נוכחות התחבושות באף יכולה לגרום לאי נוחות ולכאב ראש, והוצאתן יכולה להיות כרוכה בכאב קל או במעט דימום.


לאחר הניתוח צריך לנוח משך שבוע – שבועיים. לרוב נוטלים בתקופה זו אנטיביוטיקה למנוע זיהום. תרופות לשיכוך כאב יינתנו על פי הצורך. במשך חודש לפחות  לאחר הניתוח יש להזליף או לרסס לאף מי מלח מדי שעה, כדי להרחיק הפרשות ולשפר הריפוי. בתקופה זו כדאי להימנע ממאמץ גופני, לאכול אוכל קר ורך, להתקלח במים חמימים ולא לשהות תחת קרינת שמש ישירה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' יהודה רוט מנהל מחלקת אף אוזן גרון והמכון לטיפול ומחקרים קליניים באף ובסינוסים במרכז הרפואי וולפסון בחולון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יהודה רוט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה
היצרות בדרכי אויר נילי 11/02/2020 13:53
  • היי בני בן ה 12 נשלח לצילום נזופרינקס עקב סינוסיטיס ודלקת אוזניים.בפענוח היה כתוב הצרות בנתיבי אויר.הרופא שראה אמר שמדובר בשקד שלישי ושצריך לנתח... מציינת שהילד ספורטאי ושמעולם לא סבל מנזלות/ נוזלים באוזניים וכו. אנחנו אחרי שבוע אנטיביוטיקה - יש שיפור משמעותי. האם יש פתרון מלבד ניתוח..? האם יכול להמשיך לשחות כרגיל...? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!