חובבי מדיטציה? האימון המנטלי עשוי לשפר את מהירות הלמידה

מחקרים רבים הראו את היתרונות המנטליים שבמדיטציה. כעת, מחקר חדש מצא יתרון נוסף – למידה מהירה מניסיון העבר. כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותכבר קיימים מחקרים שהראו שמדיטציה יכולה להיות כלי משמעותי בבריאות הגופנית והנפשית שלנו. כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת סארי, בריטניה, אשר פורסם בכתב העת Journal of Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience., מצא כי ייתכן ויש למדיטציה יתרון נוסף – לעזור לנו ללמוד מהר יותר מניסיון העבר.


המחקר חדש התמקד בסוג אחד של מדיטציה – מדיטציה של תשומת לב ממוקדת (FA) – ובדק האם היא משפיעה על יכולות הלמידה של האדם. בסוג זה של מדיטציה האדם ממקד את תשומת ליבו באובייקט מסוים, למשל בנר דולק או בנשימה שלו, ושומר על המיקוד הזה לאורך כל המדיטציה.


סוג זה של מדיטציה פופולרי יחסית, משום שהוא קל ללמידה ולתרגול, ומהווה שלב ראשוני לקראת למידה של מדיטציות אחרות.כבר ידוע למדענים רבים בעולם שמדיטציה התגלתה במחקרים ככלי בעל השפעה רבה על הבריאות הנפשית והמנטלית של האדם: היא עשויה להפחית לחצים ולשפר את תפקוד המערכת החיסונית. אך האם מדיטציה יכולה לאמן את המוח שלנו ללמוד מהר יותר ממשוב או ממידע שרכשנו באמצעות חוויות מן העבר?קראו עוד: אומנות ההקשבה לפעימות הלב: הכל על שיטת המיינדפולנס ללמוד מחיובי לעומת שלילי

כדי לענות על שאלה זו, החוקרים בחנו מודטים (אנשים שעושים מדיטציה) ואנשים שלא תרגלו מדיטציה. סך הכל השתתפו במחקר 35 איש: 9 מהם הוגדרו כמודטים בודהיסטים; 12 תרגלו מדיטציה רק בימי חול; 2 תרגלו צ'י קונג (אמנות גוף המשלבת בין היתר מדיטציה); השאר היו לא מודטים.


החוקרים לימדו את המשתתפים לבצע משימה הכרוכה בבחירה נכונה של תמונות כלשהן שיגרמו למשתתפים לזכות בפרס: בתרגיל, כל משתתף רואה זוגות של תמונות, כל אחת בעלת קריטריונים שמהווים הסתברות שונה לזכייה בפרס. בחירה נכונה של התמונה לפי איך שלימדו אותם החוקרים, מקרבת כל משתתף לפרס.


החוקרים הבחינו מצאו שאלו שעסקו במדיטציה היו בעלי שיעורי הצלחה גבוהים יותר בבחירת התמונות הנכונות, לעומת המשתתפים שלא עשו מדיטציה. 


כבר למעלה מ-2,000 שנה בני אדם עושים מדיטציה, אך המנגנון שמאחורי אימון זה עדיין יחסית לא ברור. הממצאים הנוכחיים מראים כי ברמה העמוקה, מודטים מגיבים בצורה נכונה יותר לעומת אנשים שלא עושים מדיטציה, מה שאולי יעזור להסביר גם כמה מהיתרונות הפיזיולוגיים שהם חווים מהתרגול. 

המחקר בדם האם מדיטציה של תשומת לב ממוקדת (FA)  משפיעה על יכולות הלמידה של האדם
השפעת המדיטציה על המוח

במחקר הנוכחי, החוקרים גם מדדו את הפעילות המוחית של המשתתפים במהלך התרגיל באמצעות EEGs (electroencephalograms), שיטה המתעדת את הפעילות החשמלית במוחו של אדם.


ה- EEGsהראו שבעוד שהמשתתפים הגיבו בצורה דומה למשוב חיובי על בחירה נכונה במהלך התרגיל, אלה שלא עשו מדיטציה היו בעלי תגובה עוצמתית יותר למשוב שלילי מאשר מודטים. בקרב המשתתפים שעשו מדיטציה, אלו עם התגובה החלשה ביותר למשוב שלילי היו המתרגלים המנוסים ביותר. 


החוקרים סבורים שמדיטציה סדירה עשויה להשפיע על רמות הדופמין, שהוא מוליך עצבי, בין היתר בעל תפקיד חשוב בוויסות מצב הרוח ובקלילות הגופנית שלנו. דבר זה עשוי להסביר את התגובה החלשה יותר אצל המודטים למשוב שלילי.


עוד מציינים החוקרים, שמחקר אחר מצא שאנשים עם מחלת פרקינסון, שיש להם רמות דופמין הרבה יותר נמוכות מהנורמלי, נטו לא להראות ביצועים טובים במשימות למידה שדרשו מהם להגיב למשוב חיובי ושלילי.


במילים אחרות, שני המחקרים, החדש והנוסף, מראים שמדיטציה עשויה להשפיע על האופן שבו אנו מקבלים פידבק, כלומר על האופן שבו אנחנו למדים מהטעויות: האם אנחנו למדים מהר מהטעויות שלנו או ממשיכים לעשות אותן בטרם נמצא את התשובה הנכונה?


אם הממצאים הללו נכונים, הם יכולים להשפיע על הביצועים של אנשים בעבודה ובלימודים,  אנשים יעשו שימוש במדיטציה כדי לשפר את הפרודוקטיביות שלהם או כדי להימנע מבעיות בלימודים.     
פורומים טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה וסיר לחץ משפחתי משפחה בבידוד 12/03/2020 12:14
 • אנחנו בבידוד, מטפסים על קירות, רבים כל היום. עזרה.. עצה טובה... משהו..

 • + הוסף תגובה
לייצר מבנה יומי ומבנה משפחתי ברור עדית רונן סתר 12/03/2020 13:10
 • שלום לך, תודה על השאלה הרלוונטית כל כך בימים אלה. לא ברור משאלתך מי נמצא בבית, האם אתם זוג, משפחה, האם ישנם ילדים, סבים וסבתות. אתייחס למצב בו משפחה עם ילדים נמצאת בבית יחד. לצד הוראות משרד הבריאות ועדכוני החדשות, מומלצים מספר צעדים, שיכולים לסייע למשפחה להעביר את הזמן יחד: להמעיט בשידורי החדשות ולהוריד את תכיפות הצפייה בהם, לייצר סדר יום ברור - בו עדיין נשמרת תחושת בוקר / צהריים / ערב, על ידי משימות ברורות וארוחות מסודרות. על אף שקשה להציב גבולות לדרישות, רצוי להציב ציפיות מוגדרות מראש, אשר יגבילו את השימוש במסכים, יציבו אתגר אינטלקטואלי כלשהו (קריאה, שימוש באתרים לימודיים וכו). רצוי להיות פעילים גם בבית - כחלק מזמן עשייה, הילדים יכולים לקחת חלק במשימות ביתיות (כמו כביסה, שטיפת כלים, טאטוא וכדומה). לשמור על שעות שינה והשכמה סבירות. ליזום משחקים משותפים יחד (משחקים פעלתניים או משחקי קופסה, שיכללו את בני הבית) בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
התייעצות לגבי חמותי ובעלי חני 03/04/2017 14:00
 • שלום רב, אני נשואה כבר 26 שנה. בעלי הוא בן יחיד שהוריו התגרשו כשהיה ילד קטן ומי שגידל אותו זה בעצם הסבא כאשר אימו רק היתה בתמונה לא יותר מזה. היא כעת מתגוררת בחו"ל והודיעה שהיא מגיעה לביקור בארץ לחודש.בין חמותי לביני אין חיבה. לאחרונה היה גם אירוע שבו היא אמרה דברים פוגעים שלא היו צריכים להיאמר על ידה והיא אף הודתה שטעתה . בעלי מתעקש איתי שנארח אותה בביתנו. אני מרגישה שהוא דוחק אותי לפינה. יש לציין שאני חולת סרטן וכעת נמצאת לפני תחילת טיפול חדש. כמו כן אני לומדת ויוצא שבזמן שהיא אמורה להגיע יהיו לי מבחנים. עוד דבר שמפריע לי זה שהיא אישה שמעשנת הרבה וקשה להתעלם מהריח שמופץ סביבה. אני מרגישה שאני יכולה לקרוס אם אכן היא תתארח אצלנו. לא מתאים לי בשום צורה . במיוחד לא בעת הזו . אני אובדת עצות. בעלי חושב שאני יכולה להקריב מעצמי כמה ימים ושאעשה זאת בשבילו. אניחא יודעת מה לעשות זה מפריע לי מאד. מה דעתך בנושא?

 • + הוסף תגובה
חמותי ובעלי - היכן המרחב האישי שלי עדית רונן סתר 03/04/2017 22:43
 • שלום לך, את באמת מתארת מציאות מאתגרת מאד, בה רווחתך נמצאת בספק, הן מבחינה בריאותית והן רגשית. אפשר להניח, שבעלך מצוי בין הפטיש לסדן, מנסה לרצות גם את אמו, עמה הקשר היה רופף בשנים מסוימות (ובשנים קריטיות בגידולו). שניכם מצויים בבעיה סביב הנושא, הרי אם אמו מצפה להתארח אצלכם, כיצד ניתן להציע לה פתרון אחר, שיאפשר אוירה נעימה ולא יחולל סערה... הסבך תלוי, אם כן, בכמה גורמים: האם בעלך מסוגל, לדעתך, לראות את הקשיים שאת חווה סביב הביקור הזה, ואת כל השיקולים שהעלית פה? האם הוא מסוגל לתת לך את המקום לבטא את החששות שלך ולהיות קשוב אליך, מהיכרותך עמו? האם אמו של בעלך באמת מצפה להתארח בביתכם ומודיעה על כך, או שזו יוזמה של בעלך? האם היא תהיה מסוגלת להבין את הקושי שלך ולכבד זאת, וללון במקום אחר? האם את מרגישה שיש לך את הכוחות לבטא את דברייך ואת רצונותיך, בשיחה עם בעלך? היבטים אלה משמעותיים ודרכם ניתן אולי, למצוא דלת, דרכה ניתן יהיה לפתוח בדיאלוג. אולי תרצי לפרט לגבי שאלות אלה, וננסה להתקדם. בהצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
תשובה חני 04/04/2017 09:56
 • תודה רבה על התשובה המהירה. שוחחתי עם בעלי על כל הנקודות שהעליתי כאן שהדבר יגרום לי למתח נפשי, שזה לא יהיה קל עבורי לאור המצב ושזה גם ממש לא העיתוי הנכון .הוא לא מקבל זאת וחושב שניתן לתת לזה צ'אנס. יש מצב גם שזה בא מיוזמתו כך לפחות הבנתי מדבריו.הוא מציע לי להסכים לכמה ימים ואז נראה איך זה מסתדר ושאולי יהיה נחמד. וכן, יש לה אופציה נוספת להתארח אצל קרובת משפחה שגם היא הבנתי לא מרוצה מהענין . אני ממש אובדת עצות.

 • + הוסף תגובה
הקשר עם בעלך עדית רונן סתר 07/04/2017 15:30
 • שלום לך, נשמע שבעלך מעוניין ללכת עם המהלך הזה, להלין את אמו אצלכם, ואולי כך גם מקווה לייצר איזו קירבה משפחתית. אפשר לראות בבירור, מהם הצרכים שלך ומהם שלו. התחושה שלך לגבי יכוללתך להיות בקירבתה, היא חשובה, ומצד שני, נשמע שקשה לעשות צעד בכיוון אחר, (כמו סירוב) שיכול לגרור למתח רב מאד, במערכת כולה וביניכם כזוג. אם היית בוחרת לסרב להלין אותה, כיצד את מדמיינת זאת? כיצד תאמרי לבעלך ומהן ההשלכות לכך בעתיד הרחוק יותר? אם תחליטי להסכים לניסיון הזה, כיצד תשמרי על עצמך ותייצרי לעצמך מספיק מרחב עבור עצמך? אילו שני כיווני מחשבה שאולי יסייעו בידך להחליט. כל טוב עדית.

 • + הוסף תגובה
חושבת שאת יכולה לפנות לייעוץ זוגי דניאל מלי 20/01/2020 15:48
 • אני מכירה יועצת זוגית ומשפחתית מומלצת שאפשר לפנות אליה והיא מצויינת ממש. אני בטוחה שהיא תוכל לעזור

 • + הוסף תגובה
הפנייה למטפלים זוגיים ומשפחתיים. עדית רונן סתר 20/01/2020 17:34
 • פורום זה נועד לייעוץ ותמיכה ולא לשיווק ישיר של עסקים. לכן אנו נאלצים להוריד את הפרטים האישיים שנכתבו בהודעה הקודמת. ניתן לפנות אל אתר האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, שם מצוייה רשימה של מטפלים מוסמכים על ידי האגודה. בברכה, צוות האתר.

 • + הוסף תגובה
פרישה מוקדמת חיים 13/01/2020 15:30
 • שלום, אשתי פורשת מוקדם, ואני התנגדתי בכל תוקף, דואג לזיקנה.. איך לגשר על נושא כל כך טעון ועקרוני? נכנס הרבה מתח לחיים שלנו. אשמח לעצתך

 • + הוסף תגובה
שינויים בחיים בעקבות פרישה עדית רונן סתר 13/01/2020 23:25
 • שלום לך, דאגתך מובנת וטבעית. אכן, מחקרים רבים העוסקים בגיל הפרישה, מראים על הצורך בהתכוננות ובמציאת עיסוקים בחיים על מנת לצמצם הדרדרות קוגניטיבית, נפשית וחברתית של הפורש/ת. ובאמת, מקומות עבודה רבים מסייעים לעובדיהם להיערך לפרישה באופן המיטבי ביותר: למצוא תחומי עיסוק חדשים, לאתר ולהגדיר תחביבים מבעוד מועד, ליצור מעגלים חברתיים ועוד. על אף שמדובר בנושא רגיש, דאגתך מחממת את הלב ומרגשת, ושיח על זה ממקום של היערכות לפרישה ותכנון סדר יום מובנה, הוא לגיטימי לחלוטין. האם אשתך עוזבת מקום עבודה מסודר? האם סופקו לה פגישות ייעוץ כחלק מההכנה לפרישה? אם לא, ניתן למצוא יועצי פרישה, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים, אשר מספקים ייעוץ פרטני בנושא והרצאות, הן הרצאות בנוכחות והן הרצאות און-ליין באינטרנט. בת כמה אשתך? והאם אתה עובד, וכשכיר או כעצמאי? אלה שאלות חשובות הנותנות תמונה לגבי אורח החיים שלכם. באופן טבעי, בעת פרישה, בני הזוג נמצאים שעות רבות יותר יחד, מאשר בעבר, וסביר שיצופו מתחים, הן על רקע העובדה שאתם יותר זמן יחד ולא מורגלים בכך, והן בעקבות המתח האישי של כל אחד משינוי סדר היום. התחילו משיח פתוח בנושא, והמשיכו בהגדרת ציפיות: 1. ציפיות לגבי ההתמודדות עם תקופת ההסתגלות לפרישה: כיצד התקופה הזו הולכת להיראות. מה כל אחד מכם צריך בתקופה הזו. 2. בידקו כיצד תוכלו לעזור זה לזה כדי להחזיר את הרגיעה. 3. בידקו אאפשרויות לייעוץ לתקופת פרישה. המון הצלחה צוות אינפומד

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!