"החזרה לספורט לאחר הניתוח מהווה מטרה עבור המטופל ועבורי"

מה קורה כשהרופא שמטפל בפציעת הספורט שלך הוא במקרה גם ספורטאי מקצועי בעצמו? נפגשים בחדר הניתוח ואח"כ על המסלול
כתבה פרסומית כתבת חסות
עבור ד"ר ברק סגל, מומחה לכירורגיה אורתופדית לניתוחי ברך ופציעות ספורט, הטיפול בספורטאים הוא כבר מזמן לא רק תחום עיסוק: כספורטאי מקצועי, נפגש ד"ר סגל עם מטופלים לא רק בחדר הניתוח, אלא גם במסגרת תחרויות הספורט והאימונים: "הטיפול בספורטאים אינו מסתכם עבורי בחדר הניתוח", מספר ד"ר סגל ומוסיף: "אני מעורב בתהליך השיקום של הספורטאים והשאיפה לחזרה לתפקוד ספורטיבי מהווה מטרה משותפת עבור המטופל ועבורי".        

כיצד נגרמות פציעות במניסקוס או ברצועה הצולבת? 

המניסקוס רקמה רכה שנמצאת בין סחוסי הברך. מטרתה העיקרית היא שמירה על הסחוסים. בנוסף למיניסקוס תפקידים נוספים, לרבות הזנת המפרק, שמירה על יציבות המפרק ותפקיד חשוב בתנועה החלקה של המפרק. בכל ברך קיימים שני מניסקוסים: המניסקוס הלטרלי (החיצוני) והמניסקוס המדיאלי (הפנימי). הרצועות הצולבות הן שתי רצועות האמונות על שמירה על יציבות הברך במישור הקדמי והאחורי.


"פגיעות במניסקוס או ברצועה הצולבת מתרחשות ברוב המקרים בעקבות פעולה ספורטיבית בשל חבלה באנרגיה גבוה,  אך הן עלולות להתפתח בשל כל חבלה סיבובית הפוגעת במיניסקוס או ברצועה הצולבת", מסביר ד"ר סגל ומפרט: "חומרת הפגיעה, תלויה באנרגיה המעורבת בפציעה: בפציעות ספורט קיימת סבירות גבוהה להתפתחות פגיעה מורכבת יותר המערבת הן את המניסקוס והן את הרצועה הצולבת. בגילאים מתקדמים יותר, כאשר מרכיבי המיניסקוס שחוקים, קרע עלול להיווצר גם בשל תנועה רגילה ללא כל חבלה".קראו עוד: האם זריקות לבעיות אורתופדיות עשויות לרפא או רק להפיג את הכאב?ניתוחים לשחזור המיניסקוס 

במשך שנים התגבשה ההבנה כי במהלך ניתוח מניסקוס יש להוריד כמה שפחות מהרקמה הסחוסית, ואף לנסות ולשמרה לשם הצלת המניסקוס. 


הניתוח מתבצע בשיטה הארתרוסקופית. במהלך הפעולה מבצעים שני חתכים קטנים דרכם מוחדרים כלי עבודה ומצלמה זעירה אל האזור. הרופא מתבונן באזור הברך דרך מסך ומטפל במניסקוס במקרה הצורך. 
פגיעות במניסקוס או ברצועה הצולבת מתרחשות ברוב המקרים בעקבות פעולה ספורטיבית

ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת

ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הוא הליך מורכב יותר, אשר דורש שילוב של גישה פתוחה (לשם קצירת רקמה מאזור אחר בגוף, שתמלא את תפקיד הרצועה הצולבת הקרועה) וגישה זעיר-פולשנית. "הניתוח מתבצע כדי לשחזר את האנטומיה של הרצועה שנקרעה אשר מובילה לפגיעה בתפקוד הכללי והספורטיבי, זאת במטרה להשיב את יציבות הברך. קראו עוד: "ספורט יש לעשות בהנאה אך בצורה הנכונה": הכל על פציעות ספורט


מהו הליך ההחלמה לאחר ניתוחים אלה?

זמן ההחלמה תלוי במורכבות הפעולה הכירורגית שבוצעה וברמת התפקוד שצריכה להיות מושבת לאחר הניתוח. פרוטוקול השיקום נקבע בהתייחס לניתוח שבוצע ולפעילות הספורטיבית אליה צריך לשוב המטופל. מה חשוב לדעת לפני הניתוח? 

חשוב להבין, כי הטיפול בפציעות ספורט אינו מסתכם בפעולה הכירורגית בלבד, אלא הוא כולל גם תהליך שיקום ארוך. מסיבה זו, חשוב לבחור ברופא מנתח שייקח חלק בתהליך השיקום, ילווה את המנותח ויהיה זמין לשם מתן עצות מקצועיות, תוך הבנת צרכיו של הספורטאי המשתקם ובקיאות בהליכים שבוצעו במהלך הפעולה הכירורגית. "כאשר אני מנתח ברכיים של ספורטאים, אני לא שותף רק להליך הטיפול, אלא גם להליך ההחלמה ולהצלחות הספורטיביות של המטופלים לאחר הניתוח" מסכם ד"ר סגל. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ברק סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!