אל תאיצו בילדים להתמקצע בסוג אחד של ספורט

לדחוק את הילדים להתמקצע בסוג אחד של ספורט עשוי להגדיל את הסיכוי שלהם להגיע לליגה גבוהה בתחום, אך זה אינו באמת הנתיב הטוב ביותר להצלחה, כך עולה ממחקר חדש

כתבה פרסומית
מאת: מערכת אינפומדזה עשוי להיות מפתה להורים ולמאמני ספורט לדחוק בילדים להתמחות בסוג אחד של ספורט בשלב מוקדם כדי להגדיל את הסיכוי שלהם להגיע לליגה גבוהה בספורט, אך זו כנראה אינה הדרך הטובה ביותר להצלחה, כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת פנסילבניה, אשר פורסם בכתב העת Sports Health: A Multidisciplinary Approach.אימונים מגיל 6 מעלים את הסיכון לבעיות נפשיות ופיזיות 

המחקר בחן את ההיסטוריה הספורטיבית של שחקני הוקי קרח מקצועיים ותלמידי קולג', ומצא כי בממוצע, הספורטאים עסקו בכמה סוגי ספורט בתור ילדים וחיכו עד גיל 14 כדי להתמקד אך ורק בהוקי קרח. תוצאות אלו עוזרות להפריך את האמונה שילדים צריכים להתמחות בספורט בגיל צעיר כדי להצליח. למעשה, ילדים רבים שמתחילים להתמחות בהוקי קרח כבר בגיל 6 נמצאים בסיכון מוגבר לבעיות פיזיות ונפשיות.קראו עוד: מחקר חדש מצא: ריצה הופכת אנשים למאושרים יותרבסוגי ספורט רבים קיימת אמונה בקרב הורים ומאמנים שכדי שהילד יצליח בקבוצת הספורט או יתמקצע בספורט מסוים אחרי התיכון, יש לבחור תחום ספורט בשלב מאוד מוקדם בחיים ולהתמקד רק בו. מחשבה זו עומדת בניגוד למה שחוקרי מחקר זה האמינו בו, במונחים של ספורט ורפואה וספורט וביצועים, ומחקר זה הוכיח את קו החשיבה שלהם. 


בנוסף לסיכון של הילדים להישחק עקב השתתפות בסוג אחד של ספורט מגיל צעיר, קיימים גם סיכונים גופניים להתמחות מגיל צעיר: ילד המשתתף בסוג אחד של ספורט עובד בדרך כלל רק על קבוצת שרירים מסוימת. דבר זה גורם לגוף לייצר דפוסי תנועה קבועים, מה שמעלה את הסיכון לפציעה משימוש יתר.

התמחות בסוג ספורט מסוים בגיל צעיר עלול להוביל לייצור דפוסי תנועה קבועים שמעלים את הסיכוי לפציעה משימוש יתר

התמקצעות בסוג אחד של ספורט רק מגיל 14

החוקרים נתנו ל-91 שחקני הוקי קרח מקצועיים ברמות גבוהות שונות שאלון בנוגע להיסטוריה הספורטיבית האישית שלהם. המשתתפים ציינו את הגיל בו התחילו להתאמן בספורט, את סוג הספורט בו התאמנו ומתי ולמה הם החליטו להתמחות בהוקי קרח.


לאחר ניתוח הנתונים, החוקרים מצאו כי הגיל הממוצע של התחלת פעילות בסוג כלשהו של ספורט הייתה 4.5, והגיל הממוצע להתמחות בהוקי קרח היה 14.3, בכל הרמות. רק 12% מהספורטאים התמחו בספורט לפני גיל 12. רוב הספורטאים השתתפו ב-2 עד 4 סוגי ספורט שונים בתור ילדים. קראו עוד: כאבים בחזה בזמן אימון: האם זה מסוכן?אימוני כדורגל עשויים להפוך את הילד לשחקן הוקי טוב יותר

השתתפות של ילדים בכמה סוגי ספורט היא לא רק בסדר, היא אף עשויה להיות נכס, כך עולה מהמחקר. השתתפות בסוג אחד של ספורט עלולה לגרום לילד להפסיד את הגיוון שקיים בספורט, ואימונים בטניס או בכדורגל, למשל, עשויים לשפר את היכולות של הילד בהוקי קרח או בכל סוג ספורט אחר.


הרבה ספורטאים מקצועיים תומכים ברעיון זה, וטוענים שהשתתפות בכמה סוגי ספורט משפרת את היכולות של הילד ומפעילה קבוצות שרירים אחרות, ואלה תורמים מאוחר יותר להתמקצעות בסוג אחד של ספורט.
פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוח לתיקון ddh לתינוק
 • גל
 • 13/01/2019 12:00
 • בירור טיפול במפרק ירך בעקבות MRI
 • ELA
 • 06/01/2019 23:27
 • שלום, סובלת מכאבים במפרק ירך מזה שנתיים. לפני שנה MRI העלה חשד לAVN. להלן הפענוח: בראש הירך משמאל בקצהו המדיאלי, קרניאלי, אחורי מודגם מוקד של פגם אוסטאוכונדרלי קטן עם בצקת לשדית קלה עד בינונית מסביב )סדרה 6 חתך 6 ,סדרה 3 חתך 19 .)תחילת יצירת ציסטה סוב כונדרלית. בנוסף מוקד אי סדירות קורטקס ותחילת יצירת ציסטה סוב כונדרלית בסמוך בחלקו הקדמי תחתון של ראש הירך משמאל )סדרה 6 חתך 10 ,)נמדדת קוטר 9.0 ס"מ סגיטלית. ציסטה קטנה בחלקו העליון אחורי נמדד עד קוטר 4.0 ס"מ. אי סדירות קלה עם בצקת לשד עצם במדור אחורי ובקירו האחורי של האצטבולום )סדרה 7 חתך 20 )ומוגבר במידה קלה סביב מפרק הירך משמאל. קרעים אינטרסטיציאליים ואות T2 מוגבר באינסרציית הגלוטאוס מינימוס מימין עם נוזל מעט מוגבר בבורסה הטרוכנטרית מימין, בגבול העליון של הנורמה. שאר גידי האבדוקטורים, אדוקטורים, המסטרינגס, אילאופסואס ורקטוס פמוריס בטווח הסריקה שמורים. ללא עדות לשברים, בצקות או אוסטאונקרוזיס. ראשי הירכיים מודגמים בעמדה תקינה. מודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית דו-צדדית. מישורי השומן, השרירים והמבנים הנוירו-וסקולריים מודגמים שמורים. מרווח איסכיופמורלי שמור דו"צ. סיכום:משמאל פגמים אוסטאוכונדרליים בראש הירך ואי סדירות בקירו האחורי של האצטבולום. ממצאים אלה חשודים לאטיולוגיה ניוונית, יתכן על רקע קונטוזיות בעבר, עם OA משני.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח ארתרוסקופיה ושחזור רצועה mpfl
 • גל
 • 30/12/2018 21:23
 • היי.... לפני ככמעט שבועיים עברתי ניתוח ארתרוסקופיה ושחזור רצועה mpfl בגלל פריקות ברך חוזרות עכשיו המצב של הברך היא ממש נפוכה ולאורך הברך בצד שמאל הרגל כאילו רדומה אני פשוט ממשש את הרגל ורק בחלק הזה כאילו הוא רדום. האם הנפיכות תקינה? האם ההירדמות ברגל זה תקין ? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
מחלות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל