אובאיטיס: גורמים, אבחון וטיפול

אובאיטיס היא אינה מחלה אחת אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. מחלות אלה יכולות להופיע כסימן למחלה אוטואימונית כללית או כבעיה המתפתחת בעיניים בלבד. אבחון מדויק של אובאיטיס ומתן טיפול מוקדם ככל האפשר – עשוי למנוע פגיעה חמורה בעין ואף את הסיכון לעיוורון

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר שירי שולמן


תאריך עדכון: 07/01/2019


אובאיטיס היא אינה מחלה אחת, אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. אובאיטיס יכולה להופיע כסימן המעיד על מחלה כללית או כבעיה המתבטאת בעיניים בלבד. קיימת חשיבות מכרעת לאבחון וטיפול מוקדם באובאיטיס. ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה חמורה בראיה ואף לעיוורון. 
מהם הגורמים לאובאיטיס?

מרבית סוגי האובאיטיס  מהווים תוצאה של תגובה אוטואימונית כלומר, מצב בו הגוף תוקף אחד או יותר מחלקי העין . אובאיטיס יכולה להתפתח כחלק ממחלה אוטואימונית סיסטמית, כמו דלקות פרקים, מחלות מעי דלקתיות  או מחלות עור אוטואימוניות . אולם, קיימות מחלות אוטואימוניות התוקפות את העין בלבד ללא מעורבות של חלקים אחרים בגוף. סוג נוסף של אובאיטיס  קשור לזיהומים שונים, בהם שחפת, סיפיליס, הרפס  ועוד. זיהומים אלה  גורמים לתגובה דלקתית  המערבת  את אחד או יותר מחלקי העין.מהם סוגי האובאיטיס?   


ניתן לחלק  את סוגי האובאיטיס על פי שתי צורות מרכזיות :

חלוקה על פי משך  המחלה

מחלה מוגבלת בזמן, מחלה כרונית חוזרת, או מחלה מתמשכת.


חלוקה על פי מיקום הדלקת בעין 

אובאיטיס  קדמית – המתארת התפתחות דלקת בנוזלי העין הקדמיים.

אובאיטיס  אמצעית –  המתארת דלקת בזגוגית. 

אובאיטיס  אחורית – הכוללת דלקת  ברשתית או בדמית. 

סקלריטיס – לדלקת  בסקלרה או בדופן העין. 


מרבית סוגי האובאיטיס הם תוצאה של תגובה אוטואימונית מקומית או כללית
מהם הסימפטומים של אובאיטיס ? 

הסימפטומים של אובאיטיס תלויים במיקום הדלקת . אובאיטיס  קדמית גורמת לאודם  בלחמית, לכאבים, כאבים והפרעה בחשיפה לאור  ("פוטופוביה")  ולעתים הפרעה בראיה. 

אובאיטיס  אמצעית או אחורית בדרך כלל אינן גורמות לכאבים או אודם, והסימפטום היחיד הוא ראיה מטושטשת או גופים צפים בשדה הראיה ( "FLOATERS")  . במידה ומופיעים סימפטומים אלו מומלץ לפנות לרופא עיניים לבדיקה . 
כיצד ניתן לאבחן? 

ניתן  לאבחן את מרבית סוגי האובאיטיס באמצעות בדיקה קלינית המתבצעת על ידי רופא עיניים בעזרת מנורת הסדק. בחלק מהמקרים נדרשות בדיקות הדמיה של העין כגון, בדיקת OCT, צילום פלורסצאין, או אולטרסאונד. בדיקות אלה מתבצעות על מנת להעריך את  חומרת המחלה ולאשר את מיקומה. 


במידה ולא ידוע על מחלה אוטואימונית סיסטמית, יש לתשאל את המטופל לגבי סימפטומים מתאימים ( למשל כאבי פרקים, שלשולים או פריחות ) שיכולים לרמז על מחלה אוטואימונית כללית, וכן לבצע בדיקות דם על מנת לשלול  מחלה סיסטמית. במקרה הצורך, יש לשלול מחלה זיהומית בעזרת ביצוע של בדיקות דם או  לקיחת דגימה מנוזל העין לצורך איתור מזהמים.מהן דרכי הטיפול בכל אחד מסוגי האובאיטיס? 

במידה ואותר  גורם זיהומי הטיפול העיקרי הוא בזיהום ( למשל הרפס).  ביתר  המקרים הטיפול שיתבצע הוא אנטי דלקתי, בעיקר באמצעות סטרואידים, בהתאם למיקום וסוג הדלקת: באובאיטיס  קדמית הטיפול יתבצע באמצעות טיפות סטרואידים וכאשר מדובר  באובאיטיס  אמצעית או אחורית יינתן טיפול פומי  בסטרואידים. בחלק מן המקרים ניתן להזריק סטרואידים בצורות שונות ליד העין או לתוך הזגוגית. במקרים של דלקות קשות, ממושכות ומסכנות ראיה מתבצע שילוב של טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון (כגון מתוטרקסט) . מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח במצבים של אי טיפול במחלה? 

הסיבוכים תלויים בסוג ובמיקום הדלקת. למרות זאת, ניתן להניח באופן כללי כי דלקת כרונית שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לקטרקט, ללחץ תוך עיני גבוה או נמוך מדי, לבצקת במרכז הראיה או להיווצרות של קרום על גבי מרכז הראיה. כל אלו עלולים לפגוע בראיה ואף במבנה גלגל העין .הכתבה בשיתוף עם ד''ר שירי שולמן מומחית לרפואת עיניים, מנהלת מכון העיניים באסותא השלום, תל אביב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שירי שולמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הסרת משקפיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת משקפיים בפלוסים רוית 03/12/2019 16:23
  • האם ניתן להסיר משקפיים עבור פלוסים? 3ו-4. יש שיטה יעילה לכך?

  • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 05/12/2019 07:58
  • כן. באופן כללי ניתן לטפל בפלוסים ע"י ניתוח מסוג אינטרא-לאסיק גם במספרי פלוס 3 או 4 כל זאת במידה ושאר הפרמטרים תקינים בהצלחה ד"ר מלר

  • + הוסף תגובה
בעיות גנטיות בעיניים בעיות משפחתיות לוברבום 24/10/2019 13:21
  • שלום וברכה קראתי את האתר שכתבתם ויש לי שאלה אם יש בעיה בעיניים משפחתי האם אפשר לפנות לייעוץ גנטי עוד לפני החתונה או אפשר גם אחרי ( אני עכשיו גרושה בלי ילדים וחושבים להתחתן בשנית ) מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 16/10/2019 20:48
  • שלום וברכה אני בת 26 יש לי שאלה קטנה הרופא רשם לי בביקור הקודם שתי עיניים טרסליות פפילות קטנות שאף פעם אל היה לי האם צריך להתייחס לזה מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!