//

אובאיטיס: גורמים, אבחון וטיפול

אובאיטיס היא אינה מחלה אחת אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. מחלות אלה יכולות להופיע כסימן למחלה אוטואימונית כללית או כבעיה המתפתחת בעיניים בלבד. אבחון מדויק של אובאיטיס ומתן טיפול מוקדם ככל האפשר – עשוי למנוע פגיעה חמורה בעין ואף את הסיכון לעיוורון
כתבה פרסומית כתבת חסותאובאיטיס היא אינה מחלה אחת, אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. אובאיטיס יכולה להופיע כסימן המעיד על מחלה כללית או כבעיה המתבטאת בעיניים בלבד. קיימת חשיבות מכרעת לאבחון וטיפול מוקדם באובאיטיס. ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה חמורה בראיה ואף לעיוורון. 
מהם הגורמים לאובאיטיס?

מרבית סוגי האובאיטיס  מהווים תוצאה של תגובה אוטואימונית כלומר, מצב בו הגוף תוקף אחד או יותר מחלקי העין . אובאיטיס יכולה להתפתח כחלק ממחלה אוטואימונית סיסטמית, כמו דלקות פרקים, מחלות מעי דלקתיות  או מחלות עור אוטואימוניות . אולם, קיימות מחלות אוטואימוניות התוקפות את העין בלבד ללא מעורבות של חלקים אחרים בגוף. סוג נוסף של אובאיטיס  קשור לזיהומים שונים, בהם שחפת, סיפיליס, הרפס  ועוד. זיהומים אלה  גורמים לתגובה דלקתית  המערבת  את אחד או יותר מחלקי העין.מהם סוגי האובאיטיס?   


ניתן לחלק  את סוגי האובאיטיס על פי שתי צורות מרכזיות :

חלוקה על פי משך  המחלה

מחלה מוגבלת בזמן, מחלה כרונית חוזרת, או מחלה מתמשכת.


חלוקה על פי מיקום הדלקת בעין 

אובאיטיס  קדמית – המתארת התפתחות דלקת בנוזלי העין הקדמיים.

אובאיטיס  אמצעית –  המתארת דלקת בזגוגית. 

אובאיטיס  אחורית – הכוללת דלקת  ברשתית או בדמית. 

סקלריטיס – לדלקת  בסקלרה או בדופן העין. 


מרבית סוגי האובאיטיס הם תוצאה של תגובה אוטואימונית מקומית או כללית
מהם הסימפטומים של אובאיטיס ? 

הסימפטומים של אובאיטיס תלויים במיקום הדלקת . אובאיטיס  קדמית גורמת לאודם  בלחמית, לכאבים, כאבים והפרעה בחשיפה לאור  ("פוטופוביה")  ולעתים הפרעה בראיה. 

אובאיטיס  אמצעית או אחורית בדרך כלל אינן גורמות לכאבים או אודם, והסימפטום היחיד הוא ראיה מטושטשת או גופים צפים בשדה הראיה ( "FLOATERS")  . במידה ומופיעים סימפטומים אלו מומלץ לפנות לרופא עיניים לבדיקה . 
כיצד ניתן לאבחן? 

ניתן  לאבחן את מרבית סוגי האובאיטיס באמצעות בדיקה קלינית המתבצעת על ידי רופא עיניים בעזרת מנורת הסדק. בחלק מהמקרים נדרשות בדיקות הדמיה של העין כגון, בדיקת OCT, צילום פלורסצאין, או אולטרסאונד. בדיקות אלה מתבצעות על מנת להעריך את  חומרת המחלה ולאשר את מיקומה. 


במידה ולא ידוע על מחלה אוטואימונית סיסטמית, יש לתשאל את המטופל לגבי סימפטומים מתאימים ( למשל כאבי פרקים, שלשולים או פריחות ) שיכולים לרמז על מחלה אוטואימונית כללית, וכן לבצע בדיקות דם על מנת לשלול  מחלה סיסטמית. במקרה הצורך, יש לשלול מחלה זיהומית בעזרת ביצוע של בדיקות דם או  לקיחת דגימה מנוזל העין לצורך איתור מזהמים.מהן דרכי הטיפול בכל אחד מסוגי האובאיטיס? 

במידה ואותר  גורם זיהומי הטיפול העיקרי הוא בזיהום ( למשל הרפס).  ביתר  המקרים הטיפול שיתבצע הוא אנטי דלקתי, בעיקר באמצעות סטרואידים, בהתאם למיקום וסוג הדלקת: באובאיטיס  קדמית הטיפול יתבצע באמצעות טיפות סטרואידים וכאשר מדובר  באובאיטיס  אמצעית או אחורית יינתן טיפול פומי  בסטרואידים. בחלק מן המקרים ניתן להזריק סטרואידים בצורות שונות ליד העין או לתוך הזגוגית. במקרים של דלקות קשות, ממושכות ומסכנות ראיה מתבצע שילוב של טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון (כגון מתוטרקסט) . מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח במצבים של אי טיפול במחלה? 

הסיבוכים תלויים בסוג ובמיקום הדלקת. למרות זאת, ניתן להניח באופן כללי כי דלקת כרונית שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לקטרקט, ללחץ תוך עיני גבוה או נמוך מדי, לבצקת במרכז הראיה או להיווצרות של קרום על גבי מרכז הראיה. כל אלו עלולים לפגוע בראיה ואף במבנה גלגל העין .הכתבה בשיתוף עם ד''ר שירי שולמן מומחית לרפואת עיניים, מנהלת מכון העיניים באסותא השלום, תל אביב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שירי שולמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עין יבשה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט מייק 03/08/2020 03:49
  • לאחר הניתוח דימום בלובן העין ללא כאבים ללא הפרשה נורמלי ?

  • + הוסף תגובה
לאחר הניתוח דימום בלובן העין ללא כאבים ללא הפרשה נורמלי ? ד"ר אנדרו פינק 06/08/2020 00:35
  • דימום כזה לא מסוכן וייספג לבד. תמיד מומלץ להתיעץ עם המנתח.

  • + הוסף תגובה
בטעות טיפטפתי לעין טיפת ויטמין d בבוקר זה צרב ועבר אחרי שעה כעת בלילה שוב שורף מה לעשות ? נעמי 13/07/2020 23:44
  • היום בבוקר במקום לטפטף טיפות גנטיל לעין טיפטפתי ויטמין די מה לעשות בבוקר היתה צריבה שטפתי עם הרבה מים זה נרגע כעת בלילה שוב צורב שטפתי ללא הועיל ? מה לעשות ?

  • + הוסף תגובה
יובש בעפעפיים אבי 23/06/2020 07:32
  • אני סובל מזה כשנה וחצי מיובש בעפעפיים זה התחיל בעין שמאל בעפעף התחתון זה היה ממש גרוע קיבלתי טיפול של מקסיטרול שעבר וחזר כל פעם ואז זה עבר לי לצד העין ואז פה כבר קיבלתי משחה אחרת בשם אלוקום שעזרה לי אחרי טיפול אחד ועכשיו בדיוק שעבר לי בצד העין זה עבר לעין ימין בעפעף העליון כמובן עם אותו תסמינים של גירוד אדום טיפה וקילופים אני ממש מתחיל לדאוג מזה רציתי לדעת אם חלילה זה יכול להיות משהו מסוכן ומה הטיפול הכי טוב אם להמשיך במשחה אלוקום גם לעפעף העליון או ללכת לרופא עור שיביא לי משחה אחרת תודה מראש ממש דואג מזה מקווה לתשובה מהירה.

  • + הוסף תגובה
יובש בעפעפיים ד"ר אנדרו פינק 25/06/2020 11:00
  • נשמע לי כמו דרמטיטיס של העור של העפעפיים, דבר לא נעים אבל בד"כ לא רציני. תבדוק שאין לך אלרגיה לשמפו. אלוקום בהחלט טיפול מתאים אבל מומלץ להיות במעקב אצל רופא עור וגם אצל רופא עיניים אם משתמשים הרבה משחת סטרוידים כמו אלוקום באזור העיניים. באופן נדיר עלול לעלות את הלחץ בעיניים בין היתר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!