אובאיטיס: גורמים, אבחון וטיפול

אובאיטיס היא אינה מחלה אחת אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. מחלות אלה יכולות להופיע כסימן למחלה אוטואימונית כללית או כבעיה המתפתחת בעיניים בלבד. אבחון מדויק של אובאיטיס ומתן טיפול מוקדם ככל האפשר – עשוי למנוע פגיעה חמורה בעין ואף את הסיכון לעיוורון

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 07/01/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר שירי שולמן
מומחית ברפואת עיניים ומנהלת מכון העיניים, אסותא השלום, תל אביב
הצג טלפון מספר מקשר
i


אובאיטיס היא אינה מחלה אחת, אלא אוסף של מחלות דלקתיות המערבות את חלקי העין השונים. אובאיטיס יכולה להופיע כסימן המעיד על מחלה כללית או כבעיה המתבטאת בעיניים בלבד. קיימת חשיבות מכרעת לאבחון וטיפול מוקדם באובאיטיס. ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה חמורה בראיה ואף לעיוורון. 
מהם הגורמים לאובאיטיס?

מרבית סוגי האובאיטיס  מהווים תוצאה של תגובה אוטואימונית כלומר, מצב בו הגוף תוקף אחד או יותר מחלקי העין . אובאיטיס יכולה להתפתח כחלק ממחלה אוטואימונית סיסטמית, כמו דלקות פרקים, מחלות מעי דלקתיות  או מחלות עור אוטואימוניות . אולם, קיימות מחלות אוטואימוניות התוקפות את העין בלבד ללא מעורבות של חלקים אחרים בגוף. סוג נוסף של אובאיטיס  קשור לזיהומים שונים, בהם שחפת, סיפיליס, הרפס  ועוד. זיהומים אלה  גורמים לתגובה דלקתית  המערבת  את אחד או יותר מחלקי העין.מהם סוגי האובאיטיס?   


ניתן לחלק  את סוגי האובאיטיס על פי שתי צורות מרכזיות :

חלוקה על פי משך  המחלה

מחלה מוגבלת בזמן, מחלה כרונית חוזרת, או מחלה מתמשכת.


חלוקה על פי מיקום הדלקת בעין 

אובאיטיס  קדמית – המתארת התפתחות דלקת בנוזלי העין הקדמיים.

אובאיטיס  אמצעית –  המתארת דלקת בזגוגית. 

אובאיטיס  אחורית – הכוללת דלקת  ברשתית או בדמית. 

סקלריטיס – לדלקת  בסקלרה או בדופן העין. 


מרבית סוגי האובאיטיס הם תוצאה של תגובה אוטואימונית מקומית או כללית
מהם הסימפטומים של אובאיטיס ? 

הסימפטומים של אובאיטיס תלויים במיקום הדלקת . אובאיטיס  קדמית גורמת לאודם  בלחמית, לכאבים, כאבים והפרעה בחשיפה לאור  ("פוטופוביה")  ולעתים הפרעה בראיה. 

אובאיטיס  אמצעית או אחורית בדרך כלל אינן גורמות לכאבים או אודם, והסימפטום היחיד הוא ראיה מטושטשת או גופים צפים בשדה הראיה ( "FLOATERS")  . במידה ומופיעים סימפטומים אלו מומלץ לפנות לרופא עיניים לבדיקה . 
כיצד ניתן לאבחן? 

ניתן  לאבחן את מרבית סוגי האובאיטיס באמצעות בדיקה קלינית המתבצעת על ידי רופא עיניים בעזרת מנורת הסדק. בחלק מהמקרים נדרשות בדיקות הדמיה של העין כגון, בדיקת OCT, צילום פלורסצאין, או אולטרסאונד. בדיקות אלה מתבצעות על מנת להעריך את  חומרת המחלה ולאשר את מיקומה. 


במידה ולא ידוע על מחלה אוטואימונית סיסטמית, יש לתשאל את המטופל לגבי סימפטומים מתאימים ( למשל כאבי פרקים, שלשולים או פריחות ) שיכולים לרמז על מחלה אוטואימונית כללית, וכן לבצע בדיקות דם על מנת לשלול  מחלה סיסטמית. במקרה הצורך, יש לשלול מחלה זיהומית בעזרת ביצוע של בדיקות דם או  לקיחת דגימה מנוזל העין לצורך איתור מזהמים.מהן דרכי הטיפול בכל אחד מסוגי האובאיטיס? 

במידה ואותר  גורם זיהומי הטיפול העיקרי הוא בזיהום ( למשל הרפס).  ביתר  המקרים הטיפול שיתבצע הוא אנטי דלקתי, בעיקר באמצעות סטרואידים, בהתאם למיקום וסוג הדלקת: באובאיטיס  קדמית הטיפול יתבצע באמצעות טיפות סטרואידים וכאשר מדובר  באובאיטיס  אמצעית או אחורית יינתן טיפול פומי  בסטרואידים. בחלק מן המקרים ניתן להזריק סטרואידים בצורות שונות ליד העין או לתוך הזגוגית. במקרים של דלקות קשות, ממושכות ומסכנות ראיה מתבצע שילוב של טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון (כגון מתוטרקסט) . מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח במצבים של אי טיפול במחלה? 

הסיבוכים תלויים בסוג ובמיקום הדלקת. למרות זאת, ניתן להניח באופן כללי כי דלקת כרונית שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לקטרקט, ללחץ תוך עיני גבוה או נמוך מדי, לבצקת במרכז הראיה או להיווצרות של קרום על גבי מרכז הראיה. כל אלו עלולים לפגוע בראיה ואף במבנה גלגל העין .הכתבה בשיתוף עם ד''ר שירי שולמן מומחית לרפואת עיניים, מנהלת מכון העיניים באסותא השלום, תל אביב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שירי שולמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום קטרקט וקטרקט בלייזר

ד"ר אליה לוינגר

ד"ר אליה לוינגר
ד''ר אליה לוינגר הוא מומחה לרפואת עיניים, מנהל שירות הקטרקט בביה"ח איכילוב. משמש כרופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל-אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובמחלקת עיניים במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שאלה בנושא קטרקט
 • יוסי
 • 24/05/2019 12:15
 • לרופא המכובד שלום רב, אני בן 65. אני עיוור בעין ימין עקב היפרדות רשתית ומספר ניתוחים שכשלו כולם. הניתוחים בוצעו לפני 10 שנים. עין שמאל- היא העין הבריאה- עברה אף היא התחלה של היפרדות, אך ניתוח חירום הציל אותה. בניתוח בוצע לייזר להלחמת הרשתית וכן חיגור גבוה. הדיסקה והמקולה- במצב תקין ולחץ תוך עיני- 15. זאת בבדיקה שנערכה לפני שבועיים. באותה בדיקה הרופא הבודק גילה התחלה של קטרקט גרעיני בשלב מאוד ראשוני. שאלותיי: 1-אני יודע שזה אישי אבל כמה זמן לערך יכול לעבור עד שאצטרך ניתוח? האם מדובר על מספר שנים? אני גם מודע לכך שלא כדאי לחכות לרגע האחרון. 2- האם במצב שלי ישנן סכנות רבות ואולי הגרועה מהן: עיוורון או היפרדות רשתית נוספת? האם כל ניתוח קטרקט יכול להיות מסוכן עבורי והאם במצב שבו העין נמצאת בחיגור גבוה מאפשר ניתוח רגיל בלי לפגוע בחיגור? 3- מי צריך לעשות ניתוח כזה: האם מומחה לרשתית שהוא גם יודע לבצע ניתוחי קטרקט או רק מומחה לקטרקט? 4- האם ישנה שיטה שהיא עדיפה של ניתוח שהיא תהיה בעלת כמה שפחות סיכונים אפשריים עבורי והאם ידוע לך על מקרים דומים כמו של העין שלי של ניתוחי קטרקט שהסתיימו ללא תסמינים או סיבוכים מסוכנים בעיניים שכבר עברו היפרדות רשתית? החשש שלי גדול מאוד מן הניתוח הזה. אני מודה לך מראש ובברכת כל טוב, יוסי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לא ניתן לצפות מראש את קצב התקדמות הקטרקט. אין סיכון מוגבר אוסאמה לפגיע בניתוח הקודם במהלך ניתוח הקטרקט ובכל מקרה רופא בכיר צריך לבצע את הניתוח.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בת 26 יש לי שאלה
 • לוברבום
 • 21/05/2019 10:59
 • שלום וברכה אני בת 26 אני מאובחנת עם קרטקונוס בינוני בגלל שעוד לא עשו לי כלום יש לי קרעים ברשתית רציתי לשאול מה מטפלים ראשון קרטקונוס או הרשתית תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אבינועם אופיר פרופ' אבינועם אופיר
מומחה למחלות עיניים קרא עוד
ד"ר יצחק אייזנמן ד"ר יצחק אייזנמן
מומחה ברפואת עיניים, רופא עיניים בכיר במרכז... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ