חומץ תפוחים עוזר לרפלוקס?

אחת ולתמיד – מה היתרונות ותופעות הלוואי של שימוש בחומץ תפוחים, שהפך לתרופה ביתית כה פופולארית בקרב אנשים הסובלים מרפלוקס?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/01/2019


ישנן תרופות ביתיות רבות שעשויות להקל על התסמינים של רפלוקס, צרבת ומחלת GRED. אנשים הטוענים שחומץ תפוחים משפר תסמינים אלו, בעוד אחרים טוענים שזה מחמיר אותם. בכתבה זו, נבדוק את יעילות השימוש בחומץ תפוחים לטיפול ברפלוקס, כמו גם את תופעות הלוואי הפוטנציאליות.האם חומץ תפוחים מקל על תחושת הצרבת?

רפלוקס, או צרבת, מופיע כאשר חומצה מהקיבה עולה בוושט. הדבר גורם לטעם חמוץ בפה ולתחושה של צריבה באזור החזה. 


ישנן שפע כתבות ברשת על הכנת חומץ תפוחים בייתי לצורך טיפול בתחושת הצרבת. התומכים בחומץ תפוחים יטענו שחומציות הנוזל, כמו גם החיידקים הטובים שנמצאים בו, עשויים לשפר את העיכול ולהקל על הצרבת.


תיאוריה אחרת טוענת שלאנשים הסובלים מרפלוקס יש מחסור בחומצת הקיבה, מצב המכונה היפוכלורידריה (תת חומציות בקיבה). הסיבה להתפתחות מצב זה היא ככל הנראה עקב השימוש במעכבי משאבות פרוטונים (PPI). תרופות נפוצות אלו לטיפול ברפלוקס עלולות להוריד את חומצות הקיבה לרמות נמוכות מאוד, כך ששתיית חומץ תפוחים עשויה להעלות את החומציות בקיבה ולהביא לתחושת הקלה.


לצד זאת, מדענים עדיין לא ערכו מספיק מחקרים התומכים בטענות אלו ובהשפעות של חומץ תפוחים על המעיים. למעשה, לא קיים כל מחקר בכתב עת רפואי כלשהו, שחקר את השפעותיו של חומץ תפוחים על רפלוקס וצרבת.
שתיית חומץ תפוחים עשויה להעלות את החומציות בקיבה ולהביא לתחושת הקלה בצרבת 
האם זה בטוח להשתמש בחומץ תפוחים לרפלוקס?

באופן כללי, הסיכון שבשימוש בחומץ תפוחים הוא מינימלי. אנשים רבים שותים זאת על בסיס יומי לצורך הורדת רמות הסוכר בדם, לירידה במשקל ועוד, וכל זאת בלי לחוות תופעות לוואי כלשהן. עם זאת, אין מחקר שאישר שבטוח להשתמש בחומץ תפוחים בטווח הארוך.


לאנשים מסוימים, חומץ תפוחים אף מחמיר את הצרבת. אנשים הסובלים מוושט הרגישה מאוד למזון, עלולים לחוות צרבת וגירוי לאחר שתיית חומץ תפוחים. 


לאנשים שרוצים לנסות חומץ תפוחים לטיפול ברפלוקס מתון, מומלץ לערבב כפית עד כף של חומץ תפוחים בכוס מים. יש לשתות זאת לפני או אחרי הארוחה. אצל חלק מהאנשים הדבר עשוי להביא להקלה בתסמינים.לא מומלץ לשתות חומץ תפוחים במקרים בינוניים עד חומרים של רפלוקס, צרבת או GRED.קראו עוד: מנה יומית של אגוזים לשמירה על המשקל תופעות לוואי של שתיית חומץ תפוחים

פרט לאפשרות שהצרבת תחמיר, שתיית חומץ תפוחים עלולה לפגום בשכבת האמייל של השן. כדי לשמור על השיניים, יש לדלל את החומץ ולשלב אותו עם מזון. דרכים נוספות לשמירה על האמייל הן באמצעות שטיפות פה או שימוש בקשית.


בנוסף, חומץ תפוחים עלול לייצר תגובה כשהוא בא באינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון אינסולין וחומרים משתנים. אנשים הנוטלים תרופות כלשהן או תוספי תזונה צריכים להיוועץ עם הרופא שלהם לפני שתיית חומץ תפוחים.


חומץ תפוחים הוא תרופה ביתית טבעית ופופולארית לרפלוקס וצרבת, והרבה אנשים טוענים שזה עוזר להם. לצד זאת, חשוב לזכור שעדיין אין כל מחקרים מדעיים התומכים בהשפעה החיובית של חומץ תפוחים על רפלוקס. מסיבות אלו, אולי עדיף לנסות כמה מהתרופות הביתיות שכן הוכחו, כגון הימנעות מסוגים שונים של מזון, שמירה על משקל מאוזן ושינוי הפוזיציה בשכיבה על המיטה.


בכל מקרה של רפלוקס או צרבת חריפים, יש לגשת לרופא לצורך אבחון וטיפול להקלה על התסמינים. 

   פורומים, צמחי מרפא

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם הגוף לא מעכל תוספי מזון? שלומי 12/11/2019 20:36
  • שלום יצא לי להסתכל על הצואה שלי בשירותים, וראיתי קפסולה שלמה, לחצתי על זה וראיתי את התכולה, שמן דגים. זו היתה קפסולה של אומגה 3. (אני נוטל כמה תוספי מזון). מה ההסבר לזה? האם יש בעיה במערכת העיכול? איך אני יכול לדעת אם אני מעכל תרופות ו/או ויטמינים ותוספים שאני לוקח? האם זה דורש בירור וטיפול כלשהו? תודה

  • + הוסף תגובה
צמח מרפא חהיפראקוסיסמ די מושבת,מפורק פיזית 12/11/2019 02:39
  • האם קיים צמח מרפא לליקוי איום מסוג היפראקוסיס מסוג כאב קיצוני,קיים גם טינטון שגרם ללחץ מסוג סטרס,יקיצות מוקדמות משינה כתוצאה מכאב של ההיפראקוסיס, כתוצאה מחבלת רעש.מדובר ברגישות איומה ביוצר לצלילים ורעשים,ולכאב מידי המתפתח מהם.אין לרפואה המודרנית כלל קצה פתרון לדבר,אני דע מושבת וסובל מאוד.קשה מאוד עד בלתי ניתן לתפקד,מבקש את עזרתך.מדובר באבחנה נקבע כי טופל בפציעה עצבית או מוחית עקב חבלת רעש.לא מוכן לקחת שום כדור מסוגי הכדורים נגד החרדות שזה סמים פסיכואקטיבים,שהוכח מחקרית שהם מזיקים,ולא הועילו כלל להעלמת חלקיק מההיפראקוסיס,ואפילו הגבירו את הטנטון ואת ההיפראקוסיס ויצרו ירידת שמיעה.הדבר גורם לבהלה מיידית ,כאבי תופת שמתגברים,איבוד קשב וריכוז,עצבנות יתר,שכחה רגעית,עקב מצב הכאב שאני שרוי בו,לחץ,חרדות לאחר גירוי הרעש ,זעם רב,כעס קללות ועד כדי תקיפה פיזית.ללא יכול לשמוע דיבור מהר.ולא ש שורקת מחודש מהפציעה.נוצרה כבר ירידת שמיעה סנסורית עצבית בטוווחי התדר הגבוה ,אני פשוט מפורק.

  • + הוסף תגובה
עוזרר בהריון ובהנקה טל 09/11/2019 17:06
  • שלום, האם מותר להשתמש בעוזרר (קפסולות) בהריון ובהנקה? תודה

  • + הוסף תגובה
עוזרר בהריון ד"ר אורנה לוין 10/11/2019 16:49
  • לגבי צמחים בהריון יש להשתמש תמיד בזהירות מכיוון שאין מידע nxphe

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!