//

חומץ תפוחים עוזר לרפלוקס?

אחת ולתמיד – מה היתרונות ותופעות הלוואי של שימוש בחומץ תפוחים, שהפך לתרופה ביתית כה פופולארית בקרב אנשים הסובלים מרפלוקס?
כתבה פרסומית כתבת חסותישנן תרופות ביתיות רבות שעשויות להקל על התסמינים של רפלוקס, צרבת ומחלת GRED. אנשים הטוענים שחומץ תפוחים משפר תסמינים אלו, בעוד אחרים טוענים שזה מחמיר אותם. בכתבה זו, נבדוק את יעילות השימוש בחומץ תפוחים לטיפול ברפלוקס, כמו גם את תופעות הלוואי הפוטנציאליות.האם חומץ תפוחים מקל על תחושת הצרבת?

רפלוקס, או צרבת, מופיע כאשר חומצה מהקיבה עולה בוושט. הדבר גורם לטעם חמוץ בפה ולתחושה של צריבה באזור החזה. 


ישנן שפע כתבות ברשת על הכנת חומץ תפוחים בייתי לצורך טיפול בתחושת הצרבת. התומכים בחומץ תפוחים יטענו שחומציות הנוזל, כמו גם החיידקים הטובים שנמצאים בו, עשויים לשפר את העיכול ולהקל על הצרבת.


תיאוריה אחרת טוענת שלאנשים הסובלים מרפלוקס יש מחסור בחומצת הקיבה, מצב המכונה היפוכלורידריה (תת חומציות בקיבה). הסיבה להתפתחות מצב זה היא ככל הנראה עקב השימוש במעכבי משאבות פרוטונים (PPI). תרופות נפוצות אלו לטיפול ברפלוקס עלולות להוריד את חומצות הקיבה לרמות נמוכות מאוד, כך ששתיית חומץ תפוחים עשויה להעלות את החומציות בקיבה ולהביא לתחושת הקלה.


לצד זאת, מדענים עדיין לא ערכו מספיק מחקרים התומכים בטענות אלו ובהשפעות של חומץ תפוחים על המעיים. למעשה, לא קיים כל מחקר בכתב עת רפואי כלשהו, שחקר את השפעותיו של חומץ תפוחים על רפלוקס וצרבת.
שתיית חומץ תפוחים עשויה להעלות את החומציות בקיבה ולהביא לתחושת הקלה בצרבת 
האם זה בטוח להשתמש בחומץ תפוחים לרפלוקס?

באופן כללי, הסיכון שבשימוש בחומץ תפוחים הוא מינימלי. אנשים רבים שותים זאת על בסיס יומי לצורך הורדת רמות הסוכר בדם, לירידה במשקל ועוד, וכל זאת בלי לחוות תופעות לוואי כלשהן. עם זאת, אין מחקר שאישר שבטוח להשתמש בחומץ תפוחים בטווח הארוך.


לאנשים מסוימים, חומץ תפוחים אף מחמיר את הצרבת. אנשים הסובלים מוושט הרגישה מאוד למזון, עלולים לחוות צרבת וגירוי לאחר שתיית חומץ תפוחים. 


לאנשים שרוצים לנסות חומץ תפוחים לטיפול ברפלוקס מתון, מומלץ לערבב כפית עד כף של חומץ תפוחים בכוס מים. יש לשתות זאת לפני או אחרי הארוחה. אצל חלק מהאנשים הדבר עשוי להביא להקלה בתסמינים.לא מומלץ לשתות חומץ תפוחים במקרים בינוניים עד חומרים של רפלוקס, צרבת או GRED.קראו עוד: מנה יומית של אגוזים לשמירה על המשקל תופעות לוואי של שתיית חומץ תפוחים

פרט לאפשרות שהצרבת תחמיר, שתיית חומץ תפוחים עלולה לפגום בשכבת האמייל של השן. כדי לשמור על השיניים, יש לדלל את החומץ ולשלב אותו עם מזון. דרכים נוספות לשמירה על האמייל הן באמצעות שטיפות פה או שימוש בקשית.


בנוסף, חומץ תפוחים עלול לייצר תגובה כשהוא בא באינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון אינסולין וחומרים משתנים. אנשים הנוטלים תרופות כלשהן או תוספי תזונה צריכים להיוועץ עם הרופא שלהם לפני שתיית חומץ תפוחים.


חומץ תפוחים הוא תרופה ביתית טבעית ופופולארית לרפלוקס וצרבת, והרבה אנשים טוענים שזה עוזר להם. לצד זאת, חשוב לזכור שעדיין אין כל מחקרים מדעיים התומכים בהשפעה החיובית של חומץ תפוחים על רפלוקס. מסיבות אלו, אולי עדיף לנסות כמה מהתרופות הביתיות שכן הוכחו, כגון הימנעות מסוגים שונים של מזון, שמירה על משקל מאוזן ושינוי הפוזיציה בשכיבה על המיטה.


בכל מקרה של רפלוקס או צרבת חריפים, יש לגשת לרופא לצורך אבחון וטיפול להקלה על התסמינים. 

   פורומים צמחי מרפא

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין די וקורונה מורי 09/08/2020 09:47
 • תוכלי להסביר את הקשר בין ויטמין די וקורונה? תודות

 • + הוסף תגובה
האם יש משהו שיכול לנקות עורקים? ירון 01/06/2016 00:13
 • שלום מדברים בעיקר על מניעה, להוריד כולסטרול, שומנים וכו'. האם יש דרך גם לתקן את הנזקים שכבר קיימים בכלי הדם? את ההסתיידות, משקעי השומנים, את כל מה שסותם/מצר את כלי הדם? תודה

 • + הוסף תגובה
"ניקוי" עורקים, המסת פלאקים ד"ר אורנה לוין 01/06/2016 10:20
 • מה שאתה מכנה "ניקוי" הינו המסת הפלאקים. החומר, המוכר לי, שעשוי לעשות זאת, על פי מחקרים, הינו הארגינין. המסת הפלאקים נעשית לאורך זמן תוך כדי הגמשת העורקים והורדת לחץ הדם. יש ליטול את הארגינין בצורתו הנוזלית, כי זו הדרך היחידה לקבל מינון מספיק ובספיגה טובה ( בארץ ניתן להשיג בשם ארגינולין). מי שנוטל תרופות להפחתת לחץ דם צריך להתחיל ממינון מופחת ולהעלות בהדרגה, עם ירידת לחץ הדם יש כמובן להתאים את הטיפול התרופתי- פעמים רבות ניתן, אחרי תקופה ארוכה - להפסיקו, בהתייעצות עם רופא. הארגינין משקם את כלי הדם. הוא מאפשר לגוף להשתמש במנגנונים , הקיימים בו, על מנת לשקם את כלי הדם. משך התהליך תלוי בגורמים רבים. ( גילוי נאות:יש לי חלק בפיתוח הארגינולין).

 • + הוסף תגובה
המסת פלאקים בני 17/01/2017 20:56
 • לאבי היו פלאקים בכלי הדם, ואז, בשלב כל שהוא התפזרו אמבולות כולסטרול וחסמו לו כלי דם בכמה מקומות בגוף, בכליות ובאצבעות הרגליים, האם החומר ארגינולין יכול להועיל בהמסת הפלאקים - שכבר התנתקו מהעורקים והם תקועים אי שם בכליות?

 • + הוסף תגובה
היכן ניתן להשיג בני 17/01/2017 21:18
טרשת עורקים ערן 31/07/2020 16:28
 • מאז שאימי נפטרה היתה לי סחרחורת שלחו אותי לנוירולוג עשו לי אולטרה סאונד יש לי הצרות עד 50 אחוז רק בעורק אחד מצד שמאל זרימה טובה עשיתי בדיקות כלליות הכל תקין אין לי שומנים בשם אין סוכר מאוזן 87לחץ דם תקין לא מעשן כנראה על רקע נפשי עברתי טראומה מאז שאימי נפטרה טיפלתי בה שאלתי אני הולך לא יציב חוסר שיווי משקל האם זה בגלל ההצרות בצוואר ומה הטיפול ? אני סובל גם מחרדות הרופא נתן לי קלונקס מתי שיש התקף חרדה שאלתי חוסר שיווי משקל זה מהצרות או מה חרדות ?ואח מההצרות מה הטיפול ? רופא משפחה אמר לי אין טיפול תמשיך עם הסטטי ים לשמור על לחץ דם אני חג לוקח אספירין עדה לי תופעות לוואי קשות שמעתי שלידוריץ יכול לעזור עכשיו אני קורא שאלארגינין יכול לעזור בצורת נוזל האם צמח הליקוריץ גם יכול לעזור לי ?יד לי תור לביופידבקטת יכולה לעזור לי אני מבולבל תודה ושבת שלום

 • + הוסף תגובה
הפחתת דימומים מיכל 22/07/2020 14:34
 • האם מותר להשתמש עם שיח אברהם יחד עם פרימולנט -נור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!