העתיד כבר כאן: החלפת ברך קינמטית

שחיקת מפרק הברך היא תופעה נפוצה ממנה סובלים כ-10% מהאוכלוסייה. הגורמים לשחיקה מגוונים, והיא עלולה להוביל לכאבים עזים ולהגבלה ניכרת בתנועה. ניתוח להחלפת ברך בשיטה הקינמטית היא גישה חדשנית המאפשרת לשחזר את ציר התנועה של הברך וכתוצאה מכך מאפשרת תנועה טבעית יותר לאחר הניתוח: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 20/03/2019


כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת מפרק הברך. הגורמים לשחיקת המפרק מגוונים וכוללים, בין היתר, ניוון של המפרק, דלקת מפרקים או שחיקה הנובעת מטראומה משמעותית. שחיקת מפרק הברך מובילה לכאבים כרוניים במפרק הברך, להגבלה בתנועתיות האזור וכן גם לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים.איך ניתן לטפל בשחיקת מפרק הברך?


דרכי טיפול שמרניות

כאשר שחיקת הברך נמצאת בשלבים הראשונים של המחלה, הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי הכולל נוגדי דלקת ונוגדי כאבים. בנוסף, יתבצעו גם פיזיותרפיה והידרותרפיה לחיזוק השרירים סביב הברך. במצבים מתקדמים יותר ניתן אף לטפל בעזרת הזרקות סטרואידים מקומיות לאזור הברך או הזרקות חומצה היאלורונית. טיפולים אלה מסייעים בהורדת רמות הכאב ובשיפור איכות חייהם של החולים. כמו כן, יש הממליצים גם על שינויים מסוימים באורח החיים אשר נועדו להפחתת העומס המופעל על מפרק הברך באופן שמותאם לכאבים בברך. 
שחיקת מפרק הברך גורמת לכאבים כרוניים במפרק הברך, להגבלה בתנועתיות ולפגיעה באיכות החיים
באילו מצבים יהיה צורך בניתוח החלפת ברך?

במקרים בהם יש החמרה בכאב או ירידה משמעותית בתפקוד למרות טיפול שמרני ניתן לשקול ניתוח החלפת ברך. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הברך היא לשפר את איכות חייו של המטופל, זאת באמצעות הורדת רמות הכאב ושיפור תפקוד המפרק. במהלך הניתוח מוחלף מפרק הברך השחוק במפרק מלאכותי. מהי הגישה המסורתית לביצוע ניתוח החלפת מפרק ברך?

באופן מסורתי הניתוח נעשה על-ידי חיתוך העצמות המרכיבות את הברך, כך שציר התנועה של הברך יהיה מקביל לקרקע. החיתוך של העצמות נעשה בניצב לציר האנטומי של השוק, והחיתוך של עצם הירך מנסה ליצור מרווח מלבני בין העצמות. מכיוון שזה איננו המבנה הטבעי של הברך, טכניקה זו מצריכה שחרור ואיזון של רקמות רכות סביב הברך. מהי החלפת ברך קינמטית?

החלפת ברך קינמטית היא טכניקה ניתוחית חדשה ששואפת לשחזר את ציר התנועה הטבעי של הברך. חשוב להבין שמפרק הברך הטבעי אינו מקביל לקרקע והוא בנוי באלכסון של שלוש מעלות. במהלך ניתוח החלפת ברך קינמטית, חיתוכי העצם נעשים במקביל למשטח המפרקי המקורי של הברך במטופל הספציפי. טכניקה זו מבטיחה התאמה טובה יותר של מנח המשתל למבנה האישי של הברך בכל מטופל. מכיוון שהמנח של הברך המלאכותית טבעי יותר, אין צורך בשחרור רקמות רכות סביב הברך. 
החלפת ברך קינמטית היא טכניקה ניתוחית חדשנית ששואפת לשחזרת את ציר התנועה הטבעי של הברךמהם היתרונות בניתוח החלפת ברך קינמטית?

מכיוון שמנח משתל הברך מתאים למשטח המפרקי המקורי של ברך המטופל,  תנועת הברך לאחר הניתוח טבעית יותר. בנוסף, מטופלים אשר עוברים ניתוח זה סובלים פחות כאבים לאחר הניתוח, וכתוצאה מכך צורכים פחות משככי כאבים. ההחלמה מניתוח זה קלה ומהירה יותר. זאת ועוד, מנותחים אשר עברו ניתוח להחלפת ברך בשיטה הקינמטית נהנים ממשתלים המחזיקים זמן רב יותר ללא צורך בניתוח נוסף, ושביעות רצונם מהניתוח גבוהה יותר. 
למי מתאימה החלפת ברך קינמטית?

החלפת ברך קינמטית עשויה להתאים לרוב המטופלים. מכיוון שהפעולה משחזרת את ציר התנועה הטבעי של הברך, היא משמרת את הזווית המקורית בין העצמות טרם השחיקה. לאחר הניתוח מתקבלת ברך הדומה במנח שלה לברך הטבעית טרם המחלה השחיקתית.
הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר הרמן, אורתופד מומחה. ד"ר הרמן משמש כסגן מנהל מחלקת אורתופדיה בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אמיר הרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
PRP יעל 03/12/2019 12:49
  • שלום רב טיפול PRP לפי הכתוב,הינו אופציה טובה לניתוח. האם נחשב או יכול להחשב כטיפול מחליף ניתוח ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בברך שמאל פיענוח MRI לוסי 29/11/2019 15:46
  • שינויי OA ושינויי CMP תפליטים במדורים שהוזכרו קרע מניסקלי מדיאלי אחורי שינויי טנדינוטי בחיבור העליון של גיד הפטלארי לפטלה שינוי מוצינודי ברצועות הצולבות מה עלי לעשות , זה דורש ניתוח?

  • + הוסף תגובה
הקשר בין pvns לטראומה בברך מוטי 26/11/2019 16:05
  • לפני שבע שנים עברתי ניתוח לשחזור acl בברך ולפני כחצי שנה גילו pvns בברך ורציתי לדעת האם אפשר לקשר בוודאות בין המקרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!