העתיד כבר כאן: החלפת ברך קינמטית

שחיקת מפרק הברך היא תופעה נפוצה ממנה סובלים כ-10% מהאוכלוסייה. הגורמים לשחיקה מגוונים, והיא עלולה להוביל לכאבים עזים ולהגבלה ניכרת בתנועה. ניתוח להחלפת ברך בשיטה הקינמטית היא גישה חדשנית המאפשרת לשחזר את ציר התנועה של הברך וכתוצאה מכך מאפשרת תנועה טבעית יותר לאחר הניתוח: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 20/03/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' אמיר הרמן
אורתופד, מומחה בהחלפת מפרקים, שחזור וקבוע שברים
הצג טלפון מספר מקשר
i


כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים משחיקת מפרק הברך. הגורמים לשחיקת המפרק מגוונים וכוללים, בין היתר, ניוון של המפרק, דלקת מפרקים או שחיקה הנובעת מטראומה משמעותית. שחיקת מפרק הברך מובילה לכאבים כרוניים במפרק הברך, להגבלה בתנועתיות האזור וכן גם לירידה ניכרת באיכות חייהם של החולים.איך ניתן לטפל בשחיקת מפרק הברך?


דרכי טיפול שמרניות

כאשר שחיקת הברך נמצאת בשלבים הראשונים של המחלה, הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי הכולל נוגדי דלקת ונוגדי כאבים. בנוסף, יתבצעו גם פיזיותרפיה והידרותרפיה לחיזוק השרירים סביב הברך. במצבים מתקדמים יותר ניתן אף לטפל בעזרת הזרקות סטרואידים מקומיות לאזור הברך או הזרקות חומצה היאלורונית. טיפולים אלה מסייעים בהורדת רמות הכאב ובשיפור איכות חייהם של החולים. כמו כן, יש הממליצים גם על שינויים מסוימים באורח החיים אשר נועדו להפחתת העומס המופעל על מפרק הברך באופן שמותאם לכאבים בברך. 
שחיקת מפרק הברך גורמת לכאבים כרוניים במפרק הברך, להגבלה בתנועתיות ולפגיעה באיכות החיים
באילו מצבים יהיה צורך בניתוח החלפת ברך?

במקרים בהם יש החמרה בכאב או ירידה משמעותית בתפקוד למרות טיפול שמרני ניתן לשקול ניתוח החלפת ברך. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הברך היא לשפר את איכות חייו של המטופל, זאת באמצעות הורדת רמות הכאב ושיפור תפקוד המפרק. במהלך הניתוח מוחלף מפרק הברך השחוק במפרק מלאכותי. מהי הגישה המסורתית לביצוע ניתוח החלפת מפרק ברך?

באופן מסורתי הניתוח נעשה על-ידי חיתוך העצמות המרכיבות את הברך, כך שציר התנועה של הברך יהיה מקביל לקרקע. החיתוך של העצמות נעשה בניצב לציר האנטומי של השוק, והחיתוך של עצם הירך מנסה ליצור מרווח מלבני בין העצמות. מכיוון שזה איננו המבנה הטבעי של הברך, טכניקה זו מצריכה שחרור ואיזון של רקמות רכות סביב הברך. מהי החלפת ברך קינמטית?

החלפת ברך קינמטית היא טכניקה ניתוחית חדשה ששואפת לשחזר את ציר התנועה הטבעי של הברך. חשוב להבין שמפרק הברך הטבעי אינו מקביל לקרקע והוא בנוי באלכסון של שלוש מעלות. במהלך ניתוח החלפת ברך קינמטית, חיתוכי העצם נעשים במקביל למשטח המפרקי המקורי של הברך במטופל הספציפי. טכניקה זו מבטיחה התאמה טובה יותר של מנח המשתל למבנה האישי של הברך בכל מטופל. מכיוון שהמנח של הברך המלאכותית טבעי יותר, אין צורך בשחרור רקמות רכות סביב הברך. 
החלפת ברך קינמטית היא טכניקה ניתוחית חדשנית ששואפת לשחזרת את ציר התנועה הטבעי של הברךמהם היתרונות בניתוח החלפת ברך קינמטית?

מכיוון שמנח משתל הברך מתאים למשטח המפרקי המקורי של ברך המטופל,  תנועת הברך לאחר הניתוח טבעית יותר. בנוסף, מטופלים אשר עוברים ניתוח זה סובלים פחות כאבים לאחר הניתוח, וכתוצאה מכך צורכים פחות משככי כאבים. ההחלמה מניתוח זה קלה ומהירה יותר. זאת ועוד, מנותחים אשר עברו ניתוח להחלפת ברך בשיטה הקינמטית נהנים ממשתלים המחזיקים זמן רב יותר ללא צורך בניתוח נוסף, ושביעות רצונם מהניתוח גבוהה יותר. 
למי מתאימה החלפת ברך קינמטית?

החלפת ברך קינמטית עשויה להתאים לרוב המטופלים. מכיוון שהפעולה משחזרת את ציר התנועה הטבעי של הברך, היא משמרת את הזווית המקורית בין העצמות טרם השחיקה. לאחר הניתוח מתקבלת ברך הדומה במנח שלה לברך הטבעית טרם המחלה השחיקתית.
הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר הרמן, אורתופד מומחה. ד"ר הרמן משמש כסגן מנהל מחלקת אורתופדיה בבית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אמיר הרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מפרק ירך
 • לולה
 • 19/05/2019 12:21
 • Sonk בברך
 • עמלי
 • 15/05/2019 10:45
 • אובחנתי בmri עם שבר סובקונדולרי mfc בצקת לישדית בשלבי נסיגה בנוסף קרע ניווני מיניסקוס מדיאלי רגל שמאל אני נחה כבר יותר מחודש לא דורכת על הרגל מה ניתן לעשות חוץ ממנוחה מלאה ומתי אוכל לשוב ללכת תודה מראש עמלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Mri ברך
 • שי כהן
 • 14/05/2019 09:50
 • היי דוקטור עהרתי לפני עחודש פציעה בכדורסל ולהלן תוצאת בדיקת הmri שביצעתי..אשמח לשמוע ממך חוות דעת... מודגם פגם אלכסוני לכל עובי הסחוס המכסה את מרכז הטרוכלאה בקוטר 2 מ"מ במישור הצדדי פנימי עם בצקת לשדית מינימאלית סוב-כונדרלית בסמוך. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי אשר מגיע קרוב מאוד למשטח הפירקי התחתון, לא ניתן לשלול בוודאות קרע. המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית . מודגם כיס נוזל בקוטר 1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 6 מ"מ מאחורי המרווח הטיביו-פיבולרי, ייתכן ציסטה גנגליונית. לסיכום: אות חריג במניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול בוודאות קרע ופגם בסחוס הטרוכלארי כמתואר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר נועם רשף ד"ר נועם רשף
מומחה בכירורגיה אורתופדית, המתמחה בפגיעות ספורט... קרא עוד
פרופ' אהוד אטון פרופ' אהוד אטון
מומחה לכירורגיה אורטופדית המתמחה בניתוחי כתף... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ