זעפרן: לתבל את החיים בבריאות נפשית ומינית

הוא יקר מאוד, לא תמיד קל להשיגו והוא ישפר לכם מאוד את הטעם בצלחת. ואם עדיין לא השתכנעתם, זעפרן גם מסייע מצבי דיכאון וחרדה, ומשפר את התפקוד המיני. לפניכם סקירת מחקרים בנושא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/01/2019


מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, מראים שזעפרן עשוי לסייע במצבים של דיכאון, חרדה, וכן עשוי  לשפר התפקוד המיני. לפניכם סקירה של מספר מחקרים בנושא. יש לנו הרגשה שכבר בארוחה הבאה תשלבו אותו בצלחת שלכם.זעפרן: היהלום של התבלינים

הזעפרן הוא תבלין המופק מצלקות (איבר המין הנקבי) של פרח הכרכום התרבותי. כדי להפיק קילוגרם אחד של זעפרן, יש צורך בעשרות אלפי פרחים, היות ולכל פרח שלוש צלקות בלבד. בשל כך, תהליך ההפקה נעשה באופן ידני ומחירו גבוה במיוחד.


מרכיבי הזעפרן הם Crocin, תרכובת קרוטונואידית המקנה לפרח את צבעו; Picrocrocin, המקנה לפרח את טעמו ; Safranal, המקנה לפרח את ניחוחו.


מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו שייתכן שלמרכיבי הזעפרן יש יכולת לעכב ספיגה חוזרת של דופאמין, סרוטונין ונוראדרנלין - בדומה לתרופות נוגדות דיכאון וחרדה, אך ללא תופעות לוואי וללא חשש להתמכרות. זאת כנראה הסיבה שהתבלין נחשב כבר בעת העתיקה למסייע לשיפור מצב הרוח. 
מחקרים מראים כי זעפרן  עשוי לסייע בטיפול בדיכאון וחרדה וכן גם לשפר את התפקוד המיניזעפרן כתחליף לפרוזאק?

במחקר כפול סמיות שהתפרסם בשנת 2016 בכתב העת J Compl Integr Med, השתתפו 60 חולי דיכאון מג'ורי מעורב בחרדה. החולים קיבלו 50 מ"ג זעפרן או פלסבו במשך 22 שבועות. תוצאות המחקר הראו שהזעפרן היה יעיל באופן מובהק סטטיסטית, בהשוואה לפלסבו, בשיפורי מדדי החרדה (BAI) וגם בשיפור מדדי הדיכאון (BDI), לאחר 12 שבועות של טיפול.בנוסף, בשנת 2013 התפרסם מחקר כפול סמיות בכתב העת , Journal of Affective Disorders כנגד פלואוקסטין (נוגד דיכאון כדוגמת פרוזאק) 40 מ"ג ביום. במחקר השתתפו 44 חולי דיכאון ( HDRS 17 Average). לאחר 6 שבועות של טיפול, תוצאות המחקר לא הראו הבדל מובהק סטטיסטי בין זעפרן לפלואוקסטין בשיפור מדדי הדיכאון. מכאן, שככל הנראה זעפרן תורם לשיפור מדדי הדיכאון בדומה לשימוש בפרוזאק. קראו עוד: ספירולינה: 10 יתרונות שכדאי להכיר שיפור בתפקוד המיני, גברים ונשים כאחד

שימוש בתרופות נוגדות דיכאון עלול להוביל לפגיעה בתפקוד המיני כחלק מתופעות הלוואי. מחקר שפורסם בשנת 2012 בכתב העת Psychopharmacology, בו השתתפו 40 גברים אשר סבלו מהפרעות בתפקוד המיני בעקבות שימוש בפלואוקסטין במשך 4 שבועות, קיבלו זעפרן או פלסבו. תוצאות המחקר הראו שיפור מובהק סטטיסטי בזיקפה ובשביעות הרצון מהיחסים המיניים (P<0.001) לאחר השימוש בזעפרן.


מחקר נוסף שהתפרסם בשנת 2013 בכתב העת Hum. Psychopharmacology, בו השתתפו 38 נשים אשר טופלו במשך 6 שבועות בפלואוקסטין וסבלו מחוסר תפקוד מיני, קיבלו פלסבו או זעפרן. תוצאות המחקר הראו שיפור מובהק סטטיסטי של מדד התפקוד המיני בנשים על פי מדד FSHI בקבוצת הזעפרן, ביחס לפלסבו.


השימוש המסורתי בזעפרן נבדק ונחקר, אך עדיין מתקיימים לגביו מחקרים. הממצאים עד כה מצביעים על כך שהוא עשוי להיות יעיל בטיפול בדיכאון ובתפקוד המיני. במלים אחרות, יש תקווה לכך שהתבלין המיוחד ישמש כטיפול במצבים אלו בעתיד. ובינתיים, עד שזה יקרה, אל תנסו להשתמש בו כתחליף לתרופות שהומלצו לכם על ידי הרופא שלכם.הכתבה בשיתוף עם ג'ולי ברוך, נטורופתית .N.D של מותג תוספי התזונה NUTRI CARE.


פורומים, צמחי מרפא

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צמח מרפא חהיפראקוסיסמ די מושבת,מפורק פיזית 12/11/2019 02:39
  • האם קיים צמח מרפא לליקוי איום מסוג היפראקוסיס מסוג כאב קיצוני,קיים גם טינטון שגרם ללחץ מסוג סטרס,יקיצות מוקדמות משינה כתוצאה מכאב של ההיפראקוסיס, כתוצאה מחבלת רעש.מדובר ברגישות איומה ביוצר לצלילים ורעשים,ולכאב מידי המתפתח מהם.אין לרפואה המודרנית כלל קצה פתרון לדבר,אני דע מושבת וסובל מאוד.קשה מאוד עד בלתי ניתן לתפקד,מבקש את עזרתך.מדובר באבחנה נקבע כי טופל בפציעה עצבית או מוחית עקב חבלת רעש.לא מוכן לקחת שום כדור מסוגי הכדורים נגד החרדות שזה סמים פסיכואקטיבים,שהוכח מחקרית שהם מזיקים,ולא הועילו כלל להעלמת חלקיק מההיפראקוסיס,ואפילו הגבירו את הטנטון ואת ההיפראקוסיס ויצרו ירידת שמיעה.הדבר גורם לבהלה מיידית ,כאבי תופת שמתגברים,איבוד קשב וריכוז,עצבנות יתר,שכחה רגעית,עקב מצב הכאב שאני שרוי בו,לחץ,חרדות לאחר גירוי הרעש ,זעם רב,כעס קללות ועד כדי תקיפה פיזית.ללא יכול לשמוע דיבור מהר.ולא ש שורקת מחודש מהפציעה.נוצרה כבר ירידת שמיעה סנסורית עצבית בטוווחי התדר הגבוה ,אני פשוט מפורק.

  • + הוסף תגובה
היפראקוסיס ד"ר אורנה לוין 09/12/2019 14:46
היפראקוסיס מושבת 09/12/2019 20:08
  • אציין את הדבר הכי חשוב והכי מסוכן מבחינת פציעת היפראקוסיס מסוג כאב,קיימים מצבי הלם מלא לשני שניות במצב יציבות מלאה במצב עמידה על משטח ישר,זה אומר ללא חושים ראיה ושמיעה,לא מדיב למגע בזמן זה,ומיידית כאב עז ביותר עד 8 שניות,אציין שהצלילים המסוימים מסוג תדר גבוה כבר נעלמו לאחר עשיריות שניה,כשאני ממוקם על ידי רוצים או אוזניות ומוזיקה בהם.תט לחץ זה אומר פניה גניקולוג או רופא אף אוזן גרון.יש לך שם של רופא או רופאה בירושלים כדי להתקדם בעניין לקבלת אישור לכך,קראתי בפורום בחול לארץ שבוצעו טיפולים בתא לחץ למצבי היפראקוסיס מסוג כאב,לא מוכר מקרה כזה עם הלם וכאב כזה צמוד,בעולם.

  • + הוסף תגובה
היפראקוסיס מסוג כאב מושבת 09/12/2019 20:37
  • תיקון טעות:הצליל הרגעי בן עשיריות שניה חודר את האטמים או האוזניות עם המוזיקה המסוימת ,ואז נכנס להלם וכאב צמוד כשיוצא מההלם.

  • + הוסף תגובה
זירעי סלרי מיכל 09/12/2019 19:31
  • כמה מיליגרם ליום צריך לקחת זירעי סלרי להורדת לחץ דם? האם כורכומין מעלה לחץ דם?

  • + הוסף תגובה
לחץ דם מיכל 09/12/2019 13:14
  • לחץ דם גבוהה ללא תרופות. מה יכולה לקחת ברפואה האלטרנטיבית. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה ד"ר אורנה לוין 09/12/2019 14:54

הצטרפו לאינדקס הרופאים!