סוכרת מסוג 2: כיצד מיגרנה משפיעה על הסיכון למחלה?

אור קטן בקצה הכאב: ממחקר חדש עולה כי נשים הסובלות ממיגרנה נמצאות בסיכון נמוך יותר לפתח סוכרת מסוג 2. למה זה קורה? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלפי ארגון הבריאות העולמי , 1 מכל 7 אנשים בעולם סובל ממיגרנה, כאשר נשים נוטות לסבול ממיגרנה כמעט פי 3 יותר מגברים. מיגרנה נוטה להופיע בגילאים 35-45, אך עלולה להופיע גם בגילאים אחרים, כולל בגילאי הילדות.


למרות שסוכרת מסוג 2 ומיגרנה הם שני מצבים בריאותיים נפוצים, מידע על הקשר ביניהם הוא נדיר מאוד. כעת, מחקר חדש של מכון INSERM שבצרפת, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Neurology, בחן את הקשר בין השניים.נשים עם מיגרנה בעלות סיכון מופחת לסוכרת

לצורך המחקר החוקרים ניתחו נתונים על למעלה מ-70,000 נשים החיות בצרפת. הנשים מילאו שאלונים בתחום בריאות ולייף סטייל בכל כמה שנים במהלך השנים 1990-2014. השאלונים כללו גם שאלות על מיגרנה, כאשר מידע על סוכרת מסוג 2 הגיע ממאגרי המידע של ביטוח הבריאות אליו השתייכו נשים אלו.


המחקר חשף שנשים עם מיגרנה פעילה היו בעלות כ-30% פחות סיכון לפתח סוכרת מסוג 2, לעומת נשים לא היסטוריה של מיגרנה. מיגרנה פעילה הוגדרה על ידי החוקרים כמי שחוותה התקף מיגרנה אחד לפחות מהשאלון האחרון.
נשים הסובלות ממיגרנה הן בסיכון פחות של כ-30% לפתח סוכרת מסוג 2
מה המנגנון שמאחורי הקשר?

קיימות מספר השערות בעניין המנגנון שיכול לתמוך בקשר שבין מיגרנה וסוכרת מסוג 2, אחת מהן היא הפעילות של מולקולה בשם CGRP, הנפוצה בהתפתחות של מיגרנה וגם קשורה במטבוליזם של הגלוקוז. 


עם זאת, רופאים המטפלים בכאבי ראש דיווחו ששמו לב שהמטופלים שלהם גם סובלים מסוכרת מסוג 2. לאור נתונים אלו, עולה השאלה האם ייתכן שחולי סוכרת עסוקים כ"כ בניהול המחלה עד שאינם מבחינים בכאבי הראש שלהם? או לחילופין, האם רופאים המטפלים בחולי סוכרת מטפלים גם בכאבי הראש של מטופליהם ובכך נמנע מהם טיפול אצל רופאים אחרים שיטפלו להם במיגרנה? והאם הקשר בכלל הוא בגלל שמחלת הסוכרת גורמת לדיכוי או להפחתת המיגרנה?
קראו עוד: שעות עבודה ארוכות עלולות לגרום לסוכרת? מחקר חדש טוען שכן 

כך או כך, לא ניתן בשלב זה לומר שמיגרנה מפחיתה את הסיכון לסוכרת, כמו כן, לא ניתן לקבוע אם גורמים המעלים או מפחיתים את הסיכון לסוכרת מסוג 2 גם מעלים או מפחיתים את הסיכון למיגרנה. 


בשלב זה לא ניתן לומר בוודאות מה עומד מאחורי קשר זה, והחוקרים טוענים שדרוש מחקר שיתמקד במנגנון שיכול להסביר את ממצאי מחקר זה.פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה
אבץ כתוסף מזון יופי 04/10/2020 11:34
  • שלום לכולם, מבקש לקבל התיחסותכם באם השימוש באבץ עשוי להקל על תסמיני המחלה...באם כן באיזו מינון אתם לוקחים התוסף תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!