סוכרת מסוג 2: כיצד מיגרנה משפיעה על הסיכון למחלה?

אור קטן בקצה הכאב: ממחקר חדש עולה כי נשים הסובלות ממיגרנה נמצאות בסיכון נמוך יותר לפתח סוכרת מסוג 2. למה זה קורה? הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/01/2019


לפי ארגון הבריאות העולמי , 1 מכל 7 אנשים בעולם סובל ממיגרנה, כאשר נשים נוטות לסבול ממיגרנה כמעט פי 3 יותר מגברים. מיגרנה נוטה להופיע בגילאים 35-45, אך עלולה להופיע גם בגילאים אחרים, כולל בגילאי הילדות.


למרות שסוכרת מסוג 2 ומיגרנה הם שני מצבים בריאותיים נפוצים, מידע על הקשר ביניהם הוא נדיר מאוד. כעת, מחקר חדש של מכון INSERM שבצרפת, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Neurology, בחן את הקשר בין השניים.נשים עם מיגרנה בעלות סיכון מופחת לסוכרת

לצורך המחקר החוקרים ניתחו נתונים על למעלה מ-70,000 נשים החיות בצרפת. הנשים מילאו שאלונים בתחום בריאות ולייף סטייל בכל כמה שנים במהלך השנים 1990-2014. השאלונים כללו גם שאלות על מיגרנה, כאשר מידע על סוכרת מסוג 2 הגיע ממאגרי המידע של ביטוח הבריאות אליו השתייכו נשים אלו.


המחקר חשף שנשים עם מיגרנה פעילה היו בעלות כ-30% פחות סיכון לפתח סוכרת מסוג 2, לעומת נשים לא היסטוריה של מיגרנה. מיגרנה פעילה הוגדרה על ידי החוקרים כמי שחוותה התקף מיגרנה אחד לפחות מהשאלון האחרון.
נשים הסובלות ממיגרנה הן בסיכון פחות של כ-30% לפתח סוכרת מסוג 2
מה המנגנון שמאחורי הקשר?

קיימות מספר השערות בעניין המנגנון שיכול לתמוך בקשר שבין מיגרנה וסוכרת מסוג 2, אחת מהן היא הפעילות של מולקולה בשם CGRP, הנפוצה בהתפתחות של מיגרנה וגם קשורה במטבוליזם של הגלוקוז. 


עם זאת, רופאים המטפלים בכאבי ראש דיווחו ששמו לב שהמטופלים שלהם גם סובלים מסוכרת מסוג 2. לאור נתונים אלו, עולה השאלה האם ייתכן שחולי סוכרת עסוקים כ"כ בניהול המחלה עד שאינם מבחינים בכאבי הראש שלהם? או לחילופין, האם רופאים המטפלים בחולי סוכרת מטפלים גם בכאבי הראש של מטופליהם ובכך נמנע מהם טיפול אצל רופאים אחרים שיטפלו להם במיגרנה? והאם הקשר בכלל הוא בגלל שמחלת הסוכרת גורמת לדיכוי או להפחתת המיגרנה?
קראו עוד: שעות עבודה ארוכות עלולות לגרום לסוכרת? מחקר חדש טוען שכן 

כך או כך, לא ניתן בשלב זה לומר שמיגרנה מפחיתה את הסיכון לסוכרת, כמו כן, לא ניתן לקבוע אם גורמים המעלים או מפחיתים את הסיכון לסוכרת מסוג 2 גם מעלים או מפחיתים את הסיכון למיגרנה. 


בשלב זה לא ניתן לומר בוודאות מה עומד מאחורי קשר זה, והחוקרים טוענים שדרוש מחקר שיתמקד במנגנון שיכול להסביר את ממצאי מחקר זה.פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ בראש והירדמות איברים carmel 03/12/2019 11:35
  • שלום, באוגוסט 2018 ישבתי לשתות קפה והרגשתי כמו כיווץ איום ונורא בראש, כאילו מישהו נתן לי מכה מאחורה, באותו הרגע ראיתי כמו ערפל ולא הייתי יציבה בשעות של אחר כך. שלחו אותי דחוף ל MRI+MRA לשלול דימום או אירוע והכל יצא תקין והשתחררתי הביתה בהרגשה רעה מאוד. מאותו היום חיי לא חזרו להיות אותו הדבר. יש לי נימלולים וזרמים וטישטוש ראייה.....במיוחד איבוד תחושה בלשון/לחי/חצי שפה כל פעם צד אחר.......וקפיצות שרירים ללא הפסקה, כל פעם במקום אחר בגוף. קושי להוציא מילים (מרגישה כאילו מתאמצת לדבר), לשון גם עם עקצוצים באופן קבוע בנוסף להירדמויות. הרגשה של חוסר יציבות ושהראש מתכווץ. פשוט זוועה. הלכתי לניורולוג ואומר שהכל ממתח וחרדה, מה שלא הגיוני, כי עד אותו יום עם "המכה בראש" הרגשתי מעולה. אני מנסה לעלות בדעתי האם זה קשור לבדיקת היסטרוסקופיה שעשיתי בהרדמה מלאה, כי שהזריקו לי את החומר המרדים הרגשתי שריפה איומה בכל הגוף עם כאבי שרירים מטורפים. מה עוד עליי לבדוק? האם תוכלי לתת עצה/לעזור? אודה לך מאוד.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים אור 29/11/2019 07:06
  • היי אני סובלת מכאבי ראש כחודשיים כאבי ראש שמלווים בטישטוש ריגעי בראיה ובחילות. הייתי במין לבדיקות ונעשה לי ct שהראה שהכל תקין הייתי אצל רופה עיניים שאמר שהכל תקין. נכון להיום אני סובלת מכאבי ראש שאני קמה איתם בבוקר ורק לאחר שלוקחת כדורים זה נרגע מעט. ברצוני להוסיף שחליתי לפני כ7 שנים בסרטן ריאות ולאחר כריתה של אונה הבראתי, היום יש לי בדיקת אורטופד ובמרץ יש לי בדיקת נוירולוג יש בדיקות נוספות שאת ממליצה שאעשה?

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/11/2019 12:30
  • ממליצה לך להבדק ע"י נוירולוג מוקדם יותר על מנת להקל עליך ולנסות להבין את הסיבה לבעיה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש שלושה שבועות ענבל 28/11/2019 14:55
  • שלום ד"ר, אשמח לעזרתך בהבנה של תוצאות בדיקת אמ.אר.איי שביצעתי בעקבות כאבי ראש כרוניים שאני סובלת מהם שלושה שבועות, בעיקר מופיעים בהליכה, ישיבה, עמידה. בשכיבה כמעט נעלמים, מלווים בבחילות, הקאה אחת, וחוסר שיווי משקל. לפני כ9 שנים היה לי סיפור של לחץ תוך גולגולתי מוגבר וטופלתי בדיאמקוס. לפני חודשיים תחושת הרדמות בפנים, בסנטר ובשפה בעקבות כך נשלחתי לאמ.אר.איי ולפני שלושה שבועות התחילו כאבי הראש הנוראיים. אני בת36. תוצאות האמ.אר.איי: קורפוס קלוסום בתבנית תקינה, מעט מעובה. אוכף תורכי אינו עמוק. מערות מקל מעט בולטות בגודלן. חדרי המוח והחללים התת עכבישיים בתבנית תקינה, הרחבה מינימלית של חללים תת עכבישיים פרונטלים. בדיקת עיניים לגילוי פפליאדמה הייתה תקינה וCT תקין גם כן. אשמח לתשובתך בנוגע לממצאים, בתודה רבה מראש, ענבל.

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/11/2019 23:56
  • בדיקת הMRI להבנתי ללא ממצא משמעותי. אם כאב הראש מזכיר את כאב הראש מהעבר יש צורך בניקור מותני חוזר. אנא פני לנוירולוג או נוירואופתלמולוג שאצלו את במעכב לצורך המשך ברור.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!