טיפול הורמונלי בגיל המעבר: משפר את התסמינים ואת איכות החיים

מהם השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים בגיל המעבר? אילו תסמינים עשויים להתפתח ומהו הטיפול שעשוי לשים סוף לתופעות גיל המעבר, לשפר את איכות החיים ואף לסייע במניעת התפתחות מחלות מסוימות?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 22/01/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' יוסי לסינג
מנהל האגף למיילדות וגיניקולוגיה בבית החולים מעייני הישועה
הצג טלפון מספר מקשר
i


הביציות הן תא הרביה הנקבי, הן מתפתחות בשחלה ומאוחסנות בה בתוך מבנה הנקרא זקיק ומוקפות בשכבת תאים בעלי פוטנציאל הפרשת הורמונים.


הביציות מתפתחות בגוף העובר עוד בזמן ההריון כאשר במועד הלידה בשחלות כמליון ביציות כאשר בהופעת הווסת הראשון נותרות כארבע מאות אלף ביציות ומשם תהליך העלמות הביציות הינו מתמשך עד לפחות מאלף בהגיע אישה לגיל המעבר- הגיל בו חדלה הפרשת אסטרוגן מן השחלות.


בגיל ההתבגרות מופרשים מן המוח מספר הורמונים המעוררים את השחלה אשר היתה לא פעילה בגיל הילדות , גורמים להבשלת ביציות ולהפרשה סדירה של הורמוני המין הנקביים- האסטרוגן והפרוגסטרון. האסטרוגן  מביא לשינוי במבנה הגוף הנשי הופעת שיעור הורמונלי, התפתחות השדיים  וכן לתופעת הביוץ.


קראו עוד: סובלת מהשמנת יתר? זה עלול לפגוע בסיכויים שלך להכנס להריוןתהליך הביוץ הינו האירוע בו הביצית יוצאת מן השחלה תחת גירוי אסטרוגן ובמקביל רירית הרחם גדלה וצומחת במטרה לקלוט את העובר, בעת הביוץ מופרש גם הורמון הפרוגסטרון המסייע אף הוא בהכנת רירית הרחם לקליטת העובר כאשר היה ואין הריון תנשור הרירית וזוהי למעשה הווסת.


בגיל ההתבגרות מופרשים מן המוח מספר הורמונים המעוררים את השחלה, גורמים להבשלת ביציות ולהפרשה סדירה של הורמוני המין הנקביים- האסטרוגן והפרוגסטרון.


אם כך, הווסת הינו התהליך הפזיולוגי המלווה את האישה משך כל שנות הפריון, צמיחת רירית הרחם, הכנת רירית הרחם להריון, ביוץ ולאחריו הפרשת פרוגסטרון חוזר חלילה. גיל המעבר, המועד בו לא נותרות ביציות בשחלות, מתרחש בד"כ בגיל ממוצע של כ- 52.


מבחינה פזיולוגית גיל המעבר הוא המועד בו רמות הורמון האסטרוגן הולכות ופוחתות והביטוי הראשון לכך יהיה במחזורי ווסת בלתי סדירים ולבסוף העלמותם המוחלטת.


זו גם התקופה בה חלק מהנשים תתחלנה לחוש בגלי חום, הזעות לילה, הפרעות בשינה ולעתים אי שקט כאשר גלי החום עשויים להיות מטרידים ומביכים.

בגיל המעבר יתחילו נשים רבות לחוש בגלי חום, הזעות לילה, הפרעות בשינה ועוד
במקביל לגיל החום מתרחשים גם תהליכים אחרים כמו סימני יובש נרתיקי, בריחת הסידן בעצמות (אוסטאופורזיס), ירידה בחשק המיני  והעליה בתחלואת לב בדומה לאחוזי התחלואה בגברים.היובש הנרתיקי נובע מהדקקות רירית הנרתיק, מצב המביא לעליה ניכרת בזיהומים בדרכי השתן.מהן דרכי הטיפול בתופעות אלו?

עקרונות הטיפול הינם כאלה המחזירים למטופלת את ההורמונים להם היא נדרשת, תוך כדי הקפדה על צמצום ומניעת מחלות ותופעות לוואי אשר עשויות להופיע מעצם הטיפול.


כאמור, בפסיולוגיה הרגילה של שנות הפריון מתנהלים מחזורים בהם שני ההורמנים (אסטרוגן ופרוגסטרון) הינם השחקנים המרכזיים, בגיל המעבר ההורמון היחיד הנדרש ע"מ למנוע את תסמיני ונזקי גיל המעבר הינו האסטרוגן.


ואכן בעבר הרחוק, בשנות ה-70 המאוחרות, נהגו לרשום אסטרוגן בלבד. התסמינים אכן חלפו והיעדים הושגו אולם למרבה האימה נצפתה עליה בולטת בשכיחות סרטן רירית הרחם.עובדה זו הביאה למסקנה כי חובה לשלב את הורמון הפרוגסטרון בטיפול (בדומה למתרחש בטבע).


מכאן ששילוב בין אסטרוגן לפרוגסטרון הינו תשתית הטיפול ההורמונלי החלופי, טיפול שבהנתנו מעלים את גלי החום, מסייע בהפרעות שינה,  מונע את תהליך בריחת הסידן מהעצם, מצמצם תחלואת לב ושומר על תפקוד נרתיקי תקין.


השילוב בין אסטרוגן ופרוגסטרון מהווה את תשתית הטיפול ההורמונלי החליפי

יחד עם זאת, מתברר כי תתכן עליה מזערית בשכיחות סרטן השד. עליה זו ניתנת לצמצום עד היותה זניחה ממש ע"י שימוש במינונים נמוכים של פרוגסטרון.


חובה עלינו להקפיד על ביצוע מעקבי שדיים סדירים, בדיוק כמו כל שאר הנשים בקבוצת גיל זו אשר אינן נוטלות טיפול הורמונלי. נגעי שד המתגלים מוקדם מטופלים ואכן אין כל עליה בתמותה בקבוצת הנשים הנוטלות טיפול הורמונלי חלופי.


יתרה מזאת, סך היתרונות שתוארו עד כאן כולל הפחתה בתחלואת מעי גס, צמצום תופעת האלצהיימר0 מביאים לשיפור איכות החיים והארכתם.


נשים ללא רחם (אשר עברו ניתוח כריתה מסיבות שונות) אינן נזקקות לטיפול בפרוגסטרון כלל אלא לאסטרוגן בלבד, בנשים אלה תחלואת השד אף פחותה במידת מה מזו של כלל האוכלוסיה.


אישה תבלה כשליש מחייה בהיותה בגיל המעבר, הבנתנו את הפסיולוגיה של גיל המעבר, מגוון התרופות היכולת להתאמה אישית כמו גם בדיקות הסקר של צפיפות עצם ושד מאפשרת לנו כלים טובים לטפל בסוגיית גיל המעבר ובכך שלפר את איכות חייהן של נשים רבות באופן יעיל ובטוח.

הכתבה בשיתוף עם פרופ' יוסי לסינג, מנהל האגף למיילדות וגיניקולוגיה בבית החולים מעייני הישועה. פרופ' יוסי לסינג בעל ניסיון אקדמי של מעל ל-35 שנים וכיום משמש כפרופסור מן המניין למיילדות וגינקולוגיה באוניברסיטת תל אביב ואחראי להכשרתם של מאות סטודנטים ורופאים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יוסי לסינג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום גניקולוגיה

ד"ר בוריס סחנוביץ

ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. מבצע את כל סוגי בדיקות האולטרסאונד הגינקולוגי והמיילדותי. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פרימולוט נור מלווה בדימום
 • הילי
 • 24/05/2019 17:56
 • בת 39, בריאה, ללא אמצעי מניעה. ווסת סדירה אם כי ארוכה ומלווה בדימום כבד. קיבלתי פרימולוט נור 2 כדורים ליום לצורך דחיית המחזור בשל חופשה.התחלתי לקחת 10 ימים לפני הווסת הבאה. ביום למחרת כבר הופיע דימום שמתגבר בכל יום, נטלתי כבר 3 ימים ברצף והיום דימום חזק יותר ואף מלווה בתסמיני ווסת. שאלתי היא האם יש טעם להמשיך ליטול את הפרימולוטנור והאם מדובר בווסת כך שבמידה ואפסיק לא יופיע שוב דימום בעוד שבוע... תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • וסת שנמשכת זמן רב מהרגיל
 • שרון
 • 24/05/2019 15:19
 • ייתכן ושאלתי מוזרה, אני בת 32, לא עברתי לידות, לא קיימתי יחסי מין לאורך תקופה של כמעט שנתיים, בזמן הזה הנרתיק שלי הצטמק מאוד ונהיה צר מאוד ברמה שקשה לי להחדיר אצבע, כשאני רפויה כמובן. באופן רגיל הווסת שלי נמשכת ארבעה ימים והמחזור שלי סדיר כמעט כל חיי. בחודשים האחרונים הווסת שלי נמשכת 7-9 ימים עד שאני מתנקה לגמרי, בימים האחרונים של הווסת היא כהה מאוד, שחורה, זה מרגיש כאילו היא כלואה, התחתונית נשארת נקייה אבל בפנים יש עוד וסת שלוקח לה זמן לצאת. כשאני מנקה מבחוץ כמו פיפי עם נייר אין דם וכשאני מחדירה אצבע רואה שכן יש ולא מעט דם כהה מאוד עם ריח רע מהרגיל שנדמה כאילו נכלא שם ומתקשה לצאת. ייתכן שהנרתיק שלי הצטמק כך שלווסת קצת קשה יותר לצאת ולכן היא נמשכת זמן רב יותר? ייתכן וזו כלל לא בעיה רפואית אך אני מאוד קשובה לגופי ולשינויים אפילו קטנים שקורים בו, זה מציק לי שהווסת נמשכת זמן רב כל כך לכן שואלת. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת דם הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 20:50
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר דורון דוקלר ד"ר דורון דוקלר
מנהל מחלקה מיון יולדות וחדר לידה המרכז הרפואי... קרא עוד
ד"ר בוריס סחנוביץ ד"ר בוריס סחנוביץ
מומחה לגינקולוגיה ולמיילדות. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ