אי יציבות בהכנסה משפיעה על הסיכון למחלות לב

הכנסה שאינה יציבה יכולה להפוך בקלות לגורם מלחיץ. להפכפכות הזו בהכנסה עלולה להיות השפעה גם על בריאות הלב שלנו, זאת על פי מחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסותמקובל לחשוב שההכנסה שלנו תעלה עם השנים עד שנגיע לגיל הפרישה. עם זאת, הדבר לא תמיד כך. למעשה, מאז שנות ה-80, הכנסות הפכו לבלתי צפויות ובעלות תנודתיות גבוהה.


ההפכפכות הזו בהכנסה עלולה להשפיע על גורמים רבים אחרים בחייו של אדם, החל מהבריאות הנפשית ועד התזונה שלו, אשר עלולים להוביל לבעיות בריאותיות רציניות.


ממחקר חדש עולה כי ההכנסות של אדם עלולות להיות קשורות גם לעלייה בסיכון למחלות לב ולמוות. מה שמפתיע, זה שקשר זה נמצא קיים גם אצל אנשים צעירים יחסית.


קיים מחקר שעקב אחר צעירים מ-4 ערים שונות ברחבי ארה"ב במשך 3 עשורים. שמו של המחקר הוא CARDIA (The Coronary Artery Risk Development in Young Adults), והוא החל בשנת 1990. ארבעת הערים הן מיניאפוליס, שיקגו, אוקלנד ובירמינגהם. כל משתתף היה בטווח הגילאים 25-35 בתחילת המחקר. קראו עוד: 12 סימנים שמעידים על כך שאולי יש לך מחלת לב הסיכון שבהכנסה נמוכה

החוקרים מאוניברסיטת מימאי, פלורידה, העומדים מאחורי המחקר החדש, ניתחו נתונים ממחקר CARDIA כדי לבדוק אם קיים קשר בין הכנסה לא יציבה והסיכון לאירועים קרדיווסקולריים ומקרי מוות. תחילה הם בחנו רמות הכנסה שנלקחו מחמש הערכות שונות בשנים 1990-2005.


החוקרים הגדירו אי יציבות כשינוי אחוז מסוים מהכנסה אחת לשנייה. הם גם לקחו בחשבון ירידה בהכנסה, או ירידה של 25% ומעלה מההערכה הקודמת. לאחר מכן החוקרים בחנו אנשים שחוו אירועים קרדיווסקולריים  - חמורים ולא חמורים – או שמתו מסיבה כלשהי בשנים 2005-2015. תועדו 106 אירועים קרדיווסקולריים ו-164 מקרי מוות. הצוות לקח בחשבון גורמים שונים, כגון סיכון קיים למחלת ורקע סוציו-דמוגרפי.


ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Circulation, הראו כי אי יציבות בהכנסה של אדם קשורה לסיכון גבוה יותר למוות ולמחלות קרדיווסקולריות בעשור שלאחר אי היציבות בהכנסה: הרמות הגבוהות ביותר בתנודתיות בהכנסה היו קשורות לכמעט סיכון כפול למוות ולמעלה מסיכון כפול למצבים כגון שבץ, אי ספיקת לב או התקף לב.


האנשים שנטו לחוות אי יציבות גבוהה הם נשים, אפרו-אמריקאים מובטלים, רווקים, מעשנים, אנשים שיש להם פחות מהשכלה תיכונית, ואנשים עם סימנים לדיכאון.


ממצאים אלו הושוו כולם לאנשים מקטגוריה דומה, אך שהייתה להם תנודתיות נמוכה יותר בהכנסה האישית שלהם. 
ממצאי המחקר הראו כי אי יציבות בהכנסה קשורה לסיכון גבוה יותר למוות כתוצאה ממחלות קרדיווסקולריות
למה כסף חשוב?

אי יציבות בהכנסה מהווה איום הולך וגובר על בריאות הציבור. תוצאות מחקר זה מדגישות את העובדה ששינויים שליליים גדולים בהכנסה עלולים להזיק לבריאות הלב ולתרום למוות בטרם עת.


לצד זה, לא ברור מה בדיוק באי היציבות הזו גורם לעלייה בסיכון לבעיות קרדיווסקולריות ולמוות, או לשניהם, אך ייתכן כי הדבר מעודד התנהגויות לא בריאות כגון צריכת אלכוהול מופרזת, מחסור בפעילות גופנית, סטרס ויתר לחץ דם. כל הדברים הללו קשורים לתוחלת חיים ולבריאות קרדיווסקולרית.


החוקרים מקווים כי בעתיד יבוצעו מחקרים נוספים שיבינו את הסיבה לממצא זה. להערכתם, הכיוונים הביולוגים והפסיכו-סוציולוגיים יכולים להיות סיבות אפשרויות שכדאי לחקור. 


החוקרים גם רואים בממצאי המחקר שלהם דרך יעילה לבחון באנשים, ובעיקר בצעירים, את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. עם זאת, לא ניתן להחיל ממצאים אלו על כל מגוון האוכלוסיות. יש לבדוק אם נמצא אותו הקשר גם בקבוצות אתניות אחרות ואנשים המתגוררים מחוץ לעיר. פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה
אקג. האם הוא תקין? סמדר 18/07/2020 22:05
  • שלום ד"ר רוזן הבוקר, במשך כמה שעות, הייתי חלשה מאוד, והדופק שלי נע בין 53 ל58. דופק כזה לא אופייני לי. לחץ הדם היה סביר - כ 130/70. אחות מכבי הפנתה אותי למיון ( יש לי מחלות רקע - יתר לחץ דם, תת פעילות בלוטת התריס, פיברומיאלגיה, אסתמה, טרום סוכרת, וסרטן שחלות ב2017, הסרה ללא כימו) כשהגיעו מד"א לחץ הדם עלה ( כן, מלחץ..) ל 160/90 והדופק למעל 80. במיון לא בדקו טרופונין. לחץ הדם שם נשאר גבוה למדי, והדופק 85. בדיקות הדם, למעט CRP 1.44, כשהטווח הוא 0-0.5, היו תקינות. על האקג המצורף נאמר לי שהוא תקין, ושהשינויים הם בשל המכשיר. אשמח לדעתך. לא ברור לי מה גרם לדופק נמוך וחולשה בבוקר. עכשיו אני עדיין עייפה וחלשה, אבל הדופק תקין. תודה רבה. קישור לתמונת תרשים האקג http://www.up2me.co.il/v.php?file=3355458.jpg

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!