אי יציבות בהכנסה משפיעה על הסיכון למחלות לב

הכנסה שאינה יציבה יכולה להפוך בקלות לגורם מלחיץ. להפכפכות הזו בהכנסה עלולה להיות השפעה גם על בריאות הלב שלנו, זאת על פי מחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסותמקובל לחשוב שההכנסה שלנו תעלה עם השנים עד שנגיע לגיל הפרישה. עם זאת, הדבר לא תמיד כך. למעשה, מאז שנות ה-80, הכנסות הפכו לבלתי צפויות ובעלות תנודתיות גבוהה.


ההפכפכות הזו בהכנסה עלולה להשפיע על גורמים רבים אחרים בחייו של אדם, החל מהבריאות הנפשית ועד התזונה שלו, אשר עלולים להוביל לבעיות בריאותיות רציניות.


ממחקר חדש עולה כי ההכנסות של אדם עלולות להיות קשורות גם לעלייה בסיכון למחלות לב ולמוות. מה שמפתיע, זה שקשר זה נמצא קיים גם אצל אנשים צעירים יחסית.


קיים מחקר שעקב אחר צעירים מ-4 ערים שונות ברחבי ארה"ב במשך 3 עשורים. שמו של המחקר הוא CARDIA (The Coronary Artery Risk Development in Young Adults), והוא החל בשנת 1990. ארבעת הערים הן מיניאפוליס, שיקגו, אוקלנד ובירמינגהם. כל משתתף היה בטווח הגילאים 25-35 בתחילת המחקר. קראו עוד: 12 סימנים שמעידים על כך שאולי יש לך מחלת לב הסיכון שבהכנסה נמוכה

החוקרים מאוניברסיטת מימאי, פלורידה, העומדים מאחורי המחקר החדש, ניתחו נתונים ממחקר CARDIA כדי לבדוק אם קיים קשר בין הכנסה לא יציבה והסיכון לאירועים קרדיווסקולריים ומקרי מוות. תחילה הם בחנו רמות הכנסה שנלקחו מחמש הערכות שונות בשנים 1990-2005.


החוקרים הגדירו אי יציבות כשינוי אחוז מסוים מהכנסה אחת לשנייה. הם גם לקחו בחשבון ירידה בהכנסה, או ירידה של 25% ומעלה מההערכה הקודמת. לאחר מכן החוקרים בחנו אנשים שחוו אירועים קרדיווסקולריים  - חמורים ולא חמורים – או שמתו מסיבה כלשהי בשנים 2005-2015. תועדו 106 אירועים קרדיווסקולריים ו-164 מקרי מוות. הצוות לקח בחשבון גורמים שונים, כגון סיכון קיים למחלת ורקע סוציו-דמוגרפי.


ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Circulation, הראו כי אי יציבות בהכנסה של אדם קשורה לסיכון גבוה יותר למוות ולמחלות קרדיווסקולריות בעשור שלאחר אי היציבות בהכנסה: הרמות הגבוהות ביותר בתנודתיות בהכנסה היו קשורות לכמעט סיכון כפול למוות ולמעלה מסיכון כפול למצבים כגון שבץ, אי ספיקת לב או התקף לב.


האנשים שנטו לחוות אי יציבות גבוהה הם נשים, אפרו-אמריקאים מובטלים, רווקים, מעשנים, אנשים שיש להם פחות מהשכלה תיכונית, ואנשים עם סימנים לדיכאון.


ממצאים אלו הושוו כולם לאנשים מקטגוריה דומה, אך שהייתה להם תנודתיות נמוכה יותר בהכנסה האישית שלהם. 
ממצאי המחקר הראו כי אי יציבות בהכנסה קשורה לסיכון גבוה יותר למוות כתוצאה ממחלות קרדיווסקולריות
למה כסף חשוב?

אי יציבות בהכנסה מהווה איום הולך וגובר על בריאות הציבור. תוצאות מחקר זה מדגישות את העובדה ששינויים שליליים גדולים בהכנסה עלולים להזיק לבריאות הלב ולתרום למוות בטרם עת.


לצד זה, לא ברור מה בדיוק באי היציבות הזו גורם לעלייה בסיכון לבעיות קרדיווסקולריות ולמוות, או לשניהם, אך ייתכן כי הדבר מעודד התנהגויות לא בריאות כגון צריכת אלכוהול מופרזת, מחסור בפעילות גופנית, סטרס ויתר לחץ דם. כל הדברים הללו קשורים לתוחלת חיים ולבריאות קרדיווסקולרית.


החוקרים מקווים כי בעתיד יבוצעו מחקרים נוספים שיבינו את הסיבה לממצא זה. להערכתם, הכיוונים הביולוגים והפסיכו-סוציולוגיים יכולים להיות סיבות אפשרויות שכדאי לחקור. 


החוקרים גם רואים בממצאי המחקר שלהם דרך יעילה לבחון באנשים, ובעיקר בצעירים, את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. עם זאת, לא ניתן להחיל ממצאים אלו על כל מגוון האוכלוסיות. יש לבדוק אם נמצא אותו הקשר גם בקבוצות אתניות אחרות ואנשים המתגוררים מחוץ לעיר. פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ דם שלום 23/03/2020 14:01
 • שלום וברכה רציתי לדעת אני בן 20+ והרופא מסתפק האם יש לי לחץ דם או שזה חלוק הלבן שברגע שאני רואה מד לחץ דם אני מתחיל לישתגע ההיתי צריך לעשות בדיקות לראות אך עדין לא עשיתי מזה אומר לגבי קורונה ולחץ דם לצעירים האם זה נחשב מי הקבוצות סיכון שצריך ליזהר כמו מבוגרים או שזה פחות מסוכן מי מבוגרים

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:52
 • היי שלום, מעטים מאוד יחסית האנשים בגילאי ה-20 שסובלים מיתר לחץ דם. בקבוצה זאת גם כאלה שסובלים מל״ד גבוה, הדבר לא פעם נובע מסיבות אחרות שחשוב לבדוק ולשלול אותן. בגלל שהנושא הוא נושא חדש אין ממש מידע על מה שסיכון של בן 20+ עם יתר לחץ דם אבל במקומך לא הייתי חושב על הקורונה בכלל. הסיכון שלך, גם אם טיפה גבוה יותר, עדיין קטן מאוד אבל אם חלילה יש משהו בגוף שלמשל מפריש הורמונים שמעלים לחץ דם, ולא מגלים אותו בזמן, זה עלול להיות מסוכן. בקיצור. חשוב לעשות בירור מלא ולהבין האם בכלל יש יתר לחץ דם ואם יש, מה יכולה להיות הסיבה שלו.

 • + הוסף תגובה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:31
 • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה האבחנה שלי: Mitral Regurgitation non-rheumatic Mild-Moderate MR LA32mm MVP Posterior Leaflet > Ant with mild-moderate MR

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:45
 • ארתורו שלום, הוירוס תוקף בעיקר את הריאות. אנשים עם מחלות לב אכן נמצאים בסיכון מוגבר אך אין עדיין נתונים לכמת את הסיכון המוגבר בכל סוג של מחלת לב. הבעיה שאתה סובל ממנה היא בעיה קלה בסה״כ. כמו כל אזרח במדינה, ממליץ גם לך לשמור על הכללים וההוראות בקפדנות, ללא קשר לרמת הסיכון שלך.

 • + הוסף תגובה
הפרעת קצב לב יפעת 19/03/2020 12:52
 • היי שלום רב אני יפעת בת 23 לאחרונה עברתי ניתוח כריתת כיס מרה בעקבות אבנים ואני אחרי לידה 4 חודשים, בחודשיים האחרונים אני חשה פעימת לב מוזרה כל כמה דקות בעיקר בשעות הלילה כאילו קופץ הלב וזה מאוד מלחיץ אותי. יש לציין שאני בכלל לא פעילה גופנית מאז תחילת ההריון. אשמח לייעוץ תודה.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:42
 • היי יפעת, סליחה על התגובה המאוחרת, תקופה עמוסה. מה שאת מתארת מתאים מאוד ל״פעימות מוקדמות״ שהינן תופעה מאוד רווחת וברוב המוחלט של המקרים חסרת כל סיכון או משמעות למעט העובדה כי יכולה להפריע לאנשים מסויימים. מומלץ לעשות בירור בסיסי שכולל אקו לב (לראות שהלב תקין מבחינת מבנה ותפקוד), בדיקת הולטר (מקליטה 24 שעות את קצב הלב ומכמתת את הפעימות הללו) ומבחן מאמץ לראות מה קורה בזמן מאמץ מבחינת קצב הלב והפעימות. בהנחה שאין לך סיפור משפחתי של מוות פתאומי ולא היו ארועי התעלפות בלתי מוסברים בזמן האחרון, אין שום דחיפות בעניין. ניתן להשלים את הבירור לאחר שענייני הקורונה יכנסו לשליטה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!