אי יציבות בהכנסה משפיעה על הסיכון למחלות לב

הכנסה שאינה יציבה יכולה להפוך בקלות לגורם מלחיץ. להפכפכות הזו בהכנסה עלולה להיות השפעה גם על בריאות הלב שלנו, זאת על פי מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/01/2019


מקובל לחשוב שההכנסה שלנו תעלה עם השנים עד שנגיע לגיל הפרישה. עם זאת, הדבר לא תמיד כך. למעשה, מאז שנות ה-80, הכנסות הפכו לבלתי צפויות ובעלות תנודתיות גבוהה.


ההפכפכות הזו בהכנסה עלולה להשפיע על גורמים רבים אחרים בחייו של אדם, החל מהבריאות הנפשית ועד התזונה שלו, אשר עלולים להוביל לבעיות בריאותיות רציניות.


ממחקר חדש עולה כי ההכנסות של אדם עלולות להיות קשורות גם לעלייה בסיכון למחלות לב ולמוות. מה שמפתיע, זה שקשר זה נמצא קיים גם אצל אנשים צעירים יחסית.


קיים מחקר שעקב אחר צעירים מ-4 ערים שונות ברחבי ארה"ב במשך 3 עשורים. שמו של המחקר הוא CARDIA (The Coronary Artery Risk Development in Young Adults), והוא החל בשנת 1990. ארבעת הערים הן מיניאפוליס, שיקגו, אוקלנד ובירמינגהם. כל משתתף היה בטווח הגילאים 25-35 בתחילת המחקר. קראו עוד: 12 סימנים שמעידים על כך שאולי יש לך מחלת לב הסיכון שבהכנסה נמוכה

החוקרים מאוניברסיטת מימאי, פלורידה, העומדים מאחורי המחקר החדש, ניתחו נתונים ממחקר CARDIA כדי לבדוק אם קיים קשר בין הכנסה לא יציבה והסיכון לאירועים קרדיווסקולריים ומקרי מוות. תחילה הם בחנו רמות הכנסה שנלקחו מחמש הערכות שונות בשנים 1990-2005.


החוקרים הגדירו אי יציבות כשינוי אחוז מסוים מהכנסה אחת לשנייה. הם גם לקחו בחשבון ירידה בהכנסה, או ירידה של 25% ומעלה מההערכה הקודמת. לאחר מכן החוקרים בחנו אנשים שחוו אירועים קרדיווסקולריים  - חמורים ולא חמורים – או שמתו מסיבה כלשהי בשנים 2005-2015. תועדו 106 אירועים קרדיווסקולריים ו-164 מקרי מוות. הצוות לקח בחשבון גורמים שונים, כגון סיכון קיים למחלת ורקע סוציו-דמוגרפי.


ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Circulation, הראו כי אי יציבות בהכנסה של אדם קשורה לסיכון גבוה יותר למוות ולמחלות קרדיווסקולריות בעשור שלאחר אי היציבות בהכנסה: הרמות הגבוהות ביותר בתנודתיות בהכנסה היו קשורות לכמעט סיכון כפול למוות ולמעלה מסיכון כפול למצבים כגון שבץ, אי ספיקת לב או התקף לב.


האנשים שנטו לחוות אי יציבות גבוהה הם נשים, אפרו-אמריקאים מובטלים, רווקים, מעשנים, אנשים שיש להם פחות מהשכלה תיכונית, ואנשים עם סימנים לדיכאון.


ממצאים אלו הושוו כולם לאנשים מקטגוריה דומה, אך שהייתה להם תנודתיות נמוכה יותר בהכנסה האישית שלהם. 
ממצאי המחקר הראו כי אי יציבות בהכנסה קשורה לסיכון גבוה יותר למוות כתוצאה ממחלות קרדיווסקולריות
למה כסף חשוב?

אי יציבות בהכנסה מהווה איום הולך וגובר על בריאות הציבור. תוצאות מחקר זה מדגישות את העובדה ששינויים שליליים גדולים בהכנסה עלולים להזיק לבריאות הלב ולתרום למוות בטרם עת.


לצד זה, לא ברור מה בדיוק באי היציבות הזו גורם לעלייה בסיכון לבעיות קרדיווסקולריות ולמוות, או לשניהם, אך ייתכן כי הדבר מעודד התנהגויות לא בריאות כגון צריכת אלכוהול מופרזת, מחסור בפעילות גופנית, סטרס ויתר לחץ דם. כל הדברים הללו קשורים לתוחלת חיים ולבריאות קרדיווסקולרית.


החוקרים מקווים כי בעתיד יבוצעו מחקרים נוספים שיבינו את הסיבה לממצא זה. להערכתם, הכיוונים הביולוגים והפסיכו-סוציולוגיים יכולים להיות סיבות אפשרויות שכדאי לחקור. 


החוקרים גם רואים בממצאי המחקר שלהם דרך יעילה לבחון באנשים, ובעיקר בצעירים, את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. עם זאת, לא ניתן להחיל ממצאים אלו על כל מגוון האוכלוסיות. יש לבדוק אם נמצא אותו הקשר גם בקבוצות אתניות אחרות ואנשים המתגוררים מחוץ לעיר. פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!