אי יציבות בהכנסה משפיעה על הסיכון למחלות לב

הכנסה שאינה יציבה יכולה להפוך בקלות לגורם מלחיץ. להפכפכות הזו בהכנסה עלולה להיות השפעה גם על בריאות הלב שלנו, זאת על פי מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/01/2019


מקובל לחשוב שההכנסה שלנו תעלה עם השנים עד שנגיע לגיל הפרישה. עם זאת, הדבר לא תמיד כך. למעשה, מאז שנות ה-80, הכנסות הפכו לבלתי צפויות ובעלות תנודתיות גבוהה.


ההפכפכות הזו בהכנסה עלולה להשפיע על גורמים רבים אחרים בחייו של אדם, החל מהבריאות הנפשית ועד התזונה שלו, אשר עלולים להוביל לבעיות בריאותיות רציניות.


ממחקר חדש עולה כי ההכנסות של אדם עלולות להיות קשורות גם לעלייה בסיכון למחלות לב ולמוות. מה שמפתיע, זה שקשר זה נמצא קיים גם אצל אנשים צעירים יחסית.


קיים מחקר שעקב אחר צעירים מ-4 ערים שונות ברחבי ארה"ב במשך 3 עשורים. שמו של המחקר הוא CARDIA (The Coronary Artery Risk Development in Young Adults), והוא החל בשנת 1990. ארבעת הערים הן מיניאפוליס, שיקגו, אוקלנד ובירמינגהם. כל משתתף היה בטווח הגילאים 25-35 בתחילת המחקר. קראו עוד: 12 סימנים שמעידים על כך שאולי יש לך מחלת לב הסיכון שבהכנסה נמוכה

החוקרים מאוניברסיטת מימאי, פלורידה, העומדים מאחורי המחקר החדש, ניתחו נתונים ממחקר CARDIA כדי לבדוק אם קיים קשר בין הכנסה לא יציבה והסיכון לאירועים קרדיווסקולריים ומקרי מוות. תחילה הם בחנו רמות הכנסה שנלקחו מחמש הערכות שונות בשנים 1990-2005.


החוקרים הגדירו אי יציבות כשינוי אחוז מסוים מהכנסה אחת לשנייה. הם גם לקחו בחשבון ירידה בהכנסה, או ירידה של 25% ומעלה מההערכה הקודמת. לאחר מכן החוקרים בחנו אנשים שחוו אירועים קרדיווסקולריים  - חמורים ולא חמורים – או שמתו מסיבה כלשהי בשנים 2005-2015. תועדו 106 אירועים קרדיווסקולריים ו-164 מקרי מוות. הצוות לקח בחשבון גורמים שונים, כגון סיכון קיים למחלת ורקע סוציו-דמוגרפי.


ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Circulation, הראו כי אי יציבות בהכנסה של אדם קשורה לסיכון גבוה יותר למוות ולמחלות קרדיווסקולריות בעשור שלאחר אי היציבות בהכנסה: הרמות הגבוהות ביותר בתנודתיות בהכנסה היו קשורות לכמעט סיכון כפול למוות ולמעלה מסיכון כפול למצבים כגון שבץ, אי ספיקת לב או התקף לב.


האנשים שנטו לחוות אי יציבות גבוהה הם נשים, אפרו-אמריקאים מובטלים, רווקים, מעשנים, אנשים שיש להם פחות מהשכלה תיכונית, ואנשים עם סימנים לדיכאון.


ממצאים אלו הושוו כולם לאנשים מקטגוריה דומה, אך שהייתה להם תנודתיות נמוכה יותר בהכנסה האישית שלהם. 
ממצאי המחקר הראו כי אי יציבות בהכנסה קשורה לסיכון גבוה יותר למוות כתוצאה ממחלות קרדיווסקולריות
למה כסף חשוב?

אי יציבות בהכנסה מהווה איום הולך וגובר על בריאות הציבור. תוצאות מחקר זה מדגישות את העובדה ששינויים שליליים גדולים בהכנסה עלולים להזיק לבריאות הלב ולתרום למוות בטרם עת.


לצד זה, לא ברור מה בדיוק באי היציבות הזו גורם לעלייה בסיכון לבעיות קרדיווסקולריות ולמוות, או לשניהם, אך ייתכן כי הדבר מעודד התנהגויות לא בריאות כגון צריכת אלכוהול מופרזת, מחסור בפעילות גופנית, סטרס ויתר לחץ דם. כל הדברים הללו קשורים לתוחלת חיים ולבריאות קרדיווסקולרית.


החוקרים מקווים כי בעתיד יבוצעו מחקרים נוספים שיבינו את הסיבה לממצא זה. להערכתם, הכיוונים הביולוגים והפסיכו-סוציולוגיים יכולים להיות סיבות אפשרויות שכדאי לחקור. 


החוקרים גם רואים בממצאי המחקר שלהם דרך יעילה לבחון באנשים, ובעיקר בצעירים, את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות. עם זאת, לא ניתן להחיל ממצאים אלו על כל מגוון האוכלוסיות. יש לבדוק אם נמצא אותו הקשר גם בקבוצות אתניות אחרות ואנשים המתגוררים מחוץ לעיר. פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
דר' אופיר פז דר' אופיר פז
מומחה בקרדיולוגיה ורפואה פנימית,... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ