רוצים להפסיק לעשן? היום זה היום!

מממצאים חדשים עולה כי אנשים שהפסיקו לעשן בשלב מוקדם יותר לעומת אלו שהמשיכו, הפחיתו משמעותית את הסיכון למחלות קרדיו וסקולריות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/01/2019לפי המרכזים לבקרות מחלות ומניעתן (CDC), מספר המעשנים בארה"ב ירד מ-20.9% מהמבוגרים בשנת 2005 ל-15.5% בשנת 2016. 

העובדה שכל כך הרבה אנשים מפסיקים לעשן למעשה מעידה על כך שישנם כעת מיליוני אנשים שהם מעשנים לשעבר.קראו עוד: האם עישון עלול לפגוע בראייה שלכם?מעשנים לשעבר הופכים למושא מחקר 

חוקרים ניסו לבדוק כיצד הסיכון למחלות בקרב אנשים שנהגו לעשן השתנה לאחר שהפסיקו. מחקרים קודמים הגיעו למסקנה שהסיכון הקרדיווסקולרי ירד רק כמה שנים לאחר הפסקת העישון. עם זאת, רוב המחקרים הללו התבססו על מספר קטן יחסית של משתתפים, ולעיתים קרובות היה מעקב מועט שבדק את מצב העישון בקרב המשתתפים לאורך זמן.


כעת, הודות לתת קבוצה חדשה של אנשים שעישנו בעבר, ניתן להבין טוב יותר כמה מהר או לאט הבריאות הקרדיווסקולרית חוזרת למצב נורמלי. ומאחר שיש יותר מעשנים לשעבר חשוב להבין כיצד המצב הבריאותי שלהם עשוי להשתנות במהלך הזמן.


כדי לחקור תת קבוצה זו החוקרים נעזרו במסד נתונים של מחקר Framingham Heart Study, אשר כלל מידע על 8,700 אנשים, כאשר לאף אחד מהם לא היו סימנים של מחלות קרדיו וסקולריות בתחילת המחקר.


החוקרים עקבו אחר משתתפים בגיל ממוצע 27. במהלך זמן המחקר אירעו 2,386 מקרים קרדיווסקולריים. החוקרים השוו את הבריאות הקרדיווסקולרית בין אנשים מעשנים, אנשים שעישנו בעבר ואנשים שמעולם לא עישנו.


ישנו מנעד רחב של גורמים שיכולים להשפיע על הבריאות הקרדיווסקולרית, ולכן החוקרים ערכו אנליזה תוך התחשבות בכמה שיותר משתנים, כולל השכלה, מין, גיל, עשור לידה, סוכרת, יתר לחץ דם, רמות כולסטרול, שימוש באלכוהול ו-BMI.
המחקר מצא: הפסקת עישון בתוך 5 שנים מקטינה ב-38% את הסיכון ללקות בהתקף לב, שבץ או מחלה קרדיו וסקולרית אחרת 
הזמן מרפא

האנליזה של החוקרים הראתה ש-70% מהאירועים הקרדיווסקולריים התרחשו בקרב אלו שעישנו ושנהגו לעשן כ-20 סיגריות ביום במשך 20 שנה. בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן, אנשים שהפסיקו לעשן בחמש שנים האחרונות הפחיתו את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות ב-38%. 


עוד נמצא כי לוקח כ-16 שנים מהסיגריה האחרונה כדי שהסיכון למחלות קרדיווסקולריות יחזור לרמות דומות של אדם שמעולם לא עישן. זה משמעותית הרבה יותר ממה שהוערך במחקרים קודמים.


למעשה, ממצאי מחקר זה מדגישים את היתרון שבהפסקת עישון בתוך 5 שנים, שכאמור מקטין ב-38% את הסיכון להתקף לב, שבץ, או סוג אחר של מחלה קרדיווסקולרית, לעומת אנשים שלא הפסיקו לעשן. נתון זה למעשה מבהיר כי הפסקה מוקדמת ככל שניתן עדיפה כדי להפיק את המיטב מהפסקת העישון. 


למרות שרבים הפסיקו לעשן בשנים האחרונות, לפי ה-CDC, עישון בארה"ב הוא הגורם העיקרי למחלות ולמוות, ומוביל מעל 480,00 מקרי מוות בשנה. אז אם אתם מעשנים, עכשיו זה בדיוק הזמן הנכון להפסיק. 
פורומים, צנתור לב טיפולי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיתוי נטילת אנטיביוטיקה לפני עקירה איציק 24/08/2019 16:48
  • שלום עברתי עקירה, ובגלל MVP נטלתי אנטיביוטיקה, [מוקסיפן[ העיניין שהגעתי למרפאה ללא שעון,ונאלצתי לישאול מישהו שם לגביי השעה,הוא אמר לי משהו כמו 13.50 ואז נטלתי 2 גרם מהתרופה, הרופא יותר מאוחר יצא לשאול אותי מתי נטלתי את התרופה, ואמרתי לו את השעה שנאמרה לי, היות ואנשים לא תמיד מדייקים,או לא משתדלים לדייק, ומעגלים זמן, יתכן וההליך החל בסטיית זמן של אולי רבע שעה לעאן או לכאן, השאלה, באם העקירה בוצעה לאחר פחות משעה מהנטילה, האם זה מכניס אותי לסיכון דלקת פנים הלב, מאפקטיביות נמוכה?סטיית זמן של רבע שעה עשרים דקות לכאן או לכאן, קריטיות בהליך זה?ועשויות שלא לתת הגנה? האם שעה בידיוק, זה קריטי? או איך? תודה

  • + הוסף תגובה
דיסקציה בעקבות ניפוח סטנט אריה 23/06/2019 14:39
  • נעשה צנתור לאבי ובסיכום נרשם שלאחר ניפוח סטנט פרוקסימלי נגרמה דיסקציה עד סינוס אאורטה, נסגרה בסטנט נוסף. תוצאות האקו לב אח"כ נראות תקינות. האם קיים סיכון בעקבות הארוע הזה? בנוסף, יש צורך בצנתור נוסף באזור אחר, וייתכן שהם יעדיפו לא לעשות אותו מיידי אלא לחכות כמה ימים או אפילו מספר שבועות. האם ייתכן שהדחייה בצנתור, קשורה בצורך להתאושש מהדיסקציה בצנתור הראשון?

  • + הוסף תגובה
שימוש בחומרים כימיים בצנתור אלרגי 19/05/2019 19:50
  • אני לפני צנתור עקב חסימה, אבל אלרגי מאוד וחושש מן החומרים שבשימוש בצנתור. האם קיימת אלטרנטיבה ראוייה ללא חומרים?

  • + הוסף תגובה
היי ד"ר קיציס 19/05/2019 20:53
  • אתה לא בודד... אתה חייב להגיד את זה למצנתר ותקבל "הכנה" מתאימה שתמנע כל תגובה אלרגית לחומרים המוזרקים תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!