רוצים להפסיק לעשן? היום זה היום!

מממצאים חדשים עולה כי אנשים שהפסיקו לעשן בשלב מוקדם יותר לעומת אלו שהמשיכו, הפחיתו משמעותית את הסיכון למחלות קרדיו וסקולריות
כתבה פרסומית כתבת חסות
לפי המרכזים לבקרות מחלות ומניעתן (CDC), מספר המעשנים בארה"ב ירד מ-20.9% מהמבוגרים בשנת 2005 ל-15.5% בשנת 2016. 

העובדה שכל כך הרבה אנשים מפסיקים לעשן למעשה מעידה על כך שישנם כעת מיליוני אנשים שהם מעשנים לשעבר.קראו עוד: האם עישון עלול לפגוע בראייה שלכם?מעשנים לשעבר הופכים למושא מחקר 

חוקרים ניסו לבדוק כיצד הסיכון למחלות בקרב אנשים שנהגו לעשן השתנה לאחר שהפסיקו. מחקרים קודמים הגיעו למסקנה שהסיכון הקרדיווסקולרי ירד רק כמה שנים לאחר הפסקת העישון. עם זאת, רוב המחקרים הללו התבססו על מספר קטן יחסית של משתתפים, ולעיתים קרובות היה מעקב מועט שבדק את מצב העישון בקרב המשתתפים לאורך זמן.


כעת, הודות לתת קבוצה חדשה של אנשים שעישנו בעבר, ניתן להבין טוב יותר כמה מהר או לאט הבריאות הקרדיווסקולרית חוזרת למצב נורמלי. ומאחר שיש יותר מעשנים לשעבר חשוב להבין כיצד המצב הבריאותי שלהם עשוי להשתנות במהלך הזמן.


כדי לחקור תת קבוצה זו החוקרים נעזרו במסד נתונים של מחקר Framingham Heart Study, אשר כלל מידע על 8,700 אנשים, כאשר לאף אחד מהם לא היו סימנים של מחלות קרדיו וסקולריות בתחילת המחקר.


החוקרים עקבו אחר משתתפים בגיל ממוצע 27. במהלך זמן המחקר אירעו 2,386 מקרים קרדיווסקולריים. החוקרים השוו את הבריאות הקרדיווסקולרית בין אנשים מעשנים, אנשים שעישנו בעבר ואנשים שמעולם לא עישנו.


ישנו מנעד רחב של גורמים שיכולים להשפיע על הבריאות הקרדיווסקולרית, ולכן החוקרים ערכו אנליזה תוך התחשבות בכמה שיותר משתנים, כולל השכלה, מין, גיל, עשור לידה, סוכרת, יתר לחץ דם, רמות כולסטרול, שימוש באלכוהול ו-BMI.
המחקר מצא: הפסקת עישון בתוך 5 שנים מקטינה ב-38% את הסיכון ללקות בהתקף לב, שבץ או מחלה קרדיו וסקולרית אחרת 
הזמן מרפא

האנליזה של החוקרים הראתה ש-70% מהאירועים הקרדיווסקולריים התרחשו בקרב אלו שעישנו ושנהגו לעשן כ-20 סיגריות ביום במשך 20 שנה. בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן, אנשים שהפסיקו לעשן בחמש שנים האחרונות הפחיתו את הסיכון למחלות קרדיווסקולריות ב-38%. 


עוד נמצא כי לוקח כ-16 שנים מהסיגריה האחרונה כדי שהסיכון למחלות קרדיווסקולריות יחזור לרמות דומות של אדם שמעולם לא עישן. זה משמעותית הרבה יותר ממה שהוערך במחקרים קודמים.


למעשה, ממצאי מחקר זה מדגישים את היתרון שבהפסקת עישון בתוך 5 שנים, שכאמור מקטין ב-38% את הסיכון להתקף לב, שבץ, או סוג אחר של מחלה קרדיווסקולרית, לעומת אנשים שלא הפסיקו לעשן. נתון זה למעשה מבהיר כי הפסקה מוקדמת ככל שניתן עדיפה כדי להפיק את המיטב מהפסקת העישון. 


למרות שרבים הפסיקו לעשן בשנים האחרונות, לפי ה-CDC, עישון בארה"ב הוא הגורם העיקרי למחלות ולמוות, ומוביל מעל 480,00 מקרי מוות בשנה. אז אם אתם מעשנים, עכשיו זה בדיוק הזמן הנכון להפסיק. 
פורומים צנתור לב טיפולי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:23
  • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה

  • + הוסף תגובה
5 ימים אחרי TAVI דנה 02/03/2020 21:36
  • האם יש תופעות לוואי מאוחרות אחרי פרוצדורה כזאת?אם כן מהן.האם יש מגבלות במשך ההחלמה? תודה לד"ר המלומד.

  • + הוסף תגובה
דיסקציה בעקבות ניפוח סטנט אריה 23/06/2019 14:39
  • נעשה צנתור לאבי ובסיכום נרשם שלאחר ניפוח סטנט פרוקסימלי נגרמה דיסקציה עד סינוס אאורטה, נסגרה בסטנט נוסף. תוצאות האקו לב אח"כ נראות תקינות. האם קיים סיכון בעקבות הארוע הזה? בנוסף, יש צורך בצנתור נוסף באזור אחר, וייתכן שהם יעדיפו לא לעשות אותו מיידי אלא לחכות כמה ימים או אפילו מספר שבועות. האם ייתכן שהדחייה בצנתור, קשורה בצורך להתאושש מהדיסקציה בצנתור הראשון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!