אסתמה בתינוקות וילדים: מה עלול לעורר את המחלה ואיך מטפלים?

מהי אסתמה בתינוקות וילדים, מה ההבדל בינה לבין אסתמה במבוגרים, אילו גורמים עלולים לעורר את התקף האסתמה וכיצד ניתן לטפל? כל התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' בנימין וולוביץ
פרופ' בנימין וולוביץ
מומחה למחלות ריאה בילדים
הצג טלפון מספר מקשר


אסתמה, או גנחת הסמפונות היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה המאופיינת בתקופות שקטות ובתקופות החמרה בהן מופיע ההתקף האסתמטי. במהלך ההתקף מתכווצים השרירים המקיפים את דרכי הנשימה, דבר המוביל לירידה בכמות האוויר הזורם לריאות וכתוצאה מכך לתחושת של קושי בנשימה. בנוסף, הדלקת המתפתחת מובילה לנפיחות של צינורות הנשימה ולהפרשת ריר, תופעות אשר גורמות גם הן להיצרות של דרכי הנשימה ולסימפטומים האופייניים למחלה, בהם קשיים בנשימה, צפצופים ושיעול.


אסתמה של הילדות היא אינה מחלת האסתמה הקיימת במבוגרים. אסתמה בילדים ותינוקות היא אמנם תופעה מתמשכת ומטרידה, אך היא אינה חמורה כמו המחלה המוכרת לנו בבגרות. קיימים טיפולים תרופתיים שונים לאסתמה בגילאי הילדות המאפשרים להביא את הילד למצב של בריאות שלמה, ואף מאפשרים להשתלט על השיעול, במידה ומתפתח, תוך ימים ספורים. 


למעשה, לא כל שיעול עלול להעיד על אסתמה בתינוקות או ילדים: במקרים בהם התינוק או הילד סובל משיעול לאורך זמן (שלושה שבועות או יותר), חווה מספר אירועי שיעול בעבר (יותר משלושה אירועים), או סובל מצפצופים בריאות, יש לו, קרוב לוודאי, אסתמה של ילדים. 


השיעול המתפתח בזמן התקף האסתמה לא נגרם בגלל נזלת ש"יורדת לתוך הריאות". למעשה, ילדים רבים סובלים מנזלת שאינה מלווה בשיעול. ילדים הסובלים משיעול לאחר כל תקופה של הצטננות ונזלת, ככל הנראה סובלים מרגישות יתר של דרכי הנשימה - הנקראת גם אסתמה של הילדות. 


כמעט כל התקפי האסתמה בילדים מתפתחים בעקבות הצטננות, והנזלת היא הסימן הראשון המעיד על כך שווירוס חדר לדרכי הנשימה . הווירוס עובר דרך האף, גורם לנזלת ובמקביל מגיע אל הריאות ומוביל להתפתחות התקף האסתמה הכולל שיעול חרחורים, צפצופים וקושי בנשימה. מהי שכיחות מחלת האסתמה בתינוקות וילדים ?

מאחר והגדרת המחלה מורכבת, לא קיימת סטטיסטיקה בדוקה בכל הנוגע לשכיחותה. בדיקות של אוכלוסיות ילדים בארץ מעריכות כי כ-38% מהילדים הקטנים סובלים מדרגה כזו או אחרת של אסתמה של ילדים.


להסבר מפורט יותר על מחלת האסתמה, התפתחות התופעה בריאות והאופן בו מתפתח השיעול לחצו כאן 
כמעט כל התקפי האסתמה בילדים קטנים מתפתחים בעקבות הצטננות
מהם גורמי סיכון להתפתחות אסתמה בגילאי הילדות?

למחלת האסתמה יש גורם תורשתי אך היא אינה נחשבת למחלה גנטית קלאסית, זאת מאחר ולא מדובר בגן אחד העובר בתורשה אלא בגנים רבים שקשורים במחלה. כפועל יוצא, ילד יכול לסבול מאסתמה גם אם הוריו לא סבלו מהמחלה ומנגד, ילדים להורים אסתמטיים אינם חייבים לסבול מהתקפי אסתמה. 


האסתמה מתפתחת אצל ילד בעל נטייה גנטית להתפתחות המחלה רק לאחר שהוא נחשף לראשונה לגירוי שעורר אותה. ברוב המקרים ילדים מתחילים לסבול מהתקפי אסתמה לאחר הדבקה בווירוס של דרכי הנשימה על ידי ילדים מצוננים בגן הראשון שאליו הם הולכים. 


גורם נוסף שאינו שלא קשור בגנטיקה אשר מגביר את הסיכוי של הילד לפתח אסתמה הוא עישון על ידי האם בהריון.  בנוסף, ילדים בעלי נטייה גנטית לאסתמה, הבאים במגע עם אבקנים של עצים או צמחים בגיל צעיר יכולים לפתח בגיל מבוגר יותר (לרוב לאחר גיל חמש) רגישות לאותם אבקנים. 


ילדים שבאים במגע עם כלב או חתול בחודשיי החיים הראשונים שלהם יסבלו פחות מאסתמה כיוון שהם יפתחו סבילות לאלרגנים של הכלב או החתול . עם זאת , חשוב לציין כי לאחר שהילד כבר החל לסבול מאסתמה מגע מממושך וקרוב עם כלב או חתול יכול לפתח אצלו רגישות כנגדם שעלולה להיות קשה וממושכת.קראו עוד: אסתמה בילדים: האם המחלה הנפוצה עשויה לחלוף ומתי?
אילו גורמים יכולים לעורר התקף אסתמה אצל תינוקות וילדים?

גורמים רבים יכולים לעורר התקף אסתמה בילדים, אך הגורם העיקרי וכמעט היחידי שגורם להתקפי אסתמה בתינוקות וילדים עד לגיל חמש הוא הצטננות . תינוק או ילד שסובל מאסתמה של הילדות,  יפתח התקף אסתמה בכל פעם שידבק בווירוס של דרכי הנשימה (יצטנן). לכן חשוב מאד להקטין, ככל האפשר, את המגע עם ילדים מצוננים. המקום העיקרי שבו נדבקים הילדים הוא הגן ועל כן לילדים האסתמטיים מומלץ לבחור בגן עם כמה שפחות ילדים. גורם נוסף שיכול לעורר התקף של אסתמה הוא חשיפה לקור. הקור מוריד את יכולת ההגנה של הגוף לווירוסים באופן זמני ובשל כך ילד שנמצא זמן רב במקום קר ידבק יותר בקלות בווירוס של דרכי הנשימה. ישנם גורמים נוספים שיכולים לעורר התקף של אסתמה בילדים, אך הם מובילים להתקפי אסתמה בקרב ילדים גדולים יותר  (מעל גיל חמש). גורמים אלה כוללים: מאמץ גופני, חשיפה לאבק ולחומרים אלרגניים, לקרדית אבק הבית, ומצבים נפשיים.כיצד מאבחנים אסתמה של ילדים?

אין בדיקה מיוחדת המשמשת לאבחון  אסתמה של תינוקות וילדים. בשל כך, אבחנת המחלה מתבססת על שני מרכיבים: הסיפור הקליני והתגובה לטיפול. ילד שמשתעל פעמים רבות, סובל מצפצופים בנשימה או מהתקפים של קושי בנשימה, מאובחן כסובל מאסתמה בילדות . אם תהיה תגובה טובה לטיפול בתרופות אנטי אסתמטיות ( כמו ונטולין) האבחה של אסתמה תאושר.מהן דרכי הטיפול באסתמה בילדים ובתינוקות?

כיום קיימים טיפולים תרופתיים יעילים, שאינם גורמים לתופעות לוואי ומאפשרים לילד עם אסתמה של ילדים לחיות חיים רגילים מבלי לסבול משיעול או קושי בנשימה ומסייעים להורים להתגבר על כל התקף של שיעול תוך כמה ימים. הטיפול בהתקף החריף של אסתמה כולל שימוש בתרופות מרחיבות דרכי נשימה ( ונטולין, בריקלין/טרבולין) יחד עם תרופות השומרות את דרכי הנשימה פתוחות (בודיקורט/פליקסוטייד/קיוואר). הרופא המומחה צריך לתת להורים הנחיות בכתב מתי ואיך להתחיל לתת לילד את הטיפול ולפי איזה פרוטוקול. יש להתחיל בטיפול בהתקף האסתמטי עם הופעת הסימנים הראשונים של התקף השיעול ואז ההתקף צפוי לעבור תוך מספר ימים.  אם הטיפול ניתן באיחור, ההתקף נהיה קשה יותר, ממושך יותר, ומוביל לטיפול ממושך ומורכב יותר. אם הילד חווה סדרה של התקפי שיעול עם מרווחי זמן קצרים בין התקף להתקף (הנמשכים פחות משלושה שבועות), עליו לקבל טיפול מונע. הטיפול המונע מבוסס על מתן סטרואידים נשאפים (פליקסוטייד או קיוואר). בניגוד לכדורי הבטנזול שגורמים לילד תופעות לוואי קשות, לסטרואידים הניתנים בשאיפה באמצעות ספייסר אין תופעות לוואי, ולכן אפשר לקחת אותם חודשים רבים מבלי שהדבר יפגע בילד. למעשה, ההפך הוא הנכון וילד שלא מקבל טיפול מונע וחולה תקופות ארוכות עלול לסבול מעיכוב בגדילה. במצבים בהם הילד משתעל תקופות ארוכות ובמקרים שההורים לא מצליחים להשתלט מהר על התקפי שיעול, מומלץ לפנות לרופא ילדים מומחה למחלות ריאה בילדים לשם ביצוע אבחון מקיף והצעת דרכי טיפול שיאפשר להורים להשתלט על המחלה .הכתבה נכתבה על-ידי פרופ' בנימין וולוביץ רופא מומחה במחלות ילדים, מחלות ריאה ודרכי נשימה בילדים, ובפרט אסתמה של ילדים. מפתח שיטה ייחודית לבדיקה וטיפול באסתמה בילדים. מומחה עולמי בתחום הטיפול באסתמה בסטרואידים נשאפים ובתרופות נוגדי-לויקוטריאנים, בעקבות סדרת עבודות מחקר ראשוניות וייחודיות שכתב בנושא, בספרות העולמית.
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' בנימין וולוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אסטמה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • יתר איוורור
 • אתי
 • 14/04/2019 08:59
 • אשמח לתשובה בצילום חזה יצא לי בתשובה יתר איוורור אך בתשובת הסי טי חזה שעשיתי אומנם ללא יוד אין ממצא כזה של איוורור יתר השאלה אם רואים איורור יתר גם בסי טי או רק מצבים כאלה רק בצילום חזה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קוצר נשימה חמור
 • שני
 • 25/04/2013 13:25
 • שלום. שני בת 22 ולפני שמונה חודשים התחלתי לסבול מקוצר נשימה. התחושה היא שלא נכנס לי מספיק אוויר לריאות ואני לא מצליחה לנשום עמוק. רק בפיהוק אני מצליחה להכניס מספיק אוויר. לאחרונה התלוו לכך גם כאבי גב המורגשים בעיקר כשאני מפהקת או נושמת עמוק ואני מרגישה שהם חוסמים ממני להמשיך לנשום עמוק. אם אני לא מצליחה לפהק זמן רב אני מרגישה כאבים בחזה בצד שמאל. לפעמים כשאני נושמת עמוק אני מרגישה גם כן כאבים בחזה. קוצר הנשימה מתגבר בהדרגה. בהתחלה הפריע לי רק לפני השינה, לאחר מכן גם במאמץ וכעת בכל פעולה - גם במנוחה. בלילה אני מתעוררת בתחושה שאין לי אויר ואני צריכה לנשום עמוק או לפהק ולחזור לישון. אני מתעוררת מספר פעמים בלילה. אני מנסה לשכוח מזה ואומרת לעצמי שהכל בראש שלי אבל זה חוזר ותוקף אותי - עובדה שגם בשינה זה קורה לי. הייתי אצל רופא ריאות שעשה בדיקת תפקודי ריאות שיצאה תקינה. עשיתי צילום חזה לפני חצי שנה שהראה ציור אינטרסציאלי מוגבר ולפני שבועיים הראה אוורור יתר ריאתי, הרופא לא ייחס חשיבות לממצאים וטען כי הצילום נראה לו תקין. יש לי תחושה שגם ההסתכלות שלו על תפקודי הריאות הייתה מאוד שטחית ומהירה והוא לא התייחס לכל הנתונים שבו אלא רק לFVC. חשוב לציין שבמקביל לקוצר הנשימה התחלתי לסבול מכאבי שרירים, חולשה, עייפות, כאבי ראש, כאבים בחזה, כאבי בטן, כאבי אזניים וגרון, פצעים ונשירת שיער וגם כאבים קשים בקרקפת. בדיקות דם הראו נוגדנים בבלוטת התריס אך תפקוד ההורמונים תקין וכן נוגדי CCP (דלקת מפרקים) אך טרם אובחנה הבעיה כיוון שלא ניתן להסתמך על בדיקה זו לביצוע אבחנה. הראומטולוג המליץ בינתיים על דיקור. אני פונה אליך בעיקר בנוגע לקוצר הנשימה אשר פוגע באיכות חיים שלי ולוקח ממני כל שמחה וכיף בביצוע פעולות. אינני עושה ספורט מתוך ידיעה שיתקוף אותי קוצר נשימה חזק. רופא הריאות טען כי אין לו עוד מה לברר ואינו יכול לספק לי את התשובה לבעיה. רופא הריאות ציין כי לא יכול לבצע בדיקה פולשנית כל עוד אין לו ממצאים. הוא שלל COPD למרות תלונותיי וצילום החזה האחרון. הוא הסתמך רק על בדיקת תפקודי הריאות וציין להמשיך בירור ראומטולוגי, אך גם הראומטולוג צריך את האבחנה של רופא הריאות ע"מ לקבוע אבחנה משל עצמו וככב אני מרגישה שכל אחד זורק לשני את הכדור ואני נופלת בין הכסאות. השאלה שלי אליך - האם יש בדיקות נוספות שאתה יכול להמליץ לי עליהן? לא אכפת לי לשלם מכספי על בדיקה ולא לקבל עבורה הפנייה. האם MRI לריאות יכול לעזור בביצוע אבחנה (אני לא רוצה CT בגלל הקרינה)? האם ברונכוסקופיה? עשיתי תפקודי ריאות מלאים ואשמח לשלוח לך את התוצאות ע"מ שתוכל לתת חוות דעת שנייה ולשם כך ארצה לדעת מה הפרמטרים שחשוב להסתכל עליהם ע"מ שאדע מה לשלוח לך? אני ממש אובדת עצות וסובלת מאוד. ברור לי שאני סובלת ממשהו שטרם אובחן כיוון שהכאבים כל כך חזקים והתחושה היא נוראה. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קושי בנשימה
 • דר' דקל שלומי
 • 26/04/2013 15:18
 • שלום שני. את מתארת מצב של בעיות במספר מקומות בגוף ולכן צריך לבדוק האם יש קשר בין הדברים. אין ספק שרופא ראומטולוג צריך להגיע למסקנה האם מדובר במחלה כללית ולשם כך מצב הריאות הוא רק חלק מהנתונים שהוא זקוק להם. צריך להשלים את הברור הראומטולוגי. מבחינת הריאות סביר להניח שרופא הריאות התייחס לכל הנתונים בתפקודי הריאות גם אם הוא ציין נתון אחד כדי לההסביר את הקשר לתלונות שלך. ציינת שצילום החזה לא תקין וכדאי לחזור עליו, אם עדיין לא תקין כדאי בכל זאת לבצע CT. בדיקת MRI אינה טובה מספיק לריאות. ברונכוסקופיה לא תעזור לפני בדיקת CT שתברר אם יש בעיה בריאות ובאיזה מקום. כדאי להמשיך ברור קוצר נשימה בבדיקות תגר מאמץ או תגר מטכולין וכן בדיקות לב כגון אקו לב ומאמץ (אפשר למשל אקו במאמץ). אין ספק שצריך להתייחס לכל הבדיקות שעברת ולא יעזור אם תשלחי את תפקודי הריאות. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קוצר נשימה המשך
 • שני
 • 27/04/2013 04:32
 • תודה על תשובתך. ביצעתי צילום חזה נוסף שהראה אוורור יתר ריאתי (הראשון הראה ציור אינטרסציאלי מוגבר). האם הממצאים הללו הינם סיבה מספקת לביצוע ct? הרופא ציין כי על אף האבחנה הצילומים נראים לו תקינים. האם נכון להתעלם ממה שכתב מי שאבחן את הצילומים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • דר' דקל שלומי
 • 27/04/2013 18:25
 • אם כך קיימת סתירה מסויימת בין תשובות הצילום ואין לי אפשרות לקבוע כמובן מבלי לראות את הצילומים. צריך לקבל חוות דעת של הראומטולוג לגבי כל התופעות מלבד הריאות וכדאי לבצע את בדיקות התגר כפי שהמלצתי אם לא ביצעת. הערכה ספציפית במיוחד במצב מורכב אינה יכולה להנתן במסגרת הזאת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קוצר נשימה המשך
 • שני
 • 29/04/2013 13:12
 • היי, תודה. האם לא הגוני שבצילום לפני חצי שנה כתוב ציור אינטרסציאלי מוגבר ולפני חודש כתוב אוורור יתר ריאתי? לא יכול להיות שזה תהליך מתפתח ובגלל זה רואים אבחנה שונה? בדיקת תגר התבצעה. אני מבינה שלא ניתן לתת הערכה במסגרת זו אך מהי המלצתך להמשך הבירור כיוון שצילומי חזה נעשו וכן בדיקת תגר וכן תפקודי ריאות. לרופא אין אבחנה וגם לראומטולוג אין עדיין אבחנה והוא זקוק לאבחנת רופא הריאות. כך שבעצם אני באמצע...יכול להיות שקשור לגב? כי הוא גם כואב. אני רק רוצה לקבל עצה של מי שמבין יותר ממני לאן כדאי לי לפנות כי כי ההתמודדות היא בלתי נסבלת...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • צילומי חזה
 • דר' דקל שלומי
 • 29/04/2013 21:52
 • שלום. הממצאים בצילומים שונים וככל הנראה אינם קשורים זה לזה, בספק אם קיימים. יכולות להיות דעות שונות של רופאים שונים לגבי צילומים והתשובות שקיבלת לא עקביות ולא מצביעות על דבר. אפשר שהרופא המטפל, גם רופא משפחה יבקש בדיקה חוזרת של הצילומים על ידי רנטגנולוג שיקבע מה משמעות הפענוחים שקיבלת. לעיתים משנים את הפענוחים ונותנים הערכה מדוקדקת יותר. ניתן גם לחזור על הצילום אם יבקשו זאת. אם הבנתי מתשובתך ביצעת בדיקות תגר ולא ציינת שהן לא תקינות אז אני מניח שהן תקינות. לא נראה שיש קשר לכאבי גם אך גם אלו ניתנים לברור ע"י רופא הראומטולוג. במצב זה נשאר להשלים את כל הברור של הראומטולוג ולקבל מסקנה סופית האם נמצאה מחלה ראומטולוגית או האם בדיקות מסויימות היו לא תקינות. יש לקבל חוות דעת מסכמת לאחר כל הברור הראומטולוגי האומרת האם יש הסבר בבדיקתו הנרחבת לתלונות שלך. לפני החלטה סופית של הראומטולוג, לאור התרשמות רופא הריאות שלא מצא דבר ולאחר קבלת חוות דעת נוספת על צילומי החזה אין לי בכלים הקיימים כאן דרך להמליץ על בדיקות נוספות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תפקודי ריאות מלאים
 • מירית
 • 20/05/2013 14:58
 • קודם כל תודה על כל תשובותיך המלאות. קוצר הנשימה לא חלף והתגבר לאחרונה. הלכתי לרופא נוסף שנתן לי לבצע מיפוי ריאות. הבדיקה יצאה תקינה. הוא נתן לי משאף סגול למחלות של copd. המשאף קצת עוזר אך עדיין קוצר הנשימה קיים. כיוון שרק רופא אחד הסתכל על תוצאות תפקודי הריאות המלאים שביצעתי לפני שלושה חודשים אשמח אם גם אתה תוכל לחוות דעה. קמת קראתי על הבדיקה ושמתי לב שה ERV ממש נמוך והRV מאוד גבוה. כלומר נשאר לי הרבה אוויר בריאות. גם הsGAWtot נמוך מאוד. אולי אלו נתונים פחות חשובים אבל אולי הם יכולים להצביע על משהו? אפילו על משהו אחר, אולי שרירי הנשימה או מערכות אחרות...? להלן התוצאה: Parameter. Pred. Act. %pred FVCex. 3.73. 3.73. 100 FEV1. 3.25. 3.02. 93 FEV1/FVC. 84%. 81%. 96% PEF. 7.16. 5.56. 78 FEF75. 6.26. 4.70. 75 FEF50. 4.55. 2.99. 66 FEF25. 2.21. 1.61. 73 MEF25-75. 4.12. 2.78. 68 FIF50. 4.09. 3.02. 74 FIF50/FEF50. 90. 101. 112 Resistance: RAWtot. 2.25. 2.57. 114 sGAWtot. 11.64. 6.25. 54 Volumes: SVC. 3.71. 2.26. 61 IC. 2.37. 1.92. 81 ERV. 1.33. 0.35. 26 TGV. 2.70. 3.50. 130 TLC. 5.03. 5.42. 108 RV. 1.37. 3.50. 256 RV/TLC. 27%. 65%. 235 RAWtot. 2.25. 2.57. 114 sGAWtot. 11.67. 6.25. 54 CO Diffusion: DLco. 28.22. 23.33. 83 DLCO/VA. 5.61. 4.76. 85 VA - 4.90 Hb - 13.5 IVC_CH4/SVC - 112% FRC. 2.70. 3.20. 118

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תפקודי ריאות
 • דר' דקל שלומי
 • 20/05/2013 20:39
 • שלום מירית, מלבד בדיקת הנפחים תפקודי הריאות תקינים, נראה לי שצריך לחזור על בדיקת הנפחים, יתכן במכון או מכשיר אחר שכן יתכן שהבדיקה והתשובות אינן מדוייקות. לפי הבדיקה הזאת לא ניתן לקבוע מאיזו בעיה את סובלת ולאור מורכבות התלונות צריך להשלים את ההערכה כפי שציינתי בתשובות הקודמות ולבקש חוות דעת עדכנית מרופא הריאות והראומטולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הלוואי ותהיי פה עדיין!
 • יעל
 • 11/04/2016 13:58
 • היי שני!!! הגעתי במקרה לפוסט שלך אחרי חיפוש אחר הבעיות שלי... ומה שתיארת שקרה לך מתאר כמעט באופן מדוייק את המצב הבריאותי שלי אני ממש אשמח לשמוע ממך ואם יש התפתחויות ולדבר איתך את יכולה להשאיר לי מייל שלך???? הלוואי ותעני,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גם אני סובלת מקוצר נשימה ועייפות כרונית כאבי ראש ולחצים בגוף
 • שרה
 • 18/09/2016 10:26
 • קוצר נשימה וחנק
 • ורד
 • 21/10/2016 22:02
 • היי יעל במקרה אני מחפשת אנשים עם סימפטומים כמו שלי ונתקלתי בפוסט שלך גם אני התחלתי עם בעיה דומה כבר כמעט 5 חודשים עם קוצר נשימה וחנק וליחה מרובה שקשה לי להוציא אותה וכל זה קרה לי אחרי שהייתי כחודש עם שיעול חזק התחלתי עם הבעיות בנשימה ושלחו אותי לעשות בדיקת אלרגיה והתברר שאני אלרגית לאבק ולמקקים ושכנראה התחלתי לפתח אסטמה כתוצאה מזה יכול להיות שגם את אלרגית למשהו תבררי את זה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מאיר
 • מאיר
 • 18/04/2017 21:14
 • גם לי היתה את אותה הבעיה, ורופא הריאות (הדביל) שלח אותי לאלף ואחת בדיקות שיצאו בסדר וטעם שהבעיה "נפשית". עד שהבנתי אחרי קריאה מעמיקה של הנושא, שסבלתי מנשימת יתר (היפר ונטילציה), והתחלתי ליישם את שיטת בוטייקו, שמשמעה לצמצם את צריכת האוויר שאני מכניס. לנשום רק דרך האף וכו'. הבעיה לא חזרה יותר. לצערי, הרופאים דבילים גמורים, לא מבינים דבר וחצי דבר על תהליך נשימה, לא מתחקרים את החולים, והתוצאה היא שיש הרבה אנשים עם אותה הבעיה, שנענים כי יש להם בעיה נפשית, בעוד שזה תוצאה של נשימה לא תקינה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה
 • יאן
 • 04/09/2018 17:06
 • אהלן
 • יאן
 • 04/09/2018 17:09
 • קוצר נשימה
 • אלעזר
 • 27/03/2019 02:00
 • אני פשוט בשוק יש לי בדיוק את אותו בעיה ומתי שאני מפהק אני יכול לנשום והאויר נכנס עד הסוף עשיתי צילום ריאות ואקג והכל יצא תקין והרופא אמר שיש לי משהו נפשי אם את יכולה לעדכן אותי דחוף בתוצאות בואצאפ או אס אמ אס במספר 0559570460 אני מקווה שתראי את זה בכלל זה דחוף תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תגובה
 • אתי
 • 14/04/2019 05:38
 • האם מותר לשתות כדור וואבן עם רקע של אסתמה
 • אתי
 • 14/04/2019 05:23
 • האם מותר לשתות כדור וואבן כאשר יש לי אסתמה קלה לפי ההתוויה בעלון של כדור הוואבן אסור לשתות מי שסובל מאסתמה לדוגמא לקחתי משאף של ארובנט ולאחר שעה רציתי לשתות כדור וואבן לנדודי שינה ולהרגעת חרדה האם זה אפשרי והכדור לא מזיק לנשימה יותר ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אלימלך דויטש ד"ר אלימלך דויטש
מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון קרא עוד
ד"ר אלכסנדר ברודסקי ד"ר אלכסנדר ברודסקי
מטפל במחלות אא"ג , גם בילדים. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ