איך להישאר צעיר? תפקיד הכליות במניעת הזדקנות

מהי מחלת כליות כרונית, מהו הקשר בינה לבין תהליך ההזדקנות ואילו דרכים מסייעות בהתמודדות עם המחלה ובעיכוב תהליכי הזדקנות פיזיולוגיים? כל המידע החיוני

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/01/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' יוסף חביב
מנהל מחלקת נפרולוגיה ולחץ דם - סורוקה
הצג טלפון מספר מקשר
i


הכליות הן שני איברים בגודל של אגרוף הממוקמים באזור המותניים, משני צדיי עמוד השדרה. למרות גודלן הקטן, הכליות הן איבר חיוני והן ממלאות תפקידים רבים בגוף. הכליות מפרישות רעלים אל מחוץ לגוף ושומרות על מאזן נוזלים תקין בו. הן מבצעות את תפקידן על ידי סינון הדם וספיגה או הפרשה של מים ומלחים היוצרים את הרכבו הסופי של השתן. 


מחלת כליה כרונית היא מחלה נפוצה ביותר הפוגעת בכ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת, אשר סובלים ממנה בשלבים שונים. כ-6,800 מהחולים במחלת כליה כרונית נמצאים בשלב הסופני של המחלה ומטופלים בדיאליזה, וכ-3,500 מושתלי כליה. מהם גורמי הסיכון להתפתחות מחלת כליה כרונית?

קיימים גורמים שונים שעלולים להוביל להתפתחות מחלה כליה כרונית, בהם הם סוכרת והשמנה, יתר לחץ דם, דלקות אוטו-אימוניות (בהן הגוף תוקף את עצמו), אבני כליה וזהום כלייתי כרוני, מחלות גנטיות, אי ספיקת לב, חסימה בדרכי השתן וחשיפה לתרופות טוקסיות. מהם התסמינים שיכולים להעיד על מחלת כליה כרונית?

בעוד שלעתים בצקת, כאב במותן ויתר לחץ דם הן הביטוי של מחלת כליה, ברוב המקרים היא לא תלווה בתסמינים מוקדמים ותתגלה בבדיקת דם (בה תיראה רמה גבוהה של קראטינין ואוראה), בדיקות שתן (בהן ימצא חלבון או דם בשתן) או באמצעות בדיקת הדמיה (שתראה הפרעה במבנה הכליה בבדיקת אולטראסאונד או סיטי). מה הקשר בין אי ספיקת כליות לתהליך ההזדקנות?

קיים דמיון רב בין  התפתחות של אי ספיקת כליות לבין תהליך ההזדקנות: בשני התהליכים נוצרת הסתיידות בלב ובכלי הדם ומתפתח דלדול של העצמות. השלוב בין בריחת סידן מהעצם והצטברותו בלב ובכלי הדם מאפיין אנשים מזדקנים וחולי כליות גם יחד – ולא במקרה. 


תהליך ההזדקנות הפיזי ותהליך התפתחות אי ספיקת כליות דומים וכוללים מנגנונים הורמונליים ומטבוליים כלייתיים: הסידן והזרחן, שהעניקו את הנוקשות לעצמות, נודדים לעורקים ושוקעים שם. העצמות הופכות לרכות ושבריריות ואילו העורקים נעשים נוקשים ומסוידים וגורמים למחלות לב וכלי דם.


בעוד שבעבר היה נהוג לחשוב כי תהליך הזדקנות כולל רק שינויים הורמונליים (כמו הפסקת המחזור בנשים) ושינויים סומטיים (כמו ירידה במסת שריר ובגמישות העור) בלבד, כיום ברור כי נדבך חשוב ועיקרי בתהליך ההזדקנות הוא הסתיידות העורקים והלב ונדידת משקעי סידן-זרחן מהעצם (בה הם אמורים להימצא) לכלי הדם (בהם נוכחותם מעידה על מחלה).
תהליך ההזדקנות הפיזי ותהליך התפתחות אי ספיקת כליות דומים מאוד וכוללים מנגנונים הורמונליים ומטבוליים כלייתים
עיכוב תהליכי הזדקנות ופגיעה לבבית:  הטיפול באי ספיקת כליות

כיום הטיפול לעיכוב אי ספיקת כליות אמור גם לעכב תהליכי הזדקנות ופגיעה לבבית. למעשה, במקום לטפל בכל בעיה רפואית בנפרד, מטרת הטיפול באי ספיקת הכליות הוא להוות רפואה מונעת כדי לעכב תהליכי הזדקנות שונים. שיטות אלה מסייעות לטיפול במחלות רבות המלוות הזדקנות, ובפרט מטפלות במחלת כליה כרונית. 


הגישה לטיפול בחולי כליות מתחילה בהמלצות תזונתיות ספציפיות בהקשר הכליתי, כוללת המלצות על ביצוע פעילות גופנית, ממשיכה במתן תרופות המונעות תהליכי הזדקנות ותחלואה ומסתיימת ברפואה מונעת שמטרתה להקטין סיכון לנזק חריף ומיותר לכליות. המלצות תזונתיות לחולי כליות כרוניים

1. הפחתה בצריכת מזונות המכילים זרחן

מבחינה תזונתית, בשנים האחרונות מסתבר כי זרחן הוא הכולסטרול החדש: עודף זרחן עלול לקדם תהליכי מחלה בעיקר בכלי דם, בלב ובכליות. כך למשל, באנשים שהגיעו לגיל 100 נמצאו רמות זרחן נמוכות מאלה הקיימות בקרב האוכלוסייה הכללית. כלומר, ממצא זה מראה כי קיימת קורלציה הפוכה בין רמת הזרחן בגוף לתוחלת החיים.


 גם רמות זרחן תקינות בדם לא בהכרח מעידות על מאזן זרחן תקין, מכיוון שהכליות מסוגלות להגביר את הפרשת זרחן לשתן במחיר של חשיפה להפרשת הורמונים אשר עלולים לגרום לפגיעה בעצמות, בכלי דם ובלב. מכאן שכבר בשלב מוקדם צריכה להינתן ההנחיה לחולי כליות להפחית אכילת זרחן ולעתים אף לקחת תרופות הקושרות זרחן במעי ומונעות ספיגתו.2. הגבלה בצריכת בשר אדום

הגבלה חשובה נוספת היא של צריכת בשר אדום. קיים קשר בין צריכת בשר אדום לתחלואה ותמותה. למרות זאת, כיום ידוע כי כולסטרול הוא אינו האשם היחידי בקורלציה שבין שני הגורמים. 


אמנם גם הפרעה בשומני הדם מהווה גורם סיכון למחלת כליה ולהזדקנות, אבל כיום ברור כי לאחר עיבודו למזון, בבשר מן החי יש מרכיבים נוספים הפוגעים בלב, כלי דם וכליות. יתרה מכך, פגיעה ראשונית בתפקוד הכלייתי חושפת את אוכלי הבשר האדום לסיכון מוגבר אף יותר. אמנם אין הנחיה גורפת לחולי כליות להתמיד בתזונה צמחונית,  אך קיים הגיון רב בהמלצה  להפחתה דרסטית של צריכת בשר מן החי.3. ביצוע פעילות גופנית

לפעילות גופנית יש קשר לעלית רמת חלבון בשם קלותו בדם. חלבון זה מיוצר בכליות והוא עשוי להיחשב כמעין מעיין נעורים, זאת בשל העובדה שהוא מעכב תהליכי הזדקנות והסתיידות במנגנונים שונים, בהם הפרשת זרחן בשתן. לאחר כארבעה חודשים של פעילות גופנית נצפית עליה ברמת חלבון קלותו בדם. מנגנון זה יכול להסביר כיצד לפעילות גופנית יש תפקיד מגן על הכליות והלב.ומה לגבי טיפול תרופתי?

באספקט התרופתי אין תרופות כרוניות רבות אשר הוכחו כמאריכות חיים. בין התרופות הבודדות שנמצאו, ניתן למנות סטטינים (תרופות לכולסטרול) וחוסמי האנזים ACE (לטיפול בלחץ דם ומחלות כליה ולב). כיום יש מגמה אשר טוענת כי לפחות חלק ממנגנון הארכת החיים של תרופות אלו נעוץ בהגברת רמת החלבון קלותו ודרכו עיכוב תהליך הזדקנות. מסיבות אלו ואחרות חולי כליות רבים צריכים להיות מטופלים בתרופות אלו. בנוסף, איזון תרופתי של לחץ דם חיוני בחולי כליות ערכי המטרה של לחץ דם חמורים יותר בחולי כליות בהם נדרשת גישה תרופתית ייחודית.איך ניתן למנוע החמרה של מחלת הכליות?

חולי כליות רבים מועדים להחמרה בתפקוד הכלייתי בזמן מחלה חריפה כגון שפעת, זהום במעיים או אירוע לבבי. חלק מהחינוך לבריאות הכליות כולל הדרכה כיצד למנוע ולהתמודד עם מחלה חריפה כדי למנוע נזק כלייתי נוסף. גם כאן נראה כי לחלבון קלותו תפקיד המגן על התפקוד הכלייתי מנזק חריף. 


למרות שכיחותה וחומרתה של מחלת כליה כרונית, והעובדה כי היא ניתנת לאבחון פשוט וזול, המודעות אליה נמוכה הן בקרב הציבור והן בתוך מערכת הבריאות - מה שגורר אבחון בשלבים מתקדמים מדי של המחלה. אבחון וטיפול בשלבים הראשונים צפוי להאט את התקדמות אי ספיקת הכליות ובכך להאט את תהליך ההזדקנות. הכתבה בשיתוף עם פרופ' יוסף חביב, מנהל מחלקת נפרולוגיה ולחץ דם במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה .פרופ' חבר בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת בן גוריון, יו"ר ועדת בחינות והתמחות בנפרולוגיה ולחץ דם באיגוד הישראלי לנפרולוגיה ולחץ דם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יוסף חביב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום נפרולוגיה

פרופ' יוסף חביב

פרופ' יוסף חביב
תפקידים פעילים:מנהל מחלקת נפרולוגיה ולחץ דם במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה.פרופ' חבר בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת בן גוריון.יו"ר ועדת בחינות והתמחות בנפרולוגיה ולחץ דם באיגוד הישראלי לנפרולוגיה ולחץ עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שלום זה נירן בהקשר לפוסט מטה
 • נירן
 • 19/05/2019 17:40
 • שלום רב חזרתי על הבדיקה כמו שציינת האם זה בסדר ורצעתי לדעת מה בדיוק בדקו בבדיקה זאת?זו בדיקה שתן שפעם ראשונה שאני רואה שבודקים הכול כמו סוכר וכו הנל התוצאות GLUCOSE - U STRIPתוצאהNORMAL BILIRUBIN- U STRIPתוצאהNEG KETONES- U STRIPתוצאהNEG SPECIFIC GRAV-U STRIתוצאה1.010 fL PH- U STRIPתוצאה6.5 PROTEIN- U STRIPתוצאהNEG UROBILINOGEN-U STRIPתוצאהNORMAL RBC calc. - U STRIPתוצאה0 RBC/microl. NITRITE- U STRIPתוצאהNEG LEUCOCYTES - U STRIPתוצאהNEG. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת שתן בקופת חולים ולאחר מכן במיון
 • נירן
 • 15/05/2019 22:37
 • שלום יצא לי שהערך בבדיקה בסטיק במקום פלוס 2 שזה אומר שיש קצת דם אבל בסטיק במיון שנשלח למעבדה הכול תקין בשתן האם יכול להיות בקופת חולים אצל האחות שיש בעיה בסטיקים המקלות לפי הבנתי מהרופא? תודה יש לציין שבמיון לקחו שתן למעבדה אז למי לאמין שאר ספירה וכימיה רחבה תקינה כך רשום כולל אולטרסאונד שנמצא גודש קל בכליות ..נאמר לי שתקין ללא יחוס חשיבות ושיחררו אותי ואמרו שהכול תקין גם מה שב 2017 עברתי גם סיטי בטן כולל ניגוד במיון והכול תקין מה שמטריד אותי שאני לא יודע אם הבדיקה בקופת חולים אמינה ומה זה אומר +2 זה מעט דם? תודה תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • איסוף שתן לחלבון
 • מישהו
 • 13/05/2019 16:25
 • שלום פרופ' אמי בת 64, לפני כשנה עברה ניתוח להוצאת גוש סרטני מהשד + טיפול קרינה תוך ניתוחית חד פעמי. לאחר מכן החלה בטיפול אנטי הורמונלי ל -5 שנים (לטרוזול 2.5 מ"ג). בשל הסיכון לאוסטיאופורוזיס המשני לטיפול זה החלה לקבל טיפול בפוסלאן חד שבועי. לקראת ביקורת אנדוקרינולוגית נתבקשה לבדיקות משק הסידן. בין הבדיקות ניתן לה איסוף שתן לסידן וקריאטנין אך רופא המשפחה ניפק הפניה (כנראה בטעות) גם לאיסוף לחלבון. בתוצאות האיסוף לחלבון מופיע NA לא ניתן לחישוב (4>) מה ניתן להבין מהבדיקה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' יוסף חביב פרופ' יוסף חביב
מנהל מחלקת נפרולוגיה ולחץ דם - סורוקה קרא עוד
ד"ר שמעון שטורך ד"ר שמעון שטורך
מנהל המכון הנפרולוגי מרכז רפואי בני ציון חיפה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ