//

טיפול יעיל בדיכאון באמצעות אפליקציה

ממחקר חדש עולה כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי באמצעות אפליקציה הראה יעילות במקרים שונים של דיכאון, כולל דיכאון חמור
כתבה פרסומית כתבת חסותטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול קצר מועד, אשר עוזר לאנשים לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות. טכניקת ה-CBT נועדה לטפל בדיכאון, בחרדה, בהפרעת פאניקה, בהפרעה דו קוטבית, בהפרעת התמכרות ובמצבים אחרים של בריאות הנפש.


בעשורים האחרונים, יותר ויותר מחקרים מצביעים על היתרונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס אינטרנט (iCBT) בדיכאון. iCBT עשוי לעזור להתגבר על מכשולים רבים שלעיתים קיימים בטיפולים במצבים שונים של בעיות בבריאות הנפש, כגון מרחק גיאוגרפי, בושה מפני הסטיגמה הנקשרת לטיפול בבעיות נפשיות, עלות הטיפול והזמינות של המטפלים.עם זאת, עד היום לא היה ברור האם מחקרים המראים את יעילותו של טיפול iCBT בדיכאון, תומכים גם במקרים של דיכאון חמור.


כדי לא לייצר הטיות כאלו באופן מלאכותי, חוקרים מאוניברסיטת אינדיאנה בלומינגטון, ארה"ב, בדקו לעומק את השפעותיו של טיפול iCBT. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Journal of Medical Internet Research. קראו עוד: דיכאון: האם שינוי תזונתי הוא האור בקצה המנהרה?iCBT מטפל ביעילות בדיכאון חמור

קרוב ל-1 מתוך 4 אנשים עומד בקריטריונים להפרעת דיכאון חמור. אם כוללים אנשים עם דיכאון קל, או דיכאון של שבוע עד חודש עם חלק מהתסמינים, מספרם האנשים גדל עד כדי כך שאין מספיק מטפלים שיכולים לטפל בהם. 


אנשים עם דיכאון גם נוטים יותר מאחרים להגיע לרופא משפחה רופא מאחר שיש להם יותר בעיות רפואיות והדיכאון לעיתים מפריע לקחת את התרופות שנועדו לטפל בבעיות אלו. 


לצורך המחקר, החוקרים ביצעו אנליזה ל-21 מחקרים קיימים, ומצאו שטיפול CBT באמצעות אפליקציה היה יעיל במקרים של דיכאון קל, דיכאון בינוני ודיכאון חמור. חלק מהמחקרים שנבחנו אף השוו בין אפליקציות CBT לאפליקציות שאינן אמתיות. האפליקציות האמתיות היו משמעותית יותר יעילות בטיפול בדיכאון.
המחקר מצא: טיפול CBT באמצעות אפליקציה היה יעיל במקרים של דיכאון קל, בינוני וחמור
הדרכה לפני התחלת השימוש באפליקציה

לפני תחילת המחקר, החוקרים האמינו שמחקרי עבר התמקדו באנשים עם דיכאון מתון, אנשים שלא סבלו מבעיות רפואיות נוספות והיו בסיכון נמוך להתאבדות. להפתעתם, זה לא היה מקרה.


לצד הממצאים שמראים את יעילותה של פלטפורמה זו בטיפול במספר רב יחסית של אנשים הסובלים מדיכאון, החוקרים מזהירים כי אין להפסיק לקחת תרופות ולהתחיל להשתמש באפליקציה כזו. אנשים נוטים להצליח יותר בטיפול באפליקציה כאשר הם מקבלים הדרכה לפני – פגישה של 10-15 דק' פנים מול פנים עשויה להספיק.

פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!