האם פיזיותרפיה עשויה לשים סוף לכאבי הגב הכרוניים?

כאבי גב הם תופעה נפוצה. למרות זאת, כשהכאבים באזור הופכים לכרוניים מדובר בבעיה משמעותית שגורמת לכאבים עזים ומתמשכים ואף עלולה להוביל להגבלה ניכרת בפעילות. הטיפול הפיזיותרפי יכול לטפל בבעיה בקלות וביעילות והוא עשוי לדחות ואף לייתר את הצורך בניתוח
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/03/2019

כתבה פרסומית 


כאבי גב הם ללא ספק נושא מורכב. כאב גב הוא תופעה נפוצה מאוד, וככל הנראה כל אדם צפוי לסבול מכאב גב לפחות פעם אחת בחייו. כאב גב כרוני שכיח ונפוץ בעולם המערבי ועלול במצבים מסוימים להשפיע על אורח החיים והתפקוד היומיומי.


במקרים מסוימים כאב גב יכול להעיד על נזק לרקמות הגוף, כגון: רקמת שריר, רקמת עצב ורקמות נוספות, ולהשפיע על תפקוד הגפיים התחתונות ואף על מערכת השתן.על כן, ביצוע של בירור מקיף חיוני ביותר לשם שלילת הנזק לרקמות אלו. 


כאב גב כרוני מוגדר ככאב גב שנמשך מעל למספר חודשים, (לרוב מעל לשלושה חודשים). הוא יכול להתפתח באופן ספונטני בהדרגה, או להתחיל עקב אירוע אקוטי, ולהימשך זמן רב מהצפוי. כאבים מתמשכים אלה מושפעים ממספר רב של גורמים כמו : כמו אורח החיים  למשל: אנשים שיושבים או עומדים באופן ממושך, מחסור בפעילות גופנית, מחסור בשעות שינה, היעדר תזונה נכונה, לחץ וביצוע פעולות חוזרניות לאורך מספר רב של פעמים במהלך היום כדוגמת: כיפוף והרמת משקל מספר רב של פעמים ביום.  כל אלו עלולים להוביל לעומס על הרקמות ללחץ גבוה על חלקים מסוימים במערכת השריר שלד בכלל, ובגב בפרט וכתוצאה מכך להתפתחות של לכאבים. 


כאב גב שמתפתח לאורך זמן עלול ליצור מגבלה בעבודה ובתפקוד ולהשפיע באופן ניכר על איכות החיים. כמו כן, לכאב הגב יש השפעה רגשית על המטופל והוא עלול להוביל לתחושת תסכול ואף להימנעות מביצוע פעולות שונות. 

כאב גב כרוני מוגדר ככזה אם הוא נמשך מעל למספר חודשים (לרוב מעל לשלושה חודשים)כיצד מאבחנים כאבי גב כרוניים?

בשלב הראשון מתבצעת אנמנזה (תשאול המטופל), כדי להבין מהם הגורמים הראשיים והמשניים שמובילים לכאב. 


בנוסף, יש לשלול נזק לרקמות נוספות בגוף, כמו: הרקמה העצבית, באמצעות ביצוע של בדיקות קליניות שונות ו/או במקרים מסוימים הפנייה לאורתופד מומחה לשם ביצוע של בדיקות מתאימות. 


מטרותיהן של בדיקות אלו לבודד את הגורמים המרכזיים שהביאו להתפתחות כאבי הגב, כדי להבין לאילו מאפיינים יש להתייחס במהלך הטיפול, ולשלול כאב על רקע משני.


פיזיותרפיה ככלי טיפולי בכאב גב כרוני

פיזיותרפיה היא מקצוע פרא-רפואי עם נגיעה רבה והשפעה על מערכת הבריאות. קיימות פתולוגיות רבות אשר יכולות לגרום לכאב, ולמעשה כל אחד מהמבנים האנטומיים הנמצאים במערכת השלד ובחלל הבטן יכול להוות גורם משפיע. תדירות הכאב ועוצמתו משתנות ממקרה למקרה. הכאב יכול להופיע למשך זמן קצר או להשפיע לטווח הארוך ולהסתמן ככאב כרוני. כאב יכול להיות מושפע מיציבה לקויה, חוסר איזון שרירי, לחץ עצבי ועוד. 


הטיפול הפזיותרפי עשוי לסייע  בהפחתת הכאב, בשיפור התנועתיות ובחיזוק והגמשת מערכת השריר שלד. גישות רבות ומגוונות מוצעות במסגרת הטיפול הפיזיותרפי, חלקן כוללות עבודה על רקמות מסוימות שאותרו במהלך תהליך האבחון, בעזרת טכניקות מנואליות, ו/או באמצעות תרגול אקטיבי במהלך הטיפול ומתן הדרכה לתרגול עצמי בבית. מטרתן של הטכניקות השונות להוריד עומס מהרקמות במערכת השריר שלד ולאפשר הליך ריפוי טבעי בתנאים אידאלים. בנוסף, ניתנת הדרכה לשינוי תבניות התנועה ועידוד ה "עבודה איכותית יותר" תוך גיוס שרירים שונים, כמו: מייצבי האגן ושרירי הבטן, כל אלו כדי להפחית את העומס המופעל על הגב. 


הטיפול  אורך כשעה, ולרוב מדובר בסדרת טיפולים. במהלך המפגש הראשון יתבצע עיקר האבחון תוך תשאול המטופל, בדיקה פיזית וטיפול ראשוני. על פי ממצאי האבחון תתוכנן אסטרטגיית הטיפול ויקבעו המטרות טיפוליות בשיתוף עם המטופל. ממוצע הטיפולים הנדרש משתנה ממצב למצב, ותלוי במידת בריאותו הכללית של המטופל ובחומרת הבעיה איתה הגיע. ככלל, סדרת טיפולים ממוצעת נמשכת בין ארבעה לשמונה טיפולים.חשוב לציין, כי הטיפול מותאם למטופל, לאורח חייו, לבעיות הפיזיות מהן הוא סובל, ולמאפיינים הפיזיים והאישיים שלו.
הטיפול הפזיותרפי מסייע הפחתת הכאב, בשיפור התנועתיות ובהגמשה וחיזוק של מערכת השריר שלד
האם טיפול זה עשוי למנוע או לדחות ניתוח?

במקרים מסוימים הטיפול בפזיותרפיה עשוי למנוע ואף לדחות ניתוח. קביעה היא אינה מוחלטת ותלויה ביכולת של הגוף להתגבר על המצב הפיזי בו הוא נמצא. מטרת הפיזיותרפיה היא לייצר פוטנציאל שיאפשר לגוף להתאושש מכאבי הגב ועל כן היא מהווה גם כלי יעיל כהכנה לניתוח. ביצוע פזיותרפיה לפני ניתוח מקל על ההתאוששות לאחר הפעולה הכירורגית וכן גם לתוצאות טובות של זו. 
מה חשוב לדעת לפני הטיפול?

פיזיותרפיה אינה טיפול "קסם" והצלחת הפעולה תלויה במאפיינים רבים. טיפול איכותי שמתמקד הבגורמים העיקריים שמביאים לכאב ומטפל בהם ביעילות, תוך קבלת משוב מתמיד מהמטופל על אודות השיפור במצב במהלך הטיפול עשוי להביא להקלה ניכרת בתסמינים של כאבי הגב. במקביל קבלת דרכים להתנהלות נכונה יותר יכולה למנוע החמרה בהמשך.הכתבה נכתבה על ידי איתי מנחם בוגר תואר שני בפיזיותרפיה, בעל ניסיון במערכת הציבורית בעיקר בתחום האורטופדי , כיום בעל קליניקה פרטית. למידע נוסף ניתן לפנות לאתר prepthealth.com. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם איתי מנחם השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב גב אמצעי שיר 09/11/2019 23:00
  • שלום, אני בת 26 גננת ומעל שנה יש לי התקפי כאבי גב אמצעיים חדים שמרגישים אותם גם בחזה ולאחר כמה זמן (לפעמים דקות לפעמים מעל שעה) זה עובר... ובנוסף כמעט תמיד כאב בגב עליון והכתפיים. האם דחוף לפנות עם זה לבדיקה?

  • + הוסף תגובה
פענוח סי טי - כאבי גב נועם 20/02/2020 11:53
  • שלום רב, אני בן 38. בריא באופן כללי. בחודשים האחרונים אני סובל מדי פעם מכאבים בגב התחתון (שמקרינים גם לפעמים לחגורת מתניים ולירכיים). זה כואב ממש ומגביל את התנועה בצורה ניכרת. אבל בד"כ זה בא הולך אחרי כמה ימים או תלוי גם בתנוחות וכדומה. נשלחתי לסי טי גב אותו עשיתי לפני חודש התוצאות היו: המפרקים הפאצטלים שמורים לא נצפו שברים בעצמות ואין לזהות תהליכים ליטים בגובה L2-L3: בלט דיסק אחורי לוחץ על השק התקאלי, יותר מימין בגובה L3-L4: בלט דיסק אחורי לוחץ על השק התקאלי. מה זה אומר בדיוק? אשמח לפיענוח ואיך אני פותר את המצב וממגר את הכאבי גב האלה?

  • + הוסף תגובה
ציסטה פאסטארית עדי 18/02/2020 22:13
  • סובלת כבר כחצי שנה מהקרנה על עצב ברגל ימין כאבים מאוד חזקים. ידוע לפי MRI שזו ציסטה בגובה 14/5. כל ההזרקות במרפאת הכאב לא עזרו. לאחרונה נקבע לי ניתוח. אולם הכאבים פחתו מעט והפסקתי לקחת משככים. השאלה שלי: האם יש סיכוי שהציסטה תעלם לאט לאט עם הזמן ? מאוד מתלבטת לגבי הניתוח, שמא זה סיכון מיותר ? אודה לך על תשובתך כי נקבע לי ניתוח לעוד כשבוע וממש חוששת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!