זקוקים לניתוח אורתוגנטי? כל המידע החיוני לפני ביצוע ההליך

סובלים מא-סימטריה בפנים, מפנים מאורכות, סנטר בולט או שקוע, מלסת עליונה שקועה, או מלסת תחתונה שקועה או בולטת? ניתוח אורתו - כירורגי (אורתוגנטי) יתקן את היחס הבין לסתי ואת בעיית סגר הלסתות
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוח אורתו- כירורגי נדרש כאשר אין התאמה בין הלסת העליונה והלסת התחתונה. אי ההתאמה בין הלסתות מתבטאת ברוב המקרים בהפרעה או בא-סימטריה בפנים אשר ניתנת לזיהוי הן במבט קדמי, והן במבט צדי (פרופיל); הלסת העליונה או התחתונה יראו בולטות או שקועות באופן חריג. 


כירורגיה אורתו-כירורגית מהווה פתרון אידיאלי במצבים בהם יישור השיניים (הטיפול האורתודנטי) אינו מהווה טיפול מספק לפתרון בעיית הא-סימטריה.


ההתערבות הכירורגית משפרת לא רק את מראה הפנים, אלא גם מביאה את השיניים לסגר נכון, מה שמבטיח תפקוד טוב יותר של מערכת הלעיסה ומערכת הנשימה. אילו תסמינים יעידו על חוסר התאמה בין הלסתות, מהן הבדיקות אותן צריך לבצע טרם להחלטה על הטיפול ואילו טיפולים יכולים לסייע בפתרון הבעיה? כל המידע בכתבה הבאה.
טכנולוגיה וניתוח אורתוגנטי

דר' שוורץ-ארד, כירורגית פה ולסת בעלת ניסיון רב שנים, משתמשת בשיטות מחשוב עדכניות ומודלים תלת ממד ממוחשבים, על מנת להציג את הגישה הניתוחית המותאמת לבעיה הספציפית ממנה סובל המטופל. שימוש ברנטגן מקיף לפנים, יחד עם תוכנת הדמיה, תדגים את השיפור הצפוי במנשך וביחס הבין-לסתי. כל אלה יעזרו יסייעו למטופל להבין את התהליך הכירורגי, היקפו, והתועלת הצפויה מהניתוח עוד לפני התחלתו.
שימוש ברנטגן מקיף לפנים, יחד עם תוכנת הדמיה, תדגים את השיפור הצפוי במנשך וביחס הבין-לסתי
מהם התסמינים הקליניים שיעידו כי יש בעיה?

קיימים מספר תסמינים שיעידו על חוסר התאמה בין הלסתות:

• צמיחה יתרה, מועטה, או א-סימטרית של לסת אחת או של שתי הלסתות.

• קושי בלעיסה ובליעה.

• קושי בנשימה - נשימה כרונית מהפה עם שפתיים יבשות וחניכיים מדממות.

• הפרעות שינה הנובעות מקשיי בנשימה כגון: הפסקת נשימה בזמן השינה או נחירות קושי בדיבור.

• מנשך פתוח (השיניים הקדמיות/אחוריות אינן נפגשות).

• סנטר שקוע או סנטר בולט.

• חוסר יכולת להפגיש את השפתיים ללא מאמץ.

• כאב כרוני במפרקי הלסתות.

• שחיקת שיניים.

• פגם אסתטי בפנים: 

- לסת עליונה בולטת וארוכה אשר גורמת בדרך כלל למראה פנים מוארך במיוחד, קושי בסגירת השפתיים וחיוך חושף חניכיים.

- לסת תחתונה בולטת גורמת למראה "כועס".

סנטר בולט או א-סימטרי.

- סנטר שקוע.מהו מקור הבעיה?

התסמינים יכולים להופיע באופן גנטי, או מולד או כתופעה נרכשת בעקבות השפעה סביבתית, טראומה(חבלה), הסרת גידולים, עקירת שיניים וכשלון טיפול בשתלים.
קראו עוד: מתי חייבים לעקור שיני בינה?אילו בדיקות יש לבצע לפני תחילת טיפול?

לפני התחלת כל טיפול, יש צורך בביצוע צילומי פנים ורנטגן מתאימים. בנוסף תתבצע פגישת התייעצות עם רופא מומחה לכירורגית פה ולסת ועם אורתודנט (מומחה ליישור שיניים) שתכלול גם בדיקה מקיפה.כיצד מתבצע ההליך?

ההליך מתבצע  ב-3 שלבים:

שלב 1: יישור שיניים

יישור שיניים כטיפול מקדים בעזרת סמכים ("גשר") או באמצעות פלטות שקופות. שלב זה מבוצע על ידי אורתודנט. 


שלב 2: ניתוח אורתו-כירורגי 

שלב זה מבוצע על ידי כירורג פה ולסתות, הבאת הלסתות ו/ או הסנטר למקומן הרצוי.


שלב 3: יישור השיניים להעמדתן הסופית בקשת

שלב זה מבוצע על ידי אורתודנט.


במקרים בהם נחוץ רק תיקון סנטר מבוצע ישירות שלב 2 בלבד ללא נחיצות טיפול אורתודנטי מקדים (שלב 1) או סופי (שלב 3).
טיפול אורתוגנטי מתבצע בשלושה שלבים: יישור שיניים, ניתוח אורתו כירורגי ולבסוף יישור שיניים נוסף להעמדת השיניים בקשת
מהם סוגי הטיפולים הקיימים לחוסר התאמה בין הלסתות?

ניתוח לסת תחתונה

ניתוח זה מבוצע כאשר הלסת התחתונה שקועה או בולטת. ניתוח לסת תחתונה יבחר במצבים בהם קיימת חוסר התאמה בסגר עם הלסת העליונה שמקורה בגדילה או בהיעדר צמיחה מספקת של הלסת התחתונה.מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע כולו בתוך חלל הפה במטרה להימנע מצלקות חיצוניות בפנים. 


במהלך הפעולה מבצע כירורג הפה והלסת חתך בעצם באמצעות מסורית קטנה, המאפשר לו לפצל את הלסת בצורה מבוקרת. לאחר הזזת הלסת למיקומה התקין היא מוחזקת על-ידי ברגים קטנים או לוחיות.ניתוח לסת עליונה

ניתוח זה מבוצע כאשר הלסת העליונה שקועה או בולטת ואין התאמה בסגר עם הלסת הנגדית התחתונה. מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע כולו מתוך חלל הפה. במהלך הניתוח כירורג פה ולסת מבצע חתך בחלקה הפנימי של השפה העליונה על מנת לאפשר גישה נוחה לעצם הלסת העליונה. 


בעזרת מסורית קטנה, מנסר את הלסת העליונה ובכך מאפשר את הזזת הלסת וקיבועה במיקומה החדש, בהתאם לתכנית הטיפול בעזרת לוחיות זעירות וברגים. לאחר מכן, מחזירים את החניכיים למקומם בעזרת תפרים שיתמוססו בתוך 2-3 שבועות.


גומיות עדינות מונחות בין השיניים למספר ימים לשם יצירת סגר "חדש". במקרים נדירים יש צורך לקשור את השיניים יחדיו לפרק זמן קצר. 


מכיוון שניתוח זה משנה את תווי הפנים הוא מלווה, בדרך כלל, גם בניתוח לתיקון עמדת הסנטר לצורך שיפור ההרמוניה בתווי הפנים.ניתוח סנטר

גם במקרה זה הגישה הנה תמיד מתוך חלל הפה ללא השארת צלקות חיצוניות בעור הפנים.


גישה לעצם הסנטר נעשית על-ידי חתך בחלקה הפנימי של השפה התחתונה דרך החניכיים ולאחר מכן, בעזרת מסורית קטנה, מנסרים את עצם הסנטר על מנת לאפשר תנועה של הסנטר.


בשלב זה מזיזים את הסנטר למיקומו החדש תוך התחשבות בדרישות אסתטיות. מקבעים את עצם הסנטר על-ידי לוחיות או ברגים ומחזירים את החניכיים למקומם בעזרת תפרים שיתמוססו בתוך 2-3 שבועות.


הכתבה נכתבה על-ידי ד"ר דבורה שוורץ-ארד, מומחית לכירורגיה פה ולסת מקימת מרכז כירורגי שוורץ-ארד, בשיתוף עם מערכת אינפומד. לאתר המרכז לחצו כאן.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דבורה שוורץ-ארד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי אחותי האוטיסטית גלית 25/02/2020 20:44
  • היי, יש לי אחות עם צרכים מיוחדים. כל פעם שהיא לועסת נשמעים חריקות של השיניים בזמן האכילה.!! האם זה אומר שיש בעיה במבנה הלסת? תודה

  • + הוסף תגובה
שלפוחיות בלשון אהוד 23/02/2020 23:22
  • שלום ד"ר, שמתי לב להופעת שלפוחיות אדומות קטנות בגודל 2 מ"מ על בסיס הלשון,אינו כואב, אינו מגביל בבליעה, אני לא מעשן, בן 23. במה עלי לחשוד?

  • + הוסף תגובה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!