זקוקים לניתוח אורתוגנטי? כל המידע החיוני לפני ביצוע ההליך

סובלים מא-סימטריה בפנים, מפנים מאורכות, סנטר בולט או שקוע, מלסת עליונה שקועה, או מלסת תחתונה שקועה או בולטת? ניתוח אורתו - כירורגי (אורתוגנטי) יתקן את היחס הבין לסתי ואת בעיית סגר הלסתות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 31/01/2019


ניתוח אורתו- כירורגי נדרש כאשר אין התאמה בין הלסת העליונה והלסת התחתונה. אי ההתאמה בין הלסתות מתבטאת ברוב המקרים בהפרעה או בא-סימטריה בפנים אשר ניתנת לזיהוי הן במבט קדמי, והן במבט צדי (פרופיל); הלסת העליונה או התחתונה יראו בולטות או שקועות באופן חריג. 


כירורגיה אורתו-כירורגית מהווה פתרון אידיאלי במצבים בהם יישור השיניים (הטיפול האורתודנטי) אינו מהווה טיפול מספק לפתרון בעיית הא-סימטריה.


ההתערבות הכירורגית משפרת לא רק את מראה הפנים, אלא גם מביאה את השיניים לסגר נכון, מה שמבטיח תפקוד טוב יותר של מערכת הלעיסה ומערכת הנשימה. אילו תסמינים יעידו על חוסר התאמה בין הלסתות, מהן הבדיקות אותן צריך לבצע טרם להחלטה על הטיפול ואילו טיפולים יכולים לסייע בפתרון הבעיה? כל המידע בכתבה הבאה.
טכנולוגיה וניתוח אורתוגנטי

דר' שוורץ-ארד, כירורגית פה ולסת בעלת ניסיון רב שנים, משתמשת בשיטות מחשוב עדכניות ומודלים תלת ממד ממוחשבים, על מנת להציג את הגישה הניתוחית המותאמת לבעיה הספציפית ממנה סובל המטופל. שימוש ברנטגן מקיף לפנים, יחד עם תוכנת הדמיה, תדגים את השיפור הצפוי במנשך וביחס הבין-לסתי. כל אלה יעזרו יסייעו למטופל להבין את התהליך הכירורגי, היקפו, והתועלת הצפויה מהניתוח עוד לפני התחלתו.
שימוש ברנטגן מקיף לפנים, יחד עם תוכנת הדמיה, תדגים את השיפור הצפוי במנשך וביחס הבין-לסתי
מהם התסמינים הקליניים שיעידו כי יש בעיה?

קיימים מספר תסמינים שיעידו על חוסר התאמה בין הלסתות:

• צמיחה יתרה, מועטה, או א-סימטרית של לסת אחת או של שתי הלסתות.

• קושי בלעיסה ובליעה.

• קושי בנשימה - נשימה כרונית מהפה עם שפתיים יבשות וחניכיים מדממות.

• הפרעות שינה הנובעות מקשיי בנשימה כגון: הפסקת נשימה בזמן השינה או נחירות קושי בדיבור.

• מנשך פתוח (השיניים הקדמיות/אחוריות אינן נפגשות).

• סנטר שקוע או סנטר בולט.

• חוסר יכולת להפגיש את השפתיים ללא מאמץ.

• כאב כרוני במפרקי הלסתות.

• שחיקת שיניים.

• פגם אסתטי בפנים: 

- לסת עליונה בולטת וארוכה אשר גורמת בדרך כלל למראה פנים מוארך במיוחד, קושי בסגירת השפתיים וחיוך חושף חניכיים.

- לסת תחתונה בולטת גורמת למראה "כועס".

סנטר בולט או א-סימטרי.

- סנטר שקוע.מהו מקור הבעיה?

התסמינים יכולים להופיע באופן גנטי, או מולד או כתופעה נרכשת בעקבות השפעה סביבתית, טראומה(חבלה), הסרת גידולים, עקירת שיניים וכשלון טיפול בשתלים.
קראו עוד: מתי חייבים לעקור שיני בינה?אילו בדיקות יש לבצע לפני תחילת טיפול?

לפני התחלת כל טיפול, יש צורך בביצוע צילומי פנים ורנטגן מתאימים. בנוסף תתבצע פגישת התייעצות עם רופא מומחה לכירורגית פה ולסת ועם אורתודנט (מומחה ליישור שיניים) שתכלול גם בדיקה מקיפה.כיצד מתבצע ההליך?

ההליך מתבצע  ב-3 שלבים:

שלב 1: יישור שיניים

יישור שיניים כטיפול מקדים בעזרת סמכים ("גשר") או באמצעות פלטות שקופות. שלב זה מבוצע על ידי אורתודנט. 


שלב 2: ניתוח אורתו-כירורגי 

שלב זה מבוצע על ידי כירורג פה ולסתות, הבאת הלסתות ו/ או הסנטר למקומן הרצוי.


שלב 3: יישור השיניים להעמדתן הסופית בקשת

שלב זה מבוצע על ידי אורתודנט.


במקרים בהם נחוץ רק תיקון סנטר מבוצע ישירות שלב 2 בלבד ללא נחיצות טיפול אורתודנטי מקדים (שלב 1) או סופי (שלב 3).
טיפול אורתוגנטי מתבצע בשלושה שלבים: יישור שיניים, ניתוח אורתו כירורגי ולבסוף יישור שיניים נוסף להעמדת השיניים בקשת
מהם סוגי הטיפולים הקיימים לחוסר התאמה בין הלסתות?

ניתוח לסת תחתונה

ניתוח זה מבוצע כאשר הלסת התחתונה שקועה או בולטת. ניתוח לסת תחתונה יבחר במצבים בהם קיימת חוסר התאמה בסגר עם הלסת העליונה שמקורה בגדילה או בהיעדר צמיחה מספקת של הלסת התחתונה.מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע כולו בתוך חלל הפה במטרה להימנע מצלקות חיצוניות בפנים. 


במהלך הפעולה מבצע כירורג הפה והלסת חתך בעצם באמצעות מסורית קטנה, המאפשר לו לפצל את הלסת בצורה מבוקרת. לאחר הזזת הלסת למיקומה התקין היא מוחזקת על-ידי ברגים קטנים או לוחיות.ניתוח לסת עליונה

ניתוח זה מבוצע כאשר הלסת העליונה שקועה או בולטת ואין התאמה בסגר עם הלסת הנגדית התחתונה. מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע כולו מתוך חלל הפה. במהלך הניתוח כירורג פה ולסת מבצע חתך בחלקה הפנימי של השפה העליונה על מנת לאפשר גישה נוחה לעצם הלסת העליונה. 


בעזרת מסורית קטנה, מנסר את הלסת העליונה ובכך מאפשר את הזזת הלסת וקיבועה במיקומה החדש, בהתאם לתכנית הטיפול בעזרת לוחיות זעירות וברגים. לאחר מכן, מחזירים את החניכיים למקומם בעזרת תפרים שיתמוססו בתוך 2-3 שבועות.


גומיות עדינות מונחות בין השיניים למספר ימים לשם יצירת סגר "חדש". במקרים נדירים יש צורך לקשור את השיניים יחדיו לפרק זמן קצר. 


מכיוון שניתוח זה משנה את תווי הפנים הוא מלווה, בדרך כלל, גם בניתוח לתיקון עמדת הסנטר לצורך שיפור ההרמוניה בתווי הפנים.ניתוח סנטר

גם במקרה זה הגישה הנה תמיד מתוך חלל הפה ללא השארת צלקות חיצוניות בעור הפנים.


גישה לעצם הסנטר נעשית על-ידי חתך בחלקה הפנימי של השפה התחתונה דרך החניכיים ולאחר מכן, בעזרת מסורית קטנה, מנסרים את עצם הסנטר על מנת לאפשר תנועה של הסנטר.


בשלב זה מזיזים את הסנטר למיקומו החדש תוך התחשבות בדרישות אסתטיות. מקבעים את עצם הסנטר על-ידי לוחיות או ברגים ומחזירים את החניכיים למקומם בעזרת תפרים שיתמוססו בתוך 2-3 שבועות.


הכתבה נכתבה על-ידי ד"ר דבורה שוורץ-ארד, מומחית לכירורגיה פה ולסת מקימת מרכז כירורגי שוורץ-ארד, בשיתוף עם מערכת אינפומד. לאתר המרכז לחצו כאן.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דבורה שוורץ-ארד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ולחץ בלסת ובאוזן לאחר תאונה עידו 10/11/2019 23:39
 • שלום רב, לפני כמספר שבועות עברתי תאונת דרכים ברכב וחוויתי צליפת שוט בצוואר. ישר לאחר התאונה התחלתי להרגיש לחץ באזור הרקה, העין, האוזן והלסת, ובנוסף הלסת חורקת ומוציאה ״קליקים״. כל זה רק בצד הימני של הפנים. אציין שכבר מספר שנים אני אוכל רק עם צד שמאל של הפה בגלל שן בעייתית בצד ימין שלא טיפלתי בה אך עד התאונה לא חשתי בשום בעיה בלסת. מה לדעתך הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה?

 • + הוסף תגובה
שלום עידו ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:47
 • כנראה שמדובר בבעיה בשרירי ובדיסק של המפרק. ממליץ להגיע למומחה לפה ולסת העוסק בבעיות מפרקים

 • + הוסף תגובה
שיני בינה מיכאל 10/11/2019 23:20
 • ד״ר נבות שלום, בבדיקה אצל רופאת השיניים לגבי שן טוחנת בעייתית נאמר לי שיש לי שן בינה כלואה וצריך לעקור אותה, בנוסף אמרה שצריך גם לעקור את שן הבינה שמעליה כי אם היא תישאר לבד היא גם תתחיל לעשות בעיות ולצמוח הלאה. אציין השיניים לא נוגעות כיום אחת בשניה, צומחות בצורה ישרה ומסודרת, ושמעבר לכך אחת שהתעסקתי יותר מדי עם השן לאחר הטיפול ונוצרה דלקת תודה לאל לא היו לי איתה בעיות עד כה. יש לי מספר שאלות בנושא ואשמח לעזרתך רציתי לדעת עד כמה נחוץ לבצע עקירה במקרה כזה? ובמידה ועוקרים את השן הכלואה שלמטה עד כמה נחוץ לעקור גם את זאת שמעליה שלא כלואה? ומעבר לכך במידה ואני מחליט שלא לעקור וגם יתחילו להיווצר בהמשך דלקות, ובכל זאת אשאיר את השן, האם מעבר לאי הנוחות שגורמת הדלקת יש סכנה נוספת לבריאות הכוללת של הפה והשיניים הסובבות? בנוסף רציתי לדעת מספר דברים על הפרוצדורה עצמה, האם עקירה כירורגית בהכרח דורשת תפרים? במידה ויש תפרים האם הם ״מתמזגים״ עם הגוף או שצריך לחזור למרפאה על מנת להוציא אותם? בממוצע כמה זמן צפויים להרגיש כאב לאחר ההליך, באילו אזורים ובאיזו עוצמה?

 • + הוסף תגובה
שלום מיכאל ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:43
 • לגבי הצורך לעקור את הבינה התחתונה אין לי נתונים לא יכול המליץ אשמח לבדוק. לגבי השן העליונה ניתן להמתין 3 חושדים לאחר עקירת התחתונה ולראות האם יש שינוי במנח השן ואז להחליט. לא ממולץ להשאיר שן שכבר היתה דלקת בעטיה. דלקות אלא עלולולת להגיע למצב מסכן חיים. להפחתת רמת הכאב לאחר עקירה בדרך כלל אופטלגין מספיק

 • + הוסף תגובה
בעיות בשרירי הלסת לימור 10/11/2019 16:19
 • לאחר טיפול ארוך עם הרדמה אצל שיננית התחלתי לסבול מכאבים בשרירי הלסת. בהתייעצות עם מומחה פה ולסת התחלתי טיפול תרופתי פלוס מעבר לתזונה רכה ופיזיותרפיה והכאב חלף תוך כמה שבועות. כעת יש לי טיפול שורש ו2 עקירות שצריכה לבצע. חוששת שהבעיות יחזרו עם הלסת בעקבות הזריקות או הטיפול. האם במקרה כזה כדאי לשקול טיפול בהרדמה מלאה? האם זה עשוי להפחית את הסיכויים לבעיות בשרירי הלסת?

 • + הוסף תגובה
שלום לימור ד"ר נבות גבעול 11/11/2019 23:26
 • אין צורך הרמה מלאה. יש להקפיד על טיפול קצרים עד חצי שעה. ובמקרה הצורך לפצל למספר טיפולים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!