ניתוח החלפת כתף הפוכה: כל השיטות – והיתרונות

מהו ניתוח החלפת כתף הפוכה, כיצד מתבצע ואיזו גישה תאפשר חזרה לפעילות מיד לאחר הניתוח ותצמצם את שיעור הסיבוכים הכרוכים בפעולה הכירורגית? כל המידע בפנים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/05/2019


ניתוח החלפת כתף  הפוכה הוא ניתוח שכולל שינוי של מבנה הכתף עבור אלה הסובלים מבעיה חמורה באזור. הניתוח מיועד לאנשים הסובלים מקרעים גדולים בגידי שרוול מסובב אשר אינם ניתנים לתיקון, לאלה הסובלים משחיקת סחוס מתקדמת, וכן לחולים עם שברים מרוסקים בראש עצם הזרוע. ניתוחים אלו מבוצעים לרב בחולים בני 70 ויותר, אך הם עשויים להתבצע גם בחולים צעירים יותר במקרים מיוחדים. הניתוח להחלפת כתף הפוכה מתבצע כדי לאפשר למטופלים המבוגרים לחזור לתפקוד יומיומי ולהפחית את הכאבים המורגשים באזור הכתף עקב הפגיעה.כיצד מתבצע ניתוח החלפת כתף הפוכה?

במהלך הניתוח משנה הרופא המנתח את מבנה הכתף, כך שהחלק המפרקי הקמור (העגול), מורכב בחלקו הפנימי של המפרק, והחלק המפרקי הקעור מורכב בעצם הזרוע. שינוי זה מאפשר לעצב את הכתף בצורה טובה יותר, ולחזק את שריר הדלטואיד הפעיל (השריר אשר המכסה את מפרק הכתף ואחראי על הרמת הזרוע מן הצד(, כדי לאפשר לו להרים את היד לפנים ולצד בכוחות עצמו.מהן תוצאות הניתוח?

ברוב המקרים, לאחר הניתוח המחלימים מרימים את היד ומתפקדים היטב. אולם, היד אינה חזקה כמו כתף בריאה. הניתוח מסייע בהורדת רמות הכאב ממנו סובלים המטופלים לפני הניתוח. חשוב לציין כי מטרת הניתוח היא לאפשר למטופלים המבוגרים בני ה-70 ומעלה לחזור לפעילות יומיומית ולא לעבודה הכרוכה במאמץ פיזי רב. 

מהן הגישות הניתוחיות לביצוע ניתוח החלפת כתף הפוכה?


ניתוח בגישה העליונה 

גישה זו כוללת פיסוק של שריר הדלטואיד, כדי לאפשר כניסה לאזור שצריך להיות מנותח.


ניתוח בגישה קדמית 

גישה זו כוללת כניסה אל האזור המנותח בין שרירי הדלטואיד לפקטורליס בקדמת הכתף. גישה זו נחשבת לבטוחה יותר, שכן קיים סיכוי מופחת לפגיעה בעצב אקסילרי שנמצא קרוב לאזור הניתוח בגישה העליונה. כמו כן, בגישה הקדמית אין צורך בקילוף חלקי של שריר הדלטואיד מאחיזתו, כמו שנעשה בגישה העליונה. החיסרון בגישה הקדמית היא שיש צורך בניתוק הגיד הקדמי, (סבסקפולריס) לשם ביצוע הניתוח, ולאחר מכן לחברו מחדש.


ניתוח בגישה קדמית תוך שימור גיד הסבסקפלוריס

לאחרונה ניתן לבצע את הניתוח בגישה הקדמית, תוך שימור של גיד הסבסקפלוריס. היתרונות הברורים של גישה זו כוללים הפעלה מידית של החולים לאחר הניתוח (שכן אין עוד צורך להמתין לחיבור הגיד טרם התחלת ההפעלה). בנוסף, ניתוח זה כרוך בשיעור פחות של סיבוכים, כמו חוסר איחוי של הגיד, הקיימים בגישה הרגילה. 


ניתוח בגישה זו מתאים לרב החולים הזקוקים להחלפה הפוכה אך לא לכולם, והוא אינו מתאים לניתוח המתבצע  בשל שבר בכתף. ניתוח בגישה זו נעשה בארץ כיום בלעדית על-ידי ד"ר לאופר הן בבי"ח הילל יפה, והן בניתוחים שמבוצעים במערכת הפרטית. מה צפוי לי לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח שמשמר את הגיד הקדמי -  החולה צפוי להשאר בבית החולים יומיים עד שלושה. מיד לאחר הניתוח ניתן להתחיל בטיפול פיזיותרפי, זאת בהתאם לרמת הכאב. היד צפויה להיות במתלה לנוחיות החולה למשך שבוע שבועיים. 


מותר שימוש ביד לצורך רחצה ואכילה, להתלבש ולהתפשט, וכדומה. חודש מיום הניתוח מותרת חזרה לנהיגה. טיפול פיזיותרפי צפוי להמשך עד 3 חודשים מיום הניתוח.הכתבה בשיתוף עם ד"ר לאופר מנהל יחידת הכתף והמרפק בבי"ח הילל יפה ומנתח גם במסגרות פרטיות שונות. כתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גיל לאופר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Acj תום 25/02/2019 16:01
 • שלום דר אני היייתי בחופשת סקי ונפלתי כרגע אובחנתי עם acj רמה שלוש. רציתי לדעת מה הטיפול המומלץ ומשך התהליך והאם אני אחזור לתפקוד רגיל?

 • + הוסף תגובה
פריקת מפרק ACJ דר' ירון סלע 27/02/2019 10:04
 • שלום רב תום, ותודה על פנייתך ! חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף, דרגת הדפורמציה והנפיחות. יש לעבור על צילומי הרנטגן ולראות האם אכן מדובר בדרגה 3 (מתוך 6 דרגות חומרה, לפי קלסיפיקצייה רוקווד)." "כלל אצבע" אומר, שלרוב בדרגות 1-2 הטיפול אינו ניתוחי. בדרגות 4-6, לרוב הטיפול ניתוחי. דרגה 3 הינה גבולית ונמצאת "בתחום האפור". לאור זאת חשוב "לתפור" את הטיפול הנכון למטופל המסוים. אינני מכיר אותך, ולא יכול לייעץ לך ישירות. במידה ותחפוץ בעזרה ישירה ואישית יותר, אני זמין לתקשורת בערוצים המקובלים באתר. בברכה,

 • + הוסף תגובה
Acj פתוח דוד 09/12/2019 00:28
 • בדקו אותי באולטסאונד ורשום acj פתוח מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
Acj פתוח דר' ירון סלע 09/12/2019 13:13
 • שלום רב דוד, ותודה על פנייתך ! הבדיקה מציינת שיש הרחבה של המפרק. יש סיבות שונות לכך. חבלתיות או כרוניות לדוגמה. חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף בבדיקה הגופנית, ולקחת את תשובת האולטרסאונד בקונוטציה הנכונה, לפי ממצאי הבדיקה הגופנית. לרוב, מומלץ גם לבצע בדיקת רנטגן מכוונת לכתף על מנת לראות את המבנה הגרמי (עצם וסחוס מפרקי) בצורה טובה יותר. אינני יודע מה תלונותיך ומה הטיפול שקיבלת עד כה. ולכן, אינני יכול לייעץ לך ישירות ללא בדיקתך. במידה ותחפוץ בעזרה אשמח לעזור. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
בנוגע לacj הפתוח. דוד 09/12/2019 13:35
 • דר' סלע שלום רב. בהמשך לשיחתינו ובדיקתך אציין כי נפגעתי ע"י אוטו לפני כשבועיים בתאונת דרכים במהירות גבוהה כהולך רגל. עשיתי צילומי רנגנט וסיטי בתל השומר מיד אחר התאונה. נחבלתי רק בכתף ימין אשר התנפחה קצת וכתוצאה מהנפיחות היא לא תפקדה כראוי עם כאבים כשבוע. הכאב ירד מיום ליום וכיום לאחר שבועיים היא כמעט לא כואבת ויש רוטציה של 360 עדיין עם קצת בעיות כנראה עדיין מחלימה כי יש טיפ טיפה נפיחות עדיין למרות ש90 אחוז ממנה כבר ירד. חשבו שיש לי קרעים ברצועות או בגידים ובבדיקת הסיטי נקבע שאין. אך מה שרשום זה שהacj פתוח. השאלה שלי האם "פתוח" משמעותו "קרע" או שזה באמת סתם נפיחות סתמית שיורדת לבדה גם ככה מידי יום ביומו. ואני שואל אותך כי יש לי mri עוד כחודש ועד אז אני לא יראה אורטופד או מומחה לכתף מה שמפחיד אותי כי נראה לי שפרקתי הכתף. אשמח אם תאיר פניי בנוגע למה זה "acj פתוח, בלתי סדיר עם תפיחות של הרקמה הרכה מעליו עוד נכתב כי "לא נראתה צביטה" ?. תודה ויום טוב.

 • + הוסף תגובה
פריקת כתף דוד 09/12/2019 00:17
 • שלטם רב נבדקתי באולטרה סאונד ורשם לי שהacj שלי פתוח מה זה אומר? עוד נאמר שהוא בלתי סדיר עם תפיחות של הרקמה מעליו

 • + הוסף תגובה
פריקת כתף דר' ירון סלע 09/12/2019 13:18
 • שלום רב דוד, ותודה על פנייתך ! הבדיקה מציינת שיש הרחבה של המפרק. יש סיבות שונות לכך. חבלתיות או כרוניות לדוגמה. ציינת בכותרת (פריקת כתף) האם אכן נחבלת? מי אבחן אותך? חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף בבדיקה הגופנית, ולקחת את תשובת האולטרסאונד בקונוטציה הנכונה, לפי ממצאי הבדיקה הגופנית. לרוב, מומלץ גם לבצע בדיקת רנטגן מכוונת לכתף על מנת לראות את המבנה הגרמי (עצם וסחוס מפרקי) בצורה טובה יותר. אינני יודע מה תלונותיך ומה הטיפול שקיבלת עד כה. ולכן, אינני יכול לייעץ לך ישירות ללא בדיקתך. במידה ותחפוץ בעזרה אשמח לעזור. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
ארתוגרפיה של הכתף אילנה 09/12/2019 10:46
 • שלום, הבן שלי עשה לפני כחודש ארתוגרפיה בשל כאבים שיש לו בכתף מזה תקופה בזמן פעילות גופנית. לאחר הבדיקה הוא סבל מכאבים עזים במקום שבו הוזרק לו החומר. הגענו למיון בעקבות הכאבים העזים שהיו לו. במיון קיבלת שיכוך כאבים ונאמר לנו ללכת לאורטופד להמשך טיפול. הכאבים העזים עברו רק לאחר מספר ימים עם נטילת משכבי כאבים רבים. היום כמעט כחודש לאחר הבדיקה הוא עדיין מרגיש כאב בתנועות מסוימות. לתלונתו יש כאב חד שמרגיש אותו כאשר עושה תנועות חדות עם הכתף. שאלתי היא האם ייתכן שבמתן הזריקה לצורך הבדיקה פגעו לו במשהו שגרם לו את כל הנ"ל? מה אתה ממליץ לנו לעשות?

 • + הוסף תגובה
ארתוגרפיה של הכתף דר' ירון סלע 09/12/2019 13:17
 • שלום רב אילנה, ותודה על פנייתך ! אינני יכול לענות לגופו של מקרה ללא בדיקתו. כמו כן, לא נכחתי בבדיקה עצמה ואינני יכול להתייחס למקרה של בנך. כן אומר, שידוע פעמים רבות על כאב לאחר הזרקה לכתף בבדיקה זו. הכאב שונה בעוצמתו מאדם לאדם לפי סף הכאב ומבודק לבודק לפי יכולות ההזרקה שלו והטכניקה וכמות החומר שהוזרקה. כפי שניתן להבין ישנם הרבה פרמטרים משתנים שיכלו לגרום לתוצאה שציינת. אני מייעץ לראות מומחה כתף בהקדם. אני זמין לסייע במידה ותחפצו. אאחל לבנך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!