ניתוח החלפת כתף הפוכה: כל השיטות – והיתרונות

מהו ניתוח החלפת כתף הפוכה, כיצד מתבצע ואיזו גישה תאפשר חזרה לפעילות מיד לאחר הניתוח ותצמצם את שיעור הסיבוכים הכרוכים בפעולה הכירורגית? כל המידע בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/05/2019ניתוח החלפת כתף  הפוכה הוא ניתוח שכולל שינוי של מבנה הכתף עבור אלה הסובלים מבעיה חמורה באזור. הניתוח מיועד לאנשים הסובלים מקרעים גדולים בגידי שרוול מסובב אשר אינם ניתנים לתיקון, לאלה הסובלים משחיקת סחוס מתקדמת, וכן לחולים עם שברים מרוסקים בראש עצם הזרוע. ניתוחים אלו מבוצעים לרב בחולים בני 70 ויותר, אך הם עשויים להתבצע גם בחולים צעירים יותר במקרים מיוחדים. הניתוח להחלפת כתף הפוכה מתבצע כדי לאפשר למטופלים המבוגרים לחזור לתפקוד יומיומי ולהפחית את הכאבים המורגשים באזור הכתף עקב הפגיעה.כיצד מתבצע ניתוח החלפת כתף הפוכה?

במהלך הניתוח משנה הרופא המנתח את מבנה הכתף, כך שהחלק המפרקי הקמור (העגול), מורכב בחלקו הפנימי של המפרק, והחלק המפרקי הקעור מורכב בעצם הזרוע. שינוי זה מאפשר לעצב את הכתף בצורה טובה יותר, ולחזק את שריר הדלטואיד הפעיל (השריר אשר המכסה את מפרק הכתף ואחראי על הרמת הזרוע מן הצד(, כדי לאפשר לו להרים את היד לפנים ולצד בכוחות עצמו.מהן תוצאות הניתוח?

ברוב המקרים, לאחר הניתוח המחלימים מרימים את היד ומתפקדים היטב. אולם, היד אינה חזקה כמו כתף בריאה. הניתוח מסייע בהורדת רמות הכאב ממנו סובלים המטופלים לפני הניתוח. חשוב לציין כי מטרת הניתוח היא לאפשר למטופלים המבוגרים בני ה-70 ומעלה לחזור לפעילות יומיומית ולא לעבודה הכרוכה במאמץ פיזי רב. 

מהן הגישות הניתוחיות לביצוע ניתוח החלפת כתף הפוכה?


ניתוח בגישה העליונה 

גישה זו כוללת פיסוק של שריר הדלטואיד, כדי לאפשר כניסה לאזור שצריך להיות מנותח.


ניתוח בגישה קדמית 

גישה זו כוללת כניסה אל האזור המנותח בין שרירי הדלטואיד לפקטורליס בקדמת הכתף. גישה זו נחשבת לבטוחה יותר, שכן קיים סיכוי מופחת לפגיעה בעצב אקסילרי שנמצא קרוב לאזור הניתוח בגישה העליונה. כמו כן, בגישה הקדמית אין צורך בקילוף חלקי של שריר הדלטואיד מאחיזתו, כמו שנעשה בגישה העליונה. החיסרון בגישה הקדמית היא שיש צורך בניתוק הגיד הקדמי, (סבסקפולריס) לשם ביצוע הניתוח, ולאחר מכן לחברו מחדש.


ניתוח בגישה קדמית תוך שימור גיד הסבסקפלוריס

לאחרונה ניתן לבצע את הניתוח בגישה הקדמית, תוך שימור של גיד הסבסקפלוריס. היתרונות הברורים של גישה זו כוללים הפעלה מידית של החולים לאחר הניתוח (שכן אין עוד צורך להמתין לחיבור הגיד טרם התחלת ההפעלה). בנוסף, ניתוח זה כרוך בשיעור פחות של סיבוכים, כמו חוסר איחוי של הגיד, הקיימים בגישה הרגילה. 


ניתוח בגישה זו מתאים לרב החולים הזקוקים להחלפה הפוכה אך לא לכולם, והוא אינו מתאים לניתוח המתבצע  בשל שבר בכתף. ניתוח בגישה זו נעשה בארץ כיום בלעדית על-ידי ד"ר לאופר הן בבי"ח הילל יפה, והן בניתוחים שמבוצעים במערכת הפרטית. מה צפוי לי לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח שמשמר את הגיד הקדמי -  החולה צפוי להשאר בבית החולים יומיים עד שלושה. מיד לאחר הניתוח ניתן להתחיל בטיפול פיזיותרפי, זאת בהתאם לרמת הכאב. היד צפויה להיות במתלה לנוחיות החולה למשך שבוע שבועיים. 


מותר שימוש ביד לצורך רחצה ואכילה, להתלבש ולהתפשט, וכדומה. חודש מיום הניתוח מותרת חזרה לנהיגה. טיפול פיזיותרפי צפוי להמשך עד 3 חודשים מיום הניתוח.הכתבה בשיתוף עם ד"ר לאופר מנהל יחידת הכתף והמרפק בבי"ח הילל יפה ומנתח גם במסגרות פרטיות שונות. כתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גיל לאופר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח כתף ארתוסקופיה רון 28/05/2020 22:34
 • היי ירון עברתי ניתוח בכתף -ארתוסקופיה- רציתי לשאול אותך למה אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח? מה הסיבה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח כתף ארתרוסקופי דר' ירון סלע 28/05/2020 23:01
 • שלום רב רון, ותודה על פנייתך. ישנם ניתוחים שונים בכתף, הנובעים מפתולוגיות שונות בכתף. עלי לקבל אינפורמציה על סוג הפתולוגיה במקרה שלך אשר היוותה אינדיקציה לניתוח, מה הניתוח שבוצע, ומה התוכנית השיקומית שהוגדרה לך. אמירה מסוג "...אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח"... היא כוללנית מידי. נא פרט. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה רחל 27/05/2020 13:06
 • אני בת 61 ביום ראשון נפלתי ברחוב ונלקחתי למיון על ידי בעלי עשו צילום כתף וכתבו בצילום שבר gt עם תזוזה קלה ושחר רו אותי הבחתה עם מתלה לא יכולה לתפקד בכלל כאבים עזים נוטלת טיפות אופטלגין וכדורי סולדיאר טראמל נראה לי .השאלה כמה זמן צריך להיות ככה עם המתלה כמה זמן החלמה מה הטיפול הנדרש לא הוסבר לי כלום בבית החולים אשמח לעזרה ויעוץ מה לעשות .תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה דר' ירון סלע 27/05/2020 14:13
 • שלום רב רוחל, ותודה על פנייתך ! תחילה רחל, אני שמח בשבילך שהשבר המתואר לא חמור יותר. יש סוגים שונים של שברים סביב הכתף, וממה שתארת, המקרה שלך קל יחסית ולרוב, לא מצריך התערבות ניתוחית. כמומחה כתף, אני כמובן זמין לייעוץ וטיפול ישיר, אך לא דרך הפורום. הפורום עוסק בנושאים קולקטיבים עקרוניים כאינפורמציה לציבור הרחב. את מוזמנת לפנות אלי ישירות ויותר מאשמח לסייע במהירות. לרוב, שברים מהסוג המתואר מצריכים כ 6 שבועות של מתלה ליד על מנת לאפשר לשבר להתאחות. יש לבצע צילומי ביקורת לאורך התקופה ולוודא שאין תזוזה משנית בשבר. במידה ויש תזוזה לאורך הזמן, לעתים משנים אסטרטגיה והולכים לחדר ניתוח. אני מקווה שבמקרה שלך לא תהיה תזוזה לאורך זמן ותסתפקי בטיפול שמרני. לאחר התקופה הזו, לרוב מפסיקים שימוש במתלה ומתחיל השלב השיקומי הפיזיותרפי הנמשך מספר שבועות/חודשים... כל מקרה לגופו. לעתים יש בהמשך לברר עם בדיקת US לכתף , האם יש נזקים נלווים בגידים, בנוסף לשבר בעצם. יש לשקם בהדרגה את התנועה של הכתף, ויש לדעת מראש, בתיאום ציפיות ברור, שלא תמיד מוחזרת התנועה המלאה בכתף, ואף יתכן כאב ממושך. אאחל לך בריאות שלמה רחל, וחג שמח !

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה מלי 22/05/2020 14:19
 • כאבים בכתף בתוצאת mri חשד לאנכונדרומה בהומרס העליון בגודל 6 סמ אפשר הסבר??

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה דר' ירון סלע 24/05/2020 16:23
 • שלום רב מלי, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור מלי, אך ברשותך מספר שאלות לבירור ראשוני - 1. האם יש כאבים באזור? 2. האם הממצא היה מקרי והבירור המקורי היה לבעיה רפואית אחרת ? 3. בת כמה את ומה מצבך הרפואי הכללי ? 4. האם היה סיפור חבלתי ? 5. מה הטיפול שבוצע עד כה ? 6. מי בדק אותך , האם מומחה כתף או רופא אחר ? 7. האם בוצעו צילומי רנטגן ו/או US לאזור לפני ה MRI ? 8. האם יש רקע רפואי רלוונטי בעברך ? האם היית אצל מומחה אורטופד אונקולוגי בעבר ? ועוד ועוד... אנא ספקי לי מידע אודותייך מעבר לתיאור הלקוני, על מנת שאוכל לגבש דעה בנושא. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה מלי 24/05/2020 19:53
 • שלום דר אכן יש כאבים באיזור נשלחתי לmri בעקבות הכאב בת 49 סובלת מפיברומיאלגיה וקרוהן.לא זכורה לי חבלה.. פשוט כאבים שהתחילו לפני 4 חודשים כרגע לא בוצע שום טיפול למעט פיזיותרפיה של גלי הלם (לפני ידיעה על הממצא) נשלחתי עי האורטופד.. ביצעתי אולטרסאונד שהיה תקין... לא ביקרתי אצל אורופד אונקולוגי... למרות שקראתי לגבי הממצא..טרם חזרתי לאורטופד -זמינות תורים...

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה דר' ירון סלע 25/05/2020 19:20
 • חן חן על העדכון. כעת המצב קצת יותר ברור לי. כמובן, שללא בדיקתך, אינני יכול לבצע רפואה מכוונת מקרה בפורום קלקטיבי. בגדול אומר, וללא התחייבות למקרה שלך, שלרוב, ממצאים אלו בעצם הינם מקריים. לרוב , יש להשוות לצילומים בעבר ולראות האם היתה דינמיקה בגודל ומיקום. הבעיה היא, שלא תמיד יש בדיקות מהעבר להשוות אותן לממצא מההווה. הסיבה להתעיית עם אורטופד אונקולוגי היא שתחום זה זהו "לחם חוקם". זה אמנם לרוב נגע שפיר ולא מסוכן, אך אורטופד אונקולוגי יוכל לתת לך ההכוונה ובירור מקיפים ובחירת מסלול טיפול תואם לך. אאחל לך בריאות שלמה ובמהרה !

 • + הוסף תגובה
תטדה מלי 25/05/2020 20:47
בריאות שלמה דר' ירון סלע 26/05/2020 12:15

הצטרפו לאינדקס הרופאים!