כך תעשו זאת נכון: כל המידע על ניתוחי אף

ניתוח אף הוא אחד מההליכים הכירורגים הנפוצים ביותר והוא מתבצע לרוב מסיבות אסתטיות. קיימות שיטות שונות לביצועו, ואסטרטגיית הטיפול נבחרת בהתאם לבעיות האסתטיות שמצריכות טיפול ובהתייחס לרצונו ולהעדפותיו של המטופל. כיצד מתבצע הניתוח, מתי מומלץ לבצעו ומה חשוב לדעת לפני? מומחית עם כל התשובות

מאת: ד"ר רווית ינקו
ד"ר רוית ינקו
מומחית בכירורגיה פלסטית ורופאה בכירה במרכז לכירורגיה פלסטית
הצג טלפון מספר מקשר


האף הוא אחד האיברים הבולטים והמרכזיים ביותר בפנים שלנו. פעמים רבות אנשים אינם מרוצים ממראה האף שלהם ומצורתו, ועל כן מבקשים לשנותו. קיימות דרכים שונות המבטיחות לשנות ולעדן את מראה האף: בין אם טכניקות איפור מסוימות המעדנות את האף, ועד להליכים קוסמטיים המתבצעים באמצעות הזרקת חומרים שונים לגב אף או לבסיסו, הרשת מוצפת באינספור דרכים ופרסומים לשינוי מראה האף. 


למרות זאת, הדרך היעילה ביותר לטפל בבעיה אסתטית ניכרת באף, כמו לדוגמה גבנון בולט או קצה אף הפונה כלפי מטה, היא באמצעות ניתוח אף. ניתוח אף הוא פעולה כירורגית הכוללת הקטנה ועיצוב של אלמנטים שונים המרכיבים את האף, במטרה ליצור מראה אף טבעי והרמוני, אשר משתלב עם מבנה הפנים, תוך שמירה על הפונקציונליות של האף ויכולת נשימה תקינה. מבנה האף

ניתן לדמות את מבנה האף לאוהל סיירים: במרכז האף ניצבת המחיצה שתפקידה לחלק את חלל האף לשני חללים וליצור הפרדה בין הנחיריים. החלק של המחיצה המצוי בקדמת האף בנוי מסחוס, והחלק העליון שלה מורכב מעצם. בפן האסתטי, המחיצה קובעת את גובהו ואת אורכו של האף. המתאר העליון של המחיצה מייצר לנו את פרופיל האף. את מבנה האף ניתן לדמות לאוהל סיירים: במרכזו ניצבת מחיצה המחלקת את לחלל את חלל האף לשני חללים נפרדים


צדי האף משולים לקירות של אוהל הסיירים. גם הם, כמו המחיצה, עשויים מעצם בחלקם העליון ומסחוס בחלק התחתון. רוחב הסחוסים, צורתם, הזווית שלהם (אחד ביחס לשני) וחוזקם, קובעים את מראה האף שלנו וכן גם משפיעים על אופן הנשימה.צדי האף משולים לקירות האוהל. הם קובעים את מראה האף ומשפיעים על אופן הנשימה
מהו ניתוח אף?

ניתוח אף נועד כדי לסדר ולפסל את מרכיבי האף הטבעיים, לשם התאמתם למבנה וצורת הפנים בהתאם לרצונו של המטופל ובהתייחס למצב הבריאותי והפיזי. הניתוח עשוי לכלול הורדה של הגבנון (הבליטה שעל גב האף), הצרה של בסיס האף, עיצוב קצה האף, שינוי הזווית בין השפה לאף, הקטנת הנחיריים. ועוד פרוצדורות נוספות 


כ- 90% מהמטופלים שמעוניינים בניתוח אף, רוצים לבצעו מסיבות אסתטיות. למרות זאת, חלק מהמטופלים מגיעים לניתוח כדי לפתור חסימה בדרכי הנשימה העליונות, אך מבקשים במקביל גם לשפר את מראה האף. 


את ניתוח האף ניתן לבצע בהרדמה כללית, או בהרדמה מקומית עם טשטוש. בכל מקרה, הניתוח נפצח בהסננה של חומרי הרדמה מקומית בכל האף, כך שמעשה לא מורגש כל כאב והטשטוש או ההרדמה הכללית הם במינימום הנדרש בכדי שהמנותח ירדיש בנח. המטופל מגיע כשעתיים לפני הניתוח להכנה, הניתוח עצמו אורך כשעה עד שעתיים, בתלות במורכבותו, והוא משוחרר כמה שעות לאחר מכן,  ולרוב אין צורך באשפוז לילה.


ניתוח אף יכול להתבצע בשתי שיטות:

ניתוח אף בשיטה הסגורה 

במהלך ניתוח אף בשיטה הסגורה מבצעים חתכים בתוך האף פנימה דרך הנחיריים, כך שלרוב אין צלקות חיצוניות. הניתוח כולל עיצוב הסחוסים והעצם המרכיבים את שלד האף. 


ניתוח אף בשיטה הפתוחה

בניתוח בשיטה הפתוחה, מעבר לחתכים הפנימיים המתבצעים דרך הנחיריים, מבצעים גם חתך חיצוני בבסיס האף (החלק הצר ביותר של עמודת האף). כך ניתן להפשיל את העור מעל לסחוסים, לחשוף את מרכיבי האף ולטפל בהם בעזרת הסתכלות ישירה. 


איזו שיטה עדיפה?

למעשה, אין שיטה אחת עדיפה ולכל אחת מהטכניקות, הפתוחה או הסגורה, קיימים יתרונות וחסרונות. במצבים בהם מדובר בניתוח "פשוט" יחסית הכולל תיקון של גבנון קל, סחוסים גדולים מעט מהרגיל או קצה אף רחב, ניתוח בשיטה סגורה מספיק. הנפיחות לאחר ניתוח בשיטה הסגורה קלה יחסית ואין צורך בהוצאת תפרים. 


מנגד, במצבים בהם קיימת א-סימטריה בולטת, סטייה או שבר של מחיצת האף, או עור עבה באזור ניתוח בשיטה הפתוחה מאפשר טיפול מדוייק יותר בבעיות. ניתוח זה מאפשר לרופא המנתח מבט ישיר בכל האלמנטים של מבנה האף, כך ניתן להבין אילו מהם דורשים תיקון. בנוסף, בניתוח בשיטה הפתוחה ניתן להשוות בין שני צדיי האף ולטפל בבטחה במחיצה, תוך הורדת הסיכון לנקב. בנוסף, אם למנותח יש עור עבה מאוד, הניתוח בשיטה הפתוחה מאפשר ביצוע של תפרי עיצוב מדויקים ובמקרים מסוימים אף ניתן לדקק מעט את העור. הניתוח בשיטה הפתוחה מחייב ביצוע חתך של 5 מ״מ שכמעט לא נראה אפילו כבר בשלב בו מורידים את התפרים כעבור שבוע. ספיגת הנפיחות לאחר הניתוח נמשכת זמן רב יותר, אך מדובר בתופעת לוואי שמתגמדת אל מול ניתוח מדויק המספק תוצאות אסתטיות מיטביות. מתי מומלץ לבצע ניתוח אף?

ניתוחי אף מאד נפוצים בתקופות מעבר בחיים, כמו לדוגמה בתקופה שבין סוף התיכון לגיוס, או בזמן שבין סוף הצבא לתחילת הלימודים האקדמאים. למרות זאת, גם בגילאים מאוחרים יותר, כשההחלטה מתגבשת והתנאים מבשילים, ניתן לבצע שינוי במראה החיצוני של האף.


ניתוח אף אינו מומלץ למטופלים צעירים מאוד. בגילאים אלה, עצמות הפנים עדיין גדלות ומשתנות. כמו כן, בשלב זה לא ניתן לדעת מהי השפעת הניתוח על הצמיחה של שאר עצמות הפנים וכן גם על עצמות האף, והתוצאה עלולה להיות מוזרה ולא הרמונית.  צריך לזכור שההתבגרות והשלמת הצמיחה של עצמות הפנים בבנים היא יותר מאוחרת מבנות, ולכן בממוצע גברים מגיעים לניתוח כזה מאוחר יותר.מה קורה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח האף יהיה מגובס במשך שבוע עד עשרה ימים. כל עוד יש גבס, לא ניתן להרטיב אותו או לשטוף את הפנים. לאחר כשבוע ממועד הניתוח, מורידים את הגבס ומדביקים פלסטר על אזור הניתוח, אתו ניתן להתקלח כרגיל. במקרים מסוימים יוחדרו בסוף הניתוח טמפונים רפואיים לנחיריים, שמוסרים כעבור יום עד שבוע, כתלות במורכבות הניתוח. 


במקרים רבים לאחר הניתוח, תהיה תחושה של אף סתום, של רגישות באזור האף ועלולים להתפתח שטפי דם ונפיחות סביב העיניים. כדי להקל על תסמינים אלה, מומלץ לישון עם ראש מורם, להניח קומפרסים קרים על האף ולהשתמש בתרסיס מי מלח. לאחר כשבוע במרבית המקרים מורגש שיפור משמעותי. בחודש הראשון שלאחר הניתוח יש להימנע מהרכבת משקפיים וכחודשיים אחר הניתוח אין לבצע פעילויות ספורטיביות שעלולות לגרום לשבר באף. 


חשוב לציין כי כשנה לאחר הניתוח מראה האף משתנה ועל כן יש לגלות סבלנות. למרות ששינוי משמעותי יראה כבר עם הורדת הגבס לאחר כשבוע, אך בהמשך תיראה גם ירידה בבצקות ופרטי עיצוב האף יהפכו ברורים יותר. 


בחירת הרופא המנתח חיונית להצלחת הפעולה: טרם לביצוע הניתוח בררו מיהו הרופא המנתח, מה תחום המומחיות שלו וכמה ניתוחי אף הוא ביצע בעבר. ניתוח אף הוא ניתוח מסובך עם תוצאות פונקציונאליות ואסתטיות משמעותיות מאוד, המביאות מנתחים רבים להימנע מביצועו. את האף לא ניתן להסתיר, ולכן כדאי לבחור רופא מנתח בקפידה. כמובן שחשוב לבחור ברופא מנתח שיהיה פנוי לשאלות והתייעצות גם בסוף הניתוח ואחריו. ד"ר רוית ינקו מומחית בכירורגיה פלסטית, אסתטיקה, ניתוחים מיקרו-כירורגים משחזרים ומנהלת ניתוחי מוהס- פלסטיקה במרכז הרפואי איכילוב.  בנוסף לפעילותה ברפואה הציבורית לד״ר ינקו מרפאה פרטית לטיפולים וניתוחים אסתטים ורפואיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רוית ינקו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
//פורום ניתוחי אף

ד"ר יעקב בר

ד"ר יעקב בר
ד"ר יעקב בר מומחה בכירורגיה פלסטית, מנהל את מרפאתו הפרטית בתל אביב.בין השנים 2001-2010 שימש כרופא בכיר בבית חולים שערי צדק, ירושלים. לפני כן, שימש כרופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • לאחר ניתוח אף
 • שוהם
 • 19/02/2019 20:14
 • היי יעקב ביצעתי את הניתוח אצלך לפני כ-3 חודשים מאושרת עשית עבודה מושלמת ואין אחד שלא מפרגן . לאחר הניתוח השפה העליונה נהייתה יותר מורמת לא היה כך לפני הניתוח זה קשור ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לחץ באזור העצם
 • אביטל
 • 05/02/2019 12:17
 • שלום, עברתי אצלך ניתוח לפני שבועיים ואני כבר כמה ימים מרגישה לחץ על האף. תחושה דומה לתחושה של משקפיים שלוחצות על האף. הלחץ הזה עובר קצת במצב שכיבה. גם הנשימה פתאום פחות טובה ממוקדם ומי מלח לא עוזרים. זה נמשך ככה כבר 3 ימים. ויזואלית אני לא רואה משהו חריג. בנוסף, הקצה של האף מרגיש לי יותר תפוס/נמק ממקודם. אני ממש מתחננת לתשובה - ניסיתי להשיג אותך אבל אין שום אפשרות כזאת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לאחר ניתוח אף
 • דגנית
 • 06/02/2019 08:02
 • שלום ד"ר, לפני כ 8 שנים עברתי ניתוח אף, אני די מרוצה מהתוצאה אך מה שמפריע ומטריד אותי זה הקצה של האף , יש בליטה וגם הנחיר באותו צד יותר גבוה , האם אתה ממליץ לתקן את זה? יש סיכויים שזה השתפר? אני שוב מדגישה שאינני רוצה לשנות כלום באף חוץ ממה שציינתי תודה על המענה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר רוית ינקו ד"ר רוית ינקו
מומחית בכירורגיה פלסטית ורופאה בכירה במרכז... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ