//

החזרת שמיעה באמצעות הצמחת תאי שערה

עד היום לא ניתן היה לשקם שמיעה, אך מניסוי ביולוגי חדש עולה תמונה אופטימית יותר: המפתח לשיקום אובדן שמיעה עשוי להיות מצוי בצמיחה מחודשת של תאי שערה באוזן
כתבה פרסומית כתבת חסותבני אדם אינם יכולים לשנות מצב של אובדן שמיעה, אך מניסוי ביולוגי עולה כי במינים אחרים של בעלי חיים אולי מצוי המפתח לשינוי הבעיה הזו.   

 

התהליך שבו המוח מתרגם קולות הוא פשוט יחסית: תחילה נכנס קול לאוזן באמצעות גלי קול, ואלה נעים במורד האוזן עד שהם מגיעים לעור התוף. לאחר מכן, עור התוף רוטט ושולח רטטים אלו לעצמות שבאוזן התיכונה, שמגבירה אותן. לבסוף, תאי שערה הנמצאים באוזן הפנימית, בחלק שנקרא שבלול האוזן, אוספים את הרטטים והופכים אותם לאותות חשמליים שהמוח יכול לעבד. בעלי חיים משקמים את השמיעה שלהם

גיל או חשיפה מוגזמת לרעש חזק עלולים לגרום נזק לשבלול האוזן, וכתוצאה מכך לאובדן שמיעה קבוע. לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO), אובדן שמיעה ברמות שונות משפיע על כ-400 מיליון איש ברחבי העולם. ישנם אנשים שיחוו את אובדן השמיעה בצורה חמורה יותר מאחרים, והטיפול המסורתי כיום כרוך במכשירי שמיעה. היעילות של מכשירים אלו משתנה מאדם לאדם.


לצד כל אלה, כבר זמן רב ידוע שבעלי חיים כגון דגים וציפורים יכולים לשמור על השמיעה שלהם מפני נזקים באמצעות התחדשות של תאי שערה בשבלול האוזן. למעשה, היונקים הם בעלי החוליות היחידים שאינם מסוגלים לעשות זאת.קראו עוד: ליקוי שמיעה פתאומי: כל הגורמים, האבחון והטיפול בתופעה המבהילהבדיקת האוזן הפנימית

בשנת 2012 זיהו חוקרים קבוצה של קולטנים שאחראים לתהליך זה של התחדשות תאי השערה באוזן הפנימית. החוקרים כינו קבוצה זו בשם גורם גדילה אפידרמלי, או בקיצור EGF, אשר מפעיל תאי תמיכה במערכת השמיעה של ציפורים, ותאים אלו מעוררים את התהליך של התחדשות תאי שערה.   


במחקר החדש והמשותף של אוניברסיטת רוצ'סטר ובית חולים מסצ'וסטס שבבוסטון, שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת Massachusetts Ear and Eye Infirmary, הראו החוקרים כיצד הם ניסו לשחזר את התהליך הזה מ-2012 אצל יונקים.


החוקרים איתרו קולטן ספציפי בשם ERBB2, שנמצא בתאי התמיכה שבתוך השבלול, ובדקו 3 שיטות שונות שיכולות לעשות שימוש בקולטנים אלו כדי להפעיל את המסלול: שיטה אחת הייתה כרוכה בסדרת ניסויים שבה עשו שימוש בווירוס כדי לטרגט את קולטני ERBB2 ; בשיטה השנייה החוקרים עשו שינוי גנטי בניסיון להפעיל קולטני ERBB2; בשיטה האחרונה הניסוי הראה כיצד שימוש בשתי תרופות יכול לייצר תגובה לקולטני ERBB2.
 החוקרים גילו כי הצמחה מחדש של תאי השערה עשויה לשקם את השמיעהתהליך התחדשות

במחקר החדש, החוקרים הצליחו לראשונה להצמיח מחדש את כל תאי השערה החשובים ביותר ביונקים. הממצאים מראים כי הפעלת קולטני ERBB2 התחילה תהליך שהוביל לייצור של תאי תמיכה של השבלול. כתוצאה מכך תאי גזע הפכו לתאי שערה. תאים אלו גם השתלבו עם תאי עצב, תהליך ההכרחי לשמיעה.


החוקרים מאמינים שממצאי המחקר יכולים לעזור ביצירת טיפול חדש וחדשני כלשהו לאובדן שמיעה בבני אדם. בסופו של יום, כדי לשקם שמיעה יש צורך בהתחדשות תאי שערה שיתפקדו כראוי ויתקשרו עם רשת הנוירונים הרלוונטית, ומחקר זה הדגים כיצד מסלול איתות במוח יכול להיות מופעל באמצעות שיטות שונות ויכול להוות גישה חדשה לשחזור שמיעה.


יש צורך במחקרים נוספים על השימוש והתהליך של קולטני ERBB2 לפני שניתן לבצע ניסוי כלשהו על בני אדם. עם זאת, יכול להיות שזהו תחילתו של תהליך לשיפור איכות החיים של מיליוני בני אדם.

פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר שמיעה אנלוגי יוסי 23/07/2020 13:09
  • מרכיב מכשיר שמיעה אנלוגי מגיל צעיר מאוד (כיום בן 45 ). ירידה באוזן אחת 75 (עם מכשיר שמיעה) ובשניה 90 (ללא מכשיר שמיעה). משום םה, מכוני השמיעה אינן מספקות מכשירים אנלוגיים. מבקש לברר: 1. האם בכל זאת את מכירה מכוני שמיעה שכן מספקים מכשירי שמיעה אנלוגיים? 2. האם יש מכשירים דיגיטליים שנותנים מענה באיכות השמיעה בדומה למכשיר האנלוגי , קרי קול לא מתכתי ?

  • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה בולט לעין חיה 07/07/2020 20:26
  • שלום.אני בת 30 עם ליקוי שמיעה באוזן ימין הולכתי (40) ועצבי (60)ובאוזן שמאל ליקוי הולכתי(40).בעתיד הולכת לעבור ניתוח לסגירת נקב קודם בימין ואחכ בשמאל. כרגע אני בתקופת ניסיון עם מכשיר שמיעה בשני האוזניים .התאימו לי מכשיר מאחורי האוזן עם אוזניה בתוך האוזן שהותאמה לי במיוחד וגם בולטת ומכסה תתעלה.הסיבה לכך כי האוזן שלי קטנה ותעלה מאד צרה ככה שהמיקרופון בתוך האוזן לא נכנס וברח החוצה.אני מאד לא מרוצה כי הוא מאד בןלט לעין ושום דבר לא מוסתר . כל ניסיון לדבר עם הקלינאית היא רק אומרת לי שאין שום דבר שמתאים לי בגלל האוזן ובגלל הליקוי שמיעה הרציני באוזן ימין.האם יכול להיות שבשנת 2020 בגלל מבנה האוזן שלי אצטרך לרכוש מכשיר שמיעה מכוער ובולט ולנסות כל הזמן להסתיר אןתו?? האם באמת אין שום מכשיר שפחות רואים שיתאים לי? בשיחה עם הרןפאה יכול להיות שאחרי סגירת הנקב נגיע לרמת שמיעה בינונית באוזן ימין וככה יתאפשר לי לקבל מכשיר שמיעה בלי מגבר או משהו קצת יותר מוסתר בגלל הרמת שמיעה שתשתפר .במידה וכן האם אפשר לשנות מכשיר שמיעה אחרי שכבר רכשתי מבחינה חיצונית?האם אפשר להסתפק במכישר שמיעה בתוך האוזן גם אם לא יתאים לרמת שמיעה שלי כרגע אבל אולי בעתיד כן? אני ממש מתוסכלת לא יודעת מה לעשות האם להוציא עכשיו סכום כסף גדול על מכשיר שאני לא אוהבת כי אין לי ברירה ואולי אחרי הניתוח לא אצטרך מכשיר שמיעה מסוג זה ואז אצטרך לרכוש חדש.

  • + הוסף תגובה
מכשיר sonova phonak יגאל 15/06/2020 09:37
  • שלום. מבקש חוות דעת על מכשיר שמיעה sonova phonik audeo m-r .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!