שבוע 9 להיריון

התינוק שלך הופך כבר לאיש קטן ומתחיל להצמיח סחוסים ותאי עצם. מהם השינויים המתרחשים בגופך ומדוע את צפויה לסבול מתנודות קיצוניות במצב הרוח? לפניך כתבה על השבוע ה-9 להיריון

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/02/2019


האם 

בשבוע התשיעי הרחם ממשיך לגדול, ועל כן צפויה עלייה גם בדחיפות מתן שתן.  בנוסף, היקף המותניים שלך עשוי להתרחב, אך אם לא תבחרי לשתף אנשים אחרים בחדשות המרגשות ההריון עדיין לא יהיה מורגש. בשלב זה העלייה במשקל לרוב מתונה, בייחוד אם את סובלת מסלידה ממזונות מסוימים, צרבות, בחילות או נפיחות באזור הבטן. בשבוע התשיעי להריון השדיים מתחילים להשתנות: הם גדלים והופכים רגישים יותר. האזור שסביב לפטמות מתכהה ועשויים להופיע ורידים בולטים באזור.

 אם את מרבה לבכות מכל סרט מרגש, או ויכוח מזערי עם בן הזוג – אין סיבה לחשש. השבוע התשיעי להריון כרוך בעלייה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון המביאה לשינויים תכופים במצב הרוח.העובר 

בשבוע התשיעי נכנס העובר לשלב ה- FETUS, שבמהלכו נוצרים תאי עצם וסחוסים. גודלו של העובר הוא 2.3-3 ס"מ. צוואר התינוק מפותח יותר וראשו זקוף יותר. בנוסף, בשבוע זה אורכות ידיו של העובר והאזור בו עתידות לגדול האצבעות נפוח מעט. בכל הנוגע ללב, בשבוע התשיעי להריון התפתחו ארבעת החדרים והוא פועם. 

בבדיקת האולטרה סאונד יראו תזוזות של העובר, אך למרות זאת תנועות אלה אינן מורגשות עוד. אם מדובר בהריון של תאומים, השבוע התשיעי מהווה את הזמן האידאלי כדי לגלות האם מדובר בתאומים זהים – מידע חיוני לצורך מעקב ההריון. 

היקף המותניים שלך עשוי להתרחב, אך אם לא תבחרי לשתף אנשים, ההיריון לא בהכרח יורגשבדיקות מומלצות

בדיקת רופא/ת נשים ראשונהאת הבדיקה הראשונה בהריון אצל רופא הנשים, מומלץ לעבור עד לשבוע ה-12. במהלך הבדיקה יסקור הרופא המטפל את מצבך הרפואי, יבחן את התרופות אותן את נוטלת, יבדוק אם קיימת רגישות לתרופות או מחלות משפחתיות. בנוסף, יבדוק הרופא אם קיימים גורמי סיכון שעלולים להשפיע על מהלך תקין של ההריון, כמו עישון. 
בדיקות סקר גנטיותבדיקות הסקר הגנטיות הן למעשה בדיקות דם פשוטות המשמשות לאיתור זוגות המצויים בסיכון למחלות תורשתיות. גם במצבים בהם לא קיימת היסטוריה משפחתית של מומים או מחלות, קיים סיכוי להתפתחות מצבים אלה. בדיקות גנטיות מותאמות למוצאם של שני בני הזוג ומאפשרות גילוי נשאות של מחלות קשות שעוברות בתורשה לפני ההריון ובשלבי ההריון המוקדמים.
בדיקות דם - בתחילת ההריון יש לבצע מספר בדיקות דן, בהן בדיקה לגילוי סוג הדם, ספירת דם ובדיקה לגילוי נוכחות נוגדנים כנגד מחלות שמהוות סיכון עבור העובר (במצבים בהם האם אינה מחוסנת).
בדיקות שתןבדומה לבדיקות הדם, גם את בדיקות השתן ניתן לבצע עד לשבוע ה-12 להריון. מקובל לבצע בדיקת שתן כללית ותרבית שתן, כדי לזהות זיהום בשתן בשלבים המוקדמים – טרם הופעת הסימפטומים. אם התגלו חיידקים בשתן יש לקבל טיפול כדי למנוע סיכון לעובר. טיפים 

הקפידי לצרוך שפע של מזונות המכילים סידן, כמו גבינות, ברוקולי וסרדינים. הסידן חיוני להתפתחות העובר וכן גם עבורך. 

פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיכוב בצמיחת AC. נעמה 17/11/2019 17:37
 • הריון ראשון. שבוע 32+3 בטן שייכת ל 31+0. שאר המדדים תקינים, הערכת משקל 1870, עובר נקבה. זרימות תקינות. האם יש לעקוב אחרי הצמחה או שזו סטייה נורמלית?

 • + הוסף תגובה
עיכוב בצמיחת הבטן ד"ר יוחנן שמעוני 08/12/2019 06:26
עיכוב בצמיחת AC. נעמה 08/12/2019 12:23
 • מעקב אולטרסאונד נוסף: שבוע 35+1. BPD =35+0 HC = 34+5 AC = 31+4 FL = 34+4 הערכת משקל (נקבה): 2141 ג'. עדיין תקין או שאצור קשר עם הרופא שלי?

 • + הוסף תגובה
תופעות הלוואי של ההריון פסקו ...:( אנה 06/12/2019 20:38
 • שלום אני בתחילת השבוע ה5 להריון אחרי 2 בדיקות בטא טובות. בתחילת ההריון היו לי התקפי רעב , ובחילות ביומיים האחרונים התופעות לוואי הפסיקו האם זה תקין? או שעלי לחשוש. או לעשות בדיקת דם נוספת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תופעות הריון ד"ר יוחנן שמעוני 08/12/2019 11:50
 • לא ניתן להסתמך רק על התחושות רצוי לחזור על בדיקת הדם ועל קול בהמשך

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד 3D רונה 08/12/2019 02:47
 • שבוע 39. עד היום עשינו רק אולטראסאונד 2D ורוצים לעשות 3D / 4D HD. נאמר לנו שהעובר גדול מידי וכנראה שלא נוכל לראות כלום... האם זה נכון? או לנסות למצוא מרפאה עם ציוד / טכנאים יותר טובים.

 • + הוסף תגובה
תלת מימד ד"ר יוחנן שמעוני 08/12/2019 11:48
 • אכן בשבוע כזה לא ניתן להתחייב להשיג תמונת תלת מימד טובה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!