הסרטן הקטלני והטיפול הביולוגי החדשני שיכול לעצור את התקדמותו

למרות ההתקדמות הדרמטית שנעשתה בשנים האחרונות במאבק בסרטן השחלות, חולות רבות אינן שורדות אותו. כעת, קבוצת תרופות ביולוגיות המיועדת במקור לחולות סרטן השחלה עם מוטציית BRCA, הביאה לתועלת משמעותית גם בקרב חולות סרטן השחלה ללא קשר למוטציה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/03/2019


סרטן השחלה פוגע באחת מתוך 70 נשים, ולמרות ההתקדמות הדרמטית שנעשתה בשנים האחרונות במאבק בסרטן, רוב החולות לא יצליחו להתגבר על המחלה. 


גילוי מוקדם של סרטן השחלה יכול לשנות את עתידן ולהציל את חייהן של נשים רבות, אך נכון להיום מדובר במשימה לא פשוטה. התקווה היא כעת בטיפולים חדשניים שיכולים לעצור את התקדמות המחלה, טיפולים שבמקור יועדו רק לחלק מהחולות הנושאות את מוטציית BRCA, אך כעת נמצאו מתאימים גם לחלק ניכר מהחולות.הגידול מתחיל להתפתח בשקט וללא תסמינים בחצוצרות

בכל שנה מאובחנות בישראל כ-300 נשים החולות בסרטן השחלה. נכון להיום אין כלים המאפשרים גילוי מוקדם של סרטן השחלה, ומכאן שברוב המקרים האבחון יתרחש בשלבים מתקדמים של המחלה, בהם הסיכויים להחלמה אינם גבוהים כלל. 


לצד זאת, ישנן כמה קבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה, בהן נשים הלוקות בתסמונת המכונה תסמונת לינץ' (HNPCC), ונשים הנושאות מוטציה בגן הנקראת BRCA. בישראל מוטציית BRCA שכיחה יותר בקרב יוצאות רוסיה ופולין, אך קיימת גם באוכלוסיות אחרות. הסיכון להתפתחות הגידול משתנה בהתאם לסוג המוטציה והסיכוי נע בין 17% ל-44%. 


בשנים האחרונות נמצא כי הגידול הסרטני בסרטן השחלה מתחיל להתפתח בחצוצרות, זו כנראה אחת הסיבות לאבחון מאוחר של הסרטן שכן החצוצרות אינן נראות היטב בבדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד. יתרה מזאת, בשלבים הראשונים הגידול שעדיין נמצא בחצוצרות מתפתח בשקט מבלי לייצר סימפטומים. בהמשך, כאשר הוא שולח גרורות לאיברים אחרים בחלל הבטן הוא מתחיל לעורר כמה תסמינים, אך אלו יהיו תסמינים די כלליים שקשה יהיה לשייך אותם דווקא לסרטן, למשל תסמינים כמו כאבי בטן, תחושת חוסר נוחות ושינויים בהרגלי היציאה, והרי כל אלו יכולים לנבוע מהרבה מאוד גורמים. 
גם אחרי ניתוח מוצלח להסרת הגידול, הסרטן יכול לחזור

בסופו של דבר שילוב של סימפטומים שונים כמו נוזלים בבטן או גושים שחלתיים מסייעים באבחון המחלה. אבחון של התפשטות המחלה לאזורים נוספים מתבצעת בדרך כלל בבדיקת CT. אחרי האבחון יוחלט האם אפשר לבצע ניתוח להסרת הגידול. ניתוח כזה יכול לשפר את סיכויי החולה להתגבר על המחלה. המטרה היא להסיר לחלוטין את כל גושי הגידול שנמצאים בחלל הבטן, אך כשהגידול כבר מפושט לא תמיד יהיה אפשר להסירו בצורה מלאה. 


טיפולי כימותרפיה יכולים לפגוע בתאי הגידול שלא ניתן להגיע אליהם בניתוח, וברוב המקרים הטיפול מצליח לגרום לנסיגת המחלה, אך למרבה הצער הסיכויים לחזרת המחלה גדולים, אפילו במקרים בהם הגידול הוסר במלואו בניתוח. 
היום קיימים כמה טיפולים יעילים יותר המיועדים לנשים שמחלתן חזרה, המשמעותי שבהם הוא הטיפול במעכבי PARPהבשורה החדשה של הטיפול הביולוגי

היום קיימים כמה טיפולים יעילים יותר המיועדים לנשים שמחלתן חזרה, המשמעותי שבהם הוא הטיפול במעכבי PARP. בתאי הסרטן קיימת נטייה להתפתחות של שברים במולקולות הדנ"א של התא. האנזים PARP הוא אנזים שפועל לתיקון השברים האלו. מעכבי PARP הם למעשה קבוצת תרופות ביולוגיות שפוגעות באנזים, מונעות התפתחות של שברים בדנ"א של התא, כך שהתאים הסרטניים נהרסים. 


התרופה החדשה היא תרופה פומית, כלומר היא ניתנת דרך הפה בצורת כדורים ולא דרך הווריד. המשמעות היא שהטיפול בתרופה יכול להתקיים בבית והחולות לא נדרשות להגיע לבית החולים או למרכזי הטיפול. 


תופעות הלוואי ברוב המקרים הן קלות ביחס לטיפולים הכימותרפיים ולמעשה הן מאפשרות למטופלות להמשיך ולנהל שגרת חיים טובה, מה שהופך גם את ההיענות הטיפולית טובה יותר.
מעכבי PARP מסייעים לחולות סרטן השחלה ללא קשר למוטציה

הטיפול במעכבי PARP היה מיועד במקור לחולות בסרטן השחלה שנושאות את מוטציית BRCA, אך מחקרים שנעשו לאחרונה ובחנו את הטיפול החדשני הציגו תוצאות מרעישות. נראה כי הטיפול ב-BRCA יכול להביא לתועלת משמעותית אצל חלק ניכר מהחולות בסרטן השחלה ללא קשר למוטציה והוא יכול לעצור את התפתחות סרטן השחלה למשך חודשים ואף שנים גם בקרב נשים שאינן נושאות את המוטציה.


למרות שתוצאות המחקר מהפכניות, הטיפול במעכבי PARP בישראל מותווה רק לנשאיות BRCA שמחלתן חזרה כטיפול משמר לאחר טיפול כימותרפי, וזאת על אף שהתרופות האלו קיבלו את אישורו ה-FDA עבור טיפול בחולות בסרטן השחלה בכלל, אם במקום טיפולי הכימותרפיה, אם לאחר הטיפול הכימותרפי כטיפול משמר.


נכון להיום עוד לא פורסמו תוצאות ברורות בכל הנוגע להשפעת התרופות החדשות על תוחלת החיים של חולות בסרטן השחלה, אך אין ספק כי דרך עצירת התפתחות המחלה לחודשים ארוכים, ובזכות מיעוט תופעות הלוואי, מתן הטיפול גם לנשים ללא מוטציה BRCA יאפשר להן ליהנות מאיכות חיים טובה יותר. 


ד"ר ארי רייס הוא מומחה לגניקולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל בכיר, מחלקת נשים ויולדות, המרכז הרפואי רמב"ם.פורום גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

ד"ר מריו ביינר

ד"ר מריו ביינר מומחה בגינקולוגיה-אונקולוגית וכירורגית
ד"ר מריו ביינר הינו רופא נשים, מומחה בגינקולוגיה-אונקולוגית, בכירורגיה גינקולוגית לפרוסקופית וקולפוסקופיה.ד"ר מרי ביינר משמש כמנהל היחידה הגינקו-אונקולוגית בבי״ח מאיר, כפר סבא ד"ר מריו ביינר מתמחה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דימום לאחר יחסי מין
 • אפרת
 • 19/05/2019 16:54
 • בת 34, לאחר 3 לידות-ראשונה וגינליות ו2 קיסריות, האחרונה לפני כ-10 חודשים. לפני יומיים לאחר קיום יחסי מין הופיע דימום קל וחלש בצבע ורוד וחום, שנמשך לסירוגין עד היום (יומיים) בנוסף יש כאב קל מאוד בבטן תחתונה, כעת לאחר שבוע מסיום ווסת אחרונה. ממה זה יכול להיגרם והאם להימנע מיחסי מין עד לבדיקת רופא/ת נשים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מחפשת מומכה לאונקולוגיה של תעלת צוואר הרחם ללא ממצא בצוואר עצמו או ברחם
 • נטלי
 • 17/05/2019 12:37
 • זקוקה לשמות מומכים בתחום ואם ספציפי ראו מקרה דומה .ממצא נאופלזמי עם כלי דם משלו ללא גרורות התכלת תואר הרחם כאשר צוואר עצמו נקי ותוכן הרחם עצמו נקי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נשאות
 • מיכל
 • 15/05/2019 14:40
רופאים בתחום
ד"ר עבד אגבאריה ד"ר עבד אגבאריה
רופא בכיר במחלקה האונקולוגית בבית חולים בני ציון קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ