הסרטן הקטלני והטיפול הביולוגי החדשני שיכול לעצור את התקדמותו

למרות ההתקדמות הדרמטית שנעשתה בשנים האחרונות במאבק בסרטן השחלות, חולות רבות אינן שורדות אותו. כעת, קבוצת תרופות ביולוגיות המיועדת במקור לחולות סרטן השחלה עם מוטציית BRCA, הביאה לתועלת משמעותית גם בקרב חולות סרטן השחלה ללא קשר למוטציה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/03/2019


סרטן השחלה פוגע באחת מתוך 70 נשים, ולמרות ההתקדמות הדרמטית שנעשתה בשנים האחרונות במאבק בסרטן, רוב החולות לא יצליחו להתגבר על המחלה. 


גילוי מוקדם של סרטן השחלה יכול לשנות את עתידן ולהציל את חייהן של נשים רבות, אך נכון להיום מדובר במשימה לא פשוטה. התקווה היא כעת בטיפולים חדשניים שיכולים לעצור את התקדמות המחלה, טיפולים שבמקור יועדו רק לחלק מהחולות הנושאות את מוטציית BRCA, אך כעת נמצאו מתאימים גם לחלק ניכר מהחולות.הגידול מתחיל להתפתח בשקט וללא תסמינים בחצוצרות

בכל שנה מאובחנות בישראל כ-300 נשים החולות בסרטן השחלה. נכון להיום אין כלים המאפשרים גילוי מוקדם של סרטן השחלה, ומכאן שברוב המקרים האבחון יתרחש בשלבים מתקדמים של המחלה, בהם הסיכויים להחלמה אינם גבוהים כלל. 


לצד זאת, ישנן כמה קבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה, בהן נשים הלוקות בתסמונת המכונה תסמונת לינץ' (HNPCC), ונשים הנושאות מוטציה בגן הנקראת BRCA. בישראל מוטציית BRCA שכיחה יותר בקרב יוצאות רוסיה ופולין, אך קיימת גם באוכלוסיות אחרות. הסיכון להתפתחות הגידול משתנה בהתאם לסוג המוטציה והסיכוי נע בין 17% ל-44%. 


בשנים האחרונות נמצא כי הגידול הסרטני בסרטן השחלה מתחיל להתפתח בחצוצרות, זו כנראה אחת הסיבות לאבחון מאוחר של הסרטן שכן החצוצרות אינן נראות היטב בבדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד. יתרה מזאת, בשלבים הראשונים הגידול שעדיין נמצא בחצוצרות מתפתח בשקט מבלי לייצר סימפטומים. בהמשך, כאשר הוא שולח גרורות לאיברים אחרים בחלל הבטן הוא מתחיל לעורר כמה תסמינים, אך אלו יהיו תסמינים די כלליים שקשה יהיה לשייך אותם דווקא לסרטן, למשל תסמינים כמו כאבי בטן, תחושת חוסר נוחות ושינויים בהרגלי היציאה, והרי כל אלו יכולים לנבוע מהרבה מאוד גורמים. 
גם אחרי ניתוח מוצלח להסרת הגידול, הסרטן יכול לחזור

בסופו של דבר שילוב של סימפטומים שונים כמו נוזלים בבטן או גושים שחלתיים מסייעים באבחון המחלה. אבחון של התפשטות המחלה לאזורים נוספים מתבצעת בדרך כלל בבדיקת CT. אחרי האבחון יוחלט האם אפשר לבצע ניתוח להסרת הגידול. ניתוח כזה יכול לשפר את סיכויי החולה להתגבר על המחלה. המטרה היא להסיר לחלוטין את כל גושי הגידול שנמצאים בחלל הבטן, אך כשהגידול כבר מפושט לא תמיד יהיה אפשר להסירו בצורה מלאה. 


טיפולי כימותרפיה יכולים לפגוע בתאי הגידול שלא ניתן להגיע אליהם בניתוח, וברוב המקרים הטיפול מצליח לגרום לנסיגת המחלה, אך למרבה הצער הסיכויים לחזרת המחלה גדולים, אפילו במקרים בהם הגידול הוסר במלואו בניתוח. 
היום קיימים כמה טיפולים יעילים יותר המיועדים לנשים שמחלתן חזרה, המשמעותי שבהם הוא הטיפול במעכבי PARPהבשורה החדשה של הטיפול הביולוגי

היום קיימים כמה טיפולים יעילים יותר המיועדים לנשים שמחלתן חזרה, המשמעותי שבהם הוא הטיפול במעכבי PARP. בתאי הסרטן קיימת נטייה להתפתחות של שברים במולקולות הדנ"א של התא. האנזים PARP הוא אנזים שפועל לתיקון השברים האלו. מעכבי PARP הם למעשה קבוצת תרופות ביולוגיות שפוגעות באנזים, מונעות התפתחות של שברים בדנ"א של התא, כך שהתאים הסרטניים נהרסים. 


התרופה החדשה היא תרופה פומית, כלומר היא ניתנת דרך הפה בצורת כדורים ולא דרך הווריד. המשמעות היא שהטיפול בתרופה יכול להתקיים בבית והחולות לא נדרשות להגיע לבית החולים או למרכזי הטיפול. 


תופעות הלוואי ברוב המקרים הן קלות ביחס לטיפולים הכימותרפיים ולמעשה הן מאפשרות למטופלות להמשיך ולנהל שגרת חיים טובה, מה שהופך גם את ההיענות הטיפולית טובה יותר.
מעכבי PARP מסייעים לחולות סרטן השחלה ללא קשר למוטציה

הטיפול במעכבי PARP היה מיועד במקור לחולות בסרטן השחלה שנושאות את מוטציית BRCA, אך מחקרים שנעשו לאחרונה ובחנו את הטיפול החדשני הציגו תוצאות מרעישות. נראה כי הטיפול ב-BRCA יכול להביא לתועלת משמעותית אצל חלק ניכר מהחולות בסרטן השחלה ללא קשר למוטציה והוא יכול לעצור את התפתחות סרטן השחלה למשך חודשים ואף שנים גם בקרב נשים שאינן נושאות את המוטציה.


למרות שתוצאות המחקר מהפכניות, הטיפול במעכבי PARP בישראל מותווה רק לנשאיות BRCA שמחלתן חזרה כטיפול משמר לאחר טיפול כימותרפי, וזאת על אף שהתרופות האלו קיבלו את אישורו ה-FDA עבור טיפול בחולות בסרטן השחלה בכלל, אם במקום טיפולי הכימותרפיה, אם לאחר הטיפול הכימותרפי כטיפול משמר.


נכון להיום עוד לא פורסמו תוצאות ברורות בכל הנוגע להשפעת התרופות החדשות על תוחלת החיים של חולות בסרטן השחלה, אך אין ספק כי דרך עצירת התפתחות המחלה לחודשים ארוכים, ובזכות מיעוט תופעות הלוואי, מתן הטיפול גם לנשים ללא מוטציה BRCA יאפשר להן ליהנות מאיכות חיים טובה יותר. 


ד"ר ארי רייס הוא מומחה לגניקולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל בכיר, מחלקת נשים ויולדות, המרכז הרפואי רמב"ם.פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון נגד שפעת מיכל 10/12/2019 19:32
  • שלום, סיימתי כעת 18 טיפולים שבועיים (טקסול+קרבופלטין), וכרגע אני מקבלת רק אווסטין. שאלתי אותך בזמנו אם האווסטין יכולה גם היא להחליש את מערכת החיסון, וענית לי שבהחלט כן. השאלה שלי היא בקשר לחיסון נגד שפעת: עוד מספר ימים, אעבור בדיקת דם ואחריה אם הכל תקין אני רוצה לעשות את החיסון נגד שפעת. לאיזה חלק מספירת הדם אני צריכה להתייחס על מנת שאדע שאני יכולה לקבל את החיסון נגד שפעת? בעוד שבוע אקבל את הטיפול באווסטין. תודה.

  • + הוסף תגובה
חיסון שפעת ד"ר מריו ביינר 12/12/2019 21:58
  • שלום, מומלץ ליטול את החיסון סביב יום הטיפול. צריך לוודא שערכי WBC (כדוריות דם לבנות) בטווח הנורמה. ד"ר ביינר

  • + הוסף תגובה
שאלת המשך - חיסון נגד שפעת מיכל 15/12/2019 16:20
  • שלום ד"ר, תודה על תשובתך. יש לי שאלה נוספת בעניין זה: לאחר הטיפול האחרון (כימותרפיה בלבד) לפני כשלושה שבועות , קבלתי 2 זריקות של נופוגן - 30 יחידות כל אחת. לפני מספר ימים הכדוריות הלבנות היו תקינות(5.7). הטיפול הבא של האווסטין יהיה בעוד 3 ימים. יום לפני הטיפול אעשה שוב בדיקת דם שתכלול ספירה. השאלה שלי- בהנחה שספירת הכדוריות הלבנות שלי תהיה תקינה, אוכל מיד - יום אחד לאחר קבלת האווסטין לקבל את החיסון? כי אם הטיפול של האווסטין יוריד לי את הכדוריות הלבנות, זה לא קורה מיד, ואז אוכל לקבל יום אחרי הטיפול את החיסון ? תודה רבה מראש על הכל.

  • + הוסף תגובה
קוניזציה ו IFV DAN 15/12/2019 16:05
  • שלום ד"ר ביינר, מתואם לי קוניזציה לעוד כמה ימים, לפי אבחנה: Cx mucosa CIN 2-3, Highly susp.Koilocytes שאלות, 1. מה הסיכוי לקבל תשובות פתלוגיה שמדובר על גידולים סרטניים? 2. כל בדיקות הפריון טובות, למעט עובי רירית הרחם, האם יש קשר בין הגידולים לטיפולי IFV כושלים/עובי רירית נמוך?

  • + הוסף תגובה
הכתמות לא סדירות ללי 15/12/2019 11:19
  • שלום רב ד"ר, אני בת 45.5 ובשנתיים האחרונות יש לי שיבושים במחזור החודשי וגם הכתמות בניגוב בין המחזורים עם כאבי מחזור גם בשתי השדיים. עשיתי לאחרונה פאפ וקולפוסקופיה שיצאו תקינות ואולטרסאונד וגינלי תקין עם רירית דקה ונצפה זקיק. לפני כשנה ביצעתי בדיקת דם הורמונלית שהראתה סימנים לטרום גיל המעבר. אין דימום לאחר יחסי מין. ביקשתי מהרופא שיקח ביופסיה מרירית הרחם כי אני חוששת שמפספסים משהו אבל הוא טען שהיא דקה ואין סיבה לדגום. האם זה על רקע הורמונלי? האם לא כדאי לבצע פיפל או הסטרוסקופיה הבחנתית כדי לשלול סרטן? ההכתמות יכולות להימשך יום כן יום לא, במשך עשרה ימים רצוף אומנם הם הכתמות קלות אך עדיין מדאיג . אני ממש חרדה מהמצב אודה על תשובתך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!