הטיפולים התרופתיים לטרשת נפוצה

אמנם עדיין אין תרופה שיכולה לרפא טרשת נפוצה, אך קיים מגוון של תרופות שיכולות לשפר את איכות חייו של החולה. כל הפרטים על הטיפולים התרופתיים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/06/2020


תרופות רבות התפתחו בשנים האחרונות כדי להקל ולשפר את חייהם של חולים בטרשת נפוצה (MS). אלו תרופות שעשויות להקל על התסמינים, לעכב הידרדרות מהירה של המחלה ולהפחית התקפים.

לפניכם סקירה של התרופות לטיפול בטרשת נפוצה התקפית הפוגתית (RRMS). מידע זה אינו המלצה ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי כלשהו. לפני שימוש בתרופה כלשהי יש להתייעץ עם הרופא המטפל.


אינטרפרון בטא (Interferon Beta)

אבונקס (Avonex), בטאפרון (Betaferon), אקסטביה (Extavia),  פלגרידי (Plegridy), רביף ,(Rebif)


איך זה עובד: אינטרפרון היא גרסת מעבדה של חלבון גוף אנושי שנלחם בזיהומים. זו אחת התרופות הוותיקות והנפוצות ביותר. זו נחשבת לתרופה ביולוגית מאחר שיש בה תאים חיים. ההשערה היא שהשימוש בתרופה גורם לחלבוני אינטרפרון בטא להחליש סיגנלים המעוררים את התגובה האוטואימונית שמובילה ל-MS.

איך לצרוך: זריקה אחת ליום או אחת לשבוע, תלוי בתרופה.

תופעות לוואי אפשרויות: כאבי ראש, תסמיני שפעת, כאב באזור הזריקה, ספירה נמוכה של תאי דם לבנים, דימום יותר בקלות, בעיות בכבד, התקפים, דיכאון ומחשבות אובדניות. אין לצרוך תרופה זו במידה וקיימת אלרגיה לאינטרפרון בטא או אלבומין (החלבון הנפוץ ביותר בדם).


גלטירמר אצטט (Glatiramer Acetate)

קופקסון (Copaxone), גלאטופה (Glatopa) 
(*תרופות אלו אינן קיימות בארץ)

איך זה עובד: גלטירמר הוא חלבון מעבדה שעשוי להגן מפני תאים הפוגעים במיאלין, השכבה שמגינה על העצבים בגוף, ובכך עשויה לגרום להתקפים פחות תדירים.

איך לצרוך: זריקה פעם ביום או שלוש פעמים בשבוע, תלוי במצב החולה.

תופעות לוואי אפשרויות: תופעות לוואי חמורות אמנם נדירות, אך ייתכן ויופיעו התופעות הבאות: אדמומיות, כאב ונפיחות באזור הזריקה, עור סמוק, קוצר נשימה, פריחה, כאב בחזה.

קראו עוד: OMS האם זו התקווה החדשה לחולי טרשת נפוצה?


פינגולימוד (Fingolimod)

גילניה (Gilenya)


איך זה עובד: 
פינגולימוד (גילניה) היא תרופה הנקשרת לתאי הדם ולוכדת אותם לתוך בלוטות הלימפה, כך שאינם יכולים לגרום נזק למערכת העצבים המרכזית. זה עשוי להפחית את תדירות ההתקפים ולמרות שהראיות לכך מוגבלות, הטענה היא שהתרופה עשויה להשפיע כמו אינטרפרון בטא.

איך לצרוך: טבליה אחת ביום. מאחר שהתרופה עלולה להאט את קצב הלב, יש לעקוב באופן תדיר בעת נטילת התרופה, ובעיקר בשלבים הראשונים.

תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך את התרופה אם את מתכננת היריון או שאת בהיריון. התרופה עלולה לגרום למומים מולדים. קיים סיכוי לדלקת או לנפיחות בעיניים, שעלולים להשפיע על הראייה. עוד תופעות אפשריות: כאב ראש, שפעת, שלשולים, כאבי גב, בעיות בכבד, זיהומים בסינוסים, כאבי בטן, כאב בידיים וברגליים, שיעול.


טריפלונומיד (Teriflunomide)

 אובג'יו (Aubagio)


איך זה עובד: טריפלונומיד (אובג'יו) היא תרופה החוסמת אנזימים המפעילים את כדוריות הדם הלבנות. דבר זה גורם להאטה של ייצור תאי חיסון, אשר פעילים בזמן שהמחלה מזיקה למערכת העצבים.

איך לצרוך: טבליה אחת ביום.

תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך את התרופה אם את מתכננת היריון או שאת בהיריון. התרופה עלולה לגרום למומים מולדים. יש צורך במעקב רפואי קפדני בשל חשש לנזקים בכבד, בכליות ובמערכת העצבית, כמו גם חשש לזיהום בדם וללחץ דם גבוה. תופעות לוואי נוספות: שלשולים, בחילה, דילול שיער.


התרופות המטפלות בטרשת נפוצה מסייעות בהקלה על התסמינים ובעיכוב התדרדרות המחלה 


דימתיל פומרט (Dimethyl Fumarate)

טקפידרה (Tecfidera)


איך זה עובד: דימתיל פומרט (טקפידרה) ככל הנראה חוסמת את התאים החיסוניים שפוגעים בעצבים. היא גם פועלת כנוגד חמצון שמסייע בהגנה על המוח ועל עמוד השדרה. במשך שנים השתמשו בתרופה זו לצורך טיפול בפסוריאזיס, מחלה אוטואימונית אחרת. 

איך לצרוך: טבליה אחת פעמיים ביום.

תופעות לוואי אפשרויות: התרופה עלולה להשפיע על ספירת הדם ולכן יש לערוך בדיקה אחת לכמה חודשים. ייתכנו גם נפיחויות בגרון ובלשון, שעלולות להקשות על הנשימה. עוד תופעות לוואי אפשרויות: בחילה, שלשולים, כאב בטן, גלי חום.


אלמטוזומאב (Alemtuzumab)

 למטרדה (Lemtrada)


איך זה עובד: תרופה זו היא נוגדן חד שבטי, מה שאומר שהיא יכולה למצוא ולטרגט תאי חיסון מסוימים כדי למנוע מהם פגיעה במערכת העצבים. 

איך לצרוך: עירוי פעם ביום במשך 5 ימים. לאחר שנה, שוב עירוי פעם ביום במשך 3 ימים.

תופעות לוואי אפשרויות: למטרדה עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות ולכן יש צורך במעקב רפואי צמוד, כולל בדיקות דם. התרופה עלולה לגרום לדימום נדיר וקטלני, להשפיע על הכליות, ולגרום למחלה בבלוטת התריס בקרב 1 מתוך 3 משתמשים. תופעות הלוואי הנפוצות יותר הן כאבי ראש, פריחה, בחילות, חום.


נטליזומאב (Natalizumab)

 טיסברי (Tysabri) 


איך זה עובד: טיסברי היא תרופה המורכבת מנוגדנים הנצמדים לתאי T ומונעים מהם להגיע למוח ולעמוד השדרה ולתקוף את המיאלין, השכבה המגנה על העצבים.

איך לצרוך: עירוי פעם ב-28 ימים.

תופעות לוואי אפשרויות: נדיר, אך ייתכן זיהום מוח שעלול להוביל לנכות או למוות. בהתחלה ייתכנו תסמינים הדומים להתקף MS. תופעות לוואי נפוצות יותר: כאב מפרקים, חום, הרגשת עייפות או חולי, כאבי ראש או סחרחורות. 


קראו עוד: הצל שלי ואני: לחיות עם טרשת נפוצה 


אוקרליזומאב (Ocrelizumab)

אוקרוואס (Ocrevus)


איך זה עובד: התרופה מיועדת לטיפול ב-PRMS כמו גם בטרשת נפוצה ראשונית מתקדמת. זהו נוגדן חד שבטי המטרגט תאי B, הגורמים לנזק עצבי בגוף. מחקרים מראים כי התרופה עשויה לעבוד טוב יותר בהפחתת התקפים ובהאטת התפתחות המחלה, מאשר תרופות אינטרפרון בטא. 

איך לצרוך: 2 זריקות בהתחלה, זריקות תחזוקה אחת ל-6 חודשים. 

תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך תרופה זו אם יש לך הפטיטיס B. כפי שקורה פעמים רבות עקב עירוי, יתכן גירוי בעור, פריחה, גירוי בגרון, או תגובה אלרגית. לעיתים נדירות ייתכן זיהום מוחי קטלני. מיטוקסנטרון (Mitoxantrone)

 נובנטרון (Novantrone)


איך זה עובד: מיטוקסנטרון (נובנטרון) היא תרופה שבמקור יועדה לטיפול בסרטן ובהמשך אושרה לטיפול גם ב-MS.
התרופה מדכאת את המערכת החיסונית כדי להפחית את מספר התאים שגורמים לפגיעה במיאלין, השכבה שמגינה על העצבים בגוף. מתאימה בעיקר לטרשת נפוצה מתקדמת משנית (secondary progressive).

איך לצרוך: עירוי אחת ל-3 חודשים, עד 12 מנות במהלך 2-3 שנים.

תופעות לוואי אפשרויות: בגלל בעיות בטיחות, רופאים נוטים לתת תרופה זו רק במקרים בהם המחלה מתפתחת מהר ותרופות אחרות לא משפיעות. התרופה עלולה להשפיע על הלב להעלות את הסיכון לסרטן הדם.


פורומים נוירולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות אולטראסאונד חדרי מוח לתינוק אורית ד 11/12/2018 19:34
  • בוצעה קפיצה בשל קפיצה בהיקף הראש. תוצאות : הבדיקה בוצעה דרך פונטנלה קדמית. חדרי המח אינם מורחבים. ללא עדות לדמם. קמת המח הפריוונטריקולרית בגדר התקין מבני קו האמצע תקינים. נוזל אקסטרא אקסיאלי בכמות מעט מוגברת. סיכום:ממצאים המתאימים להרחבה שפירה של חללי הנוזל האקסטרא- אקסיאלים מה זה אומר ?? האם הכל תקין ???

  • + הוסף תגובה
תוצאות אולטראסאונד חדרי מוח לתינוק מלי 04/08/2020 14:24
  • גם אניקיבלתי תשובה בדיוק כזאת מה זה אומר? יש למישהו מושג ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תינוק בן 4 חודשים שון 20/04/2020 14:12
  • כאשר רשום ללא פעילות אפילפטית,יש האטה יחסית בפעילות של צד שמאל מה דעתך?

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת eeg של בני בן 9 סיון 31/03/2020 22:26
  • תרשים ערנות, שיתוף פעולה טוב נרשמה פעילות רקע אחורית 9-10 לשניה, סמטרית, מגיבה לפקיחת עיניים. בטא קידמית, סמטרית. נרשמה פעילות של זיז וגל איטי על פני האיזור הפריאטו-אוקסיפיטלי מימין. ללא שינוי בגירוי אור או נישום יתר. לסיכום, תרשים ערנות פעילות אפילפטיפורמית אינטראיקטלית פריאטו-אוקסיפיטלית ימנית. מה אומרות תוצאות אלו? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!