הטיפולים התרופתיים לטרשת נפוצה

אמנם עדיין אין תרופה שיכולה לרפא טרשת נפוצה, אך קיים מגוון של תרופות שיכולות לשפר את איכות חייו של החולה. כל הפרטים על הטיפולים התרופתיים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/08/2019


תרופות רבות התפתחו בשנים האחרונות כדי להקל ולשפר את חייהם של חולים בטרשת נפוצה (MS). אלו תרופות שעשויות להקל על התסמינים, לעכב הדרדרות מהירה של המחלה ולהפחית התקפים.


לפניכם סקירה של התרופות לטיפול בטרשת נפוצה התקפית הפוגתית (RRMS). מידע זה אינו המלצה ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי כלשהו. לפני שימוש בתרופה כלשהי יש להתייעץ עם הרופא המטפל.אינטרפרון בטא (Interferon Beta)

אבונקס (Avonex), בטאפרון (Betaferon), אקסטביה (Extavia),  פלגרידי (Plegridy), רביף ,(Rebif)


איך זה עובד:
 
תרופה זו היא גרסת מעבדה של חלבון גוף אנושי שנלחם בזיהומים. זו אחת התרופות הוותיקות והנפוצות ביותר. זו נחשבת לתרופה ביולוגית מאחר שיש בה תאים חיים. ההשערה היא שהשימוש בתרופה גורם לחלבוני אינטרפרון בטא להחליש סיגנלים המעוררים את התגובה האוטואימונית שמובילה ל-MS.


איך לצרוך: זריקה אחת ליום או אחת לשבוע, תלוי בתרופה.


תופעות לוואי אפשרויות: כאבי ראש, תסמיני שפעת, כאב באזור הזריקה, ספירה נמוכה של תאי דם לבנים, דימום יותר בקלות, בעיות בכבד, התקפים, דיכאון ומחשבות אובדניות. אין לצרוך תרופה זו במידה וקיימת אלרגיה לאינטרפרון בטא או אלבומין (החלבון הנפוץ ביותר בדם).גלטירמר אצטט (Glatiramer Acetate)

קופקסון (Copaxone), גלאטופה (Glatopa)

איך זה עובד:
זהו חלבון מעבדה שעשוי להגן מפני תאים הפוגעים במיאלין, השכבה שמגינה על העצבים בגוף, ובכך עשויה לגרום להתקפים פחות תדירים.


איך לצרוך: זריקה פעם ביום או שלוש פעמים בשבוע, תלוי במצב החולה.


תופעות לוואי אפשרויות: תופעות לוואי חמורות אמנם נדירות, אך ייתכן ויופיעו התופעות הבאות: אדמומיות, כאב ונפיחות באזור הזריקה, עור סמוק, קוצר נשימה, פריחה, כאב בחזה.קראו עוד: OMS האם זו התקווה החדשה לחולי טרשת נפוצה?פינגולימוד (Fingolimod)

גילניה (Gilenya)


איך זה עובד: 
תרופה זו נקשרת לתאי הדם ולוכדת אותם לתוך בלוטות הלימפה, כך שאינם יכולים לגרום נזק למערכת העצבים המרכזית. זה עשוי להפחית את תדירות ההתקפים ולמרות שהראיות לכך מוגבלות, הטענה היא שהתרופה עשויה להשפיע כמו אינטרפרון בטא.


איך לצרוך: טבליה אחת ביום. מאחר שהתרופה עלולה להאט את קצב הלב, יש לעקוב באופן תדיר בעת נטילת התרופה, ובעיקר בשלבים הראשונים.


תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך את התרופה אם את מתכננת היריון או שאת בהיריון. התרופה עלולה לגרום למומים מולדים. קיים סיכוי לדלקת או לנפיחות בעיניים, שעלולים להשפיע על הראייה. עוד תופעות אפשריות: כאב ראש, שפעת, שלשולים, כאבי גב, בעיות בכבד, זיהומים בסינוסים, כאבי בטן, כאב בידיים וברגליים, שיעול.טריפלונומיד (Teriflunomide)

 אובאגיאו (Aubagio)


איך זה עובד:
התרופה חוסמת אנזימים המפעילים את כדוריות הדם הלבנות. דבר זה גורם להאטה של ייצור תאי חיסון, אשר פעילים בזמן שהמחלה מזיקה למערכת העצבים.


איך לצרוך: טבליה אחת ביום.


תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך את התרופה אם את מתכננת היריון או שאת בהיריון. התרופה עלולה לגרום למומים מולדים. יש צורך במעקב רפואי קפדני בשל חשש לנזקים בכבד, בכליות ובמערכת העצבית, כמו גם חשש לזיהום בדם וללחץ דם גבוה. תופעות לוואי נוספות: שלשולים, בחילה, דילול שיער.

התרופות המטפלות בטרשת נפוצה מסייעות בהקלה על התסמינים ובעיכוב התדרדרות המחלה 
דימתיל פומרט (Dimethyl Fumarate)

טקפידרה (Tecfidera)


איך זה עובד:
התרופה ככל הנראה חוסמת את התאים החיסוניים שפוגעים בעצבים. היא גם פועלת כנוגד חמצון שמסייע בהגנה על המוח ועל עמוד השדרה. במשך שנים השתמשו בתרופה זו לצורך טיפול בפסוריאזיס, מחלה אוטואימונית אחרת. 


איך לצרוך: טבלייה אחת פעמיים ביום.


תופעות לוואי אפשרויות: התרופה עלולה להשפיע על ספירת הדם ולכן יש לערוך בדיקה אחת לכמה חודשים. ייתכנו גם נפיחויות בגרון ובלשון, שעלולות להקשות על הנשימה. עוד תופעות לוואי אפשרויות: בחילה, שלשולים, כאב בטן, גלי חום.אלמטוזומאב (Alemtuzumab)

 למטרדה (Lemtrada)


איך זה עובד:
תרופה זו היא נוגדן חד שבטי, מה שאומר שהיא יכולה למצוא ולטרגט תאי חיסון מסוימים כדי למנוע מהם פגיעה במערכת העצבים. 


איך לצרוך: עירוי פעם ביום במשך 5 ימים. לאחר שנה, שוב עירוי פעם ביום במשך 3 ימים.


תופעות לוואי אפשרויות: תרופה זו עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות ולכן יש צורך במעקב רפואי צמוד, כולל בדיקות דם. התרופה עלולה לגרום לדימום נדיר וקטלני, להשפיע על הכליות, ולגרום למחלה בבלוטת התריס בקרב 1 מתוך 3 משתמשים. תופעות הלוואי הנפוצות יותר הן כאבי ראש, פריחה, בחילות, חום.
נטליזומאב (Natalizumab)

 טיסברי (Tysabri) איך זה עובד: 
התרופה מורכבת מנוגדנים הנצמדים לתאי T ומונעים מהם להגיע למוח ולעמוד השדרה ולתקוף את המיאלין, השכבה המגנה על העצבים.


איך לצרוך: עירוי פעם ב-28 ימים.


תופעות לוואי אפשרויות: נדיר, אך ייתכן זיהום מוח שעלול להוביל לנכות או למוות. בהתחלה ייתכנו תסמינים הדומים להתקף MS. תופעות לוואי נפוצות יותר: כאב מפרקים, חום, הרגשת עייפות או חולי, כאבי ראש או סחרחורות. קראו עוד: הצל שלי ואני: לחיות עם טרשת נפוצה אוקרליזומאב (Ocrelizumab)

אוקרבוס (Ocrevus)


איך זה עובד: 
התרופה מיועדת לטיפול ב-PRMS כמו גם בטרשת נפוצה ראשונית מתקדמת. זהו נוגדן חד שבטי המטרגט תאי B, הגורמים לנזק עצבי בגוף. מחקרים מראים כי התרופה עשויה לעבוד טוב יותר בהפחתת התקפים ובהאטת התפתחות המחלה, מאשר תרופות אינטרפרון בטא. 


איך לצרוך: 2 זריקות בהתחלה, זריקות תחזוקה אחת ל-6 חודשים. 


תופעות לוואי אפשרויות: אין לצרוך תרופה זו אם יש לך הפטיטיס B. כפי שקורה פעמים רבות עקב עירוי, יתכן גירוי בעור, פריחה, גירוי בגרון, או תגובה אלרגית. לעיתים נדירות ייתכן זיהום מוחי קטלני. 

מיטוקסנטרון (Mitoxantrone)

 נובנטרון (Novantrone)


איך זה עובד:
תרופה שבמקור יועדה לטיפול בסרטן ובהמשך אושרה לטיפול גם ב-MS.

התרופה מדכאת את המערכת החיסונית כדי להפחית את מספר התאים שגורמים לפגיעה במיאלין, השכבה שמגינה על העצבים בגוף. מתאימה בעיקר לטרשת נפוצה מתקדמת משנית (secondary progressive).


איך לצרוך: עירוי אחת ל-3 חודשים, עד 12 מנות במהלך 2-3 שנים.


תופעות לוואי אפשרויות: בגלל בעיות בטיחות, רופאים נוטים לתת תרופה זו רק במקרים בהם המחלה מתפתחת מהר ותרופות אחרות לא משפיעות. התרופה עלולה להשפיע על הלב להעלות את הסיכון לסרטן הדם.

פורומים נוירולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעד בסנטר של תינוק בן חצי שנה גלעד 03/03/2020 15:37
  • שלום לתינוקת שלנו יש רטט בסנטר שהלך והנחלש מהלידה אך עדיין קיים, התינוקת עוד מעט בת 7 חודשים והיא תאומה ונולדה קצת פחות מהמשקל הרגיל 2550 גרם לערך האם זה דורש בדיקה נוירולוגית ? האם זה ניתן לטיפול? אודה להתייחסתכתם

  • + הוסף תגובה
מטופלים בקרינה סטריוסטאטית במנינגיומה ליד ארובת העין רחלי 24/02/2020 17:31
  • לבעלי מצאו מנינגיומה שפירה ליד ארובת העין. אני מחפשת מטופלים שעברו את הקרינה לפני שנחליט על הטיפול. כיצד ניתן להגיע למטופלים כאלה?

  • + הוסף תגובה
תחושות תזוזה מהירה אלכס 27/02/2013 21:05
  • הבן שלי מתלונן לעיתים שהכל זז לו מהר במוח שדברים זזים מהר והם לא זזים באמת ( למשל לפני השינה במיטה ) ושהוא מדבר בכל רם ( כאשר הוא מדבר בטון רגיל) אני זוכרת מעצמי את התחושות האלו בתור ילדה שפתאום איבר בגוף מרגיש גדול או שאני עושה משהו ( קורה גם היום) כמו נניח לתלות כביסה בשלווה אבל בתחושה שאני עושה את זה מאוד מהר. תחושות מוזרות שקשה להסביר. אשמח לקבל הסבר לנושא..

  • + הוסף תגובה
זה קרה גם לי בילדות אנונימיתת 22/01/2020 03:58
  • היי אלכס. התופעה הזו קרתה לי גם בילדות וכיום בזה כבר עבר. האם קיבלת תשובה כלשהי.? האם מצרת סיבה למה זה קורה.?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!