מוח האישה צעיר יותר ממוח הגבר

תהיתם למה נשים נוטות להישאר ערניות וחדות יותר בגיל מבוגר בהשוואה לגברים? ייתכן שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שמוח האישה צעיר יותר ממוח הגבר, כך עולה ממחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/02/2019


נשים נוטות להצליח יותר טוב במבחנים קוגניטיביים מאשר גברים בני אותו הגיל,  וייתכן כי ההסבר נעוץ במחקר חדש של אוניברסיטת וושינגטון, ממנו עולה הממצא כי מוח האישה נראה צעיר יותר ב-3 שנים בממוצע ממוחו של גבר באותו הגיל. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences.


במרוצת השנים, מדענים גילו כי המוח האנושי נוטה להשתנות ככל שמזדקנים, הן במבנה והן בתפקוד. אחד השינויים כולל את המטבוליזם של המוח - הדרך שבה המוח משתמש בגלוקוז ובחמצן כדי לתדלק את עצמו: איך הוא משתמש במשאבים אלו, ובאילו אזורים במוח הוא משתמש בהם בעיקר.קראו עוד: מפתיע: הצורה שבה אתם מגיבים למצבי לחץ משפיעה על בריאות המוחהמוח הנשי צעיר יותר ב-3.8 שנים

לצורך המחקר, החוקרים תחילה בדקו האם תוכנת מחשב יכולה להשתמש בתבנית המטבוליזם במוח כדי לחזות גיל של אדם. התוכנה אכן הצליחה די טוב, אך נעשו מספר טעויות, ואלו נלקחו בחשבון לצורכי המחקר.


לצורך המחקר גויסו 205 משתתפים בגילאים 20-82 שעברו הדמיית מוח שמדדה את זרימת החמצן והגלוקוז שלהם במוח. מידע זה הוזן למחשב. 


אחד הדברים שהחוקרים בחנו היה הבדלים בין גברים לנשים. להפתעתם, הם גילו כי כשהמחשב ניבא גיל של מוח של אישה לעומת גבר, באופן עקבי הניבוי היה צעיר מעט יותר בנשים לעומת גברים באותו הגיל. וכך, בממוצע נשים קבלו גיל מוח צעיר יותר מאשר גברים, באמצעות מראה של תבנית המטבוליזם של המוח.


תחילה החוקרים הזינו את גילאי הגברים ואת המטבוליזם המוחי שלהם, לאחר מכן הכניסו את הנתונים של הנשים. בהסתמך על נתוני הגבר, האלגוריתם של התוכנה מצא כי מוח האישה צעיר בממוצע ב-3.8 שנים מגילו בפועל.


בשלב השני החוקרים הזינו קודם את הנתונים על גילאי הנשים ואת המטבוליזם המוחי שלהן. באופן דומה, האלגוריתם ניבא את גיל מוח הגברים ב-2.4 שנים בממוצע זקן יותר מגילם בפועל.
מהמחקר עולה: מוח האישה צעיר יותר בכ-3 שנים מאשר מוח הגברתהליכים מוחיים שונים כבר בגיל ההתבגרות

הגיל הצעיר יחסית של מוח האישה לעומת הגבר, זוהה גם בגילאים צעירים (שנות העשרים) של שני המינים. למעשה, החוקרים משערים שהיתרון של גיל המוח אצל נשים מתרחש בגיל הבגרות, ונראה כי מוח האישה אינו מזדקן לאט יותר אלא מתפתח בגיל צעיר יותר ונשאר כך לאורך כל הבגרות שלהן. 


כאשר גברים ונשים עוברים את גיל הבגרות, התהליכים המוחיים שלהם מאוד שונים: זרימת הדם במוח של גברים פוחתת כשהם עוברים את גיל ההתבגרות; אצל נשים זרימת הדם פוחתת הרבה פחות. למעשה, זה יכול לרדת אצל נשים אבל אז לעלות שוב.


ההבדלים באופן שבו המוח של האישה והמוח של הגברים מתפתחים במהלך גיל ההתבגרות, משפיעים על תהליך הזדקנות המוח בגיל מאוחר יותר. עם זאת, הבדלים אלו נחשבים קטנים יחסית ובשלב זה לא ניתן להשתמש בהם כהסבר ישיר להבדלים הקוגניטיביים שמופיעים בהזדקנות.למרות זאת, נשים בסיכון גבוה יותר לאלצהיימר

דמנציה היא תהליך מאוד מורכב. ממצא מחקר זה מצד אחד עשוי להעיד על כך שנשים עשויות להתאושש מהר יותר באספקטים מסוימים של הזדקנות המוח באופן כללי. עם זאת, מוח צעיר במשך זמן ארוך יותר יכול לגרום לו להיות פגיע יותר. ולכן החוקרים עדיין לא ממהרים להסיק מממצא זה דברים על דמנציה. למעשה, מסתמן שהמטבוליזם של המוח אין הרבה השפעה על מחלות כגון אלצהיימר ודמנציה.


במהלך החיים נראה כי המוח הנשי הטיפוסי הוא יותר צעיר ונמרץ מהמוח הגברי הטיפוסי. הבדל זה נמצא קיים גם במוח עם פלאקים עמילואידים, אשר נוטים להופיע במחלת האלצהיימר, למרות שאף אחד מהמשתתפים הראה תסמינים קליניים של המחלה.


למרות שהמוח הנשי צעיר יותר יחסית, נשים בסיכון גבוה יותר לחלות באלצהיימר מאשר גברים. אסטרוגן, אשר מגביר את החיוניות של אזורים במוח הקשורים לזיכרון, צונח מאוד לאחר גיל המעבר, והוא יכול להיות גורם אחד מתוך כמה גורמים אחרים המשחקים תפקיד במחלה.
פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ בראש והירדמות איברים carmel 03/12/2019 11:35
  • שלום, באוגוסט 2018 ישבתי לשתות קפה והרגשתי כמו כיווץ איום ונורא בראש, כאילו מישהו נתן לי מכה מאחורה, באותו הרגע ראיתי כמו ערפל ולא הייתי יציבה בשעות של אחר כך. שלחו אותי דחוף ל MRI+MRA לשלול דימום או אירוע והכל יצא תקין והשתחררתי הביתה בהרגשה רעה מאוד. מאותו היום חיי לא חזרו להיות אותו הדבר. יש לי נימלולים וזרמים וטישטוש ראייה.....במיוחד איבוד תחושה בלשון/לחי/חצי שפה כל פעם צד אחר.......וקפיצות שרירים ללא הפסקה, כל פעם במקום אחר בגוף. קושי להוציא מילים (מרגישה כאילו מתאמצת לדבר), לשון גם עם עקצוצים באופן קבוע בנוסף להירדמויות. הרגשה של חוסר יציבות ושהראש מתכווץ. פשוט זוועה. הלכתי לניורולוג ואומר שהכל ממתח וחרדה, מה שלא הגיוני, כי עד אותו יום עם "המכה בראש" הרגשתי מעולה. אני מנסה לעלות בדעתי האם זה קשור לבדיקת היסטרוסקופיה שעשיתי בהרדמה מלאה, כי שהזריקו לי את החומר המרדים הרגשתי שריפה איומה בכל הגוף עם כאבי שרירים מטורפים. מה עוד עליי לבדוק? האם תוכלי לתת עצה/לעזור? אודה לך מאוד.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים אור 29/11/2019 07:06
  • היי אני סובלת מכאבי ראש כחודשיים כאבי ראש שמלווים בטישטוש ריגעי בראיה ובחילות. הייתי במין לבדיקות ונעשה לי ct שהראה שהכל תקין הייתי אצל רופה עיניים שאמר שהכל תקין. נכון להיום אני סובלת מכאבי ראש שאני קמה איתם בבוקר ורק לאחר שלוקחת כדורים זה נרגע מעט. ברצוני להוסיף שחליתי לפני כ7 שנים בסרטן ריאות ולאחר כריתה של אונה הבראתי, היום יש לי בדיקת אורטופד ובמרץ יש לי בדיקת נוירולוג יש בדיקות נוספות שאת ממליצה שאעשה?

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/11/2019 12:30
  • ממליצה לך להבדק ע"י נוירולוג מוקדם יותר על מנת להקל עליך ולנסות להבין את הסיבה לבעיה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש שלושה שבועות ענבל 28/11/2019 14:55
  • שלום ד"ר, אשמח לעזרתך בהבנה של תוצאות בדיקת אמ.אר.איי שביצעתי בעקבות כאבי ראש כרוניים שאני סובלת מהם שלושה שבועות, בעיקר מופיעים בהליכה, ישיבה, עמידה. בשכיבה כמעט נעלמים, מלווים בבחילות, הקאה אחת, וחוסר שיווי משקל. לפני כ9 שנים היה לי סיפור של לחץ תוך גולגולתי מוגבר וטופלתי בדיאמקוס. לפני חודשיים תחושת הרדמות בפנים, בסנטר ובשפה בעקבות כך נשלחתי לאמ.אר.איי ולפני שלושה שבועות התחילו כאבי הראש הנוראיים. אני בת36. תוצאות האמ.אר.איי: קורפוס קלוסום בתבנית תקינה, מעט מעובה. אוכף תורכי אינו עמוק. מערות מקל מעט בולטות בגודלן. חדרי המוח והחללים התת עכבישיים בתבנית תקינה, הרחבה מינימלית של חללים תת עכבישיים פרונטלים. בדיקת עיניים לגילוי פפליאדמה הייתה תקינה וCT תקין גם כן. אשמח לתשובתך בנוגע לממצאים, בתודה רבה מראש, ענבל.

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/11/2019 23:56
  • בדיקת הMRI להבנתי ללא ממצא משמעותי. אם כאב הראש מזכיר את כאב הראש מהעבר יש צורך בניקור מותני חוזר. אנא פני לנוירולוג או נוירואופתלמולוג שאצלו את במעכב לצורך המשך ברור.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!