מוח האישה צעיר יותר ממוח הגבר

תהיתם למה נשים נוטות להישאר ערניות וחדות יותר בגיל מבוגר בהשוואה לגברים? ייתכן שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שמוח האישה צעיר יותר ממוח הגבר, כך עולה ממחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסותנשים נוטות להצליח יותר טוב במבחנים קוגניטיביים מאשר גברים בני אותו הגיל,  וייתכן כי ההסבר נעוץ במחקר חדש של אוניברסיטת וושינגטון, ממנו עולה הממצא כי מוח האישה נראה צעיר יותר ב-3 שנים בממוצע ממוחו של גבר באותו הגיל. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences.


במרוצת השנים, מדענים גילו כי המוח האנושי נוטה להשתנות ככל שמזדקנים, הן במבנה והן בתפקוד. אחד השינויים כולל את המטבוליזם של המוח - הדרך שבה המוח משתמש בגלוקוז ובחמצן כדי לתדלק את עצמו: איך הוא משתמש במשאבים אלו, ובאילו אזורים במוח הוא משתמש בהם בעיקר.קראו עוד: מפתיע: הצורה שבה אתם מגיבים למצבי לחץ משפיעה על בריאות המוחהמוח הנשי צעיר יותר ב-3.8 שנים

לצורך המחקר, החוקרים תחילה בדקו האם תוכנת מחשב יכולה להשתמש בתבנית המטבוליזם במוח כדי לחזות גיל של אדם. התוכנה אכן הצליחה די טוב, אך נעשו מספר טעויות, ואלו נלקחו בחשבון לצורכי המחקר.


לצורך המחקר גויסו 205 משתתפים בגילאים 20-82 שעברו הדמיית מוח שמדדה את זרימת החמצן והגלוקוז שלהם במוח. מידע זה הוזן למחשב. 


אחד הדברים שהחוקרים בחנו היה הבדלים בין גברים לנשים. להפתעתם, הם גילו כי כשהמחשב ניבא גיל של מוח של אישה לעומת גבר, באופן עקבי הניבוי היה צעיר מעט יותר בנשים לעומת גברים באותו הגיל. וכך, בממוצע נשים קבלו גיל מוח צעיר יותר מאשר גברים, באמצעות מראה של תבנית המטבוליזם של המוח.


תחילה החוקרים הזינו את גילאי הגברים ואת המטבוליזם המוחי שלהם, לאחר מכן הכניסו את הנתונים של הנשים. בהסתמך על נתוני הגבר, האלגוריתם של התוכנה מצא כי מוח האישה צעיר בממוצע ב-3.8 שנים מגילו בפועל.


בשלב השני החוקרים הזינו קודם את הנתונים על גילאי הנשים ואת המטבוליזם המוחי שלהן. באופן דומה, האלגוריתם ניבא את גיל מוח הגברים ב-2.4 שנים בממוצע זקן יותר מגילם בפועל.
מהמחקר עולה: מוח האישה צעיר יותר בכ-3 שנים מאשר מוח הגברתהליכים מוחיים שונים כבר בגיל ההתבגרות

הגיל הצעיר יחסית של מוח האישה לעומת הגבר, זוהה גם בגילאים צעירים (שנות העשרים) של שני המינים. למעשה, החוקרים משערים שהיתרון של גיל המוח אצל נשים מתרחש בגיל הבגרות, ונראה כי מוח האישה אינו מזדקן לאט יותר אלא מתפתח בגיל צעיר יותר ונשאר כך לאורך כל הבגרות שלהן. 


כאשר גברים ונשים עוברים את גיל הבגרות, התהליכים המוחיים שלהם מאוד שונים: זרימת הדם במוח של גברים פוחתת כשהם עוברים את גיל ההתבגרות; אצל נשים זרימת הדם פוחתת הרבה פחות. למעשה, זה יכול לרדת אצל נשים אבל אז לעלות שוב.


ההבדלים באופן שבו המוח של האישה והמוח של הגברים מתפתחים במהלך גיל ההתבגרות, משפיעים על תהליך הזדקנות המוח בגיל מאוחר יותר. עם זאת, הבדלים אלו נחשבים קטנים יחסית ובשלב זה לא ניתן להשתמש בהם כהסבר ישיר להבדלים הקוגניטיביים שמופיעים בהזדקנות.למרות זאת, נשים בסיכון גבוה יותר לאלצהיימר

דמנציה היא תהליך מאוד מורכב. ממצא מחקר זה מצד אחד עשוי להעיד על כך שנשים עשויות להתאושש מהר יותר באספקטים מסוימים של הזדקנות המוח באופן כללי. עם זאת, מוח צעיר במשך זמן ארוך יותר יכול לגרום לו להיות פגיע יותר. ולכן החוקרים עדיין לא ממהרים להסיק מממצא זה דברים על דמנציה. למעשה, מסתמן שהמטבוליזם של המוח אין הרבה השפעה על מחלות כגון אלצהיימר ודמנציה.


במהלך החיים נראה כי המוח הנשי הטיפוסי הוא יותר צעיר ונמרץ מהמוח הגברי הטיפוסי. הבדל זה נמצא קיים גם במוח עם פלאקים עמילואידים, אשר נוטים להופיע במחלת האלצהיימר, למרות שאף אחד מהמשתתפים הראה תסמינים קליניים של המחלה.


למרות שהמוח הנשי צעיר יותר יחסית, נשים בסיכון גבוה יותר לחלות באלצהיימר מאשר גברים. אסטרוגן, אשר מגביר את החיוניות של אזורים במוח הקשורים לזיכרון, צונח מאוד לאחר גיל המעבר, והוא יכול להיות גורם אחד מתוך כמה גורמים אחרים המשחקים תפקיד במחלה.
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש לוחץ שלי 28/03/2020 18:50
 • כבר כמה ימים שאני סובלת מכאב לוחץ באזור הרכות ואמצע הראש הלחץ לא מלווה בשום תסמינים אחרים נותנת משככי כאבים הלחץ מתגבר לקראת שעות הערב אני אשמח לדעת מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/03/2020 22:56
 • לכאב הראש יכולות להיות סיבות רבות מלחץ נפשי וגורמי שונים ומגוונים. לגיל, מחלות הרקע, לסימפטומים נוספים ולבדיקה הנוירולגית ישנה משמעות רבה. מידה והתלונות לא חולפות אנא פני לרופא המטפל ולבדיקת נוירולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקיים בעיינים מושיקו 20/03/2020 09:24
 • דר שלום, לאחר שהיו לי הבהובים בעיינים נשלחתי לבדיקת CT מוח תקינה. בנוסף קיבלתי הפניה ל MRI מוח כי התופעה ממשיכה. 1.אשמח להסבר מה ההבדל בין הבדיקות. 2.האם אני יכול להיות "יותר" רגוע כי ה CT יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיניים ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/03/2020 10:51
 • MRI מדגימה באופן יותר טוב את רקמת המוח. העובדה שהCT מוח תקין מרגיעה אך כדאי להשלים גם את בדיקת הMRI ולהיות במעקב נוירולוגי. האם ההבהובים בשתי העיניים? האם מלווים הכאב ראש? האם נשלחת לEEG? בדיקת עיניים? מאחלת רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
תשובה משה 20/03/2020 10:59
 • תודה על המענה המהיר, כלומר, אם להיות בוטה, במידה ויש גידול היו רואים את זה ב CT ? ו MRI זה יותר לעצבים? בדיקת עיניים תקינה וגם צילום עין ובדיקת OCT. ובדיקות דם, ספירת דם וכו תקינות. אקו לב תקין. הבהוב רק בעין אחת ובהתחלה הוא הופיע רק פעמים ספורות. אך בשבועיים האחרונים בתדירות גבוה ולאורך כל היום ולפעמים יש כאבי ראש ולפעמים שיש הבהוב יש צמרמורת קלה.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעינים ד"ר שלומית יוסט-כץ 21/03/2020 21:37
 • שמחה שהברור עד כה תקין. ממליצה להשלים את הברור ולהיות במעקב נוירולוג ורופא עיניים. יש לשקול ביצוע EEG. רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיינים משי 24/03/2020 08:22
 • תודה על המענה המהיר דוקטור. במידה וה- mri מח תקין ובדיקות ה eeg תיהיה תקינה בעזרת השם, האם ניתן לשלול אפילפסיה ? או שיש עוד בדיקות שנדרש לבצע חוץ מכך. בוצע גם טוב לב שנמצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:30
 • EEG תקין יתמוך בכך שלא מדובר בארוע פרכוסי אך אינו נותן תשובה של 100%- חשוב להיות במעקב נוירולוג שישמע טת הסיפור הקליני, יעבור על הדיקות ויגיד את מסקנותיו

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה אבנר 25/03/2020 12:21
 • אני סובל ממגרנות חזקות. ביום שבת לפנות בוקר ועד יום ראשון קיבלתי התקף קשה שכולל כאבי ראש ועיינים ולסת ותחושת נימול בצד שמאל של הגוף והליכה בצליעה. נבדקתי במרפאה לחץ דם גבוהה טיפוּל בחמצן. יום לפני אכלתי בשׁר עם שומן והמון מוצרים עם מלח ושתיה מרובה הגוף דרש מה זה אומר ואיזה טיפול מומלץ

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:29
 • אבנר שלום. מציעה לך לפנות לבדיקת נוירולוג לצורך אבחון מדויק וניהול טוב של המקרה. בברכת רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!