בקעים חוזרים במפשעות ובדופן הבטן: כל המידע החיוני

בקעים חוזרים הם בעיה מורכבת המהווה אתגר לכירורג המנתח. בשל כך, תכנון אסטרטגיית הטיפול וביצועו דורשים מיומנות רבה וניסיון. מהם הגורמים לחזרת הבקע, אילו שיטות ניתוחיות משמשות לתיקון ומה חשוב לדעת לפני הניתוח? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/04/2019


בקע חוזר הוא בעיה מורכבת המהווה אתגר משמעותי עבור הכירורג המנתח. למרות שרבים נוטים להתייחס בקלות דעת לבקע ולעיתים אף זוכים לתמיכה לא מוצדקת לכך, בקע חוזר עלול להוביל לסכנות משמעותיות. 


בקע הוא חור בדופן הבטן דרכו עוברים איברים שונים ויוצרים שק בולט הנקרא "שק השבר". ניתוח לתיקון בקע יכול להתבצע בשיטה פתוחה, בגישה לפרוסקופית או בשיטה האנדוסקופית. במהלך הפעולה מזהה הרופא המנתח את הבקע, מפריד אותו מהרקמות הסמוכות ומכניס אותו חזרה אל חלל הבטן. הפגם בדופן הבטן נסגר באמצעות רשת כירורגית. ניתוח לתיקון בקע  נחשב אמנם להליך נפוץ מאוד ובטוח יחסית, אך במסגרתו קיים אחוז מסוים של סיכונים, וסיכוי לכישלון הפעולה וחזרת הבקע. תיקון חוזר של בקע הוא פעולה מורכבת יותר מהניתוח הראשוני. מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח בקע ראשוני וחוזר?

קיימות שתי סכנות עיקריות שעלולות להתפתח בכל ניתוח בקע, ראשוני או חוזר: 

1. כליאה של המעי בחלל הבקע בצורה שאינו יכול לשוב לחלל הבטן

בקרב חולים מסוימים הסובלים מבקע ונמנעים מביצוע הניתוח לתיקון, עלולה להתרחש כליאת מעי בחלל הבקע. בעיה זו מובילה ללחץ על כלי הדם של המעי וכתוצאה מכך גם לפגיעה באספקת הדם לאיבר. אם הכליאה לא משתחררת, עלול להתפתח נמק בדופן המעי תוך זמן קצר שיחייב ניתוח חירום. הסיכוי לכליאת מעי במקרים של בקע חוזר גבוה יותר משמעותית. בנוסף, בשל העובדה ששולי חור הבקע אינם ישרים, הרשת שבעזרתה בוצע התיקון יכולה לבלוט ולפגוע במעי שנכלא.קראו עוד: לא רק לספורטאים: כך תדעו אם אתם סובלים "מבקע של ספורטאים"  2. חזרת הבקע

כאמור, הישנות הבעיה היא סיכון הכרוך בכל ניתוח בקע. למרות זאת, לאחר תיקון של בקע חוזר הסיכוי שישוב ויחזור גבוה יותר מזה הקיים לאחר התיקון הראשוני. 


ההנחיות העולמיות לתיקוני בקעים מורות על תיקון ללא דיחוי של כל בקע המתגלה, במטרה להקטין את סכנות אלה, על אחת כמה וכמה שמדובר בבקע חוזר. אין להמתין עם הניתוח של בקע חוזר, היות וסיבוכים אלו ואחרים יופיעו ולא יהיה ניתן למנוע אותם.מהם הגורמים לחזרת הבקע?

קיימות סיבות רבות לחזרת בקע לאחר ניתוח לתיקון הפגם:

• השמנה קיצונית

ב-30% מהמטופלים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית יסבלו מבקע חוזר.

• עישון

בקרב מנותחים שמעשנים באופן קבוע, קיים סיכוי של כ-30% לחזרת הבקע.

• תת תזונה

בקרב כ-40% מהמנותחים שסובלים מתת תזונה יתפתח בקע חוזר.


• טיפול תרופתי נגד סרטן ותרופות המדכאות את מערכת החיסון 

בניתוח לתיקון בקע  קיים אחוז מסוים של סיכונים, וסיכוי לכישלון הפעולה וחזרת הבקע
האם מיומנותו של הכירורג המנתח משפיעה גם היא על סיכוי לחזרת הבקע?

הסטטיסטיקה בישראל ובמדינות אירופה ואמריקה, מראה כי הסיכוי לחזרת הבקע עומד על  15-20% בממוצע. למרות זאת, בדיקה מעמיקה של הנתונים מראה בקרב חולים שנותחו על ידי כירורגים בעלי מומחיות ספציפית לניתוח הרניה, סיכויי חזרת הבקע עומדים על כ- 3-5% בלבד. יתרה מכך, בקרב קומץ קטן של מומחים לניתוחי הרניה שיעור חזרת הבקע עומד על פחות מ-0.5%. 


בהתייחס לנתונים אלה נראה כי למרות קיומם של גורמים אובייקטיביים המשפיעים על חזרת הבקע, מיומנותו וניסיונו של הכירורג המנתח בסוג הניתוח המבוצע ממלאים תפקיד משמעותי ואף עשויים להפחית את הסיכון להישנות הבעיה באופן ניכר. יכולותיו של הרופא המומחה וניסיונו, מאפשרים לו להתאים את אסטרטגיית הניתוח למטופל ולבעיה ממנה הוא סובל ולהתגבר על מגבלות אובייקטיביות.אילו דרכים ניתוחיות עשויות להפחית את הסיכון לחזרת הבקע?

שימוש ברשת לתיקון הבקע

ההנחיות העולמיות לתיקוני בקעים מורות על שימוש ברשת בכל תיקון בקע, בייחוד במקרים של בקע חוזר. השימוש ברשת נובע משתי סיבות עיקריות: ראשית, הרקמה סביב אזור הבקע פגומה ואינה חזקה דיה לתיקון. על כן יש להשתמש ברשת המחזקת אזורים רחבים. שנית, השימוש ברשת מאפשר תיקון במתח אזורי נמוך משמעותית וכך תורם להפחתת הסיכון להתפתחות בקע חוזר.סוג ההרדמה

לצורך תיקון טוב של פגם הבקע בדופן הבטן, יש צורך בהרפיה טובה של השרירים ולהמנע ממתח. הרפית שרירים טובה מוסגת רק בהרדמה כללית. גם ערנותו של החולה, ואפילו אם הוא מטושטש, מפריעה למהלך הניתוח. טכנולוגית ההרדמה הכללית בימנו בטוחה ביותר  ולה תופעות הלואי הנמוך יותר מכל סוגי ההרדמה האחרים. אם אין הוראת נגד רפואית להרדמה כללית, יש לבחור בה לתיקוני בקעים. קראו עוד: סובלים מבקע מפשעתי המצריך ניתוח? יש כמה דברים שחשוב שתדעו ביצוע הניתוח בשיטה האנדוסקופית

נושא נוסף המשפיע על תוצאות הניתוח הוא הטראומה הניתוחית הנלווית לפעולה הכירורגית: ככל שהטראומה שיוצר הניתוח היא נמוכה יותר, תוצאות הניתוח טובות יותר ומלוות בהתאוששות קלה ומהירה.


הגישה הטובה והמועדפת ביותר לניתוחי בקע היא השיטה האנדוסקופית החדישה המובילה לטראומה הניתוחית הנמוכה ביותר. בשיטה זו לא יוצרים חתך רחב בדופן הבטן וכן גם לא חודרים לתוך חלל הבטן, כפי שמתבצע בניתוחים הפתוחים ובלפרוסקופיה. במהלך הניתוח האנדוסקופי מתבצעים שלושה נקבים קטנים בדופן הבטן בלבד, דרכם יכניס הרופא המנתח מכשור ומצלמה זעירה רק לתוך דופן הבטן ללא חדירה לתוכה. הבקע מתוקן ללא כל צורך בחיתוך רקמות ובנוסף מותקנת גם רשת.


קיימת הנחה שגורה ושבלונית הגורסת כי תיקון של בקע מפשעתי חוזר יתבצע באמצעות גישה לפרוסקופית אחורית, כאשר הניתוח הראשוני בוצע בגישה פתוחה קדמית. מנגד, אם הניתוח הראשוני בוצע בגישה לפרוסקופית אחורית, ניתוח הבקע החוזר יתבצע בגישה פתוחה קדמית.  בהרצאותיו בכנסים שונים, הראה פרופ' דודאי כי אמירה זו נכונה רק בחלקה והיא אינה מהווה עיקרון מנחה. כפי שהוזכר לעיל, הגישה האנדוסקופית היא הדרך המועדפת כיום לניתוחי בקע ככלל, ולניתוחי בקע חוזר לאחר ניתוח פתוח בפרט. גם כאשר קיים בקע חוזר לאחר ניתוח לפרוסקופי, הגישה העדיפה לתיקון היא זו האנדוסקופית. בנוסף, בשיטה האנדוסקופית ניתן לתקן בקעים חוזרים בשני הצדדים, בעוד שבשיטה הפתוחה יש לתקן כל צד בנפרד.


כל הנאמר לגבי הבקע מפשעתי חוזר, נכון גם לגבי בקעים טבוריים חוזרים ובקעים חוזרים בדופן הבטן הקדמית, בוודאי אם הם משולבים בהפרדות שרירי הבטן. תיקון בקעים אלו בשיטה הלפרוסקופית מוגבל ובפתוחה מלווה בטראומה ניתוחית נרחבת, אשר מובילה להתאוששות קשה וממושכת.שיטה אנדוסקופית חדשנית לתיקון בקעים בדופן הבטן בשילוב עם הפרדות שרירים 

Extended Endoscopic Hernia & Linea Alba Reconstruction Glue) eEHLARglue) היא שיטה אנדוסקופית חדשנית המשמשת לתיקון כל סוגי הבקעים בדופן הבטן בשילוב עם הפרדות שרירים. שיטה זו מאפשרת לתקן את כל הבקעים החוזרים, ללא תלות בסוג הניתוח הראשוני שבוצע (לפרוסקופי או פתוח), או בקיום של רשת ששימשה לתיקון הבקע הראשוני. חשוב מכך, שיטה זו מאפשרת גם תיקון של בקעים המלווים בהפרדות של שרירי הבטן. הפעולה מבוצעת בכירורגיה מזערית, ללא חתך או חדירה לחלל הבטן. היא מאפשרת התאוששות קלה ומהירה, תוצאות כירורגיות טובות יותר בהתייחס לסיכוי לחזרת הבקע, כמו גם תוצאות אסתטיות מרשימות. מה חשוב לדעת לפני ניתוח לתיקון בקע חוזר?

חזרת הבקע מובילה להרס של המבנה האנטומי הנורמלי, ועל כן ניתוח בקע חוזר נחשב לאחת מהפעולות הכירורגיות המורכבות ביותר. המצב האמתי של האזור המנותח מתברר רק בזמן הפעולה הכירורגת, כמו גם היקף השחזור האנטומי הנדרש. 


בשל כך, ההחלטה על אופן ביצוע הניתוח מתקבלת רק בזמן הפעולה עצמה. ברוב המקרים, הניתוחים הסטנדרטים אינם מתאימים ועל הכירורג לאלתר או לשלב בין הטכניקות השונות. כירורג המתקן בקע חוזר חייב לשלוט בכל הטכניקות הידועות לתיקון בקעים ולהחליט במהלך הניתוח כיצד לבצע את הפעולה. בשל כל אלו, ניתוח של בקע חוזר צריך להיות מבוצע רק על ידי כירורג המומחה לתיקון בקעים ובעל נסיון רב וטוב בתיקון בקעים חוזרים.

הכתבה בחסות  פרופ' משה דודאי, פרופסור משנה לכירורגיה באוניברסיטת יוזוס, בטסדה מרילנד ארה"ב, מייסד ומנהל "הרניה אקסלנס". 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה דודאי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע בחלל הבטן איטלה 17/11/2019 17:15
 • הופיע אחרי תאונת דרכים עם ניתוח בטן וחצי שנה במונשמים בת 83

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי צד שמאל חיים 18/03/2017 19:42
 • שלום רב עברתי ניתוח בקע פתוח צד שמאל ,לפני 6 חודשים ההחלמה היתה מאד קשה ועדיין מרגיש כאבים בצד הניתוח עם שריפה שמגיעה למפשעה ,עיקצוצים וכל החלק של המפשעה רדום, כאשר אני משתעל או מתעטש יש כאבים חדים כמו דקירה חזקה, והרגשה לא נוחה מה שגם האיזור מתנפח מדי פעם וקשה ,הייתי באולטרסאונד חוזר ושללו בקע חוזר , אני רוצה לציין שאני עובד בעבודה פיזית די קשה ואחרי מאמץ יש לי כאבים וזה די מגביל אותי כי אני לא יכול לחזור לעבודה סדירה אודה לך אם תחזור אליי תודה

 • + הוסף תגובה
נזק עצבי לאחר נתוח במפשעה יוכל להשתפר בתקופה הראשונה לאחר ניתוח דר' משה דודאי 19/03/2017 08:16
 • חיים שלום התאור שלך מתאים לנזק עצבי של עצבים העוברים המפשעה .אני מבין שכרגע אין עדות לבקע חוזר אלא תגובה דלקתית ובצקתית במפשעה. צריך להמתין ולראות מה יתרחש כשהתגובה במפשעה תפחת, אם הלחץ על העצבים ישתחרר ו או יופיע גם בקע חוזר. בהתאם לכך יהיה צורך לקבל החלטות.

 • + הוסף תגובה
בקע חיים 19/03/2017 10:46
 • היי ד״ר תודה על תשובתך המהירה ,אשמח אם תענה על שאלתי, מהו זמן ההמתנה שאני צריך לחכות לבדיקה חוזרת והאם אפשר לאבחן את הבעיה כבר עכשיו ולטפל בזה ע״י כדורים (אם זה דלקת)או טיפול אחר למנוע בקע חוזר, כי כפי שציינתי אני עובד עצמאי בעבודה פיזית קשה ,ועדיין לא חזרתי לעבודה וזה מגביל אותי , והאם יש טעם להגיע אלייך בשלב הזה לבדיקה . תודה.

 • + הוסף תגובה
קיום תלונות וממצאים 6 חודשים לאחר ניתוח בקע מצביעים על בעיה בניתוח. דר' משה דודאי 19/03/2017 11:17
 • חיים שלום, 6 חודשים זמ זמן רב וצריך להתאושש מכבר מניתןח בקע במפשעה. נוכחות של אוסף התלונות שלך מצביע על קיום בעיה. אתה יכו להגיע לאבחון והתיעצות במרפאתי 0777-060496

 • + הוסף תגובה
כאבים במפשעה הימנית אליקו 10/11/2019 11:21
 • שלום שמי אלי עד לפני חצי שנה בערך הייתי בריא לגמרי בלי שום כאבים אחרי תקופה של עבודה פיזית תוך כדי עבודה הרגשתי דקירות קטנות כאלה בצד ימין של המפשעה לא יחסתי לזה כל כך חשיבות אבל זה המשיך יום אחרי יום הלכתי לרופא שלי והוא שלח אותי לעשות צילום בצילום אמרו לי שהכל בסדר ואין לי כלום אבל כשאני עובד וקצת מתאמץ הדקירות שוב חוזרות ואני לא יודע מה לעשות אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצלה עומר 06/11/2019 18:14
 • בקע מפשעתי ווריקוצלה שלום , סובל מכאבי אשכים כבר זמן מה להלן תוצאות בדיקת אולטראסאונד מפשעות + הרניה , סונור + דופלר של האשכים : אשך ימין בגודל : 4.5*2.2 ס"מ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך אין גודש בכלי הדם מעל וסביב האשך ווסקולריזציה תקינה ללא סימני תסביב . אשך שמאל בגודל : 4.4*2.4 סמ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך גודש מינימלי בכלי הדם מעל וסביב האשך קוטרם במנוחה עד 2.3 סמ ווסקולרזיציה תקינה ללא סימני תסביב מפשעה שמאלית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כל הדם הפמורליים תקינים קדמית לכלי הדם בלוטה תגובתחת 9מ"מ אין לראות נוזר קדימה לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסלבה בליטה קלה של שומן ללא חדירת מעי נסוג במנוחה יכול להתאים לבקע קטן צוואר הבקע כ 9מ"מ מפשעה ימנית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כלי הדם הפמורליים תקינים אין לראות בלוטות לימפה מוגדלות אין לראות נוזל קדמי לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסבה בליטת שומן עם חדירת מעי במנוחה נסיגה עם בליטה מינימלית של שומן בלבד קוטר צוואר הבקע כ 15מ"מ אין לראות חדירת מעי לשק האשכים .

 • + הוסף תגובה
בקעים במפשעות פרופ' משה דודאי 07/11/2019 07:15
 • שלום לא נמצא וריקוצל, ננצ5ו בקעים בשתי המפשעות. תפנה לכירורגיה מומחה לבקיעים

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצל עומר 07/11/2019 07:35
 • תודה רבה על הזמינות ההיתי אצל אורולוג הוא אבחן לי וריקוצל דרגה קלה לטענתו וחשוב לי לציין אני מרגיש את הכאב / עמום מאיזור השמאלי של האשך ושל המפשעה וגם באיזור הרגל

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי אינו גורם לרוב לכאב, לעומת זאת בקע ספורטאים גורם לכאבים במפשעה,ירך ולעיתים אשך פרופ' משה דודאי 08/11/2019 17:22
 • כפי שאמרתי תפנה לכירורג . במידה ואתה עוסק בספורט, תפנה לכירורג מומחה לפציעת ספורט של בקע ספורטאי

 • + הוסף תגובה
בקע ווריקוצל עומר 08/11/2019 17:25
 • הייתי אצל מס כירוגים אבל הם לא ממליצים לעשות ניתוח בגלל שהבקעים קטנים ולטענתם זה לא הכאב / עמום שאני מרגיש ואני נמצא די במבוי סתום כי יש לי גם וריקוצל וגם בקעים קטנים ואני לא יודע מה עלי לתקן

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב ושונה מבקע מפשעתי פרופ' משה דודאי 09/11/2019 20:31
 • כתבתי לך שיכול להיות שיש לך בקע ספורטאים השונה מבקע רגיל, גורם לכאב וב US לפעמים נראה כמו בקע קטן. תקרא באתר "הרניה אקסלנס" וגם תוכל לתאם בדיקת אבחון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!