הילד קיבל מכה בראש? סימני האזהרה לזעזוע מוח שחשוב שתכירו

מהו זעזוע מוח, אילו תסמינים יהוו אותות אזהרה, מה חשוב לעשות אם יש חשד לזעזוע מוח ומתי חשוב לפנות לגורם רפואי? כל התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/03/2019


זעזוע מוח הוא טראומה למוח שנגרמה בשל חבלת ראש או גוף. מוחם המתפתח של ילדים נמצא בסכנה גדולה יותר לזעזוע מוח מאשר מוחם של מבוגרים ועל חשוב להכיר את סימני האזהרה שעלולים להעיד על הפציעה. 


סקר שפורסם ב-2017 ובחן יותר מ-13,000 מתבגרים אמריקאים, מצא כי כמעט חמישית מהנבדקים דיווחו על זעזוע מוח לפחות פעם אחת בתקופת הילדות. בכתבה הבאה נסקור את אותות האזהרה לזעזוע מוח בילדים ונדון על דרכי הטיפול במצבים אלה. מהו זעזוע מוח?

זעזוע מוח הוא סוג של פציעה מוחית אשר נגרמת כתוצאה ממכה לגוף או לראש  וגורמת למוח לזוז בנוזל המקיף אותו. למעשה,

זעזוע מוח הוא צורה קלה של פגיעה מוחית בעקבות טראומה (Traumatic brain injury, TBI).
ילדים מצויים בסיכון גבוה יותר לזעזוע מוח מאשר מבוגרים
מהם הסימנים שיכולים להעיד על זעזוע מוח בילדים?

במקרים מסוימים, זעזוע המוח אינו נגרם עקב טראומה קיצונית או מכה משמעותית והילד לא יחווה אבדן הכרה. בשל כך, הסימנים לזעזוע מוח עלולים להיות מעורפלים ולא ברורים: הילד יכול לחוות תופעות פיזיות שונות כתוצאה מהפגיעה, כמו כאבי ראש, אך הטראומה המוחית יכולה להתבטא גם בשינוי בהתנהגותו של הילד. אלה הם סימני האזהרה לזעזוע מוח בילדים אליהם חשוב לשים לב:

- כאבי ראש

- תחושת ישנוניות

- ערפול וסחרחורות

- בחילות והקאות

- רגישות לאור ולרעש

- אם הילד נראה לא נינוח

- שינה רבה או מעטה מהרגיל

- אם הילד מרגיש עצוב או מדוכדך

- בעיות בשיווי המשקל

- קשיי חשיבה וריכוז 


לעיתים התסמינים לזעזוע מוח לא יופיעו מיד והם עלולים להתפתח שעות או ימים לאחר הטראומה המוחית. על כן, חשוב לשים לב להתנהגותו של הילד במשך הימים שלאחר האירוע. כמו כן, במקרים מסוימים הילד אינו מודע לתסמינים ועל כן חשוב שמבוגר יהיה ער  להתפתחות של תופעות שונות עליהן הילד עשוי שלא לדווח. קראו עוד: פגיעות גפיים תחתונות בילדים: המדריך שכל הורה צריך להכירזעזוע מוח בתינוקות ופעוטות

תינוקות וילדים צעירים מאוד אינם יכולים להגיד לכם שמשהו לא בסדר לאחר פציעת ראש. בנוסף לתסמינים שתוארו לעיל, יש לשים לב גם לתופעות הבאות בתינוקות ופעוטות:

- אם התינוק מסרב לינוק או לאכול

- אם בכיו של התינוק אינו דועך או נרגע

- אם התינוק מאבד עניין בגירויים חיצוניים וצעצועים

- אם הפעוט אינו מתמיד בכישורים חדשים שרכש, כמו ביצוע הצרכים בסיראם יש חשש לזעזוע מוח, כיצד יש לנהוג?

אם הילד נחבל בראשו במהלך פעילות ספורטיבית, חשוב להוציא את הילד מהמשחק או האימון ולהשאירו בהשגחה. אם התסמינים השונים אינם מציגים תמונה חד משמעית לזעזוע מוח, המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן  (CDC) ממליצים להימנע מחזרה מידית לפעילות ספורטיבית שהרי "אם יש ספק אין ספק". אם הילד חווה או מדווח על אחד או יותר מהתסמינים שפורטו למעלה, חשוב לפנות לרופא ילדים. נציין שוב כי התסמינים אינם חייבים להופיע בסמיכות לפציעה והם עלולים להתפתח שעות ואף ימים לאחר הטראומה המוחית. 
אם הילד נחבל בראשו במהלך פעילות ספורטיבית, חשוב להוציאו מהאימון ולהשאירו בהשגחהמתי יש לגשת לבית החולים?

במקרים נדירים, פציעת הראש עלולה לגרום להמטומה. המטומה היא מצבור של דם  בתוך המוח (שטף דם פנימי), שנגרם עקב דימום מכלי דם באזור. המטומה נחשבת למקרה חירום רפואי ומחייבת טיפול.


אם הילד שלכם חווה את אחד מהתסמינים הבאים חשוב לפנות לגורם רפואי:

- אבדן הכרה בעקבות המכה

- אבדן זיכרון במשך יממה או יותר

- התקפים המתבטאים בפרכוסים ורעידות

- אישונים מוגדלים שאינם שווים בגודלם אחד לשני

- דיבור עילג ומבולבל

- הקאות בלתי פוסקות

- החמרה פתאומית באחד מהתסמינים שצוינוהטיפול בזעזוע מוח

האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים והקרן לנוירולוגית ילדים, כולן ממליצות על זמן מנוחה לאחר זעזוע מוח שיאפשר לילד להחלים מהפציעה. 


הטיפול הביתי

וודאו כי הילד נח כראוי ונמנע מכל פעילות פיזית וספורטיבית לאחר הפציעה. בנוסף, מומלץ להימנע גם  מפעילויות מנטליות מאומצות או משימות הדורשות ריכוז גבוה.


כאמור, לאחר זעזוע מוח ילדים רבים חווים שינויים בשגרת השינה: הם יכולים לישון יותר מהרגיל או לחוות קשיי הירדמות ושינה עמוקה לאורך כל הלילה. כדי להקל על המצב הרחיקו הסחות דעת שונות מחדר השינה, כמו טלפונים או מסכי טלוויזיה ועודדו את הילד לשמור על שגרת השינה אליה היה רגיל לפני הפציעה. כאבי ראש הם הסימפטום הנפוץ ביותר לאחר זעזוע מוח ולעיתים טיפול במשככי כאבים ללא מרשם עשוי לעזור. למרות זאת לפני שאתם מחליטים לתת לילד תרופה זו או אחרת, חשוב להתייעץ עם רופא הילדים ולעיין בעלון התרופה לצרכן. תוך כמה זמן הילד צפוי "לחזור לעצמו"?

על פי ה-CDC, רוב הילדים יחוו שיפור במצב לאחר כשבועיים. למרות זאת, במקרים מסוימים התסמינים יכולים להימשך במשך חודשים ואף יותר. מחקר שבוצע ב-2014 מצא כי כמעט רבע מהילדים שחוו זעזוע מוח התלוננו על כאבי ראש כחודש לאחר הפציעה, כחמישית מהם סבלו מעייפות מוגברת וכמעט 20% מהנבדקים חוו חשיבה איטית יותר מאשר זו שהייתה קיימת לפני הפציעה. אם התסמינים מחמירים או שאינם חולפים, חשוב לפנות לרופא לבדיקה מקיפה יותר. 
פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת זרמים בראש רועי 10/03/2016 12:57
  • שלום לך ד"ר. אני בן 15 ולפני כשבוע וחצי התחלתי להרגיש זרמים בראש מאחורה בצד שמאל. חשבתי לעצמי שזה יעבור מעצמו אבל זה לא עובר וזה מאוד מטריד אותי. הזרמים מופיעים לכמה שניות ומיד לאחר מכן עוברים והם יכולים להופיע פתאום ללא אירוע מיוחד של התרגשות או לחץ. חשוב לומר שזמן קצר לפני שהתחילו לי הזרמים גם הופיעו לי טיקים גם כן בעין שמאל שהעין כאילו קופצת לה אבל טיקים אלו מופיעים לעיתים רחוקות. אשמח לקבלת מענה אני מאוד מודאג ופוחד שיש לי גידול מוחי.... בכל מקרה תודה ד"ר והמשך יום נעים,

  • + הוסף תגובה
תשובה מחכה לתשובה 06/11/2019 19:14
שאלה מ2016 ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/11/2019 18:54
חוסר תחושה נימול בראש שושי 24/10/2019 15:09
  • אני בת 49 לפני שנה חליתי בפקקת ברגל ימין מקבלת מדללי דם לפני הפקקת וכבר שנה שהתחיל כמה ימים לפני הפקקת אני מרגישה חוסר תחושה בראש נימול דופקת על הראש בזמן האחרון מתגבר

  • + הוסף תגובה
נימול ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/11/2019 18:53
  • שושי שלום, אנא פני לבדיקת רופא מטפל ובדיקת נוירולוג.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש וניתוק גל 10/11/2019 14:55
  • היי כבר 4 חודשים שאני סובלת מכאבי ראש בצד ימין ומרגישה ניתוק מוחי ברמה שאני לא מסוגלת לתפקד. זה מתבטא גם בחולשה בצד הימני שבגוף, יד ימנית, רגל ימנית וכו׳. עשיתי סיטי ו mri ראש ובשניהם יצא בסדר. מה אפשר לעשות הלאה?

  • + הוסף תגובה
כאב וניתוק ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/11/2019 18:52

הצטרפו לאינדקס הרופאים!