כיצד הרגישות שלנו לרגשות משתנה במהלך החיים?

מדוע אנו חיוביים יותר ככל שאנחנו מתבגרים? מדוע בגיל ההתבגרות יש יותר רגישות לאיומים חברתיים? חוקרים בדקו לעומק את ההבדלים בעיבוד הרגשות שלנו במהלך החיים
כתבה פרסומית כתבת חסותבמחקר חדש של בית החולים מקלין, מסצ'וסט, שפורסם בכתב העת Journal of Experimental Psychology: General, העלו החוקרים שאלות בנוגע לרגישות שלנו לרגשות לאורך תקופת החיים.


לצורך המחקר, החוקרים יצרו בדיקה דיגיטלית שבוחנת רגישות לרגשות ונעשתה על כ-10,000 גברים ונשים בטווח גילאים שבין 10-85. באמצעות הבדיקה החוקרים יכלו לאמוד עד כמה כל אדם יכול לזהות הבדלים עדינים בהבעות הפנים לפחד, לכעס ולשמחה. הבדיקה גם זיהתה כיצד אנשים בקבוצות גיל שונות הראו שינויים ברגישות שלהם להבעות פנים אלו.


המשתתפים נבחנו באמצעות פלטפורמה מבוססת אינטרנט, בה הם נחשפו לתמונות של פנים שהופיעו בזוגות, והיו צריכים לבחור את הפנים שלדעתם היו יותר כועסים מבין השניים, או יותר שמחים, או יותר מפוחדים. לטענת החוקרים, פלטפורמת האינטרנט אפשרה לחוקרים להגיע למדגם הרבה יותר גדול ויותר מגוון מאשר מחקרים קודמים. כמו כן, שיטת הבדיקה החדשנית בה הם השתמשו סייעה להם לשפר את הדיוק של תוצאות המשתתפים בפיענוח הבעות הפנים. רגישות מתבגרים לעומת רגישות מבוגרים

החוקרים טוענים כי שיטת הבדיקה החדשה והמספר הגדול של המדגם אף עזרו להם להגיע להבנה עמוקה יותר של ההבדלים בעיבוד הרגשות בגילאים שונים. החוויות היומיומיות של מתבגרים שונות מאלו של אנשים בגיל העמידה או בגיל מבוגר יותר. במחקר, החוקרים ניסו להבין כיצד החוויות הללו יכולות להיות קשורות להבדלים בקליטה הרגשית הבסיסית. 


המחקר התרחב מתוך ידיעה שהבדלים אלו קיימים ומתוך רצון לעמת את ההבדלים הללו על פני קטגוריות רגש שונות. החוקרים גם התעמקו בדרך שבה הרגישות לרגשות מתפתחת במהלך גיל ההתבגרות.
הרגישות לסימני כעס השתפרה במהלך גיל ההתבגרות ומנגד הרגישות להבעות פנים של חרדה וכעס ירדה בגיל המבוגרמבוגרים יותר חיוביים; צעירים רגישים לאיומים חברתיים

מן המחקר עולה כי רגישות לסימנים של כעס השתפרה באופן משמעותי במהלך תחילת-אמצע גיל ההתבגרות. זה בדיוק הגיל שבו אנשים צעירים ערניים מאוד לצורות שונות של איומים חברתיים, כגון בריונות (Bullying). ההתפתחות הנורמלית של רגישות לכעס עשויה לתרום לכמה מהאתגרים הצפים בשלב התפתחותי זה של החיים.


עוד עולה מן המחקר, כי רגישות להבעות פנים של פחד וכעס ירדה ככל שאנשים מגיעים לגיל מבוגר יותר. עם זאת, היכולת לזהות שמחה נשארה אותו הדבר. לטענת החוקרים ידוע שעם הגיל ישנה ירידה ביכולת הפיענוח של סימנים רגשיים באופן כללי, אך במחקר הנוכחי החוקרים ראו ירידה ממש קטנה ביכולת לזהות הבדלים בשמחה.


מה שהדהים את החוקרים הוא שהם ראו ירידות בהרבה יכולות חזותיות אצל אנשים מבוגרים, אך לא נראו ירידות בתפיסה של שמחה. ממצאים אלו, לטענתם, תואמים למחקר אחר שהראה כי אנשים מבוגרים נוטים להיות בעלי רגשות חיוביים יותר ואופטימיים יותר.


כעת החוקרים בונים על סמך מחקר זה מחקר נוסף שיבחן כמה הרגישות לרגשות קשורה להיבטים שונים של בריאות נפשית, כגון חרדה. החוקרים גם בוחנים כיצד רגישות לסימנים של כעס ושמחה יכולים להיות קשורים להתפתחות ירודה יותר בבריאות הנפש לאחר טראומה. פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
 • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

 • + הוסף תגובה
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:33
 • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס ורד 08/04/2012 22:22
 • שלום רב, אני מטופלת בסרנדה 200 מ"ג שהפסיקו לעזור אחרי 10 שנים. וכבר ארבעה חודשים עם קלונקס 0.5X2 ביום לחרדות קשות מאוד. כמו כן נוטלת נורמיטן 12.5 מ"ג ביום. מאוד חשוב לי להיגמל מהקלונקס. איך עושים זאת ללא פגיעה בגוף ובנפש? היום אני לוקחת 0.5 בבוקר ו- 0.5 בצהריים. תודה רבה וחג שמח.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 14/04/2012 20:44
 • שלום ורד, קודם כל המינון של קלונקס שאת נוטלת הוא מינון נמוך ובמידה ורוצים להפסיקו, אין צורך בתהליך גמילה, אלא הפסקה הדרגתית בקצב של חצי כדור פעם ב-5-7 ימים. חשוב להדגיש שבמידה ואת סובלת מחרדה קשה שקלונקס נותן לה מענה, מומלץ קודם כל, לפני הפסקתו, לשקול טיפול בנוגד חרדה שיעזור לך לצאת מהמצב ורק לאחר מכן לרדת מקלונקס. אנא תתיעצי עם הפסיכיאטר המטפל.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס דון 30/01/2015 21:22
 • האם אפשר להיגמל מקלונקס אחרי 20 שנות טיפול והמינון הוא רק רבע כדור ליום. מדוע כאשר מנסה להוריד מקבלת התכווצות בפה ותחושות רעות.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס דון 30/01/2015 21:22
 • האם אפשר להיגמל מקלונקס אחרי 20 שנות טיפול והמינון הוא רק רבע כדור ליום. מדוע כאשר מנסה להוריד מקבלת התכווצות בפה ותחושות רעות.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר אירנה ספקטור סרבנוגור 04/02/2015 09:18
 • שלום רב, קלונקס הוא כדור הרגעה שמפחית תסמינים של חרדה באופן מהיר יחסית. בדרך כלל, הפסקת הטיפול מומלצת כאשר ניכר שיפור בתסמינים של הפרעת החרדה או תסמינים של חרדה שמלווים הפרעה אחרת (כגון דיכאון). הפסקת הטיפול בדרך כלל הדרגתית: מורידים רבע מהמינון היומי פעם בשבוע. הקושי להפסיק את הטיפול יכול לנבוע מתסמינים של חרדה שמופיעים עם הפסקת הטיפול, כלומר באותם המקרים בהם הפרעת החרדה עדיין פעילה. כמו כן, יתכנו תסמינים של חרדה שנובעים מעצם החשש מהפסקת הטיפול. מאחר ובמסגרת הפורום לא ניתן לבדוק באופן ספציפי מהי הסיבה שמקשה עליך להפסיק את הטיפול, מומלץ כי תפנה להתייעצות עם הרופא המטפל, במידת האפשר פסיכיאטרי.

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס גדי 26/02/2020 22:14
 • ב"ה אפשר לקבל הדרכה לגמילה מקלונקס. אני רק 4 חודשים לוקח 0.75 מ"ג ומאד קשה לי להיגמל מזה .

 • + הוסף תגובה
גמילה מקלונקס נץ 14/11/2015 02:02
 • https://klonexwordpresscom.wordpress.com/2015/11/14/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%A0%D7%92%D7%9E%D7%9C%D7%AA%D7%99-%D7%9E%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%A7%D7%A1/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!