קנאביס רפואי: באילו מצבים הוא עשוי לסייע ומי זכאי לטיפול?

מהו קנאביס רפואי, באילו מצבים השימוש בו עשוי להועיל בריאותית ומי זכאי לטיפול? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/12/2019


קנאביס הוא צמח בעל השפעות רפואיות מיטביות שככל הנראה התגלו כבר בעת העתיקה. בצמח, שליווה את האנושות עוד מימי קדם, התגלו תכונות רפואיות מסוימות המקלות על תסמינים שונים, בהם כאב וחוסר תיאבון.  זנים מסוימים של צמח הקנאביס נמצאו כבעלי השפעה מיטיבה על מצבים בריאותיים שונים, תוך תופעות לוואי מינימליות. למרות שאין ביכולתו לרפא מחלות והוא לא יבחר כחלופת הטיפול הראשונה, הקנאביס עשוי לתרום להקלה משמעותית בכאבים הנובעים כתוצאה ממחלות כרוניות וסופניות שונות. הטיפול באמצעותו מסייע לחולים "להתנתק" מתחושת הכאב העז אותה הם חווים.
 
באילו מצבים מסייע הטיפול בקנאביס רפואי?

הטיפול בקנאביס מסייע במיתון רמות הכאב וכך עשוי לגרום לחולים "להתנתק" מתחושת הכאב העז אותה הם חווים. טיפול בקנאביס רפואי עשוי להועיל לחולים הסובלים מכאב נוירופתי, חולי פרקינסון, מטופלים המאובחנים בתסמונת טוראט וסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית. בנוסף לטיפול בקנאביס יכולה להיות השפעה מיטיבה על אלו הסובלים ממצבים פסיכיאטריים, כמו תסמונת הלם קרב ואף על חולי פיברומיאלגיה. 
הטיפול בקנאביס עשוי לסייע במיתון רמות הכאב ולסייע לחולים "להתנתק" תחושות הכאב העז אותו הם חווים
מי זכאי?

בישראל, קנאביס מוגדר כסם תחת פקודת הסמים המסוכנים. עם זאת, בשל סגולות רפואיות הקיימות בצמח, לפני כעשור חלה רפורמה בשימוש בקנאביס בישראל והוא אושר לשימוש רפואי במקרים פרטניים. בשל כך, הוקמה היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר) אשר מספקת רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי בהתוויות שונות. 


כדי לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי יש לפנות לרופא המורשה למתן קנאביס מטעם משרד הבריאות. לאחר הגשת הבקשה על ידי הרופא המטפל והמצאת מסמכים שונים, תישקל הבקשה על ידי היחידה במשרד הבריאות. אם אושרה, הרופא המטפל יספק למטופל רישיון למתן קנאביס רפואי למשך תקופת זמן מוגדרת ובמינון שנקבע מראש. 
ד"ר תמר ישר , מומחית בהרדמה וברפואה לשיכוך כאב, רופאה בכירה במחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בבית החולים איכילוב ובמרפאת הכאב של ביה"ח, מנהלת מרפאה פרטית לטיפול בכאב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר תמר ישר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיברו תמונה קשה לומא 25/03/2020 23:13
  • ערב טוב אני בת 30 אם ל4 ילדים סובלת מכאבים הכל הגוף לא יושנת טוב בכלל עייפה כל הזמן פניתי להרבה בתי חולים לאחרונה הייתי אצל רמטולוג שאמר לי שאני יש לי פיברומילגיה התרופות לא עוזרות מה אפשר לעשות אף אחד לא עוזר לי נמאס לי מהכאב

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה וקורונה גלית 16/03/2020 12:38
  • אני מאובחנת עם פיברומיאלגיה. בת 52. עובדת המזכירה בבית ספר. כדאי לעבוד או להישאר בבית בזמן הקורונה ?

  • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר וולמן 17/03/2020 06:07
  • למיטב ידיעתי אין מסגרות לימוד פעילות כעת בגלל הקורונה

  • + הוסף תגובה
אבחון פיברומיאלגיה רועי 09/03/2020 17:22
  • אני חושד שיש לי פיברומיאלגיה, מקריאת חומר. עייפות נוראית, כאבים בכל הגוף. תוכל להסביר קצת על האבחון?

  • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר וולמן 11/03/2020 16:59
  • שלום רב, פיברומיאלגיה היא תסמונת (=אוסף של תלונות) הכוללים כאבי שרירים מפושטים (וגם מפרקים) המלווים בעייפות, תשישות, רגישות מוגברת לכאב ועוד. חשובה לא פחות העובדה שהאבחנה מתקבלת רק אחרי ששוללים מחלות שיכולות להתבטא בצורה דומה (למשל, דלקות מפרקים, מחלות אוטואימוניות, זיהומים ועוד ועוד). מכיוון שאין אתיולוגיה (סיבה) לתופעה, הטיפול מתמקד בהקלה בתלונות: תרופות מסוימות, פעילות גופנית מותאמת (בעיקר שילוב של מדיטציה ותנועה, פעילות אירובית) וטיפול קוגנטיבי התנהגותי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!