קנאביס רפואי: באילו מצבים הוא עשוי לסייע ומי זכאי לטיפול?

מהו קנאביס רפואי, באילו מצבים השימוש בו עשוי להועיל בריאותית ומי זכאי לטיפול? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/12/2019קנאביס הוא צמח בעל השפעות רפואיות מיטביות שככל הנראה התגלו כבר בעת העתיקה. בצמח, שליווה את האנושות עוד מימי קדם, התגלו תכונות רפואיות מסוימות המקלות על תסמינים שונים, בהם כאב וחוסר תיאבון.  זנים מסוימים של צמח הקנאביס נמצאו כבעלי השפעה מיטיבה על מצבים בריאותיים שונים, תוך תופעות לוואי מינימליות. למרות שאין ביכולתו לרפא מחלות והוא לא יבחר כחלופת הטיפול הראשונה, הקנאביס עשוי לתרום להקלה משמעותית בכאבים הנובעים כתוצאה ממחלות כרוניות וסופניות שונות. הטיפול באמצעותו מסייע לחולים "להתנתק" מתחושת הכאב העז אותה הם חווים.
 
באילו מצבים מסייע הטיפול בקנאביס רפואי?

הטיפול בקנאביס מסייע במיתון רמות הכאב וכך עשוי לגרום לחולים "להתנתק" מתחושת הכאב העז אותה הם חווים. טיפול בקנאביס רפואי עשוי להועיל לחולים הסובלים מכאב נוירופתי, חולי פרקינסון, מטופלים המאובחנים בתסמונת טוראט וסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית. בנוסף לטיפול בקנאביס יכולה להיות השפעה מיטיבה על אלו הסובלים ממצבים פסיכיאטריים, כמו תסמונת הלם קרב ואף על חולי פיברומיאלגיה. 
הטיפול בקנאביס עשוי לסייע במיתון רמות הכאב ולסייע לחולים "להתנתק" תחושות הכאב העז אותו הם חווים
מי זכאי?

בישראל, קנאביס מוגדר כסם תחת פקודת הסמים המסוכנים. עם זאת, בשל סגולות רפואיות הקיימות בצמח, לפני כעשור חלה רפורמה בשימוש בקנאביס בישראל והוא אושר לשימוש רפואי במקרים פרטניים. בשל כך, הוקמה היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר) אשר מספקת רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי בהתוויות שונות. 


כדי לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי יש לפנות לרופא המורשה למתן קנאביס מטעם משרד הבריאות. לאחר הגשת הבקשה על ידי הרופא המטפל והמצאת מסמכים שונים, תישקל הבקשה על ידי היחידה במשרד הבריאות. אם אושרה, הרופא המטפל יספק למטופל רישיון למתן קנאביס רפואי למשך תקופת זמן מוגדרת ובמינון שנקבע מראש. 
ד"ר תמר ישר , מומחית בהרדמה וברפואה לשיכוך כאב, רופאה בכירה במחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בבית החולים איכילוב ובמרפאת הכאב של ביה"ח, מנהלת מרפאה פרטית לטיפול בכאב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר תמר ישר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול נגד כאבי polymyalgia reumatica דובי 20/09/2020 09:31
 • אובחן אצלי polymyalgia reumatica האם יש תרופה , או טיפול נגד הכאבים העזים, כמו: מסאז' מסאז' רטט (כולל מזרון מסאז') חימום או קירור משחות , כמו בן גיי טיפולים אלטרנטיביים אני בן 90

 • + הוסף תגובה
תגובה דרוולמן 20/09/2020 13:58
 • פולימיאלגיה ראומטיקה הינה מחלה דלקתית סיסטמית שמתאפיינת בכאבים דלקתיים (ליליים, נוקשות בוקר) בחגורת הכתפיים והאגן. הטיפול בסטרואידים. לרוב מינון סביב 15 מ"ג ביום עם ירידה הדרגתית לפי תכנית סדורה שנמשכ סה"כ כשנה. הטיפולים שהצעת אינם מקובלים. יתכן שהתכוונת לפיברומיאלגיה?

 • + הוסף תגובה
POLYMYALGIA REUMATICA דובי 21/09/2020 10:25
 • תודה רבה. שאלתי היא אם, בנוסף לטיפול שתיארת, שכנראה איננו עוזר גם לכאבים הנילווים למחלה, יש גם תרופה או טיפול לכאבים הקשים והמשתקים שמופיעים בעיקר ביקיצה.

 • + הוסף תגובה
פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) עליזה 05/09/2020 20:22
 • בעלי אובחן ב פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) לפני כ 6 שנים ומאז מטופל בפרדינזון במינון של 7.5 מ"ל ליום. אני לא רואה שיפור במצב הכאבים שלו וחושבת שההשלכות של הטיפול הממושך הם בלתי הפיכות. הוא עלה במשקל, לחץ הדם עלה לו, סובל מתשישות. מה ניתן לעשות? האם זה הרגע לחשב מסלול מחדש? אם כן, כיצד?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' יונתן וולמן 05/09/2020 20:58
 • חייבים לחשב מסלול מחדש. על ידי- הערכה קלינית אמל ראומטולוג, לבצע בדיקות דם מקיפות (כולל נוגדנים עצמיים) וגם הדמיות.

 • + הוסף תגובה
מעי רגיז יעל 30/08/2020 09:13
 • היי סובלת ממעי רגיז זה יכול לגרום לצריבה בפי הטבעת?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!