תסמונת התעלה הקרפלית: מה זה וכיצד מטפלים?

מהי תסמונת התעלה הקרפלית, אילו תסמינים יעידו על התפתחותה וכיצד ניתן לטפל? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/04/2019התעלה הקרפלית נמצאת בשורש כף היד ובה עוברים תשעה גידים והעצב המדיאני האמון על התחושה בארבעת האצבעות בכף היד ללא הזרת ועל תנועת מסויימות של האגודל. מצבים בהם מופעל לחץ על העצב המדיאני, עקב היצרות התעלה הקרפלית יוגדרו כתסמונת התעלה הקרפלית. תסמונת התעלה הקרפלית מתאפיינת בתרדמות או זרמים בעיקר בארבעת האצבעות בכף היד, אשר מתרחשות בעיקר בזמן מנוחה, בזמן השינה או לקראת היקיצה. תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה שכיחה יחסית שעלולה להתפתח במטופלים בכל גיל. היא נפוצה יותר בנשים. מה גורם לה?

אין סיבה מוגדרת להתפתחות התסמונת. קיימים מחקרים שונים שמצאו קשר בין התפתחות התסמונת בהריון, בנשים עם תת פעילות של בלוטת התריס, השמנה, דלקת מפרקים, גידולים בבלוטת ההיפופיזה ועוד. מהם התסמינים שיעידו על הבעיה?

קיימים מספר סימנים שעלולים להעיד על התסמונת: בזמן הקשה על כף היד בעזרת פטיש רפלקסים, מעל לאזור שורש כף היד יורגש זרם. בנוסף, בכל פעולה בה נדרשת כפיפה של שורש כף היד לזמן קצר של עד כדקה יופיעו זרמים. 


במקרים חמורים יותר, בהם התסמונת נמשכת זמן ארוך, עלולה אף להיות ירידה בתחושה באגודל, באצבע השנייה והשלישית ובצד הכפי של האצבע הרביעית. במקרים מוזנחים מאוד מופיע גם דלדול של קבוצת שרירים בבסיס האגודל (שרירי הטנארי). כיצד ניתן לאבחן?

אבחון התסמונת יתבצע באמצעות בדיקת EMG. זוהי בדיקה אשר בוחנת את זמן התגובה של העצב בזמן גירוי חשמלי. התגובה נמדדת באלפיות השנייה ופענוח התוצאות מתבצע בעזרת טבלאות עם נתונים שונות. זמן תגובה מעבר לנורמלי יצביע על לחץ עצבי. הבדיקה מסייעת באבחנה והיא משמשת גם לשקילת הצורך בטיפול ניתוחי. 
תסמונת התעלה הקרפלית גורמת לזרמים ותרדמות באצבעות כף היד 
מהן דרכי הטיפול בתסמונת?

הטיפולים השמרניים כוללים מספר פתרונות, כמו הנחת קומפרסים קרים, סדים,הפסקות מנוחה בזמן עבודה המאמצת את שורש כף היד ואף נטילת תרופות נוגדות דלקת ממשפחת ה- NSAIDS. במקרים מסוימים יתבצעו גם הזרקות של סטרואידים לאזור. חשוב לציין כי הטיפולים השמרניים אמנם מסייעים במיתון התסמינים, אך הם אינם פותרים את הבעיה מיסודה.


כדי לפתור את הבעיה מיסודה יש צורך בניתוח אשר מומלץ לרוב במקרים בהם הופיעה חולשה של שרירי כף היד. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו פותחים את  התעלה הקרפלית, משחררים את העצב מהדבקויות וכך מפחיתים את הלחץ המופעל על העצב המדיאני. מדובר בניתוח קצר האורך כ-20-30 דקות. ניתוח זה אינו כרוך לרוב בסיכונים משמעותיים. מתי צפוי המטופל לחזור לעצמו?

זמן ההחלמה הוא אינדיבידואלי.  אך ברוב המקרים התסמינים יפחתו מספר ימים לאחר הניתוח. . זמן ההחלמה הוא כעשרה ימים עד שבועיים.

ד"ר אברהם הס, כירורג כף יד, מנהל מרפאה פרטית באסותא ראשון ובאסותא כלניות באשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אברהם הס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חצי כף יד רדומה ססב 06/04/2020 01:46
  • נרדמה לי חצי כף יד שמאל + זרת חצי קמיצה. סובל מזה שבועיים. כרגע אין לי אפשרות לעשות את הבדיקה של EMG בשל המצב של הקורונה. לא קיבלתי מכה, לא נשרטתי במשהו - לצורך זיהום. אני עובד פיזית, אך זה קרה קצת אחרי שישבתי בבית שבועיים, ככה שלא בטוח שזה מפיזיות, אולי מהמקלדת גם לא בטוח. בכל אופן, אני שבועיים וחצי עם הבעיה. זה עדיין לא עבר. רציתי לדעת, כמה זמן לקוח לדבר כזה לעבור (?) ואיך אני אמור להרגיש את השיפור (מחצי הקמיצה, מלמטה וכד'). ואם אחרי שבועיים וחצי אני עדיין עם התחושה, ולא יודע אם יש הקלה. יש סיכוי שזה בכלל לא יעבור ? (אין לי אפשרות כרגע לעשות EMG במרפאות כי הן נסגרו). תוך כמה זמן אמור לעבור דבר כזה ? חודשים? ועד כמה זמן צריך כבר לעשות ניתוח במידה וזה לא עובר ?

  • + הוסף תגובה
חוות דעת נוספת מחכמי הפורום איציק 16/03/2020 17:48
  • אהלן, אלו התוצאים שקיבלתי היום ב-CT. אשמח לדעת מה ניתן לעשות בנושא (אם ניתן): ט.מ. של שורש כף יד שמאל: מודגמת עצם נביקולר ארוכה מהרגיל - וריאנט-אנטומי. נראים שינויים ניווניים בין הנביקולר, הטרפזיום והטרפזואיד עד כדי מגע בין העצמות, סקלרוזיס באיזורי המגע ונגעים אוסטאוכונדרלים. שינויים ניווניים קלים יותר נראים גם בין הטרפזיום ובסיס המטקרפוס 1. שאר המבנים הגרמיים תקינים. הסתיידות אטרוטופית מודגמת קדמית לעצם הטריקווטרום ברקמה הרכה והסתיידות קטנה נוספת בין הלונט לטריקווטרום. שאר המבנים הגרמיים תקינים. המפרק הרדיו-אולנרי והמפרקים הבין-קרפליים שמורים. אין עדות לחוסר יציבות של שורש כף היד. ללא פתולוגיה בולטת ברקמות הרכות. לסיכום: שינויים ניווניים בין הסקפואיד, הטרפזואיד והטרפזיום - ייתכן משני לסקפואיד ארוך. תודה!

  • + הוסף תגובה
גוף זר בזרת דניאל 12/02/2020 08:59
  • היי שמי דניאל ורציתי לשמוע חוות דעת ממשהו שעשה ניתוחון להוצאת גוף זר מאחד האצבעות האם זה משאיר צלקת ממש רצינית ? וכמה אחוזי הצלחה יש בזה למצוא את הזכוכית שיש לי בזרת. כי הרופא שהלכתי אליו אמר לי לחשוב על זה אולי לא לעשות את הניתוח הזה כי זה משאיר צלקת והוא הפחיד אותי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!