תסמונת התעלה הקרפלית: מה זה וכיצד מטפלים?

מהי תסמונת התעלה הקרפלית, אילו תסמינים יעידו על התפתחותה וכיצד ניתן לטפל? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/04/2019התעלה הקרפלית נמצאת בשורש כף היד ובה עוברים תשעה גידים והעצב המדיאני האמון על התחושה בארבעת האצבעות בכף היד ללא הזרת ועל תנועת מסויימות של האגודל. מצבים בהם מופעל לחץ על העצב המדיאני, עקב היצרות התעלה הקרפלית יוגדרו כתסמונת התעלה הקרפלית. תסמונת התעלה הקרפלית מתאפיינת בתרדמות או זרמים בעיקר בארבעת האצבעות בכף היד, אשר מתרחשות בעיקר בזמן מנוחה, בזמן השינה או לקראת היקיצה. תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה שכיחה יחסית שעלולה להתפתח במטופלים בכל גיל. היא נפוצה יותר בנשים. מה גורם לה?

אין סיבה מוגדרת להתפתחות התסמונת. קיימים מחקרים שונים שמצאו קשר בין התפתחות התסמונת בהריון, בנשים עם תת פעילות של בלוטת התריס, השמנה, דלקת מפרקים, גידולים בבלוטת ההיפופיזה ועוד. מהם התסמינים שיעידו על הבעיה?

קיימים מספר סימנים שעלולים להעיד על התסמונת: בזמן הקשה על כף היד בעזרת פטיש רפלקסים, מעל לאזור שורש כף היד יורגש זרם. בנוסף, בכל פעולה בה נדרשת כפיפה של שורש כף היד לזמן קצר של עד כדקה יופיעו זרמים. 


במקרים חמורים יותר, בהם התסמונת נמשכת זמן ארוך, עלולה אף להיות ירידה בתחושה באגודל, באצבע השנייה והשלישית ובצד הכפי של האצבע הרביעית. במקרים מוזנחים מאוד מופיע גם דלדול של קבוצת שרירים בבסיס האגודל (שרירי הטנארי). כיצד ניתן לאבחן?

אבחון התסמונת יתבצע באמצעות בדיקת EMG. זוהי בדיקה אשר בוחנת את זמן התגובה של העצב בזמן גירוי חשמלי. התגובה נמדדת באלפיות השנייה ופענוח התוצאות מתבצע בעזרת טבלאות עם נתונים שונות. זמן תגובה מעבר לנורמלי יצביע על לחץ עצבי. הבדיקה מסייעת באבחנה והיא משמשת גם לשקילת הצורך בטיפול ניתוחי. 
תסמונת התעלה הקרפלית גורמת לזרמים ותרדמות באצבעות כף היד 
מהן דרכי הטיפול בתסמונת?

הטיפולים השמרניים כוללים מספר פתרונות, כמו הנחת קומפרסים קרים, סדים,הפסקות מנוחה בזמן עבודה המאמצת את שורש כף היד ואף נטילת תרופות נוגדות דלקת ממשפחת ה- NSAIDS. במקרים מסוימים יתבצעו גם הזרקות של סטרואידים לאזור. חשוב לציין כי הטיפולים השמרניים אמנם מסייעים במיתון התסמינים, אך הם אינם פותרים את הבעיה מיסודה.


כדי לפתור את הבעיה מיסודה יש צורך בניתוח אשר מומלץ לרוב במקרים בהם הופיעה חולשה של שרירי כף היד. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו פותחים את  התעלה הקרפלית, משחררים את העצב מהדבקויות וכך מפחיתים את הלחץ המופעל על העצב המדיאני. מדובר בניתוח קצר האורך כ-20-30 דקות. ניתוח זה אינו כרוך לרוב בסיכונים משמעותיים. מתי צפוי המטופל לחזור לעצמו?

זמן ההחלמה הוא אינדיבידואלי.  אך ברוב המקרים התסמינים יפחתו מספר ימים לאחר הניתוח. . זמן ההחלמה הוא כעשרה ימים עד שבועיים.

ד"ר אברהם הס, כירורג כף יד, מנהל מרפאה פרטית באסותא ראשון ובאסותא כלניות באשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אברהם הס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שורש כף יד רלף 18/11/2019 18:45
  • שלום רב לדוקטור.אני בן 67 אדם בריא.לאחרונה בדק אותי אוטופד כף יד בגין כאב בכף יד ימין ונפיחות/לא קיבלתי מכה אבל אני מנגן בפסנתר בממוצא שעה ביום וקצת מקליד/ הרופא אמר שיתכן ויש לי שחיקה במפרק ועם מאמץ שהיה נוצרה דלקת נתן לי כדורים לשבוע קאטאפלם וכן סד ושלח אותי לצילום רנטגן. הנפיחות ירדה והכאב כמעט נעלם.ברנטגן נרשם שאין פגיעה בעצם וכי מבנה וגבולות העצמות תקינים. אני שואל אם נותרו שאריות דלקת הרדיולוג היה מציין האם רואים דלקת בצילום ואם יש שחיקה במיפרק היה מציין זאת.והאם סביר שנגינת פסנתר כשעה ביום יכולה ליצור בעיה שכזאת.ןהאם שאריות כאב יעלמו עם הזמן או עלי ליטול עוד תרופות. לתשובתכם אודה מאוד

  • + הוסף תגובה
ניפגעתי באצבע רביעית ביד ימין יעל 08/11/2019 16:51
  • המיפרק העליון ןשל האצבע מאוד כואב לי וקצת נפוחוכאבים מאוד חזקיםאם אני נוגעת במשהו או עושה תנועה אם האצבעות כאבים חזקים נורא!! מה ניתן לעשות?? תודה.

  • + הוסף תגובה
בדיקת US יעל 03/11/2019 11:57
  • שלום, מה זה אומר ציסטה מעט לוקולרית עם מחיצות צמוד ועמוק בעורק הראשי (אזור מפרק רדיו קרפלי)?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!