//

הצמח היפני אשיטבה: האם נמצא בו המפתח לאריכות ימים?

צמח האשיטבה ביפן כבר שנים רבות נחשב על ידי רבים לצמח חשוב התורם לבריאות ורווחת האדם. האמנם? מחקר חדש בדק
כתבה פרסומית כתבת חסותאחת הדרכים שבאמצעותה הגוף שומר על הבריאות התאית, היא באמצעות תהליך שנקרא אוטופגיה (אוטו=עצמי, פגיה=אכילה). בתהליך זה התאים עצמם נפטרים מהחלקים הלא יעילים שלהם כדי למנוע הצטברות של פסולת בגוף.


אם האוטופגיה אינה יעילה, פסולת התאים שמצטברת עלולה להזיק, לחשוף תאים בריאים להתפתחות של מגוון מחלות ומצבים בריאותיים בעייתיים, בהם גם סרטן.


קיימים מחקרים שטענו כי ישנן כמה דרכים לעורר או להגביר את האוטופגיה, בהן צום לסירוגין ופעילות גופנית. ישנן גם תרכובות מסוימות שעשויות לעזור בהגברת תהליך התחדשות התאים.


קראו עוד: ספירולינה: 10 יתרונות שכדאי להכיר במחקר חדש, חוקרים מאוניברסיטת גראץ, אוסטריה, בחנו קבוצת מסוימת של חומרים הנקראים פלבנואידים. לחומרים אלה, הקיימים באופן טבעי בצמחים רבים ולהם השפעה נוגדת חמצון, מאמינים החוקרים כי יש השפעה המגינה על בריאות התא ועוזרת להגן על הגוף מפני מחלות רבות.


אוטופגיה היא למעשה תהליך של טיהור ומחזור, אשר נפטר מחומרים מיותרים ובעיקר מפסולת תאית כגון הצטברויות חלבונים. לטענת החוקרים ייתכן ויש קשר בין תהליך תאי זה לבין פעולת הפלבנואידים. הממצאים שלהם, אשר מופיעים בכתב העת Nature Communications, כוללים ניתוח של 180 חומרים כאלו לצורך חיפוש אחר מרכיב המכיל נטרול של תאים הקשורים לגיל. 
לפלבנואיד הקרוי DMC נוכחות גבוהה בצמח האשטיבה. חומר זה עשוי להגן על תאים שונים, בהם תאי לב ותאי כבד
חומר צמחי עם השפעות הגנה

החוקרים עצרו את המחקר בפלבנואיד הקרוי DMC (4,4'-dimethoxychalcone). לחומר זה נוכחות גבוהה בצמח האשטיבה, השייך למשפחת הגזרים ומצוי ביפן. המסורת היפנית מאמינה רבות באשטיבה ועד היום נהוג לראות בו מרכיב חשוב בצמחי המרפא היפניים. 


בממצאי מחקר זה נמצאו ראיות ליתרונות של האשטיבה. לאחר זיהוי ה-DMC כמגביר אוטופגיה, החוקרים בשלב ראשון ערכו ניסוי בתאי שמרים. עד מהרה נחשף שהחומר אכן הגן על תאים אלו מנזק הקשור לגיל, והוא עשה זאת טוב יותר מחומרים אחרים כגון רזברטנול, סוג של פנול, חומר המצוי בקליפת הענבים.


ניסויים נוספים נעשו על תאים של זבובי פרות ותולעים, אשר הניבו את אותן התוצאות. להפתעת החוקרים, טיפול כרוני ב-DMC האריך את תוחלת החיים של שני המודלים האורגניזמים הללו בערך ב-20%.


בשלב הבא, החוקרים בחנו את ההשפעות DMC על תאי לב של עכברים, ושוב מצאו כי החומר הגביר את האוטופגיה. DMC גם הגן מפני נזק בכבד שנגרם מאתנול (אלכוהול טהור).


לבסוף, בדקו החוקרים את השפעת החומר על סוגים שונים של תאים אנושיים, והגיעו לאותן תוצאות חיוביות. עם זאת, החוקרים מציינים כי וודאות אמתית תיתכן רק באמצעות ניסויים קליניים בעתיד. 


לסיכום, ניסויים של מחקר זה מראים כי ההשפעות של DMC  אולי יכולות להתקיים גם בבני אדם, אך יש לחכות תחילה שיעשו ניסויים קליניים אמתיים שיוכיחו זאת. בנוסף, יש גם לערוך ניסוי נוסף פרטני יותר, כדי להעריך האם השפעת ההגנה של DMC שנראתה על תאי הלב, משמע שהחומר יכול להגן גם מפני מחלות הקשורות לגיל.

פורומים צמחי מרפא

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין די וקורונה מורי 09/08/2020 09:47
 • תוכלי להסביר את הקשר בין ויטמין די וקורונה? תודות

 • + הוסף תגובה
האם יש משהו שיכול לנקות עורקים? ירון 01/06/2016 00:13
 • שלום מדברים בעיקר על מניעה, להוריד כולסטרול, שומנים וכו'. האם יש דרך גם לתקן את הנזקים שכבר קיימים בכלי הדם? את ההסתיידות, משקעי השומנים, את כל מה שסותם/מצר את כלי הדם? תודה

 • + הוסף תגובה
"ניקוי" עורקים, המסת פלאקים ד"ר אורנה לוין 01/06/2016 10:20
 • מה שאתה מכנה "ניקוי" הינו המסת הפלאקים. החומר, המוכר לי, שעשוי לעשות זאת, על פי מחקרים, הינו הארגינין. המסת הפלאקים נעשית לאורך זמן תוך כדי הגמשת העורקים והורדת לחץ הדם. יש ליטול את הארגינין בצורתו הנוזלית, כי זו הדרך היחידה לקבל מינון מספיק ובספיגה טובה ( בארץ ניתן להשיג בשם ארגינולין). מי שנוטל תרופות להפחתת לחץ דם צריך להתחיל ממינון מופחת ולהעלות בהדרגה, עם ירידת לחץ הדם יש כמובן להתאים את הטיפול התרופתי- פעמים רבות ניתן, אחרי תקופה ארוכה - להפסיקו, בהתייעצות עם רופא. הארגינין משקם את כלי הדם. הוא מאפשר לגוף להשתמש במנגנונים , הקיימים בו, על מנת לשקם את כלי הדם. משך התהליך תלוי בגורמים רבים. ( גילוי נאות:יש לי חלק בפיתוח הארגינולין).

 • + הוסף תגובה
המסת פלאקים בני 17/01/2017 20:56
 • לאבי היו פלאקים בכלי הדם, ואז, בשלב כל שהוא התפזרו אמבולות כולסטרול וחסמו לו כלי דם בכמה מקומות בגוף, בכליות ובאצבעות הרגליים, האם החומר ארגינולין יכול להועיל בהמסת הפלאקים - שכבר התנתקו מהעורקים והם תקועים אי שם בכליות?

 • + הוסף תגובה
היכן ניתן להשיג בני 17/01/2017 21:18
טרשת עורקים ערן 31/07/2020 16:28
 • מאז שאימי נפטרה היתה לי סחרחורת שלחו אותי לנוירולוג עשו לי אולטרה סאונד יש לי הצרות עד 50 אחוז רק בעורק אחד מצד שמאל זרימה טובה עשיתי בדיקות כלליות הכל תקין אין לי שומנים בשם אין סוכר מאוזן 87לחץ דם תקין לא מעשן כנראה על רקע נפשי עברתי טראומה מאז שאימי נפטרה טיפלתי בה שאלתי אני הולך לא יציב חוסר שיווי משקל האם זה בגלל ההצרות בצוואר ומה הטיפול ? אני סובל גם מחרדות הרופא נתן לי קלונקס מתי שיש התקף חרדה שאלתי חוסר שיווי משקל זה מהצרות או מה חרדות ?ואח מההצרות מה הטיפול ? רופא משפחה אמר לי אין טיפול תמשיך עם הסטטי ים לשמור על לחץ דם אני חג לוקח אספירין עדה לי תופעות לוואי קשות שמעתי שלידוריץ יכול לעזור עכשיו אני קורא שאלארגינין יכול לעזור בצורת נוזל האם צמח הליקוריץ גם יכול לעזור לי ?יד לי תור לביופידבקטת יכולה לעזור לי אני מבולבל תודה ושבת שלום

 • + הוסף תגובה
הפחתת דימומים מיכל 22/07/2020 14:34
 • האם מותר להשתמש עם שיח אברהם יחד עם פרימולנט -נור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!