הצמח היפני אשיטבה: האם נמצא בו המפתח לאריכות ימים?

צמח האשיטבה ביפן כבר שנים רבות נחשב על ידי רבים לצמח חשוב התורם לבריאות ורווחת האדם. האמנם? מחקר חדש בדק
כתבה פרסומית כתבת חסותאחת הדרכים שבאמצעותה הגוף שומר על הבריאות התאית, היא באמצעות תהליך שנקרא אוטופגיה (אוטו=עצמי, פגיה=אכילה). בתהליך זה התאים עצמם נפטרים מהחלקים הלא יעילים שלהם כדי למנוע הצטברות של פסולת בגוף.


אם האוטופגיה אינה יעילה, פסולת התאים שמצטברת עלולה להזיק, לחשוף תאים בריאים להתפתחות של מגוון מחלות ומצבים בריאותיים בעייתיים, בהם גם סרטן.


קיימים מחקרים שטענו כי ישנן כמה דרכים לעורר או להגביר את האוטופגיה, בהן צום לסירוגין ופעילות גופנית. ישנן גם תרכובות מסוימות שעשויות לעזור בהגברת תהליך התחדשות התאים.


קראו עוד: ספירולינה: 10 יתרונות שכדאי להכיר במחקר חדש, חוקרים מאוניברסיטת גראץ, אוסטריה, בחנו קבוצת מסוימת של חומרים הנקראים פלבנואידים. לחומרים אלה, הקיימים באופן טבעי בצמחים רבים ולהם השפעה נוגדת חמצון, מאמינים החוקרים כי יש השפעה המגינה על בריאות התא ועוזרת להגן על הגוף מפני מחלות רבות.


אוטופגיה היא למעשה תהליך של טיהור ומחזור, אשר נפטר מחומרים מיותרים ובעיקר מפסולת תאית כגון הצטברויות חלבונים. לטענת החוקרים ייתכן ויש קשר בין תהליך תאי זה לבין פעולת הפלבנואידים. הממצאים שלהם, אשר מופיעים בכתב העת Nature Communications, כוללים ניתוח של 180 חומרים כאלו לצורך חיפוש אחר מרכיב המכיל נטרול של תאים הקשורים לגיל. 
לפלבנואיד הקרוי DMC נוכחות גבוהה בצמח האשטיבה. חומר זה עשוי להגן על תאים שונים, בהם תאי לב ותאי כבד
חומר צמחי עם השפעות הגנה

החוקרים עצרו את המחקר בפלבנואיד הקרוי DMC (4,4'-dimethoxychalcone). לחומר זה נוכחות גבוהה בצמח האשטיבה, השייך למשפחת הגזרים ומצוי ביפן. המסורת היפנית מאמינה רבות באשטיבה ועד היום נהוג לראות בו מרכיב חשוב בצמחי המרפא היפניים. 


בממצאי מחקר זה נמצאו ראיות ליתרונות של האשטיבה. לאחר זיהוי ה-DMC כמגביר אוטופגיה, החוקרים בשלב ראשון ערכו ניסוי בתאי שמרים. עד מהרה נחשף שהחומר אכן הגן על תאים אלו מנזק הקשור לגיל, והוא עשה זאת טוב יותר מחומרים אחרים כגון רזברטנול, סוג של פנול, חומר המצוי בקליפת הענבים.


ניסויים נוספים נעשו על תאים של זבובי פרות ותולעים, אשר הניבו את אותן התוצאות. להפתעת החוקרים, טיפול כרוני ב-DMC האריך את תוחלת החיים של שני המודלים האורגניזמים הללו בערך ב-20%.


בשלב הבא, החוקרים בחנו את ההשפעות DMC על תאי לב של עכברים, ושוב מצאו כי החומר הגביר את האוטופגיה. DMC גם הגן מפני נזק בכבד שנגרם מאתנול (אלכוהול טהור).


לבסוף, בדקו החוקרים את השפעת החומר על סוגים שונים של תאים אנושיים, והגיעו לאותן תוצאות חיוביות. עם זאת, החוקרים מציינים כי וודאות אמתית תיתכן רק באמצעות ניסויים קליניים בעתיד. 


לסיכום, ניסויים של מחקר זה מראים כי ההשפעות של DMC  אולי יכולות להתקיים גם בבני אדם, אך יש לחכות תחילה שיעשו ניסויים קליניים אמתיים שיוכיחו זאת. בנוסף, יש גם לערוך ניסוי נוסף פרטני יותר, כדי להעריך האם השפעת ההגנה של DMC שנראתה על תאי הלב, משמע שהחומר יכול להגן גם מפני מחלות הקשורות לגיל.

פורומים צמחי מרפא

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צמחים, כורכום וג׳ינג׳ר איתי 23/03/2020 04:51
  • שלום, איך ניתן לדעת איזו צורה הכי יעילה במקסימום יעילות ליטול צמח? למשל ג׳ינג׳ר הכי יעיל כשלוקחים אותו באופן רגיל? ואם כן גרוס? טחון? חתוך לעיגולים מחומם במים חמים? מורתח כמה דקות על הגז או טרי ללא חימום? (הבנתי ששום למשל עדיף לא לחמם ולא לקצוץ אלא היעילות של שחרור החומר הפעיל שבו הכי טובה בגריסה ממש) האם כורכום עדיף טרי? מחומם על הגז? או מיובש כמו התבלין למכירה

  • + הוסף תגובה
תמצית זרעי אשכוליות וקנדידה שואלת 28/10/2019 10:00
  • שלום, בת 30. עשיתי אבחון איראידיאולוגי ואמרו לי שיש קנדידה. קראתי שתמצית זרעי אשכוליות מסייעת לטיפול בקנדידה. רציתי לדעת למשך כמה זמן צריך להשתמש בתמצית זרעי אשכוליות? והאם יש למוצר זה תופעות לוואי?

  • + הוסף תגובה
זרעי אשכוליות ד"ר אורנה לוין 10/11/2019 16:35
  • לתמצית שמן זרעי אשכוליות תכונות מחטאות ואין מגבלה בנטילתם, הצורך נקבע בהתאם לבעיה של כל אדם ואדם, בהתאם למצבו החיסוני ולתוספים ו/או תרופות אחרות שהיא נוטלת

  • + הוסף תגובה
שאלה נוספת שואלת 21/03/2020 18:24
  • האם ניתן לצרוך טיפות ויטמין D במקביל לצריכת תמצית זרעי אשכוליות? האם צריך לשמור מרווח זמן בין צריכת זרעי האשכוליות לבין צריכת הויטמין D ??

  • + הוסף תגובה
אשווגנדה מחקר 15/03/2020 07:46
  • אני חולה במיינטל לימפומה בשלבי החלמה מתקדמים מאד מקבל מבטרה כל 60יום ובמסגרת מחקר 2כדורים אקליברוטיניב ליום האם בטוח לקחת גם אשווגנדה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!