דיכאון בנשים: האם ימי עבודה ארוכים מעלים את הסיכון?

מיוחד ליום האישה: מחקר חדש מצא כי נשים שעבדו 55 שעות בשבוע או יותר עלולות להיות בסיכון גבוה יותר לדיכאון. בנוסף, עבודה בסופ"ש מעלה את הסיכון לדיכאון בשני המינים
כתבה פרסומית כתבת חסותממחקר בריטי חדש, אשר פורסם בכתב העת Journal of Epidemiology & Community Health, עולה כי עבודה במשך שעות רבות ביום עלולה להזיק לבריאות הנפשית של נשים.


החוקרים הגיעו למסקנה זו באמצעות שימוש במאגר הנתונים הלקוח מהמחקר UKHLS (Understanding Society, the United Kingdom Household Longitudinal Study), המכיל מידע בריאותי על כ-40,000 משקי בית בבריטניה.


עבור המחקר הנוכחי החוקרים השתמשו בנתונים על כ-23,000 נשים וגברים, הכולל מידע תעסוקתי עליהם. מתוך אנליזה של הנתונים, לטענת החוקרים עולה כי אנשים עם הבריאות הנפשית הירודה ביותר היו נשים שעבדו 55 שעות בשבוע או יותר, או שעבדו ברוב או בכל סופי השבוע, או שני הדברים יחד. ההבדל היה משמעותי כאשר השוו קבוצה זו עם נשים שעבדו שעות סטנדרטיות בשבוע (35-40).

מהמחקר עולה כי נשים שעבדו 55 שעות בשבוע או יותר סבלו מבריאות נפשית ירודה יותרתנאי עבודה ובריאות נפשית

צוות המחקר זיהה כמה הבדלים תעסוקתיים בין המגדרים: גברים, באופן כללי, נטו לעבוד שעות רבות יותר מנשים באותו מעמד; כמעט מחצית מהנשים עבדו במשרה חלקית, בעוד שרק 15% מהגברים עבדו במשרה חלקית; גברים נשואים נטו לעבוד יותר שעות, בעוד שנשים נשואות בדרך כלל עבדו פחות.


לחוקרים יש מספר תאוריות לגבי ההבדלים בין המגדרים במקום העבודה. הם גם שמו לב שנשים שנטו לעבוד יותר שעות במקרים בהם תחום העבודה היה בעל דומיננטיות גברית. כמו כן, אנשים שעבדו בסופי שבוע בדרך כלל עבדו בעבודות מתחום השירות ועם משכורת נמוכה. לטענת החוקרים, עבודות כאלו, המשלבות אינטראקציות מורכבות ותדירות עם קהל או לקוחות, היו קשורות לרמות גבוהות יותר של דיכאון.


החוקרים זיהו שלנשים יש לעיתים קרובות פוטנציאל לנטל מכופל, לאור העובדה שרבות מהן נושאות בנטל של מטלות משק הבית ודאגה למשפחה. סוג זה של עבודה אינו מתוגמל בכסף ומייצר עומס בכל האספקטים.


עם זאת, היו כמה גורמים שנראה כי השפיעו על הבריאות הנפשית ללא קשר למגדר. עובדים מבוגרים יותר, עובדים מעשנים, אלה שהרוויחו הכי פחות ולאלה שהייתה הכי פחות שליטה בעבודה  שלהם, נטו יותר להיות בדיכאון בהשוואה לעובדים אחרים שלא היו בתנאים ספציפיים אלו.סטרס מהעבודה עלול להיות טריגר לדיכאון

מחקרי עבר כבר הראו שכאשר טיפול במשפחה ובמשק הבית, שאינם מתוגמלים, נלקחים בחשבון, נשים עובדות יותר זמן מגברים בממוצע, וזה נמצא קשור לבריאות גופנית ירודה יותר.


במחקר הנוכחי, זה לא הפתיע את החוקרים שהאנשים שעבדו מספר רב יותר של שעות או שעבדו במהלך סוף השבוע נטו יותר לחוות סטרס הקשור לעבודה, אשר עלול להיות טריגר לדיכאון.


לטענת החוקרים, ממצאי מחקר זה אמנם אינם מבססים סיבה למצב, אך התקווה היא שהם יעודדו מעסיקים לשקול מדיניות חדשה שתפחית את המעמסה על נשים במקום העבודה מבלי לפגוע בכמות הנשים המשולבות בעולם התעסוקה.     
פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!