קיים חשד לאי פריון מכאני? הבדיקה שעשויה להחליף את צילום הרחם

אי פריון מכאני הוא מצב בו קיימת בעיה במבנה הרחם ו/ או החצוצרות הגורמת לקושי בכניסה להריון. כדי לאבחן בעיה זו, נשים רבות נשלחות לביצוע צילום רחם – בדיקה הכרוכה בכאב ואי נוחות ומערבת סכנת קרינה. בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה היא חלופה חדשנית המאפשרת לאבחן את בעיית אי הפריון המכאני ללא כל אי נוחות או סכנה. היא כוללת הדמיה של הרחם והחצוצרות בסונר דו ממדי ותלת ממדי, תוך הזלפה של מים פיזיולוגיים לחלל הרחם העוברים גם דרך החצוצרות
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019
בין 10% ל-15% מהזוגות אשר מנסים להיכנס להריון יסבלו מבעיות פריון. בעיית פריון מוגדרת כחוסר יכולת להשגת הריון לאחר קיום יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה במשך שנה. אי הפריון יכול לנבוע מבעיית פוריות אצל הזכר, מהפרעה בביוץ של האישה או מבעיית חסימה מכאנית בחלל הרחם והחצוצרות, הנקראת גם אי פריון מכאני. מקורם של 10% ממקרי אי הפריון הוא בליקוי פוריות הוא בלתי מוסבר - מגורם שאינו ידוע.מהו אי פריון מכאני?

אי-פריון מכאני מתאר בעיה בתפקוד הרחם והחצוצרות שאינה מאפשרת מעבר של הזרע דרך החצוצרה לשם פגישת הביצית, או שאינה מאפשר את נדידתו של העובר לכיוון הרחם לשם השתרשותו. הגורמים לבעיית אי הפריון המכאני שונים וכוללים הריון, הפלה, מחלות שונות, כמו אנדומטריוזיס, או הידבקויות בחלל הבטן והאגן שהתפתחו לאחר ניתוחים או תהליכים דלקתיים באזור. 
אי פריון מכאני הוא בעיה בתפקוד הרחם והחצוצרות שאינה מאפשרת מעבר של זרע דרך החצוצרה לשם פגישת הביציתכיצד ניתן לאבחן בעיית אי פריון על רקע מכאני? 

הפרעה מכאנית מאובחנת בעזרת בדיקות שונות, הוותיקה שבהן היא בדיקת צילום רחם. צילום רחם הוא בדיקת הדמיה המשמשת כדי לבחון את חלל הרחם והחצוצרות ואת תפקודן. במהלך הבדיקה, מוזרק חומר ניגוד על בסיס יוד אל חלל הרחם ומתבצע צילום רנטגן (קרינת X - RAY) כדי לבחון את מבנה הרחם ותפקוד החצוצרות. למרות שמדובר בבדיקה מדויקת, היא משמשת בעיקר להדמיית החצוצרות ופחות להדמיית חלל הרחם. בנוסף, צילום הרחם כרוך באי נוחות רבה עבור האישה: כדי לבצע את הבדיקה לרוב יש צורך "בתפיסה" של צוואר הרחם והזלפת חומר ניגוד בלחץ, דבר שעלול לגרום לכאבים ולאי נוחות ניכרת. 


הבדיקה הוותיקה ביותר לאבחון בעיון פריון על רקע מכאני היא צילום רחםבדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה

בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיהמהווה חלופה לבדיקת צילום הרחם, שהיוותה עד כה את השיטה הנפוצה ביותר לאבחון בעיות פריון על רקע מכאני בישראל. 


בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה נחשבת כיום כבדיקת הבחירה הראשונה והמועדפת לאבחון בעיות אי פריון על רקע מכאני. למעשה, מדובר בבדיקת אולטרה סאונד פשוטה המשמשת להדמיית חלל הרחם והחצוצרות. באמצעותה ניתן לבחון את תקינות מבנה הרחם, חלל הרחם והחצוצרות, כדי לוודא שלא קיימת כל חסימה אשר עלולה למנוע כניסה להריון.  בניגוד לבדיקת צילום הרחם, בדיקה זו אינה דורשת תפיסה של צוואר הרחם, שימוש בחומר ניגוד (במהלך הבדיקה מוזלפים מים בלבד) וחשיפה לקרינה. על כן, היא נחשבת בטוחה יותר ופחות כואבת מצילום רחם .מהלך הבדיקה

במהלך הבדיקה מוזלפת תמיסת מים פיזיולוגיים (סליין) אל תוך הרחם והחצוצרות. בדיקת האולטרה סאונד משמשת כדי להדגים את מעבר הנוזל דרך החצוצרות בזמן אמת ובכדי לבחון את מידת הפתיחה שלהן לשם מעבר נוזלים באופן חופשי וכדי לבחון קיום של ממצאים, כמו פוליפ, שרירן הידבקויות בו. בדיקת הסונוהיסטרוסלפינגוגרפיה אורכת כ-15-10 דקות. לאחר הבדיקה יתכנו תחושת אי נוחות או כאבים הדומים לאלה המורגשים בזמן הוסת החודשית באזור האגן ובבטן. הכאבים נובעים מהתכווצות הרחם. תחושות אלה יחלפו לרוב תוך זמן קצר לאחר הבדיקה. במקרים מסוימים יכול להופיע דימום קל לאחר הבדיקה שמקורו לרוב בצוואר הרחם. 


במרכז מור לאישה, בדיקת הסונוהיסטרוסלפינגוגרפיה מתבצעת על ידי שני רופאים מומחים מתחום הפריון והאולטרה סאונד, תוך שימוש במכשיר הדמיה מתקדם המאפשר שימוש בטכנולוגיות תלת וארבע ממדיות. מהם היתרונות בבדיקה זו על פני בדיקת צילום רחם?

בדיקת הסונוהיסטרוסלפינגוגרפיה היא בדיקה פשוטה וקצרה, אשר אינה כרוכה בכאב משמעותי. בנוסף, בדיקה זו אינה מערבת חשיפה לקרינה או לחומר ניגוד. תוצאות בדיקת הסונוהיסטרוסלפינגוגרפיה הן ברמת דיוק גבוהה מאוד שעומדת על כ- 92-94% ועל כן אין לצורך לבצע בדיקת צילום רחם בהמשך.
פענוח תוצאות הבדיקה 

פענוח תוצאות הבדיקה מתבצע על ידי הרופאים המומחים מיד בתום הבדיקה. לאחר סיום הליך הבירור תינתן תשובה כתובה ומפורטת לרופא המטפל הכוללת הסבר מפורט על ממצאי הבדיקה ודיסק המתעד את מהלך הבדיקה עצמה . 
הכתבה בחסות מור לאישה, מרכז רפואי לנשים הנותן מעטפת של שירותים רפואיים לאשה תחת קורת גג אחת.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור לאישה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור לא סדיר ותוצאה לא ברורה באולטרסאונד אסתר 15/09/2020 19:21
  • שלום פרופ', עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
ערכי חלבון בשתן אולגה 06/09/2020 13:45
  • שלום. בהיריון שבוע 25+3. כל הבדיקות תקינות. לחתי דם תקינים. היום בבדיקת שתן יצא לי ערך חלבום- 11-50 בדיקה כמותית למחצה. האם עלי לדאוג? מה זה יכול להעיד? תודה

  • + הוסף תגובה
הריון שבוע 15+4 מיכל 03/09/2020 15:29
  • דר,עשיתי את כל הבדיקות לשליש,ראשון הכל יצא תקין. לאחר הבדיקה סקירה מוקדמת החלו לי דימומים קלים לאחר פיפי. פניתי לבית חולים אמרו שהכל תקין ואין מה לאשפז. עדיין יש דימום וקבלתי אספרין כי בת 35 וילדתי בשבוע 40 תינוק קטן 2500.האם יש מה לחזור למיון כי מאז יש כאבים כמו צירים הולכים ובאים ודימום אן שזה מהאספרין.תודה

  • + הוסף תגובה
דמומים בהריון צלאל 04/09/2020 02:50
  • זה לא הפורום הנכון בכל מקרה עלייך לפנות לבדיקת רופא מטפל / מיון נשים במקרה של דמום בהריון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!