המחלה הכרונית השכיחה ביותר בילדים: דלקת מפרקים של גיל הילדות

1 מכל 1,000 ילדים בישראל יפתח דלקת מפרקים של גיל הילדות או JIA. מהי המחלה, מהי שכיחותה ומדוע היא פורצת? כתבה ראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 21/03/2019


למרות שדלקת מפרקים נחשבת לנחלתם של מטופלים מבוגרים בלבד, מדובר במחלה שכיחה גם בקרב ילדים. 1 מכל 1,000 ילדים ישראלים יסבול מדלקת מפרקים אידיופטית, או דלקת מפרקים של גיל הילדות. 


דלקת מפרקים בילדים ( JIA ) היא  שם כולל למספר גדול של מחלות המאופיינות בדלקות מפרקים. דלקת מפרקים בילדים נחשבת למחלה הכרונית הנפוצה ביותר בגילאים הצעירים. בקרב חולים אלה, קיימת חשיבות עליונה לאבחון וטיפול מוקדם, מאחר שבגילאים אלה תהליך הגדילה בשיאו והדלקת עלולה לפגום בו, להותיר נזקים משמעותיים וכן לפגוע בתפקודם החברתי ובבריאות הרגשית והנפשית של הילדים הסובלים ממנה. 




 



מהם הגורמים לדלקת מפרקים בגיל הילדות?

הנטייה להתפתחות דלקות מפרקים באנשים מעל לגיל 40 נובעת ממגוון סיבות וגורמים: דלקות המפרקים והכאבים הנובעים מהן נלווים למחלות ולמצבים רפואיים רבים. 


מנגד, דלקת המפרקים של גיל הילדות היא מחלה אוטואימונית שבמהלכה המערכת החיסונית של הגוף מזהה את המפרקים כאויב ועל כן פוגעת בהם במטרה לחסלם. הסיבה לזיהוי השגוי אינה ברורה. 


כיום, מקובל לחשוב כי קיימת נטייה גנטית להתפתחות המחלה אשר מתעוררת בשל גורמים סביבתיים מגוונים, בהם: חילופי עונות, זיהומים, חיסונים וסוגי מזון מסוימים. למרבה הצער, מדובר במחלה כרונית שצפויה להתפתח בהדרגה ולמשך זמן לא מוגדר. 



מהם התסמינים שיעידו על דלקת מפרקים של גיל הילדות?

בגופם של ילדים הסובלים מדלקת מפרקים של גיל הילדות, מתפתחת דלקת במפרק אחד או יותר וגורמת לאודם, נפיחות, כאבים, קושי בתנועה ועוד. 


כאשר המחלה מתפתחת, היא נוטה לפגוע ברקמה של המפרקים הגדולים (ברכיים למשל) ואצל חלק מהחולים היא מתפתחת גם בקרסוליים, פרקי אצבעות, מרפקים, לסתות ועוד. הדלקת גורמת לכאב גדול, קישיון, אודם, חום, נפיחות וקושי בתנועה והפעלה של האיברים החולים. בטווח הארוך, המחלה עלולה לגרום לנזק פיזי מצטבר הבא לידי ביטוי בהרס מפרקים ועצמות, כאשר הדלקת עלולה ליצור שינויים במבנה הפרקים ואף באורך העצמות. 




דלקת מפרקים של גיל הילדות פוגעת בתחילה ברקמה של המפרקים הגדולים וגורמת לקשיון, כאבים עזים וקושי בתנועת המפרק




מה החשיבות של אבחון וטיפול בשלבים המוקדמים של המחלה?

מיקום הדלקת, מספר המפרקים המעורבים וגיל החולה הם המסייעים לקבוע באיזה סוג של JIA מדובר, כאשר קביעת תת המחלה חיונית מאד. אבחנה זו עוזרת לצפות ולהבין את המחלה וגם להתאים את אופן הטיפול בה.


בשנות הילדות גופם של הילדים גדל, משתנה ומתפתח, גם מבחינה רגשית, נפשית ורוחנית. במציאות זו, המחלה ידועה כבעלת השפעה ניכרת על תפקוד חברתי והתפתחותי תקין של הילדים המתמודדים עמה. עם זאת, גילוי המחלה וטיפול בה, עוד בשלביה המוקדמים ביותר, עלול למנוע את תוצאותיה המצטברות. אבחון מוקדם וטיפול בזמן עשויים למנוע נזק בלתי הפיך ובטווח הארוך לסייע באופן ההתמודדות עם המחלה.




הכותב הוא מומחה בראומטולוגיה ומנהל היחידה לראומטולוגיה ילדים במרכז הרפואי מאיר בכפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.

לסיוע נוסף והכוונה בהתמודדות עם המחלה ניתן לפנות לאתר עמותת "מפרקים צעירים"



פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!