המחלה הכרונית השכיחה ביותר בילדים: דלקת מפרקים של גיל הילדות

1 מכל 1,000 ילדים בישראל יפתח דלקת מפרקים של גיל הילדות או JIA. מהי המחלה, מהי שכיחותה ומדוע היא פורצת? כתבה ראשונה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותלמרות שדלקת מפרקים נחשבת לנחלתם של מטופלים מבוגרים בלבד, מדובר במחלה שכיחה גם בקרב ילדים. 1 מכל 1,000 ילדים ישראלים יסבול מדלקת מפרקים אידיופטית, או דלקת מפרקים של גיל הילדות. 


דלקת מפרקים בילדים ( JIA ) היא  שם כולל למספר גדול של מחלות המאופיינות בדלקות מפרקים. דלקת מפרקים בילדים נחשבת למחלה הכרונית הנפוצה ביותר בגילאים הצעירים. בקרב חולים אלה, קיימת חשיבות עליונה לאבחון וטיפול מוקדם, מאחר שבגילאים אלה תהליך הגדילה בשיאו והדלקת עלולה לפגום בו, להותיר נזקים משמעותיים וכן לפגוע בתפקודם החברתי ובבריאות הרגשית והנפשית של הילדים הסובלים ממנה. 
 מהם הגורמים לדלקת מפרקים בגיל הילדות?

הנטייה להתפתחות דלקות מפרקים באנשים מעל לגיל 40 נובעת ממגוון סיבות וגורמים: דלקות המפרקים והכאבים הנובעים מהן נלווים למחלות ולמצבים רפואיים רבים. 


מנגד, דלקת המפרקים של גיל הילדות היא מחלה אוטואימונית שבמהלכה המערכת החיסונית של הגוף מזהה את המפרקים כאויב ועל כן פוגעת בהם במטרה לחסלם. הסיבה לזיהוי השגוי אינה ברורה. 


כיום, מקובל לחשוב כי קיימת נטייה גנטית להתפתחות המחלה אשר מתעוררת בשל גורמים סביבתיים מגוונים, בהם: חילופי עונות, זיהומים, חיסונים וסוגי מזון מסוימים. למרבה הצער, מדובר במחלה כרונית שצפויה להתפתח בהדרגה ולמשך זמן לא מוגדר. מהם התסמינים שיעידו על דלקת מפרקים של גיל הילדות?

בגופם של ילדים הסובלים מדלקת מפרקים של גיל הילדות, מתפתחת דלקת במפרק אחד או יותר וגורמת לאודם, נפיחות, כאבים, קושי בתנועה ועוד. 


כאשר המחלה מתפתחת, היא נוטה לפגוע ברקמה של המפרקים הגדולים (ברכיים למשל) ואצל חלק מהחולים היא מתפתחת גם בקרסוליים, פרקי אצבעות, מרפקים, לסתות ועוד. הדלקת גורמת לכאב גדול, קישיון, אודם, חום, נפיחות וקושי בתנועה והפעלה של האיברים החולים. בטווח הארוך, המחלה עלולה לגרום לנזק פיזי מצטבר הבא לידי ביטוי בהרס מפרקים ועצמות, כאשר הדלקת עלולה ליצור שינויים במבנה הפרקים ואף באורך העצמות. 
דלקת מפרקים של גיל הילדות פוגעת בתחילה ברקמה של המפרקים הגדולים וגורמת לקשיון, כאבים עזים וקושי בתנועת המפרק
מה החשיבות של אבחון וטיפול בשלבים המוקדמים של המחלה?

מיקום הדלקת, מספר המפרקים המעורבים וגיל החולה הם המסייעים לקבוע באיזה סוג של JIA מדובר, כאשר קביעת תת המחלה חיונית מאד. אבחנה זו עוזרת לצפות ולהבין את המחלה וגם להתאים את אופן הטיפול בה.


בשנות הילדות גופם של הילדים גדל, משתנה ומתפתח, גם מבחינה רגשית, נפשית ורוחנית. במציאות זו, המחלה ידועה כבעלת השפעה ניכרת על תפקוד חברתי והתפתחותי תקין של הילדים המתמודדים עמה. עם זאת, גילוי המחלה וטיפול בה, עוד בשלביה המוקדמים ביותר, עלול למנוע את תוצאותיה המצטברות. אבחון מוקדם וטיפול בזמן עשויים למנוע נזק בלתי הפיך ובטווח הארוך לסייע באופן ההתמודדות עם המחלה.
הכותב הוא מומחה בראומטולוגיה ומנהל היחידה לראומטולוגיה ילדים במרכז הרפואי מאיר בכפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.

לסיוע נוסף והכוונה בהתמודדות עם המחלה ניתן לפנות לאתר עמותת "מפרקים צעירים"פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סחוס אלון 16/08/2020 11:08
 • שלום יש לי שחיקת סחוס מוגברת בברכיים - כמעט ואין בכלל סחוס אני עם כאבים בברכיים המליצו לי לא להחליף ברך בגלל שאני בן 45 וזה מוקדם מידי האם יש טיפול שמונע כאבים או השתלת סחוס שלא כרוך בזריקות קורטיזונים וכדומה? האם שחיה או רכיבה על אופניים יכולים להיות פתרון? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
 • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

 • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
 • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
 • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

 • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
 • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
 • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!