אוסטאופורוזיס ויוגה: יש ממה להיזהר

אוהבים יוגה? למרות שמחקרים בעבר הראו שיוגה משפרת את רווחתו של האדם, במקרה של אוסטאופורוזיס נראה כי ישנן תנוחות שעלולות לגרום לפגיעה בעצמות. מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/03/2019


אוסטאופורוזיס הוא מצב שבו רקמות העצם הופכות להיות דקות יותר והעצמות נמצאות בסיכון גבוה יותר להיפגע. מחקרים קודמים טענו כי ליוגה עשויה להיות השפעה מגינה מפני אוסטאופורוזיס, למרות שממצאים של מחקרים אלו לא היו חד משמעיים. כעת, מחקר חדש של מאיו קליניק, מינסוטה, אשר פורסם בכתב העת  Mayo Clinic Proceedings, טוען שאנשים שכבר סובלים מבעיות בעצם עלולים להעלות את הסיכון שלהם לפגיעה בעצמות בגלל תרגול יוגה לא מבוקר.


מממצאי המחקר החדש עולה כי תנוחות יוגה מסוימות עלולות להזיק לאנשים עם אוסטאופניה (שלב אחד לפני אוסטאופורוזיס) או אוסטאופורוזיס, שכן הדבר עלול להוביל לפגיעה ברקמות רכות נוספות ולפגיעות בעצמות.


היתרונות של יוגה בגמישות, בכוח ובאיזון ידועים באופן נרחב, כך טוענים חוקרי מחקר זה, עם זאת, ישנם דיווחים רבים על פציעות כתוצאה מיוגה, החל מפגיעה בשריר ועד שבר בעצם. בקרב אנשים הסובלים מאוסטאופניה ומאוסטאופורוזיס, במיוחד, הדיווחים על פגיעה בעצמות מעלים חששות המצדיקים בדיקה של הנושא, וזאת הסיבה שהמחקר הזה נעשה.קראו עוד: אוסטאופורוזיס: כיצד מאבחנים את המחלה נטולת התסמינים?כמה תנוחות יוגה מסוכנות 

כדי לאמת את הקשר בין אימון יוגה והפציעות הנוספות באנשים אם אוסטאופורוזיס, החוקרים ניתחו רשומות בריאות של 89 אנשים. כל אחד מהם החל בחיפוש אחר טיפול במרכז הרפואי מאיו קליניק בין השנים 2006-2018 בגלל כאב שלהנחתם נבע מפעילות יוגה.


חלק מהאנשים רק התחילו יוגה, בעוד שאחרים היו מתרגלים מיומנים, אך כולם חוו כאב באחד או בכמה מהאזורים הללו: גב, צוואר, כתפיים, אגן וברכיים.


כאשר הם נשאלו, המשתתפים הצביעו על 12 תנוחות יוגה ספציפיות שלטענתם גרמו לכאב או שהחמירו כאב קיים. תנוחות אלו התאפיינו בצורך בגמישות או בהתארכות של עמוד השדרה. בין התנוחות נמנו Downward-Facing Dog, Bridge Pose ו- Supported Headstand.
כאשר נשאלו, הנבדקים הצביעו על תנוחות יוגה ספציפיות שגרמו לכאב או שהחמירו כאב קייםבאמצעות רשומות הבריאות של משתתפים אלו, כמו גם בדיקות רפואיות והדמיות, החוקרים סיווגו את הפגיעות לפגיעות בעצם, פגיעות ברקמות רכות או פגיעות במפרקים.


לבסוף, החוקרים הגיעו למסקנה כי בקרב משתתפי המחקר, תנוחות יוגה מסוימות הובילו ל-29 סוגים של פגיעות בעצמות, בהן ניוון דיסק, גלישת חוליה ושברי דחיסה, שככל הנראה נגרמו בגלל תנוחות שהחמירו את הלחץ על הדיסקים והחוליות.התאמת היציבה  לצרכים האישיים

ליוגה יש יתרונות רבים, אך אם כשעושים את הפעילות הזאת בזמן שסובלים מבעיות בעצם, כדאי להתאים אותה למצב האישי. מטרת המחקר אינה להרתיע אנשים הסובלים מאוסטאופניה ומאוסטאופורוזיס מלעשות יוגה. עם זאת, מומלץ לשנות תנוחות מסוימות כדי להפחית את לפציעה.


לטענת החוקרים, אנשים שקבלו ייעוץ ושינו כמה מן התנוחות שלהם חוו פחות כאב והתסמינים שלהם השתפרו. ועל כן, מומלץ לפנות לאיש מקצוע לפני האימון ולקבל ייעוץ לגבי התנוחות שמהן מומלץ להימנע או לשנות כדי למנוע תוצאות לא רצויות. פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בלוטות נפוחות וכואבות בבית שחי נועה 04/11/2019 10:18
  • שלום, יש לי מדד סרולוגי המחשיד ללופוס (DS DNA חיובי בטיטר 1:640, נלקח גם פאנל מלא של כל הנוגדנים האחרים והם שליליים). הנוגדן הזה התחיל להופיע בבדיקות דם לפני 3 שנים (אז היה 1:80) ומאז כל פעם מופיע ועולה. אני אסימפטומטית ולא מטופלת בתרופות, לא מאובחנת בלופוס, רק נמצאת במעקב אצל ראומטולוג כל חצי שנה. מאתמול יש לי 2-3 בלוטות למפה נפוחות וכואבות מתחת לבית שחי ימין. כמו כן יש בימים האחרונים מעין מיחושים ועקצוצים שונים הנעים וקופצים בכל הגוף, במפרקים ובשרירים. הכאב לא חזק ולא קבוע אלא משתנה ולא נמשך יותר מכמה שניות באותו מקום. האם אלו תסמינים שיכולים להחשיד להפתחות מחלה ויש לפנות לראומטולוג בהקדם? בינתיים נקבע תןר לרופא משפחה בעניין הבלוטות הנפוחות. תודה

  • + הוסף תגובה
אלון אסף 28/10/2019 00:23
  • שלום, רופאת המשפחה שלחה אותי לביצוע הבדיקה. התשובה היתה:גבולי. ללא מספר. עוד צויין שמתאריך 19.5.19 שונתה שיטת הבדיקה. מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקות מעבדה סגולי לכל בדיקה פרופ' ננסי אגמון-לוין 30/10/2019 17:19
תרופות לטיפול בשיעור יתר ולופוס הדר 16/10/2019 07:20
  • אילו תרופות מטפלות בשיעור יתר שלא מחמירים מחלת לופוס?

  • + הוסף תגובה
תרופות לשיעור יתר ? פרופ' ננסי אגמון-לוין 23/10/2019 20:52
  • השאלה אינה ברורה. הטיפול בשיעור יתר הוא לרוב "קוסמטי" ולא תרופתי - אני יכולה לרוב לאפשר למטופלות שלי לעבור טיפולים קוסמטים כאלה אך זה דורש הערכה של האיזור בו רוצים לטפל, תרופות נוספות וכו. חשוב לציין כי - שיעור היתר בחולות לופוס או בחולות עם מחלות אוטואימוניות אחרות יכול להיות תופעת לוואי של אחת התרופות - או אז כדאי להמתין בסבלנות להחלפת הטיפול התרופתי ולא לטפל בשיעור היתר בשיטות אחרות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!