אוסטאופורוזיס ויוגה: יש ממה להיזהר

אוהבים יוגה? למרות שמחקרים בעבר הראו שיוגה משפרת את רווחתו של האדם, במקרה של אוסטאופורוזיס נראה כי ישנן תנוחות שעלולות לגרום לפגיעה בעצמות. מחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסות



אוסטאופורוזיס הוא מצב שבו רקמות העצם הופכות להיות דקות יותר והעצמות נמצאות בסיכון גבוה יותר להיפגע. מחקרים קודמים טענו כי ליוגה עשויה להיות השפעה מגינה מפני אוסטאופורוזיס, למרות שממצאים של מחקרים אלו לא היו חד משמעיים. כעת, מחקר חדש של מאיו קליניק, מינסוטה, אשר פורסם בכתב העת  Mayo Clinic Proceedings, טוען שאנשים שכבר סובלים מבעיות בעצם עלולים להעלות את הסיכון שלהם לפגיעה בעצמות בגלל תרגול יוגה לא מבוקר.


מממצאי המחקר החדש עולה כי תנוחות יוגה מסוימות עלולות להזיק לאנשים עם אוסטאופניה (שלב אחד לפני אוסטאופורוזיס) או אוסטאופורוזיס, שכן הדבר עלול להוביל לפגיעה ברקמות רכות נוספות ולפגיעות בעצמות.


היתרונות של יוגה בגמישות, בכוח ובאיזון ידועים באופן נרחב, כך טוענים חוקרי מחקר זה, עם זאת, ישנם דיווחים רבים על פציעות כתוצאה מיוגה, החל מפגיעה בשריר ועד שבר בעצם. בקרב אנשים הסובלים מאוסטאופניה ומאוסטאופורוזיס, במיוחד, הדיווחים על פגיעה בעצמות מעלים חששות המצדיקים בדיקה של הנושא, וזאת הסיבה שהמחקר הזה נעשה.



קראו עוד: אוסטאופורוזיס: כיצד מאבחנים את המחלה נטולת התסמינים?



כמה תנוחות יוגה מסוכנות 

כדי לאמת את הקשר בין אימון יוגה והפציעות הנוספות באנשים אם אוסטאופורוזיס, החוקרים ניתחו רשומות בריאות של 89 אנשים. כל אחד מהם החל בחיפוש אחר טיפול במרכז הרפואי מאיו קליניק בין השנים 2006-2018 בגלל כאב שלהנחתם נבע מפעילות יוגה.


חלק מהאנשים רק התחילו יוגה, בעוד שאחרים היו מתרגלים מיומנים, אך כולם חוו כאב באחד או בכמה מהאזורים הללו: גב, צוואר, כתפיים, אגן וברכיים.


כאשר הם נשאלו, המשתתפים הצביעו על 12 תנוחות יוגה ספציפיות שלטענתם גרמו לכאב או שהחמירו כאב קיים. תנוחות אלו התאפיינו בצורך בגמישות או בהתארכות של עמוד השדרה. בין התנוחות נמנו Downward-Facing Dog, Bridge Pose ו- Supported Headstand.




כאשר נשאלו, הנבדקים הצביעו על תנוחות יוגה ספציפיות שגרמו לכאב או שהחמירו כאב קיים



באמצעות רשומות הבריאות של משתתפים אלו, כמו גם בדיקות רפואיות והדמיות, החוקרים סיווגו את הפגיעות לפגיעות בעצם, פגיעות ברקמות רכות או פגיעות במפרקים.


לבסוף, החוקרים הגיעו למסקנה כי בקרב משתתפי המחקר, תנוחות יוגה מסוימות הובילו ל-29 סוגים של פגיעות בעצמות, בהן ניוון דיסק, גלישת חוליה ושברי דחיסה, שככל הנראה נגרמו בגלל תנוחות שהחמירו את הלחץ על הדיסקים והחוליות.



התאמת היציבה  לצרכים האישיים

ליוגה יש יתרונות רבים, אך אם כשעושים את הפעילות הזאת בזמן שסובלים מבעיות בעצם, כדאי להתאים אותה למצב האישי. מטרת המחקר אינה להרתיע אנשים הסובלים מאוסטאופניה ומאוסטאופורוזיס מלעשות יוגה. עם זאת, מומלץ לשנות תנוחות מסוימות כדי להפחית את לפציעה.


לטענת החוקרים, אנשים שקבלו ייעוץ ושינו כמה מן התנוחות שלהם חוו פחות כאב והתסמינים שלהם השתפרו. ועל כן, מומלץ לפנות לאיש מקצוע לפני האימון ולקבל ייעוץ לגבי התנוחות שמהן מומלץ להימנע או לשנות כדי למנוע תוצאות לא רצויות. 



פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם ניתן לקבוע אצלך תור? שאלה 26/02/2020 14:35
  • היי, אני מאובחנת עם לופוס, מטופלת בפלקווניל, סלספט ובנליסטה. התופעות שלי תמיד היו יותר חולשת שרירים, כאבי ראש, פצעים בפה ופריחה שהיא יותר תת עורית (בביופסיית עור יצא לופוס), נימולים, הרגשה של שפעת כל הזמן. מזה שנתיים עם מדדי דלקת גבוהים, Crp ושקיעת דם, אבל לאחרונה תקינים. מה שכן יש עלייה ב Wbc מעל 17,000. מקבלת גם אספרין. בגלל Lac גבולי. אמ אר איי מוח הראה שלוש פעמים נגעים בחומר הלבן אבל בדיקת Lp שללה טרשת והרופאים מתייחסים לזה כאל לופוס עם פיברו. רופאים אחרים טענו שספק טרשת. ירדתי במשקל כמה קילו בחודשים האחרונים, ולמרות שהאנא ומדדי הדלקת נראים אחרת - אני חלשה כל הזמן וסובלת מאוד מנימול, כאבי ראש, חולשה. ה-Wbc אצלי תמיד היה גבוה, אבל רק עולה (בבדיקה האחרונה 18.3). האם יכול להיות שמפספסים משהו? האם את מקבלת מטופלים חדשים? וכיצד?

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת דם גל 18/02/2020 12:31
  • שלום, לפני כעשר שנים אובחנתי עם אטופיק דרמטיטיס. במקביל בבדיקת דם Antinuclear Ab התשובה הייתה חיובית. השבוע עשיתי בדיקת דם נוספת וקיבלתי את התשובות: Antinuclear Ab שלילי, ANA Titer חיובי 1:160 , ANA Pattern - Homogeneous אשמח להבין מה זה אומר ההבדל בין התשובות של אותה בדיקה מלפני עשר שנים ועכשיו (שכן דרמטיטיס זו לא מחלה שעוברת) ומה אומרות שאר התוצאות שקיבלתי. תודה

  • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיטיס ו ANA פרופ' ננסי אגמון-לוין 20/02/2020 21:12
  • גל שלום, דרמטיטיס אטופית היא מחלה אימונית שאני עוסקת בה רבות והיא שונה מאוד מלופוס , הטיפול בה שונה לחלוטין. ANA חיובי יכול להופיע בכל אדם (בריא ו/או עם בעיה רפואית אחרת) אך הוא אינו קשור לדרמטיטיס אטופית ברוב המקרים. גם הבדיקה שביצעת "השבוע" חיובית ככל הנראה בוצעה בשתי שיטות אך השיטה ה"קובעת" יצאה חיובי ב 1:160. אני מציעה לבחון מחדש האם הדרמטיטיס היא באמת אטופית או אחרת - ואם צריך טיפול ניתן להתאים היום טיפולים שונים בהתאם ובהצלחה רבה. בברכה,

  • + הוסף תגובה
תוצאות מעבדה אנונימית 17/02/2020 17:14
  • הייתי שמחה לדעת מה אומרות התוצאות הבאות ANA PATTERN Few dots ANA TITER POSITIVE 1:160 האם זה אמור להדאיג?

  • + הוסף תגובה
ANA חיובי פרופ' ננסי אגמון-לוין 20/02/2020 21:09
  • שלום, הבדיקה מעידה על נוכחות נוגדנים המכוונים ANA , בדיקה זו יכולה להיות קשורה למגוון של מחלות אוטואימוניות כמו לופוס , אך יכולה גם להיות ממצא מקרי באדם בריא. אין סיבה לדאגה, אך כדאי לברר עם הרופא המטפל מדוע בוצעה הבדיקה ובמידת הצורך לבצעה בדיקות משלימות בברכה,

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!