דלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים: גורמים, אבחון וטיפול

מהם הגורמים להתפתחות דלקת ריאות, מהן הסיבות לחזרת המחלה בקרב תינוקות וילדים וכיצד ניתן לאבחן ולטפל? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר חגית לוין
ד"ר חגית לוין
רופאת ריאות ילדים במכון הריאות של בית חולים שניידר
הצג טלפון מספר מקשר


דלקת ריאות היא תהליך זיהומי הנגרם על ידי  פתוגנים (חיידקים או וירוסים). במהלך המחלה הפתוגן חודר לדרכי הנשימה והגוף נלחם בו. כתוצאה מכך נוצר תהליך של יצירת ליחה (לעיתים מוגלתית) בריאות ודרכי האוויר. דלקת ריאות היא מחלה שכיחה מאוד, בעיקר בחורף, והיא מהווה את אחת מהמחלות הזיהומיות השכיחות ביותר בילדים.


התסמינים האופייניים לדלקת ריאות כוללים, שיעול, קושי נשימתי המתבטא בנשימה מהירה או מאומצת, ליחה מרובה וחום. יש לציין כי דלקות ריאה אינן מלוות תמיד בחום ועל כן היעדרו אינו שולל את קיום המחלה.


דלקת ריאות ניתנת לאבחון בבדיקה גופנית. בעת האזנה לריאות ישמע הרופא המטפל חרחורים או "קרפיטציות". עם זאת, בהאזנה לריאות עשוי שלא להישמע כל צליל, מצב המכונה גם "דלקת ריאה סמויה". האבחון הוודאי של דלקת ריאות יתבצע באמצעות צילום חזה. אילו חיידקים ווירוסים עלולים להוביל להתפתחות דלקת ריאות?

בסמוך ללידה, תינוקות יכולים לחלות בדלקת ריאות כתוצאה מהדבקה בחיידקים במעבר בתעלת הלידה (חיידק בשם GBS – Group B Streptococcus).


בתינוקות וילדים קטנים לרוב התחלואה הנשימתית נובעת ממקור ויראלי (נגיפי) והיא מתפתחת בעיקר בעונת החורף.  ההדבקה בנגיף מתרחשת בעת השהות בגן או בפגישה עם ילדים אחרים. ההדבקה בנגיף אמנם גורמת לרוב לזיהום של דרכי הנשימה העליונות ולא לדלקת ריאות, אך חלק מהילדים עלולים לפתח סיבוך של המחלה הוויראלית והשתלטות חיידק המחמיר את מצבם ויוצר דלקת ריאות חיידקית. החיידק השכיח ביותר הגורם למחלה הינו הפנאומוקוק (Pneumococcus)‏ - Streptococcus Pneumoniae.


הנגיף השכיח ביותר הגורם לדלקת ריאות וסמפונות בתינוקות וילדים מתחת לגיל חמש הוא וירוס ה-RSV (Respiratory Syncitial Virus).  כדאי להתחסן בתחילת החורף כנגד שפעת, על מנת למנוע או להפחית תחלואה בנגיף זה. קיימים וירוסים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות המחלה, בהם Adenovirus, Influenza, Parainfluenza, Metapneumovirus.


בילדים מבוגרים יותר (מעל לגיל חמש)  דלקת ריאות חיידקית יכולה להתפתח גם על ידי חיידקים אטיפיים, לרבות Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae.

דלקת ריאות היא מחלה שכיחה מאוד בילדים, בייחוד בעונת החורף

מהם גורמי הסיכון שיכולים להוביל לדלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים?

קיימות מספר סיבות שיכולות להוביל לנטייה לדלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים. ככלל, במצבים של דלקות ריאה חוזרות, חשוב לעבור בירור מקיף שיתבצע לרוב במסגרת מרפאת ריאות:אסתמה של הילדות/הינקות

אסתמה של הילדות, המכונה לעיתים גם " רגישות של דרכי האוויר" מביאה לנטייה להתפתחות דלקות חוזרות של דרכי הנשימה, הסמפונות (ברונכיטיס או ברונכיאוליטיס), הנגרמות לרוב עקב חשיפה לווירוסים. דלקת הסמפונות יכולה להחמיר עד כדי דלקת ריאות. 


שאיפת גוף זר

בפעוטות, בעיקר בגילאי שנה עד שנתיים, הסובלים מדלקות ריאה חוזרות, בעיקר אלה אשר מתפתחות באותו מיקום בריאה, חשוב לשלול שאיפה של גוף זר שעלול להוביל להתפתחות המחלה. תשאול מקיף על אודות אירוע ההשתנקות חשוב מאוד לאבחון דלקת ריאות ושלילת גורם זה. 


תפקוד מערכת החיסון

בילדים עם תחלואה מרובה חשוב לבחון את תפקוד מערכת החיסון. חסר חיסוני או תפקוד לקוי של מערכת החיסון יכול לגרום לדלקות ריאה חוזרות ולסיבוכים זיהומיים קשים.


מחלות גנטיות של דרכי האוויר

ישנן מחלות גנטיות הגורמות לדלקות ריאה חוזרות כגון: Cystic Fibrosis   ו- Primary Ciliary Dyskinesia. מחלות אלה ניתנות לאבחון במכוני הריאות בבתי החולים לילדים.


ישנם מצבים נוספים הגורמים לדלקות ריאה חוזרות כוללים אספירציות (שאיפת מזון לריאות), מומים אנטומיים של דרכי הנשימה, מומים לבביים, מחלות נוירו-מוסקולריות אשר גורמות לחולשת השרירים ועוד.תהליך האבחון והבירור במצבים של דלקות ריאה חוזרות 

דלקות ריאה חוזרות מחייבות בירור מקיף ואבחון נכון. בתחילה חשוב לפנות לרופא הילדים שיבצע בירור ראשוני ויפנה, במידת הצורך, להמשך בירור אצל רופא ריאות ילדים. 


כאשר מתפתחת דלקת ריאות, חשוב לבצע צילום ריאות על מנת לוודא ולאפיין את הדלקת. במידה וקיימת תחלואה חוזרת, חשוב גם לבצע צילום חזה בבריאות, על מנת לוודא העלמות מלאה של התסמינים הדלקתיים  וריפוי מוחלט של הריאות.
כאשר מתפתחת דלקת ריאות חשוב לבצע צילום ריאות על מנת לאפיין את הדלקת
במסגרת הבירור מופנים לעיתים הילדים לביצוע בדיקת תבחין זיעה. מדובר בבדיקה שאינה פולשנית או כרוכה בכאבים, והיא נועדה כדי לבדוק את המוליכות וריכוז המלחים בזיעה. הבדיקה נועדה לשלול מחלה בשם סיסטיק פיברוזיס (Cystic Fibrosis), מחלה גנטית של דרכי האוויר ואיברים נוספים בגוף, בהם מערכת העיכול והרבייה.


כחלק מהבירור מבוצעות גם בדיקות דם שונות, בעיקר של מערכת החיסון, לרבות בדיקות נוגדנים ונוגדנים לחיסונים. מטרת בדיקות אלה היא לוודא פעילות תקינה של מערכת החיסון.


לאחר הבירור, במידה ונמצאה מחלת ריאות מסוימת הטיפול הוא ספציפי ומונחה רופא ריאות. איך ניתן לטפל?

חשוב לציין כי אסתמה של הילדות (שעלולה להוביל כאמור לנטייה לדלקות ריאה חוזרות) היא תופעה נפוצה ממנה צפויים לסבול כשליש מהתינוקות והילדים הקטנים. ברוב המקרים, התחלואה צפויה לחלוף עם הגיל, בעיקר לקראת גיל שש. 


במידה ונמצאה אסתמה של הילדות, הטיפול יתבצע באמצעות משאפים או אינהלציות. הטיפול במשאפים יינתן במצבים של החמרה, כלומר עם הופעת השיעול, ובמידת הצורך ישמש גם כטיפול מונע טרם להופעת השיעול. הטיפול המונע יינתן בעיקר לילדים ותינוקות הסובלים משיעולים, צפצופים או קוצר נשימה חמורים בתדירות גבוהה. במידת הצורך יינתן גם טיפול בסטרואידים ואנטיביוטיקה. הטיפול יכול להינתן דרך רופא הילדים המטפל. במידה ואין הצלחה מיטבית ושליטה טובה בתסמינים כדאי להתייעץ עם רופא ריאות ילדים מומחה. מחלות דרכי אוויר אחרות דורשות טיפול אינטנסיבי יותר שכולל פיזיותרפיה נשימתית, אינהלציות שונות, טיפול אנטיביוטי ממושך ועוד. טיפולים אלה ניתנים על ידי רופאי ריאות.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר חגית לוין, רופאת ריאות ילדים במכון הריאות של בית החולים שניידר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חגית לוין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ריאות ילדים

ד"ר גיא שטויר

ד"ר גיא שטויר
ד''ר שטויר הינו רופא בכיר במכון למחלות ריאה בשניידר. ד''ר שטויר הינו מומחה ברפואת ילדים ומחלות ריאה בילדים.ד''ר שטויר הינו רופא ילדים ויועץ למחלות ריאה בקופ"ח מכבי וכללית. ד''ר שטויר בעל ניסיון של עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • נשימות עמוקות כל כמה שניות
 • דודי
 • 16/04/2019 21:07
 • שלום וברכה, בחודש האחרון החלה תופעה אצל בתי בת ה-9, הילדה שואפת שאיפה גדולה כל כמה נשימות. הדבר מלחיץ, כאילו משהו אינו כשורה באספקת האוויר לריאותיה. הילדה ילדה בריאה בד"כ, ספורטאית ונמרצת... מה ולמה יכולה להיות התופעה הזו ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נשימות עצוקות.תכופות, פיהוקים, עייפות חולשה
 • אפרת
 • 24/03/2019 17:43
 • שלום, בני החייל, בן 19, חווה תחושת מחסור בחמצן, לוקח נשימות.עמורות כל כמה דקות, מפהק לעיתים תכופות, עייף מאוד וחלש. זה נמשך כבר ימישה ימים, והחל לאחר צניחה ממטוס בצבא וסחיבת.ציוד כבד במאמץ.פיזי גהוה ובתנאי קןר. בדיקות רנטגן ריאה לא העלו תוצאה של דלקת ריאות. הסימנים החיוניים תקינים, סטורציה בדם ואקג תקין. לא נערכו בדיקות דם. ראו אותו כבר שני רןפאים שלא מצליחים לאבחן את הבעיה. יודע אולי מה הבעיה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שיעול לילד
 • מירי
 • 25/01/2019 14:42
 • היי בני בן 13 וחצי כול הזמן בחורף הוא סובל משיעולים לקחתי אותו לרופא ראות שהמליץ לעשות תפקודי ראות יצא תקין לאחר מאמץ מנוחה ומשאף תקין והרופא ראות אמר שאין לו אסמה לפני שבועיים נזלת ומתחיל שיעול ולקחתי אותו והרופאה אמרה שזה סינוסטית ונתנה אוגמטין יש שיפור בשיעול ובכאבים במצח אבל עדיין יש שיעול מדי פעם הוא מרגיש נזלת בגרון מה צריך לעשות לעצור את זה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' בנימין וולוביץ פרופ' בנימין וולוביץ
מומחה לריאות ילדים ואסטמה קרא עוד
ד"ר שי חנניה ד"ר שי חנניה
מומחה לרפואת ילדים ומחלות ריאה ילדים קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ