//

דלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים: גורמים, אבחון וטיפול

מהם הגורמים להתפתחות דלקת ריאות, מהן הסיבות לחזרת המחלה בקרב תינוקות וילדים וכיצד ניתן לאבחן ולטפל? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/04/2019דלקת ריאות היא תהליך זיהומי הנגרם על ידי  פתוגנים (חיידקים או וירוסים). במהלך המחלה הפתוגן חודר לדרכי הנשימה והגוף נלחם בו. כתוצאה מכך נוצר תהליך של יצירת ליחה (לעיתים מוגלתית) בריאות ודרכי האוויר. דלקת ריאות היא מחלה שכיחה מאוד, בעיקר בחורף, והיא מהווה את אחת מהמחלות הזיהומיות השכיחות ביותר בילדים.


התסמינים האופייניים לדלקת ריאות כוללים, שיעול, קושי נשימתי המתבטא בנשימה מהירה או מאומצת, ליחה מרובה וחום. יש לציין כי דלקות ריאה אינן מלוות תמיד בחום ועל כן היעדרו אינו שולל את קיום המחלה.


דלקת ריאות ניתנת לאבחון בבדיקה גופנית. בעת האזנה לריאות ישמע הרופא המטפל חרחורים או "קרפיטציות". עם זאת, בהאזנה לריאות עשוי שלא להישמע כל צליל, מצב המכונה גם "דלקת ריאה סמויה". האבחון הוודאי של דלקת ריאות יתבצע באמצעות צילום חזה. אילו חיידקים ווירוסים עלולים להוביל להתפתחות דלקת ריאות?

בסמוך ללידה, תינוקות יכולים לחלות בדלקת ריאות כתוצאה מהדבקה בחיידקים במעבר בתעלת הלידה (חיידק בשם GBS – Group B Streptococcus).


בתינוקות וילדים קטנים לרוב התחלואה הנשימתית נובעת ממקור ויראלי (נגיפי) והיא מתפתחת בעיקר בעונת החורף.  ההדבקה בנגיף עלולה להתרחש בעת השהות בגן או בפגישה עם ילדים אחרים. ברוב המקרים ההדבקה אינה גורמת לרוב לזיהום של דרכי הנשימה העליונות ולא לדלקת ריאות, אך חלק מהילדים עלולים לפתח סיבוך של המחלה הוויראלית והשתלטות חיידק המחמיר את מצבם ויוצר דלקת ריאות חיידקית. החיידק השכיח ביותר הגורם למחלה הינו הפנאומוקוק (Pneumococcus)‏ - Streptococcus Pneumoniae.


הנגיף שכיח נוסף שעלול לגרום לדלקת ריאות וסמפונות בתינוקות וילדים מתחת לגיל חמש הוא וירוס
 ה-(RSV (Respiratory Syncitial Virus.  התחסנות כנגד שפעת בתחילת החורף, עשויה למנוע או להפחית תחלואה בנגיף זה. קיימים וירוסים נוספים שעלולים להוביל להתפתחות המחלה, בהם Adenovirus, Influenza, Parainfluenza, Metapneumovirus.


בילדים מבוגרים יותר (מעל לגיל חמש)  דלקת ריאות חיידקית יכולה להתפתח גם על ידי חיידקים אטיפיים, לרבות Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae.

דלקת ריאות היא מחלה שכיחה מאוד בילדים, בייחוד בעונת החורף

מהם גורמי הסיכון שיכולים להוביל לדלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים?

קיימות מספר סיבות שיכולות להוביל לנטייה לדלקות ריאה חוזרות בתינוקות וילדים. ככלל, במצבים של דלקות ריאה חוזרות, חשוב לעבור בירור מקיף שיתבצע לרוב במסגרת מרפאת ריאות.אסתמה של הילדות/הינקות

אסתמה של הילדות, המכונה לעיתים גם " רגישות של דרכי האוויר" מביאה לנטייה להתפתחות דלקות חוזרות של דרכי הנשימה, הסמפונות (ברונכיטיס או ברונכיאוליטיס), הנגרמות לרוב עקב חשיפה לווירוסים. דלקת הסמפונות יכולה להחמיר עד כדי דלקת ריאות. 


שאיפת גוף זר

בפעוטות בגילאי שנה עד שנתיים הסובלים מדלקות ריאה חוזרות, בעיקר אלה אשר מתפתחות באותו מיקום בריאה, חשוב לשלול שאיפה של גוף זר שעלול להוביל להתפתחות המחלה. תשאול מקיף על אודות אירוע ההשתנקות חשוב מאוד לאבחון דלקת ריאות ושלילת גורם זה. 


תפקוד מערכת החיסון

בילדים עם תחלואה מרובה חשוב לבחון את תפקוד מערכת החיסון. חסר חיסוני או תפקוד לקוי של מערכת החיסון יכול לגרום לדלקות ריאה חוזרות ולסיבוכים זיהומיים קשים.


מחלות גנטיות של דרכי האוויר

ישנן מחלות גנטיות  שעלולות לגרום לדלקות ריאה חוזרות כגון: Cystic Fibrosis  ו- Primary Ciliary Dyskinesia. מחלות אלה ניתנות לאבחון במכוני הריאות בבתי החולים לילדים.


ישנם מצבים נוספים שיכולים לגרום לדלקות ריאה חוזרות, בהם אספירציות (שאיפת מזון לריאות), מומים אנטומיים של דרכי הנשימה, מומים לבביים, מחלות נוירו-מוסקולריות אשר גורמות לחולשת השרירים ועוד.תהליך האבחון והבירור במצבים של דלקות ריאה חוזרות 

דלקות ריאה חוזרות מחייבות בירור מקיף ואבחון נכון. בתחילה חשוב לפנות לרופא הילדים שיבצע בירור ראשוני ויפנה, במידת הצורך, להמשך בירור אצל רופא ריאות ילדים. 


כאשר מתפתחת דלקת ריאות, חשוב לבצע צילום ריאות על מנת לוודא ולאפיין את הדלקת. במידה וקיימת תחלואה חוזרת, חשוב גם לבצע צילום חזה בבריאות, על מנת לוודא העלמות מלאה של התסמינים הדלקתיים וריפוי מוחלט של הריאות.
כאשר מתפתחת דלקת ריאות חשוב לבצע צילום ריאות על מנת לאפיין את הדלקת
במסגרת הבירור מופנים לעיתים הילדים לביצוע בדיקת תבחין זיעה. מדובר בבדיקה שאינה פולשנית או כרוכה בכאבים, והיא נועדה כדי לבדוק את המוליכות וריכוז המלחים בזיעה. הבדיקה נועדה לשלול מחלה בשם סיסטיק פיברוזיס (Cystic Fibrosis), מחלה גנטית של דרכי האוויר ואיברים נוספים בגוף, בהם מערכת העיכול והרבייה.


כחלק מהבירור מבוצעות גם בדיקות דם שונות, בעיקר של מערכת החיסון, לרבות בדיקות נוגדנים ונוגדנים לחיסונים. מטרת בדיקות אלה היא לוודא פעילות תקינה של מערכת החיסון. לאחר הבירור, במידה ונמצאה מחלת ריאות מסוימת הטיפול הוא ספציפי ומונחה רופא ריאות. איך ניתן לטפל?

חשוב לציין כי אסתמה של הילדות (שעלולה להוביל כאמור לנטייה לדלקות ריאה חוזרות) היא תופעה נפוצה ממנה צפויים לסבול כשליש מהתינוקות והילדים הקטנים. ברוב המקרים, התחלואה צפויה לחלוף עם הגיל, בעיקר לקראת גיל שש. 


הטיפול באסתמה של הילדות יתבצע באמצעות משאפים או אינהלציות. הטיפול במשאפים יינתן במצבים של החמרה, כלומר עם הופעת השיעול, ובמידת הצורך ישמש גם כטיפול מונע טרם להופעת השיעול. הטיפול המונע יינתן בעיקר לילדים ותינוקות הסובלים משיעולים, צפצופים או קוצר נשימה חמורים בתדירות גבוהה. במידת הצורך יינתן גם טיפול בסטרואידים ואנטיביוטיקה. הטיפול יכול להינתן דרך רופא הילדים המטפל. 


במידה ואין הצלחה מיטבית ושליטה טובה בתסמינים כדאי להתייעץ עם רופא ריאות ילדים מומחה. מחלות דרכי אוויר אחרות דורשות טיפול אינטנסיבי יותר שכולל פיזיותרפיה נשימתית, אינהלציות שונות, טיפול אנטיביוטי ממושך ועוד. טיפולים אלה ניתנים על ידי רופאי ריאות.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר חגית לוין, רופאת ריאות ילדים במכון הריאות של בית החולים שניידר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חגית לוין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות מעבדה Not detected יצחק 23/06/2020 09:03
  • שלום רב.. אני יודע שזה לא המקום המדוייק לשאול אבל לא מצאתי מקום אחר אשמח אם למרות זאת תענה לי. הבן שלי נחשף לחולה מאומת ועשה בדיקת קורונה והתשובה היא Not detected. האם יש הבדל בין Not detected לבין Negative?? אני שואל כי יתכן והוא עשה את הבדיקה סמוך מידי למועד החשיפה.. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
גזים בהתלקחות אסטמה הילי 22/05/2020 01:38
  • שלום, רציתי לדעת איזו תמונת גזים נראה בהתלקחות של אסטמה? בססת או חמצת נשימתית? אשמח לפירוט

  • + הוסף תגובה
אסטמה וקורונה מוריה 29/04/2020 18:06
  • שלום רב, בני בן 3 עם שקד שלישי מוגדל ואסטמה קלה. התקפי נשימה באים לידי ביטוי בעיקר בחודשי החורף. מתלבטת בשל החזרה לגן בגלל הרקע שלו. האם הנגיף יכול לפגוע בו יותר מאשר ילדים ללא היסטוריה נשימתית? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!