ניתוח החלפת מפרק ברך: הגורמים להצלחה - הווה ועתיד

ניתוח החלפת מפרק ברך עבר בשנים האחרונות פיתוחים שונים המסייעים בשיפור הדיוק בזמן הניתוח, בהתאמה טובה יותר של המשתל לאנטומיה של המטופל ובקיצור משך ההחלמה לאחר הניתוח: אילו פיתוחים מסייעים בהצלחת הניתוח, מהו חלקו של המטופל בתהליך ואילו מגמות צפויות בניתוחי העתיד? כל המידע בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלמרות שמו, ניתוח החלפת מפרק ברך אינו כולל החלפה של מפרק הברך, אלא שחלוף של משטחי המפרק הסחוסיים הפגועים במשטחים מלאכותיים. החלפת המשטחים המפרקים פותרת את בעיית הכאב בתנועת מפרק הברך, משפרת טווחי התנועה ומתקנת את סטיית הציר. 


ניתוח החלפת מפרק ברך נחשב לאחד מהניתוחים המוצלחים בענף האורתופדיה. ביטול הכאבים הנובעים מתהליך השחיקה הסחוסי ושיקום הניידות לאחר הניתוח מביאים לשיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים. הניתוח מתאים בעיקר למטופלים בעלי פוטנציאל שיקום טוב שתפקודם הכללי נפגע בשל הפגיעה הסחוסית במפרק הברך. פיתוחן של טכניקות ניתוחיות שונות וטכנולוגיות של המשתל הביא לכך שניתוח זה מהווה במקרים רבים פתרון סופי ללא מגבלת זמן. מסיבה זו הוא מוצע גם למטופלים צעירים יותר מאשר בעבר עם התוויות נכונות. 
בניתוח החלפת מפרק ברך מוחלפים משטחי המפרק הסחוסיים הפגועים במשתלים מלאכותיים, לשם הקלה בכאב ושיפור התנועהקיימים שני סוגים עיקריים של ניתוחי החלפת מפרק ברך:

ניתוח החלפה ברך מלאה

מפרק הברך מחולק לשלוש לשכות מפרקיות: הפנימית, החיצונית והפיקתית. במהלך ניתוח זה מבוצע שיחלוף המשטחים המפרקיים הפגועים של שתי לשכות הברך, הפנימית והחיצונית, ולעיתים גם הפיקתית, במשטחים מתכתיים עם חוצץ פלסטי בניהם.


ניתוח החלפת מפרק ברך חלקי 

בניתוח זה מבוצעת החלפה של לשכה אחת בלבד במפרק הברך. הניתוח החלקי מיועד למקרים בהם קיימת פגיעה סחוסית חד לשכתית. ניתוח החלפה ברך חלקית, הוא שמרני יותר, מבוצע מבעד לחתך ניתוחי קצר, תוך שימור מרכיבי הלשכה הנגדית התקינה והרצועות הצולבות. מסיבה זו הוא כרוך בהחלמה קלה וקצרה יותר ושיבה מהירה לטווח תנועה ותפקוד טוב יותר. ניתוח החלפת מפרק ברך חלקי כולל החלפה של לשכה אחת בלבד במפרק הברך 


מה הגיל המקסימלי לניתוח החלפת מפרק ברך?

החלטה על ביצוע ניתוח החלפת מפרק ברך מבוססת על הגיל הביולוגי ולא הגיל הכרונולוגי של המטופל. כלומר, על בריאותו הכללית, יכולת תפקוד המוטורי והמנטלי ופוטנציאל ומוטיבציה שיקומית טובים. 
ההחלטה על ביצוע הניתוח נקבעת בהתייחס לבריאותו הכללית של המטופל וליכולת התפקוד המוטורי והמנטלי 

מהן מגמות הפיתוח העכשוויות בניתוח החלפת מפרק ברך?

במהלך השנים פותחו אמצעים רבים ששיפרו את ההליך הכירורגי עצמו וכן גם את ההחלמה שלאחר הניתוח. שיפורים במכשור העזר הניתוחי, בטכנולוגיה ובמרכבי משתלי הברך, תרמו למזעור החתך הניתוחי, לשיפור הדיוק בביצוע הניתוח, להתאמת המשתל לאנטומיה הספציפית של המנותח, להארכת זמן שרידות המשתל ולקיצור משך ההחלמה. 
האמצעים השונים שפותחו במירוץ השנים שיפרו את מהלך הניתוח להחלפת מפרק ברך וכן גם את ההחלמה שלאחר הניתוח
שילוב אמצעי ניווט קדם ניתוחיים ותוך ניתוחיים

שילוב של אמצעי תכנון וניווט קדם ניתוחים ותוך ניתוחיים שיפרו את דיוק הניתוח והתאמתו למטופל הספציפי. בשיטת תכנון הקדם ניתוחי מבוצע תכנון ממוחשב מקדמי של הניתוח, הכנות תבניות חיתוך לניתוח ובחירת גדלי המשתל על-פי צילומי הדמיה, C.T או MRI, של מפרק הברך הספציפי. בנוסף פותחו מערכות ניווט עם מצג מידי שמופעלות ומנחות את המנתח במהלך שלבי הניתוח. החלפת מפרק ברך בשיטה הקינמטית

הפיתוח האחרון בניתוח להחלפת מפרק ברך הוא החלפת ברך בשיטה הקינמטית, הליך אשר מתבסס על האנטומיה הטבעית של המטופל. מטרת הניתוח היא לנסות ולשחזר את הצירים האנטומיים המקוריים של המטופל ואת מתח רצועות המפרק שקדם לשחיקת הסחוסים ולסטיית הציר. טכניקה זו נובעת מההכרה כי ציר מפרק הברך והמשטחים המפרקיים אינם אנכיים או מקבילים למשטח הקרקע, אלא משתנים בהתאם לאנטומיה של כל מטופל. שיטה זו מסייעת בשחזור התחושה "הטבעית" של הברך המנותחת, והיא עשויה לשפר את  התוצאה הניתוחית ולקצר את משך השיקום. 
פיתוח טכניקות להפחתת הכאב לאחר הניתוח

תרומה נוספת להקלה וקיצור משך השיקום היא ההתפתחות המודעות והטכניקות להפחתת הכאב לאחר הניתוח , שכוללת מתן תרופות משככי כאבים לפני הניתוח והזרקות של משככי כאבים עם משך פעולה ארוך לשכבות האנטומיות השונות של מפרק הברך בזמן הניתוח, והזרקות ישירות לאזורי המעברים העצביים הסמוכים. מה חלקו של המנותח בהצלחת הניתוח?

למרות  התפתחות  הגישות והטכנולוגיה הניתוחית, שיתוף הפעולה מצד המטופל עדיין מהווה חלק מרכזי מאוד בהצלחת ההליך. המוטיבציה של המנותח והקפדה על פעילות נכונה המבוססת על הנחיות הרופא המנתח והפזיותרפיסט, חיוניות להצלחת הטיפול. במהלך הניתוח מרכיבי  מפרק הברך מקובעים היטב על ידי התאמתם המדויקת  למשטחי המפרק ושימוש בחומר הדבקה, ועל כן המשתל מגיע ליציבות מקסימלית כבר בתום הניתוח, וניתן להתחיל ולצעוד ולהפעיל את הברך ללא כל חשש ליציבות המפרק. כדי לאפשר החלמה מיטבית חשוב להפעיל את הברך ולצעוד מיד למחרת הניתוח. מהן המגמות העתידיות בניתוח להחלפת מפרק הברך?

הפיתוחים הטכנולוגיים העכשוויים שיפרו את סיכויי הצלחת הניתוח, קיצרו את משך השיקום ותרמו לשיפור איכות חייו של המטופל בזמן קצר יחסית. יעדי הפיתוח העתידיים כוללים שיפור הדיוק והתאמה אישית של משתל הברך למטופל  וכן גם קידום חלופות ביולוגיות לטיפול בפגיעות סחוסיות. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר יוחנן חורב ראש היחידה לכירורגית הברך בביה"ח לניאדו ובביה"ח אסותא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יוחנן חורב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!