מה הקשר בין סוכרת לכאבי גב?

אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות כאבי גב ובסיכון גבוה לכאבי צוואר מאנשים שאינם חולים בסוכרת. מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: מערכת אינפומדחולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר ב-35% לסבול מכאבי גב תחתון ובסיכון גבוה יותר ב-24% לסבול מכאבי צוואר, לעומת אנשים שאינם חולים בסוכרת. 


ממצאים אלו עולים ממחקר מטא-אנליטי חדש של אוניברסיטת סידני, אוסטרליה, אשר ניתח סדרת מחקרים בנושא סוכרת והקשר לכאבי גב או כאבי צוואר. המחקר החדש פורסם בכתב העת PLOS ONE.הקשר בין סוכרת לכאבי גב עדיין לא לגמרי ברור

מרבית האנשים הבוגרים חווים כאבי גב תחתון במהלך חייהם, וכמחצית מהאנשים סובלים מכאבי צוואר בשלב כלשהו בחיים. 


סוכרת היא מחלה כרונית שנהיית יותר ויותר נפוצה עם השנים. הערכה היא שכיום ישנם 382 מיליון איש בעולם הסובלים מסוכרת מסוג 2, הסוג הנפוץ יותר של מחלה מטבולית זו.


מהמחקר החדש עולה כי קיים קשר כלשהו בין סוכרת וכאבי גב וכאבי צוואר. לא ניתן לומר בוודאות איזה קשר זה, ולא קיימות מספיק ראיות המבססות קשר סיבתי בין סוכרת לכאבי גב או כאבי צוואר. עם זאת, הממצאים שעלו מן המחקר בהחלט מצדיקים מחקר נוסף שיבחן את הקשר. 
מהמחקר החדש עולה: קיים קשר כלשהו בין סוכרת לבין כאבי גב וכאבי צוואר
בדיקת סוכרת למטופלים הסובלים מכאבי גב

גם לסוכרת מסוג 2 וגם לכאבי גב תחתון כבר נמצא קשר חזק עם השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית, כך שמחקר זה היא התקדמות הגיונית בנושא, ויש להמשיך ולבחון את הגורמים לקשר הזה ביתר פירוט. למעשה, מחקר זה הוא עוד ראייה לכך שמשקל מאוזן ופעילות גופנית משחקים תפקיד משמעותי מאוד בשמירה על הבריאות.


עוד נמצא במחקר, שתרופות לטיפול בסוכרת עשויות להשפיע על הכאב, כנראה באמצעות ההשפעות על רמות הגלוקוז בדם, וגם את הקשר הזה יש להמשיך ולחקור. 


מן המסמך עולה גם המלצה לאנשי מקצוע מתחום הרפואה לשקול בדיקה לזיהוי סוכרת בקרב מטופלים המגיעים לטיפול עקב כאבי גב תחתון ו/או כאבי צוואר.


כאבי גב תחתון וכאבי צוואר, כמו גם סוכרת, פוגעים ביותר ויותר אנשים ומשפיעים על איכות חייהם. יש להשקיע יותר משאבים בחקר יחסי הגומלין ביניהם, בדיוק כפי שעשו במחקר זה, ולהמשיך למצוא את הגורמים לקשר. ייתכן כי טיפולים אחרים לסוכרת עשויים להפחית את השכיחות לכאבי גב, וייתכן גם ההיפך.

פורום סוכרת

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • TSH
 • רפי
 • 08/04/2019 11:26
 • אמא שלי סוכרתית, בת 67 נוטלת אלתרוקסין כמה שנים והכל תקין. לאחרונה הרגישה עייפות, חולשה וכבדות ברגליים. היום ביצעה בדיקת דם ויצא TSH 7.29. לציין שלפני 3 חודשים בבדיקת דם האחרונה היה ערך בגבול הנורמל (4.28) וכן גם בכל השנים שלפני. המינון שהיא נוטלת: כל יום 50 מ"ג ובשישבת נוטלת 100 מ"ג. ממה לדעתך זה נובע? אולי מינון גבוה מידי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סכרת
 • שרית
 • 02/04/2019 19:09
 • שלום אני בת 39 חולת סכרת במשך 4 שנים גילו לי סכרת שהגעתי לבית חולים עקב תישתוש בריאה ובבדיקה רגילה היה לי 500 סוכר ובדם 9 נתנו לי זריקה של אינסולין והתחלתי טיפול של Eucreas50/100 2כדורים ליום וברוך ה' עשיתי דיטא וספורט והורדתי את הממדים בבדיקת דם ל 5.4 וכך שמרתי והורדתי במשקל .לפני שנתים שוב לא הרגשתי טוב (כי האמת שקצת שכחתי שיש לי סכרת ) והממדים שלי קפצו ל9 וקיבלתי תוספת של זריקה של אינסולין 4 יחידות בלילה להזרקה ושוב איזנתי את הסוכר עי"הכדורים והזריקה ודיאטה וכעבור חודש הרופאה הורידה לי את האינסולין ונישארתי עם סוכר מאוזן.(חשוב לי לציין שהתחלתי את הסכרת במשקל 128ק'והיום אני 73ק') לפני 9 ימים התחלתי להרגיש לא טוב והממדים התחילו לקפוץ פניתי לרופא משפחה עשיתי בדיקת דם ויצא לי 8.3 בדם התחלתי להרגיש תחושות שלא הכרתי מיקודם המון יציאות רכות חולשות ורעידות בגוף תישתוש בעינים כאבים במפרקים קושי בנשימה זעיה בלילה וירידה במשקל של 7.5 ק'במשך שבועים וחצי. הרופא משפחה לא המליץ לי להתפנות למיון(מיכון שהוא השליך את כל מה שאני מרגישה לסכרת הגבוה) לקבל טיפול חדש שיאזן אותי. אלה הפנה אותי למזכירה שקבע לי תור לרופא סכרת לעוד 8 ימים הכי קרוב וכך נישארתי בבית מרותקת למיטה חולשה בכל הגוף עד מצב שאני קצת הולכת לקשה לי לינשום מזיעה כל הלילה ומתושתשת בראיה ויציאות רכות המון.ברוך ה' היום הגעתי לרופא סכרת אך בממדים די גבוהים של סוכר בצום בבוקר 270.והרופא המליץ לי לראות רופא גסטרו ובדיקת צואה. ולהפסיק את התרופות של הסכרת לשבועים שנבדוק האם הכדורים הם הגורם לירידה במשקל וליציאות הרכות .אך במקביל אני עם סוכר מאוד גבווה נכון לעכשיו 370 לאחר ארוחת הצהרים של מרק וחילבה בלבד(וללא כדורים להורדת הסוכר).השאלה היא האם זה לא מסוכן שאני ישאר בבית ללא טיפול לסכרת ?והאם כל מה שאני מרגישה זה מהסוכר? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ