מה הקשר בין סוכרת לכאבי גב?

אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות כאבי גב ובסיכון גבוה לכאבי צוואר מאנשים שאינם חולים בסוכרת. מחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסות
חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר ב-35% לסבול מכאבי גב תחתון ובסיכון גבוה יותר ב-24% לסבול מכאבי צוואר, לעומת אנשים שאינם חולים בסוכרת. 


ממצאים אלו עולים ממחקר מטא-אנליטי חדש של אוניברסיטת סידני, אוסטרליה, אשר ניתח סדרת מחקרים בנושא סוכרת והקשר לכאבי גב או כאבי צוואר. המחקר החדש פורסם בכתב העת PLOS ONE.הקשר בין סוכרת לכאבי גב עדיין לא לגמרי ברור

מרבית האנשים הבוגרים חווים כאבי גב תחתון במהלך חייהם, וכמחצית מהאנשים סובלים מכאבי צוואר בשלב כלשהו בחיים. 


סוכרת היא מחלה כרונית שנהיית יותר ויותר נפוצה עם השנים. הערכה היא שכיום ישנם 382 מיליון איש בעולם הסובלים מסוכרת מסוג 2, הסוג הנפוץ יותר של מחלה מטבולית זו.


מהמחקר החדש עולה כי קיים קשר כלשהו בין סוכרת וכאבי גב וכאבי צוואר. לא ניתן לומר בוודאות איזה קשר זה, ולא קיימות מספיק ראיות המבססות קשר סיבתי בין סוכרת לכאבי גב או כאבי צוואר. עם זאת, הממצאים שעלו מן המחקר בהחלט מצדיקים מחקר נוסף שיבחן את הקשר. 
מהמחקר החדש עולה: קיים קשר כלשהו בין סוכרת לבין כאבי גב וכאבי צוואר
בדיקת סוכרת למטופלים הסובלים מכאבי גב

גם לסוכרת מסוג 2 וגם לכאבי גב תחתון כבר נמצא קשר חזק עם השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית, כך שמחקר זה היא התקדמות הגיונית בנושא, ויש להמשיך ולבחון את הגורמים לקשר הזה ביתר פירוט. למעשה, מחקר זה הוא עוד ראייה לכך שמשקל מאוזן ופעילות גופנית משחקים תפקיד משמעותי מאוד בשמירה על הבריאות.


עוד נמצא במחקר, שתרופות לטיפול בסוכרת עשויות להשפיע על הכאב, כנראה באמצעות ההשפעות על רמות הגלוקוז בדם, וגם את הקשר הזה יש להמשיך ולחקור. 


מן המסמך עולה גם המלצה לאנשי מקצוע מתחום הרפואה לשקול בדיקה לזיהוי סוכרת בקרב מטופלים המגיעים לטיפול עקב כאבי גב תחתון ו/או כאבי צוואר.


כאבי גב תחתון וכאבי צוואר, כמו גם סוכרת, פוגעים ביותר ויותר אנשים ומשפיעים על איכות חייהם. יש להשקיע יותר משאבים בחקר יחסי הגומלין ביניהם, בדיוק כפי שעשו במחקר זה, ולהמשיך למצוא את הגורמים לקשר. ייתכן כי טיפולים אחרים לסוכרת עשויים להפחית את השכיחות לכאבי גב, וייתכן גם ההיפך.

פורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיאטת 16/8 בני 24/02/2020 10:05
  • שלום רב רציתי לשאול עם אני יכול להתחיל עם הדיאטה 16/8 כאשר אני יש לי טרום סוכרת במדדים HEMOGLOBIN A1C 6.5% GLUCOSE 90 ואני נוטל כדור אחד של METFORMIN HCL TAB 850MG תודה על מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה
שאלה פסח 23/02/2020 14:22
  • שלום רציתי בבקשה לשאול :אני סובל ממהלופיה צווארית מזה 36 שנים ( בעיקבות תאונת אופנוע )כאשר לפני כ 10 שנים עברתי ניתוח בחוליות הצוואר( הפגיעות היותר קשות שבהן חוליות הוחלפו,חלק עברו תיקון ושיפוץ ונשאר עוד c1/c2 שיש עדיין תקוע בינייהם חוט שידרה וההמלצה מ 4 רופאים לא לגעת , אבל חלק מהתופעות בפגיעה העצבית זה שריפה מכפות רגליים ועד הצוואר דרך גב וע"ש ,כתפיים ידיים ויד ימין .( כיום נכה ומוגבל בשתי הרגליים מתנייד בכג"מ), ,ראיתי תרופה רק שהיא מיועדת לחולים בסכרת אך עם אותם תופעות של שריפה שאמורה להקל על התופעות .השאלה היא האם אוכל גם להישתמש בתרופה הזו להקלה על תופעות השריפה שאני עובר כל היום ומוציא אותי מדעתי למרות שאין לי סכרת ? שם התרופה - נוירובטיק = בברכה ותודה מראש פסח

  • + הוסף תגובה
CREATININE- U SAMPLE רמי 10/02/2020 02:45
  • CREATININE- U SAMPLE תוצאה 61.6 mg/dl אני מבין שזה גבוה מאוד שאלתי מה אני עושה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!