מה הקשר בין סוכרת לכאבי גב?

אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות כאבי גב ובסיכון גבוה לכאבי צוואר מאנשים שאינם חולים בסוכרת. מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/04/2019חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר ב-35% לסבול מכאבי גב תחתון ובסיכון גבוה יותר ב-24% לסבול מכאבי צוואר, לעומת אנשים שאינם חולים בסוכרת. 


ממצאים אלו עולים ממחקר מטא-אנליטי חדש של אוניברסיטת סידני, אוסטרליה, אשר ניתח סדרת מחקרים בנושא סוכרת והקשר לכאבי גב או כאבי צוואר. המחקר החדש פורסם בכתב העת PLOS ONE.הקשר בין סוכרת לכאבי גב עדיין לא לגמרי ברור

מרבית האנשים הבוגרים חווים כאבי גב תחתון במהלך חייהם, וכמחצית מהאנשים סובלים מכאבי צוואר בשלב כלשהו בחיים. 


סוכרת היא מחלה כרונית שנהיית יותר ויותר נפוצה עם השנים. הערכה היא שכיום ישנם 382 מיליון איש בעולם הסובלים מסוכרת מסוג 2, הסוג הנפוץ יותר של מחלה מטבולית זו.


מהמחקר החדש עולה כי קיים קשר כלשהו בין סוכרת וכאבי גב וכאבי צוואר. לא ניתן לומר בוודאות איזה קשר זה, ולא קיימות מספיק ראיות המבססות קשר סיבתי בין סוכרת לכאבי גב או כאבי צוואר. עם זאת, הממצאים שעלו מן המחקר בהחלט מצדיקים מחקר נוסף שיבחן את הקשר. 
מהמחקר החדש עולה: קיים קשר כלשהו בין סוכרת לבין כאבי גב וכאבי צוואר
בדיקת סוכרת למטופלים הסובלים מכאבי גב

גם לסוכרת מסוג 2 וגם לכאבי גב תחתון כבר נמצא קשר חזק עם השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית, כך שמחקר זה היא התקדמות הגיונית בנושא, ויש להמשיך ולבחון את הגורמים לקשר הזה ביתר פירוט. למעשה, מחקר זה הוא עוד ראייה לכך שמשקל מאוזן ופעילות גופנית משחקים תפקיד משמעותי מאוד בשמירה על הבריאות.


עוד נמצא במחקר, שתרופות לטיפול בסוכרת עשויות להשפיע על הכאב, כנראה באמצעות ההשפעות על רמות הגלוקוז בדם, וגם את הקשר הזה יש להמשיך ולחקור. 


מן המסמך עולה גם המלצה לאנשי מקצוע מתחום הרפואה לשקול בדיקה לזיהוי סוכרת בקרב מטופלים המגיעים לטיפול עקב כאבי גב תחתון ו/או כאבי צוואר.


כאבי גב תחתון וכאבי צוואר, כמו גם סוכרת, פוגעים ביותר ויותר אנשים ומשפיעים על איכות חייהם. יש להשקיע יותר משאבים בחקר יחסי הגומלין ביניהם, בדיוק כפי שעשו במחקר זה, ולהמשיך למצוא את הגורמים לקשר. ייתכן כי טיפולים אחרים לסוכרת עשויים להפחית את השכיחות לכאבי גב, וייתכן גם ההיפך.

פורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כדור טבעי להורדת רמת הסוכר קארין 08/11/2019 11:28
  • האם אתה מכיר את התוסף הזה? https://ascarit.co.il/scoop-this-what-can-happen-to-diabetics-taking-chemical-drugs/

  • + הוסף תגובה
סוכרת חיים 07/11/2019 20:20
  • אני חש עייפות רבה בעיקר במוח לאחר אכילה רבה של סוכרים, עברתי בדיקת סוכר ללא ממצאים, האם עלי להיבדק אצל מומחה סוכרת?

  • + הוסף תגובה
סוכרת מבוגרים נגיל 05/11/2019 14:24
  • שלום. במשך שנים רבות הסוכרת אצלי הייתה גבוהה מעט אבל מאוזנת 130 - 140 עם HBA1C 7.2 בחודש יוני 2019. לאחרונה רמת הסוכר לא יציבה 150 -200 בבוקר בצום ו- 150 - 220 לפני א. צהריים ו- 130 - 160 לפני א. ערב. בהתאם להנחיות תזונאית שיניתי את הרכב התזונה באופן משמעותי. תרופות: לאחר שנים של שימוש בגלוקומין 3 פעמים ביום ואמאריל 1 מ"ג פעם ביום מומחית לאנדוקרינולוגיה שינתה את הרכב התרופות לאמאריל 2 מ"ג פעמיים ביום. כמו כן אני מקבל ליפיטור 20 מ"ג ולוסרדקס 12.5 מ"ג פעם ביום. מה עוד יש לעשות בנדון זה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!