האם נמצאה דרך לטשטוש זיכרונות רעים?

זיכרונות טראומתיים עלולים להשפיע על איכות החיים שלנו ולהפוך למחשבות המובילות לחרדה ולמצוקה. חוקרים בחנו אפשרויות לטשטוש זיכרונות מסוג זה כדי להפחית את השפעתם הרגשית. הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/04/2019


אנשים רבים שעברו חוויות טראומטיות, מוצאים שהזיכרונות מלווים אותם גם זמן רב אחרי הטראומה. חשיפה לטראומה עלולה להוות טריגר למספר בעיות נפשיות ורגשיות, בהן פוסט טראומה (PTSD) והפרעות חרדה.


הדרכים לטפל באנשים החווים השפעות ארוכות טווח של טראומה כוללות CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וסוגים אחרים של פסיכותרפיה, כמו גם תרופות לטיפול בתסמינים של דיכאון וחרדה.


עם זאת, מספר הולך וגדל של חוקרים מחפשים אחר דרכים שישפיעו על הזיכרונות הטראומתיים שהביאו למצוקה של המטופל. כך למשל במחקר חדש ומשולב של 5 מוסדות מ-3 מדינות שונות (ספרד, הולנד, ארה"ב), אשר חיפש דרך חדשנית שתחליש את הזיכרונות שגורמים למצוקה ובכך יופחתו ההשלכות הפסיכולוגיות שלהן. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת Science Advances.האם ניתן לשלוט בזיכרונות מבוססים?

לטענת החוקרים, טיפול יעיל בהפרעות הקשורות לטראומה עשוי להפחית באופן סלקטיבי את הזיכרונות הפתולוגיים והחודרניים הללו. לטענתם, כיום הדעה הרווחת במחקר הזיכרון היא שזיכרונות מבוססים הם יחסית קבועים ולכן אינם ניתנים בקלות לשינוי. ועדיין, במחקר שלהם, החוקרים הראו שהשפעה על זיכרונות מטרידים היא בהחלט אופציה. 


בשלבים הראשונים זיכרונות אינם יציבים ובעלי רגישות להתערבות חיצונית, למשל של טיפול בנזעי חשמלי או אנסתזיה (אלחוש), אך עם הזמן הם מתייצבים ומתגבשים בזיכרון, ולאחר שהזיכרונות התבססו הם כבר אינם ניתנים להפרעה או לשינוי.


עם זאת, החוקרים שבמחקרי עבר שביצעו ניסויים על מודלים של חיות הראו שהפעלה מחדש של זיכרון שכבר התבסס יכולה, לטווח הקצר, להפוך אותו ל"פגיע" לשינוי חיצוני. בהסתמך על ראייה זו, החוקרים החליטו לעבוד עם קבוצה של משתתפים, ולבחון התערבות שהם ביססו על פרופופול, תרופה לאלחוש/הרדמה.
המחקר בחן אפשרות לטשטוש זכרונות רעים באמצעות תרופה לאלחוש/הרדמה 
אלחוש מתוזמן פועל על זיכרונות רעים

למחקר הנוכחי גויסו 50 משתתפים בריאים שהחוקרים הטעימו בהם זיכרונות לא רצויים בכך שביקשו מהם לצפות בשתי מצגות בעלות תוכן שלילי. כדי להפעיל מחדש את הזיכרונות הרעים אצל המשתתפים, החוקרים הזמינו אותם שוב כעבור שבוע והראו להם מצגת אחת מתוך ה-2, תוך שהם שואלים אותם שאלות ממוקדות.


ברגע שהמשתתפים התחילו להיזכר בזיכרונות הלא רצויים, החוקרים אלחשו אותם עם פרופופול, הרדמה שעשויה להיות לה השפעה פוטנציאלית על הזיכרון. לאחר מכן החוקרים חילקו את המשתתפים לאחת משתי קבוצות: אנשים בקבוצה הראשונה עשו מבחן להערכת הזיכרון שלהם לפי הסיפורים שהוצגו בשתי המצגות 24 שעות לאחר הזרקת הפרופופול; אנשים בקבוצה השנייה שעברו בדיוק את אותו המבחן, אבל מיד לאחר שקבלו פרופופול.


החוקרים טוענים כי האלחוש לא הביא לשינוי מידי, אך 24 שעות לאחר מכן הוא פגם בזיכרון הטעון מהמצגת. במילים אחרות, יממה לאחר התערבות של אלחוש נראתה יעילות בהפרעה של התגבשות הזיכרונות הרעים שהחוקרים ביקשו מהמשתתפים לזכור.


החוקרים מאמינים שהם מצאו דרך לא פולשנית יחסית לעמעם זיכרונות שליליים ולהפחית את ההשפעות הפסיכולוגיות הנובעות מכך. כעת, יש להמשיך ולחקור ובעתיד אף לנטר את הפעילות המוחית של המשתתפים בזמן קבלת הטיפול, כדי להעריך את המינון הטוב ביותר לחומר האלחוש.

פורומים, פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקשר לאטומיק ישראל 05/12/2019 20:19
  • כרגע אני לוקח ויואנס 50 מג בצירוף צ'יפרקליס 10 מג עד לפני כחודשיים הייתי לוקח רטלין 30 מג וכיוון שזה הפסיק להשפיע עלי החלפתי בהמלצת הרופא לויואנס אלא שיש לי פחד שגם הויואנס יפסיק להשפיע עלי מחמת שהוא פוגע באיכות השינה מה גם שהויואנס לא משפיע באופן מידי אז רציתי לשאול האם אוכל לקחת אטומיק בשילוב אם הויואנס ובהדרגה לעלות את המינון באטומיק ולהוריד את המינון בויואנס אשמח לקבל תשובה תודה

  • + הוסף תגובה
תרופות חן 05/12/2019 15:46
  • שלום רב לפני כ 12 שנה חוויתי היתקף חרדה עוצמתי למשך שבועיים.ניגשתי אל הפסיכיאטר ונתן לי סרוקסאט, ומאז אני נוטל את התרופה. בשנתיים האחרונות כאשר אנ י מתעצבן בבית עם הילדים אנ י לפעמים מתחיל לבכות וזה נהיה מטריד.בימים האחרונים חטפתי היתקף חרדה קליל. השאלה שלי האם הכדור כבר לא מועיל ויש להחליפו. בתודה מראש חן

  • + הוסף תגובה
חלה הצעת הלוואה של 3% חלה הצעת הלוואה של 3% 25/11/2019 08:58
  • קבלת הלוואה לגיטימית תמיד הייתה בעיה גדולה עבור לקוחות הזקוקים נואשות לעזרה כלכלית. נושא האשראי והביטחונות הם דברים שלקוחות תמיד מודאגים מהם כאשר הם מחפשים הלוואה ממלווים פרטיים. חברת הסיוע למימון מיקרו הוסמכה על ידי מועצת המלווה להעניק הלוואות ללקוחות מקומיים ובינלאומיים בריבית של 3%. צרו קשר באמצעות דוא"ל: clark123156@gmail.com , whatsapp: +18635356458 הלוואות משקיעים * מיזוג חוב משכנתא שנייה הלוואות עסקיות *הלוואות אישיות הלוואות בינלאומיות

  • + הוסף תגובה
Contact us today for for quick and reliable loan BLISS FINANCE 04/12/2019 14:59
  • האם אתה זקוק להלוואת חירום? אנו מאשרים מימון של עד 150 מיליון דולר ליחידים וארגונים בריבית של 3%. השירותים שלנו הם אמינים מאוד וארוכי טווח. (blissloanfinancefirm@gmail.com) ההצלחה שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו. שלך!!! Whatsapp: +19792912614 חתימה: ניהול. הלוואות כחולות שלום! האם אתה זקוק להלוואת חירום? אנו מאשרים מימון של עד 150 מיליון דולר ליחידים וארגונים בריבית של 3%. השירותים שלנו הם אמינים מאוד וארוכי טווח. (blissloanfinancefirm@gmail.com) ההצלחה שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו. שלך!!! Whatsapp: +19792912614 חתימה: ניהול. מימון כספי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!