//

כיצד השתתפות בקבוצת ספורט משנה את מוח הילד?

מחקר חדש מצא כי השתתפות בקבוצת ספורט קשורה לשינויים במוח של ילדים, בנים ובנות, כמו גם להפחתת תסמיני דיכאון בקרב ילדים בנים כבני 9. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותדיכאון בבוגרים כבר נמצא קשור להתכווצות של ההיפוקמפוס, אזור במוח המשחק תפקיד חשוב בזיכרון ובתגובה לסטרס. כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת וושינגטון, ארה"ב, מצא קשר בין השתתפות בקבוצת ספורט ובין נפחי היפוקמפוס גדולים יותר בילדים, כמו גם לפחות דיכאון בקרב בנים בני 9 עד 11. המחקר פורסם בכתב העת Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.


לטענת החוקרים, ממצאים אלו מראים קשר בין השתתפות בספורט, נפח באזור מסוים במוח ותסמיני דיכאון בילדים כבני 9. המחקר חשף כי השתתפות בפעילות, אך לא פעילויות כגון מוסיקה או אמנות, קשורות לנפח היפוקמפוס גדול יותר בילדים, בנים ובנות, והוא קשור לירידה בדיכאון בקרב בנים.


קשר נמצא חזק במיוחד בקרב ילדים המשתתפים בספורט מובנה, כגון קבוצת של בית הספר, נבחרת מחוץ לבית הספר או שיעורי ספורט, וזאת בהשוואה להשתתפות לא פורמלית בספורט. קראו עוד: אל תאיצו בילדים להתמקצע בסוג אחד של ספורטהשפעה לפני גיל ההתבגרות

הממצאים מעלים את האפשרות שישנם יתרונות נלווים לספורט שנעשה בקבוצה או בספורט מובנה, כגון האינטראקציה החברתית או הקביעות שמסגרות אלו מציעות.


המחקר התבסס על מדגם ארצי של 4,191 ילדים בגילאים 9-11, שנעשה במסגרת המחקר Adolescent Brain and Cognitive Development Study. ההורים סיפקו את המידע על השתתפות ילדיהם בספורט ובפעילויות אחרות, כמו גם על תסמיני דיכאון. סריקות מוח של הילדים סיפקו נתונים על נפח ההיפוקמפוס הבילטרלי (דו צדדי).


בעוד שמחקרי עבר הראו השפעה חיובית של פעילות גופנית על דיכאון ועל קשר עם נפח ההיפוקמפוס בבוגרים, מחקר זה הוא בין הראשונים שמראה כי השתתפות בקבוצות ספורט היא בעלת השפעות אנטי דיכאוניות דומות בקרב ילדים שלפני גיל ההתבגרות.

מחקר חדש מצא קשר בין השתתפות בקבוצת ספורט ובין נטייה מופחתת לדיכאון בקרב בנים בני 9 עד 11
הבדל בין בנים ובנות

התוצאות מראות, לטענת החוקרים, שהיה קשר בין השתתפות בספורט ונפח היפוקמפוס בשני המינים, אך שלא כמו אצל בנים, אצל בנות לא התגלה קשר נוסף לדיכאון. ייתכן כי ישנם גורמים שונים התורמים לדיכאון אצל בנות, או שקשר חזק יותר להשתתפות בספורט מופיע בתקופת התפתחות מאוחרת יותר אצל בנות.


חשוב לשים לב כי תוצאות מחקר זה אינן סיבתיות, ולכן ייתכן כי השתתפות בספורט מובילה לעלייה בנפח ההיפוקמפוס ולירידה בתסמיני דיכאון, אך גם ייתכן שילדים שיותר מדוכאים פחות נוטים להשתתף בפעילויות ספורט ושיש להם נפח היפוקמפוס קטן יותר. לצד זה, לכל אחד מהתרחישים הללו עשויות להיות השלכות חשובות בהבנה של דיכאון בתקופת הילדות.


העובדה שקשרים אלו היו חזקים ביותר בקרב ילדים שהשתתפו בקבוצות ספורט או בספורט מובנה יכולה להצביע על כך שיש משהו בשילוב של ספורט ושל תמיכה חברתית או במבניות, הנובעים מעצם היותם חלק מקבוצה, וזו יכולה להועיל במניעה או בטיפול בדיכאון בקרב ילדים. 


הממצאים מעלים אפשרויות מעניינות לעבודה חדשה במניעה ובטיפול בדיכאון בילדים, כגון עידוד ילדים להשתתף בסוגים אלו של ספורט, כמו גם חושפים את השפעתו של המגדר במקרים אלו.
פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות לגבי התנהגות מרים 23/07/2020 23:38
 • פעוט בן שנה ושמונה חודשים...נמצא בבית ולא במעון...מזה חודשיים לא משתף פעולה, לא מקשיב לאף אחד,. כל היום מחפש איזה נזק לעשות... מנסה להפיל את הטלוויזיה, מפיל כל דבר שרק רואה, .במטבח מסובב את כפתורי התנור...מושך את המפה של השולחן כשעליה צלחות,.קורע את העמודים בספרים...מתרוצץ בבית סתם...לא משחק עם הצעצועים שלו...ויש לו הרבה צעצועים . זורק את הצעצועים שלו לכל עבר, מתנהג ממש בצורה כמו פרא אדם... ניסינו את כל הגישות שרק אפשר - להסביר לו שזה אסור, לנסות יחד איתו להחזיר הכל למקום,לנסות להסיח את דעתו למישחק או לפעילות אחרת...וכשכלום לא עוזר אז לצעוק עליו ואפילו לתת מכה קלה על הידיים כשהוא עושה את זה... כדי שיבין שזה אסור.. אבל הוא רק מחייך וצוחק וממשיך בשלו... וזה פשוט הרגשה נוראית כאילו הוא מזלזל... לא נשמע להוראות שלי.... לציין שאני מוציאה אותו החוצה לשעתיים בבוקר ושעתיים בערב, כדי שירגע...אז בחוץ הוא רגוע, משחק , מטייל איתי, נותן לי יד... ממש ילד שונה לחלוטין... אנחנו כבר ממש מותשים... לא יודעים מה לעשות

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 07/07/2020 15:46
 • נערה בת 16 שלוקחת שנתיים פריזמה 60 מאובחנת בחרדה וסומטיזים יש לה כאבי ראש חזקים בשעות הצהרים כל יום לפי אבחנת הנורולוגית והפסכיאטר הוחלט לתת לה דפלפט אך הוא חסר אני נותנת ואלפורל התחלנו מ200 שבוע ולאחר מכן 400 הרמה בדם 47.6 הבנתי שזו רמה נמוכה לא הסבירו לי לאיזו רמה צריך להגיע...וביקשו שאני יעלה עוד כדור ל600 גרם...שאלה שלי הנערה סובלת מתופעת לוואי של צרבת ובחילה מאוד חזקים למרות שהיא לוקחת אומפרדקס וגם מסחרחורת האם זה יעבור בהמשך? ולאיזה רמה בדם שואפים להגיע? תודה הפסיכיאטר לא מהאנשים שמסבירים.

 • + הוסף תגובה
רמת ולפורל דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:30
 • רמה הטיפולית - בין 50 ל100, לרוב שואפים בין 60 ל80. לגבי התופעות לוואי - רובן עוברות לאחר תקופה . יש להוועץ ברופא המטפל אם לא וחשוב מאוד לעשות מעקב בדיקות דם, בייחוד ת. כבד

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 15/07/2020 07:45
 • תודה על התשובה הקודמת רציתי לשאול אם יש הבדל בין התרופות דפלפט וואלפורל אולי אם אני יחליף לה לדפלפט תופעות הלוואי ירגעו? והאם הואלפורל עושה אינסומניה כי היא לא ישנה בלילה והיא מתעוררת כל יום בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר ומתקשה להירדם עד שתיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
לא מצליחה לישון טל 12/04/2020 14:12
 • שלום דוקטור, אני בת 18 והתחלתי טיפול מחדש של פריזמה, התחלתי אותו ב7.4 כ10 מ"ג ואחרי שבוע אני עוברת ל20 מ"ג. מאז שהתחלתי ליטול את התרופה אני לא נרדמת, אני מנסה לעייף את עצמי אבל סך הכל יוצא שאני ישנה בערך 5 שעות בכל הלילה. אני פשוט עירנית בשלוש וארבע לפנות בוקר. אני נוטלת את הכדור בסביבות ה11-12 בבוקר. בסביבות חודש דצמבר גם כן נטלתי פריזמה אבל הפסקתי אחרי עשרים ומשהו יום בערך וגם אז לא הצלחתי להירדם. אשמח אם תעזרי לי. תודה.

 • + הוסף תגובה
אינסומניה עם פריזמה דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:35
 • פספסתי את שאלתך מקווה שפנית לרופא המטפל. אם לא ואת עדיין סובלת ממיעוט שינה עם פריזמה - ממליצה לפנות לבדיקה. בלי בדיקה לא אוכל לעזור לך מעבר לכך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!