כך בני הזוג יכולים להשפיע על בריאותכם

בחירה בבן/ת הזוג יכולה להשפיע על הבריאות בדרכים רבות, חיוביות ושליליות כאחד: החל מספורט ושעות עבודה, וכלה באישיות. לפניכם כמה דרכים מפתיעות שבאמצעותן בני זוג יכולים להשפיע על בריאותכם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/04/2019


לא משנה אם אתם שנה ביחד או בדיוק חוגגים 40 שנות נישואים, אם אתם זוג חד מיני או הטרוסקסואלי, כך או כך הבריאות שלכם יכולה להיות מושפעת מבן/ת הזוג. שעות השינה, הרגלי אכילה, הפסקת עישון, דיכאון – אלו הם רק חלק מההשפעות הבריאותיות שיכולות לצוף במערכת יחסים. לפניכם כמה מההשפעות שמערכת היחסים יכולה לגרום לבריאות שלכם.הקלה על כאב

חוקרים מאוניברסיטת קולורדו, ארה"ב, ומאוניברסיטת חיפה, הציגו ממצאים בשנת 2017 שלטענתם מראים שכאשר בני זוג הטרוסקסואלים נוגעים בנשיהן הסובלות מכאב, קצב הלב ודפוסי הנשימה של בני הזוג מסתנכרנים וכאב האישה עשוי להתפוגג.ככל שבן הזוג אמפתי יותר והשפעת שיכוך הכאב חזקה יותר, כך רמת הסנכרון גבוהה יותר ביניהם בעת מגע.


מחקר זה הוא עדות נוספת לשלל ממצאים בנושא "סנכרון בינאישי", תופעה בה אנשים מתחילים לשקף באופן גופני את מי שהם נמצאים בקרבתו. למשל, אנשים באופן תת מודע לא פעם מסנכרנים את צעדיהם כשהם הולכים יחדיו ברחוב, כמו גם משקפים את התנוחה של חברם לשיח. 

שיפור הכושר

מחקר של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ארה"ב, אשר פורסם בשנת 2015, הצביע על ממצאים שמראים ששיפור הכושר שלנו עשוי לשפר גם את הכושר של בן/ת הזוג. 


במחקר, נשאלו זוגות בנוגע לרמת הפעילות הגופנית שלהם בשני ביקורים רפואיים שנערכו בנפרד במהלך של כ-6 שנים. בביקור הראשון, אם אישה עמדה בהנחיות המומלצות לפעילות גופנית, בן זוגה היה בעל 70% יותר סיכוי להשיג גם מטרות אלו, לעומת בני זוג שנשותיהם היו פחות פעילות. לעומת זאת, כאשר גבר עמד בהנחיות המומלצות לפעילות גופנית, בת הזוג הייתה בעלת 40% יותר סיכוי להשיג גם מטרות אלו בביקורי ההמשך.


כשמדובר בכושר גופני, הלחץ החברתי הטוב ביותר שיגרום לתזוזה עשוי להגיע דווקא מהאדם היושב מולנו בארוחת הבוקר. רתימה בן/ת הזוג לפעילות גופנית בהחלט עשויה להיות דרך לעודד את שני בני הזוג להיות פעילים יותר.


שינוי מיקרוביום

מחקר של אוניברסיטת ווטרלו, קנדה, משנת 2017, טוען שבני זוג אשר גרים ביחד משפיעים על המיקרוביום בעור אחד של השני. המיקרוביום הוא הרכב חיידקי הייחודי לכל אדם, והוא משפיע על הנטייה שלנו לפתח מחלות מסוימות ולהגיב לתרופות.


מהמחקר עולה שהמשותף בין המיקרוביום בעור של בני זוג היה כל-כך חזק עד שאלגוריתם מחשב היה מסוגל לזהות איזה מהזוגות חיים ביחד ברמת דיוק של 86%.


אזורי העור שהיו דומים במיוחד היו הרגליים. כשחולקים מקלחת והולכים על אותה רצפה, זה מייצר קרקע לחילופי חיידקים עם בן/ת הזוג, ובכלל עם שאר דיירי הבית. כך ששינוי המיקרוביום של אחד מבני הזוג בהחלט עלול להשפיע על המיקרוביום של השני.

שיפור בריאות גופנית ונפשית

במסגרת מחקר של אוניברסיטת קארדיף, בריטניה, משנת 2011, שבחן את ההשפעות הבריאותיות של מערכת יחסים על הבריאות של בני הזוג, נמצא כי מערכות יחסים ארוכות שנים ומחייבות עשויות לתרום לבריאות הגופנית והנפשית של בני הזוג, וכי יתרונות אלו אף עשויים לגדול עם הזמן.


עוד מממצאי המחקר: בממוצע, אנשים נשואים חיים זמן רב יותר; הבריאות הנפשית של נשים טובה יותר כשהן נמצאות בקשר מחייב; הבריאות הפיזית של גברים טובה יותר כשהם נמצאים בקשר מחייב.

ירידה בסיכון למצבים בריאותיים שונים

ישנם מחקרים שהראו שבני זוג יכולים להשפיע על הסיכון של בני זוגם לפתח מחלות. כך למשל, מחקר של אוניברסיטת המדינה של מישיגן, ארה"ב, משנת 2016, נמצא שבקרב גברים הנמצאים במערכת יחסים אומללה, התפתחות של סוכרת הייתה איטית יותר, ולאחר שאובחנה, הטיפול במחלה היה מצליח יותר.


לפי המחקר, נשים שמווסתות באופן סדיר את דפוסי הבריאות של בני זוגן, ואשר מצטיירות כטרחניות, נודניקיות ומערערות רגשית את בני זוגן, יכולות אולי להסביר את ממצאים אלו.


לטעת החוקרים, מחקר זה מערער את ההנחה שנישואים באווירה שלילית עלולים להזיק לבריאות. המחקר גם תורם להבדלה בין סוגי איכות נישואים (בהחלט ישנם נישואים שעלולים להזיק לבריאות הנפשית והגופנית שלנו, בעיקר במקרים של התעללות מכל סוג שהיא. אינפומד), ולעובדה שנדנוד עשוי לפעמים להיות חיובי בקשר.


עוד עלה במחקר – בן/ת זוג אופטימי גם יכול להשפיע על הבריאות שלנו, ולמעשה נראה כי בני זוג אופטימיים ניבאו פחות מחלות כרוניות במהלך הזמן. לצד זאת, במחקרים אחרים שנעשו, נראה כי בני זוג שהתחתנו נוטים יותר (פי 3) להישאר חיים 15 שנים אחרי ניתוח מעקפים, מאשר אנשים שלא התחתנו. זאת ועוד, אנשים נשואים נוטים פחות לסבול מבעיות קרדיווסקולריות מאשר רווקים/ות, אלמנים/ות וגרושים/ות.

פורומים, טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדידות בחיי הנישואין משה 06/12/2019 23:28
 • היי, אני נשוי כ-8 שנים עם 3 ילדים קטנים מקסימים. לאחרונה אני מרגיש מאוד בודד בזוגיות. אנחנו רבים המון ואישתי יש לה נטייה להקצין ומכל ויכוח לריב ימים ארוכים ולא לדבר. זה מאוד שובר אותי ולא משנה כמה ניסיתי להסביר לה זה לא מסתדר. בעקבות הריבים אין כמעט תקשורת ביננו. אני מנסה הרבה פעמים ליצור מגע וחום אבל הצורך שלי בזה שונה משלה. כשהאווירה ביננו טובה היא מבינה במה היא לא בסדר אבל בויכוח או הריב הראשון היא שוב חוזרת לסורה. אני שוקל ברצינות לפרק את הנישואין אבל מפחד לפגוע בילדים. מה כדאי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תחושת ריחוק זקוקה להכוונה 27/11/2019 16:09
 • נשואה 12 שנה +2 , על פניו אין בעיות גלויות לעין, אנחנו חברים טובים ומתנהלים טוב ביחד אך בשנים האחרונות יש תחושת ריחוק והרגשה של שותפים לדירה ולא בני זוג גם בתקשורת בינינו וגם ברמה האינטימית שנעלמה לה. אני זורקת מידי פעם את האופציה של גירושים דבר הגורר תגובה כועסת ממנו, הוא לא מדבר על הרגשות שלו אבל תחושתי שהוא מרגיש כמוני. אין לי אומץ להעלות בפניו בצורה החלטתית שאני רוצה לסיים את הנישואים, אבל מרגישה חנוקה ומדוכאת בתוך המצב שקיים היום. אשמח להכוונה.

 • + הוסף תגובה
תחושת ריחוק שרה 04/12/2019 18:49
 • למה לחשוב מיד על תהליך של גירושין למה לא לנסות להדברות ולחשוב ממה נובע התחושת ריחוק

 • + הוסף תגובה
כדאי ראשית להתעקש לעבוד על הקשר הזוגי עדית רונן סתר 04/12/2019 22:34
 • שלום לך, כפי שענו בתגובה להודעתך, כדאי ראשית לבדוק את כל האפשרויות שיספקו לכם מראה טובה על הקשר, שיספקו להם הזדמנות לבדוק את הקשר שלכם לעומקו. באמצעות טיפול זוגי, תוכלו לבחון את פוטנציאל השינוי והסיכוי לתקווה מחודשת. פעמים רבות, אנשים זקוקים לטיפול, על מנת לקבל הכוונה, להעמיק בהנה שלהם אחד את השני, ולעורר קירבה ואינטימיות. גירושין זו בהחלט אפשרות אך זו אינה האפשרות היחידה. פעמים רבות, אנשים חשים כבויים ושהם זרים בתוך הקשר הותיק. לעתים, יש אפשרות לשנות זאת. השאלה היא: מה כל אחד מכם מעוניין. אם אינך רוצה בקשר הזוגי, אין טעם לפנות לעבודה טיפולית. בידקו את המוטיבציה שלכם להישאר ביחד, (לא במצב הקיים, כי אם במצב מחודש). אם כן, ממליצה מאד על טיפול זוגי. תוכלו למצוא מטפלים זוגיים מוסמכים באתר האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
נסיעות מרובות במשפחה דניאלה 21/11/2019 10:15
 • בעלי נוסע הרבה במהלך עבודתו, ואני מרגישה שהנסיעות שלו טובות לי. נעים לי. האם יש בעיתיות בכך? טופלנו בעבר כזוג.. הוא נעלב מזה מאוד. אשמח לדעתך

 • + הוסף תגובה
מרחב אישי וזוגי, ותחושות כמקפצה לעבודה עדית רונן סתר 21/11/2019 14:55
 • שלום לך, יכולות להיות סיבות רבות לתחושת הנוחות שלך כשכל אחד מכם עסוק בענייניו. הסיבות יכולות להיות קשורות בדינמיקה הזוגית שלכם, או בחלקים אחרים. לא בהכרח עובדה זו אומרת משהו שלילי, אבל אם בעלך נעלב, נפגע, זו הזדמנות להיות יחד עם התחושות האלה ולייצר הזדמנות מחודשת לקירבה. באופן כללי, כשמישהו נפגע, אנו צריכים להניח שהפגיעות נוצרה שם תוך תחושה אמיתית שמצריכה ריכוך ותיקון. אין צורך לחפש אשמים או אחראיים לתחושה, אלא להיות עם הפגיעה ועם הרצון להקל עליה. בידקו אם יש באפשרותכם לעשות זאת כזוג, או שיש צורך בסיוע של מטפל/ת זוגי/ת. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!